اینستاگرام لایت چیست و ویژگی ها؛ تفاوت آن با اینستاگرام معمولی

اینستاگرام لایت چیست و ویژگی ها؛ تفاوت آن با اینستاگرام معمولی اینستاگرام لایت چیست و با اینستاگرام معمولی چه تفاوتی دارد ؛ ویژگی های برنامه اینستاگرام لایت و کشورها و زبان های پشتیبانی شده اینستاگرام لایت در سلام دنیا بخوانید.

اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی است. اگرچه اینستاگرام به طور پیوسته در حال رشد است و هر روز کاربران جدیدی به آن اضافه می‌شود، اما در دسترس‌ترین برنامه در مناطق کمتر متصل نیست. اینجاست که اینستاگرام لایت وارد می شود.اینستاگرام لایت اخیراً برای دومین بار در مارس 2021 عرضه شد، اما این بار چه چیزی متفاوت است؟ و چگونه با برنامه اصلی اینستاگرام مقایسه می شود؟ ما همه چیزهایی را که در مورد هر دوی این برنامه‌های تلفن همراه باید بدانید را پوشش می‌دهیم و به شما کمک می‌کنیم تصمیم بگیرید کدام یک برای شما بهترین است. در این مطلب از سلام دنیا درباره اینستاگرام لایت چیست، تفاوت آن با اینستاگرام معمولی و ویژگی های آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اینستاگرام لایت چیست؟

Instagram Lite جایگزینی برای اینستاگرام است که فضای زیادی از گوشی شما را اشغال نمی کند و به داده های زیادی نیاز ندارد. شما نیازی به ایجاد یک حساب کاربری جدید با Instagram Lite ندارید زیرا هنوز همان پلتفرم اینستاگرام است، فقط در یک برنامه بسیار کوچکتر.

دانلود اینستاگرام لایت

اینستاگرام لایت ابتدا در سال 2018 راه اندازی شد، اما در ماه مه 2020 از گوگل پلی خارج شد. در کمال تعجب، اینستاگرام لایت کمتر از یک سال بعد دوباره در گوگل پلی ظاهر شد. این بار، با پیشرفت‌های عمده‌ای همراه است که اپلیکیشن را بسیار جذاب‌تر می‌کند.از آنجایی که اینستاگرام لایت حجم دانلود بسیار کمتری دارد، عملکردی مشابه برنامه اصلی اینستاگرام نخواهد داشت. اما برای برخی از کاربران،اینستاگرام لایت استفاده از پلت فرم رسانه های اجتماعی را برای گوشی های هوشمندشان بسیار آسان تر و فشرده تر می کند.


حتما بخوانید: آپدیت جدید اینستا و قابلیت‌ های جدید آن


به طور کلی، اینستاگرام لایت، پلتفرم رسانه اجتماعی را برای کاربرانی که گوشی‌های هوشمند قدیمی‌تر، گوشی‌های هوشمند با فضای ذخیره‌سازی کمتر دارند یا در منطقه‌ای با اتصال اینترنت کند یا داده‌های گران قیمت زندگی می‌کنند، فراگیرتر می‌کند.

اینستاگرام لایت یک نسخه "سبک" از برنامه برای عکس ها (و ویدئوها، داستان ها، قرقره ها و غیره) که فضای کمتری را نسبت به نسخه استاندارد اشغال می کند. اگر هر روز از اینستاگرام استفاده می کنید و فضای ذخیره سازی موبایل شما کم است، این فرمت اینستاگرام می تواند مفید باشد. اگر برای کار به شبکه اجتماعی نیاز ندارید، یک گزینه این است که نسخه کامل اینستاگرام را در مرورگر خود و برنامه نسخه Lite را در دستگاه تلفن همراه خود دانلود کنید.درست است، هر چند، مگا کمتر به معنای عملکرد کمتر است. اگر می خواهید این نسخه کم هزینه اینستاگرام را امتحان کنید، این چیزی است که باید در نظر بگیرید.

اینستاگرام لایت چیست؟

اینستاگرام لایت کجا در دسترس است؟

از مارس 2021،اینستاگرام لایت در بیش از 170 کشور منتشر شده است، که بیشتر آنها دارای اقتصادهای نوظهور یا مناطق با اتصال به اینترنت ضعیف هستند. بزرگترین کشوری که در حال حاضر به برنامه دسترسی دارد هند است. تیم این برنامه قصد دارد در آینده این برنامه را در کشورهای بیشتری از جمله ایالات متحده، بریتانیا و بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر عرضه کند. با این حال، تمرکز اولیه بر اقتصادهای نوظهور است.همچنین اینستاگرام لایت در حال حاضر فقط برای دستگاه های اندرویدی در دسترس است. هنوز هیچ اطلاعیه ای در مورد زمان و یا اینکه اینستاگرام لایت برای دستگاه های iOS عرضه می شود، منتشر نشده است.

برنامه اصلی اینستاگرام در iOS بسیار بزرگتر از اندروید است، بنابراین ممکن است مدتی طول بکشد تا برنامه اینستاگرام لایت در فروشگاه اپل ظاهر شود.

اینستاگرام لایت کجا در دسترس است؟

اینستاگرام لایت چه تفاوتی با اینستاگرام دارد؟

هیچ تفاوت بزرگی بین اینستاگرام لایت و اینستاگرام متوجه نخواهید شد. در بیشتر موارد، برنامه ها یکسان به نظر می رسند و کار می کنند. بزرگ‌ترین تفاوتی که متوجه می‌شوید در عملکرد است، زیرا اینستاگرام لایت به اندازه اینستاگرام بزرگ و قدرتمند نیست. 

شماره 1: اندازه برنامه

عامل اصلی ایجاد یک نسخه لایت اینستاگرام به دلیل سخت بودن برنامه برای تلفن شما است، به خصوص اگر اتصال داده قوی یا فضای ذخیره سازی کافی نداشته باشید.

حجم دانلود اپلیکیشن پایه اینستاگرام 30 تا 80 مگابایت بسته به گوشی شما است. وقتی روی فضای ذخیره‌سازی برنامه برای داده‌ها و حافظه پنهان استفاده می‌کنید، این عدد به‌طور قابل توجهی بزرگ‌تر می‌شود. وقتی به یکی از دستگاه‌های خود نگاهی انداختیم، برنامه اینستاگرام 550 مگابایت روی گوشی را برای خود برنامه، داده‌های استفاده شده و حافظه پنهان اشغال می‌کرد.


حتما بخوانید: نحوه دانلود از اینستاگرام برای کامپیوتر، اندروید و ایفون


از سوی دیگر، اپلیکیشن اینستاگرام لایت تنها یک دانلود با حجم 2 مگابایت است. اگرچه این یک برنامه بزرگتر از اینستاگرام لایت اصلی است که با دانلود 573 کیلوبایت راه اندازی شد، ویژگی های اضافه شده ارزش آن را دارد. به علاوه، اینستاگرام لایت کدهای ذخیره شده در فضای ابری را خالی می کند، در حالی که اینستاگرام داده ها را مستقیماً در تلفن شما ذخیره می کند. در حالی که اینستاگرام 30 مگابایت اشغال می کند، نسخه لایت فقط به 3 مگابایت نیاز دارد. کاملاً متفاوت است، به خصوص که شما معمولاً بیش از یک برنامه رسانه اجتماعی در تلفن خود دارید. 

رفتن به اینستاگرام لایت می تواند در استفاده از دستگاه خود به شما کمک کند. با این حال، اگر بخواهید با نسخه لایت بروید، باید برخی از عملکردها را رها کنید. این تفاوت در اندازه اپلیکیشن به خصوص برای آن دسته از کاربرانی که فضای ذخیره سازی کمتری روی گوشی خود دارند، قابل توجه است.

شماره 2: اکشن اینستاگرام

اینستاگرام لایت حداقل از نظر آخرین تغییرات، در مورد اقدامات، کمی عقب است. با اینستاگرام لایت می توانید تصاویر و ویدیوها را در فید خود به اشتراک بگذارید و استوری ها را در حساب خود آپلود کنید. با این حال، عملکردهای اضافی، مانند برچسب ها و سایر ابزارها، در مقایسه با نسخه کامل محدود هستند.

شماره 3: توابع از دست رفته

چیز بزرگی که در نسخه "سبک" اینستاگرام از دست رفته است ریلزها هستند. آخرین نسخه اضافه شده به اینستاگرام در نسخه لایت به طور کامل فعال نیست. منظورم نه به طور کامل چیست؟ خوب، شما می توانید ریلز های دیگر کاربران را تماشا کنید اما نمی توانید ریلز های خود را ضبط کنید. بنابراین، نمی توانید ویدیوهای کوتاه را در فید خود به اشتراک بگذارید.تبلیغات در نسخه لایت نیز موجود نیست.

شماره 4: تعامل با محتوا

در اینجا تفاوت زیادی بین دو نسخه اینستاگرام وجود ندارد. در نهایت، تعاملات هسته اصلی موفقیت آن است. می توانید لایک کنید، نظر بدهید و به هر حسابی پیام خصوصی بفرستید. بخش کاوش، که در آن می توانید محتوای جدیدی را که ممکن است به آن علاقه مند باشید، کشف کنید، نیز موجود است. بنابراین شما چیزی را از دست نخواهید داد و الگوریتم اینستاگرام از این مزیت استفاده می کند تا محتوای جالبی را به شما نشان دهد.

شماره 5: فقط برای اندروید

شاید بزرگترین تفاوت با نسخه کامل و احتمالاً شگفت‌انگیزترین آن، این است که Iینستاگرام لایت فقط در یکی از دو سیستم عامل تلفن همراه در دسترس است.نسخه لایت در حال حاضر فقط برای گوشی های اندرویدی موجود است. می توانید آن را از فروشگاه پلی به صورت رایگان دانلود کنید. در این بین کاربران iOS از این نسخه سبک تر اینستاگرام محروم هستند.

اینستاگرام لایت چه تفاوتی با اینستاگرام دارد؟

ویژگی های برنامه اینستاگرام لایت 

هنگامی که اینستاگرام لایت برای اولین بار در سال 2018 راه اندازی شد، کمی مشکل داشت. این اجازه را به کاربران نمی‌داد که پیام‌های مستقیم ارسال کنند یا ویدیوها را ضبط و ارسال کنند و بخش بزرگی از آنچه کاربران در مورد اینستاگرام دوست دارند را از بین برد.

نسخه جدید چیزهای بیشتری برای ارائه به کاربران دارد. اکنون می توانید پیام های مستقیم را به چت های شخصی یا گروهی با متن، تصاویر، GIFS، استیکرها و ویدیوها ارسال کنید. اگرچه نمی‌توانید تم چت خود را سفارشی کنید و نمی‌توانید از کنترل‌های سوایپ برای تایپ استفاده کنید، این واقعیت ساده که Direct Messages در اینستاگرام لایت پشتیبانی می‌شود یک پیروزی بزرگ است.


حتما بخوانید: رفع بلاکی اینستا؛ از کجا بفهمیم در اینستاگرام ریپورت شدیم؟


اینستاگرام لایت قابلیت لایو ندارد، اما در اپلیکیشنی مانند این قابل انتظار است. با این حال، از ریلز،IGTv پخش خودکار ویدیوها و توانایی آپلود ویدیو در استوری شما پشتیبانی می کند. البته، اگر در منطقه ای هستید که اتصال اینترنت کند یا ضعیفی دارد، احتمالاً متوجه تاخیر در ویدیوها خواهید شد.در اینستاگرام لایت همچنین نمی‌توانید از فیلترهای  افزوده استفاده کنید و هنگام تماشای استوری‌ها، فیلترهای جذاب را نخواهید دید.

همچنین، از زمان راه‌اندازی مجدد مارس 2021، Instagram Lite بدون تبلیغات بود - اما انتظار نداشته باشید که این ویژگی همچنان باقی بماند. درآمد تبلیغات برای شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی درآمد آسانی است، بنابراین اینستاگرام لایت مطمئناً از این مزیت استفاده خواهد کرد. فقط مشخص نیست که چه زمانی خواهد بود.

ویژگی های برنامه اینستاگرام لایت

زبان های پشتیبانی شده اینستاگرام لایت 

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از بزرگترین کشورهایی که به اینستاگرام لایت دسترسی دارد، هند است. این به این دلیل است که اینستاگرام متوجه شد که کاربران با گوشی‌های هوشمند قدیمی‌تر با فضای ذخیره‌سازی کمتر و داده‌های محدود دست و پنجه نرم می‌کنند.  به همین دلیل،اینستاگرام لایت همچنین تعداد زیادی زبان محلی از جمله بنگالی، هندی، مالایالام، تامیل، کانادا، گجراتی، مراتی، پنجابی و تلهگو را اضافه کرد. برنامه اصلی اینستاگرام فقط هندی ارائه می دهد. 

آیا باید به اینستاگرام لایت تغییر دهید؟

اگر گوشی هوشمندی دارید که فضای ذخیره‌سازی زیادی دارد و اغلب یک اتصال اینترنتی خوب یا یک برنامه داده عالی دارید، دلیلی وجود ندارد که از لایت و تمام ویژگی‌های عالی را که برنامه اصلی اینستاگرام ارائه می‌دهد از دست بدهید.

اگر متوجه شدید که فضای ذخیره‌سازی‌تان به‌طور مداوم تمام می‌شود و برای ارتقا به گوشی جدیدتر آماده نیستید، ممکن است برنامه اینستاگرام خود را با اینستاگرام لایت جایگزین کنید. اگرچه این برنامه در حال حاضر در همه کشورها در دسترس نیست، اما با گذشت زمان در کشورهای بیشتری عرضه خواهد شد. همچنین اگر  داده بدی دارید یا در مکانی هستید که اتصال اینترنتی چندان خوبی ندارد، ممکن است به تغییر اینستاگرام لایت فکر کنید.اینستاگرام لایت به طور کلی نیاز به داده کمتری دارد.

زبان های پشتیبانی شده اینستاگرام لایت

سخن آخر : از این مقایسه اینستاگرام و لایت اینستاگرام چه نتیجه ای می توانیم بگیریم؟ 

اگر ادمین شبکه‌های اجتماعی هستید و با اینستاگرام کار می‌کنید یا از کاربران معمولی این شبکه اجتماعی هستید، به نسخه کامل آن نیاز خواهید داشت. همه کارکردهایی را که برای کار و رشد برند یا کسب و کار خود نیاز دارید، دارد. اگر فضای کافی در گوشی خود ندارید یا اگر به تمام عملکردهایی که اینستاگرام ارائه می دهد نیاز ندارید، نسخه لایت  را توصیه می کنیم. اگر در دسته اول قرار می گیرید، می توانید آن را با نسخه وب اینستاگرام یا اپلیکیشن دسکتاپ تکمیل کنید، که فضای زیادی را در رایانه شما اشغال نمی کند.


مقالات مرتبط: 

روش ریپلای و ارسال جواب استوری اینستاگرام با عکس یا فیلم

روش ذخیره آهنگ در اینستاگرام و اشتراک گذاری آن در ریلز (Reels)از
1
رای