متافیزیک به زبان ساده و آشنایی مختصر با علوم ماوراءالطبیعه

متافیزیک به زبان ساده و آشنایی مختصر با علوم ماوراءالطبیعه متافیزیک شاخه ای از فلسفه است. یک راه ساده برای اندیشیدن درباره آن یادآوری عبارت مشهور ذهن برتر از جسم می باشد. ذهن چیز قدرتمندی است و متافیزیک مربوط به ارتباط و تاثیرگذاری ذهن بر جسم می باشد.

متافیزیک یا علوم ماوراء الطبیعه، شاخه ای از فلسفه است و وقتی شما بتوانید به عمق این موضوع فرو بروید، بسیار جذاب است. ما در مقاله سایت سلام دنیا، به تعریف متافیزیک به زبان ساده، و معرفی مختصر از شاخه ها و عناوین علوم ماوراء الطبیعه پرداختیم. با ما همراه باشید.

متافیزیک چیست

متافیزیک شاخه ای از فلسفه است که 6 عنوان گسترده را پوشش می دهد. این عناوین عبارتند از:

 • هستی شناسی
 • عالم شناسی
 • هویت
 • اراده آزاد
 • ذهن و ماده
 • دین و معنویت

متافیزیک یا علوم ماوراء الطبیعه وقتی شما می توانید به عمق این موضوع فرو بروید، بسیار جذاب است. در واقع، هرچه اطلاعات بیشتری درباره این حوزه در می یابید، بیشتر برای شما جذاب می شود. متاسفانه، یکی از چالش های اساسی زبان استفاده شده و میزانی است که شما می توانید در این موضوع عمیق شوید. درک لغات و مفاهیم ممکن است دشوار باشد و گاهی اوقات باعث می شود افراد از لحاظ ذهنی درگیر شوند.

اجازه دهید من این شش حوزه گسترده را کمی با جزئیات بیشتر برای شما توضیح دهم. من این موضوعات را با مبانی آنها بیان کرده و درک بالایی نسبت به آنها به شما می بخشم. البته این مقاله تنها این موضوع عظیم را به صورت سطحی بررسی می کند. اما حداقل به شما کمک می کند تا متافیزیک را به زبان ساده برای هر فردی که می خواهید توضیح دهید.

کتاب متافیزیک چیست

چگونه متافیزیک را به زبان ساده توضیح دهیم؟ 

در این جا شش عنوان گسترده برای توضیح متافیزیک به زبان ساده را بیان می کنیم:

1. هستی شناسی

هستی شناسی، علم وجود است و هر چیزی که وجود دارد، یک موجود است. به زبان خیلی ساده، اجازه دهید از مثال میز، در آشپزخانه استفاده کنیم. همه چیز مربوط به میز به عنوان یک موجود است. هستی شناسی در واقع بررسی آن میز و هر چیزی که مربوط به آن است (در تمامی سناریوها) می شود. سؤالاتی که مربوط به هستی شناسی می شوند چیزهایی شبیه به این خواهند بود:

 • میز چیست؟
 • میز چگونه است؟
 • قیمت میز چقدر است؟
 • میز کجاست (نسبت به سایر چیزها)؟

حتما بخوانید: 49 حقیقت ذهنی تکان دهنده و جالب در مورد خواب 


ما می توانیم جلوتر رفته و درباره ویژگی های ضروری میز برخلاف ویژگی های تصادفی آن صحبت کنیم.

 • میز جامد، پایدار، صاف، دارای 3-4 پایه (ویژگی های ضروری) می باشد. میز مربع شکل، به ارتفاع سه فوت و قهوه ای است (ویژگی های تصادفی).

آیا هیچ گونه هویت زیر بنایی برای میز وجود دارد؟

 • بلی، میز باید سطح صافی داشته باشد تا چیزها از روی آن سر نخورند. بعضی ممکن است بگویند میز باید نوعی پایه یا ستون داشته باشد که آن را نگه دارد.

من این مطلب را با استفاده از میز به عنوان یک مثال بسیار ساده سازی کرده ام اما شما می توانید معنی آن را درک کنید.

2. عالم شناسی

کیهان شناسی علم ایجاد و توسعه عالم و جایگاه انسان در آن می باشد. جایگاه انسان در عالم یک سؤال کلیدی است که من سالها پیش داشتم. این که چرا اینجا هستم، هدف من چیست و حتی بالاتر از آن، هدف انسان بر روی زمین و این عالم چیست. این سؤالات وجود من را می خورند و من را وادار می کنند تا عمیق تر شوم. بعضی افراد عالم شناسی را با کیهان شناسی اشتباه می گیرند. عالم شناسی درباره کل عالم صحبت می کند. این شامل منشاء، تکامل و سرنوشت نهایی عالم می شود. در حالی که کیهان شناسی درباره اجرام سماوی و پدیده ها صحبت می کند که شامل ستاره ها، کهکشان ها، انفجارهای اشعه گاما و غیره می شود. چیزهایی مانند انفجار بزرگ مثالی از عالم شناسی و یکی از تئوری های فراوان نحوه شکل شروع آن می باشد.

تعریف متافیزیک به زبان ساده

3. هویت

این عنوان می تواند به شدت عمیق شود، زیرا بیان های متفاوتی برای انواع مختلف هویت وجود دارد. اما اگر آن را در سطح فلسفی نگه داریم، ما به دنبال ارتباط هر چیز با خودش هستیم. اجازه دهید با مثال میز که در بالا استفاده کردیم کار را ادامه دهیم. اکنون، تصور کنید که ما دو میز مشابه داریم. وقتی به هویت خود میز نگاه می کنیم، یک دانشمند متافیزیک ممکن است سؤالاتی مانند این را مطرح نماید: اگر میزهای 1 و 2 هر دو ویژگی های مشابهی داشته باشند (X=Y)، آیا این یعنی یکی از آنها همسان یا مساوی دیگری خواهد بود؟

این سؤال کلی موضوع منحصر به فرد بودن و این اصل که همه ما دارای هویت خاص خودمان هستیم را پیش می کشد. البته در خصوص انسانها، ما چشم انداز و تجربه را نیز به آن می افزاییم. به دو قلوهای همسان نگاه کنید. دو انسان که دارای DNA همسان می باشند. آنها حتی همسان برچسب گذاری شده و گاهی اوقات نمی توانید آنها را با نگاه کردن از یکدیگر تمیز دهید. اما وقتی تجربیات و چشم انداز زندگی را به آنها می افزایید، دیگر آنها یکسان نخواهند بود.


حتما بخوانید: درک فرایند مردن انسان و نشانه ها و علائم پیش از مرگ


4. اراده آزاد

این چیزی است که بسیاری از ما آن را می شناسیم. این توانایی عمل کردن به اختیار خود می باشد. توانایی انتخاب، تفکر و عمل کردن به اختیار خود. برای داشتن اراده آزاد، باید باور داشته باشیم که ما به عنوان انسان، سازنده اعمال خود می باشیم. این یک نگاه فوق العاده به زندگیست که سرشار از امید می باشد. ایده اراده آزاد این است که انتخاب های ما منجر به ایجاد فرصت ها و احتمالات می شوند. ما توانایی عمل کردن و تعیین آینده ای که می خواهیم را داریم.

عناوین گسترده متافیزیک

5. ذهن و جسم

یک راه ساده برای اندیشیدن درباره این موضوع یادآوری عبارت مشهور "ذهن برتر از جسم" می باشد. ذهن چیز قدرتمندی است و متافیزیک مربوط به ارتباط و تاثیرگذاری ذهن بر جسم می باشد. سالها پیش من برای یک شرکت کار می کردم که مالک آن به ما می گفت "شما آن چیزی هستید که در طول روز به آن فکر می کنید." این شعار او بود و همواره آن را به ما می گفت. اگر ما به چیزهای منفی در ذهن مان فکر کنیم، چیزهای منفی در زندگی ما ظاهر خواهند شد. او ما را مجبور می کرد به چیزهای مثبت فکر کنیم.

این مفهوم که چگونه تفکرات تبدیل به چیزها می شوند، چیز تازه ای نیست. شما ممکن است درباره آن در کتاب هایی مانند بیاندیش و پولدار شو یا قانون جذب مطالبی خوانده باشید. حتی بسیاری از نویسندگان در انجیل به ما یادآوری می کنند که تنها بر چیزهای خوب تمرکز کرده و درباره آن ها فکر کنیم تا آن چیزهای خوب برای ما اتفاق بیفتند.

یکی از زمینه های اصلی این وبلاگ "مومن شدن"، مربوط به نگاه هدفمند به زندگی است. سؤالات مربوط به نتیجه زندگی هدفمند در حوزه مباحث آن قرار می گیرند. چرا وقتی ما درباره چیزی هدفمند عمل می کنیم، به نتیجه می رسیم؟ و برعکس وقتی بی هدف کاری را انجام می دهیم، به نتیجه ای دست نمی یابیم (یا حداقل به نتایجی که دلخواه ماست، نمی رسیم). بعضی سؤال ساده درباره ذهن و جسم که بسیاری از افراد آنها را درک می کنند عبارتند از:

 • خودآگاهی چیست؟
 • هدفمندی چیست؟
 •  اینکه یک وضعیت ذهنی درباره چیزی باشد، چیست؟

افراد ممکن است جواب های این سؤالات را ندانند اما وقتی درباره آنها صحبت می کنید، با تعجب به شما نگاه نخواهند کرد. علاوه بر این، چیزهایی مانند ذهن خودآگاه و ذهن جهانی در این مبحث قرار می گیرند که عناوین بسیار گسترده ای می باشند. 


حتما بخوانید: خودآگاهی چیست و انواع خودآگاهی کدام است


موضوع متافیزیک چیست

6. دین و معنویت

موضوع گسترده دین و معنویت چیزی است که من را به سمت آموختن درباره متافیزیک هدایت کرد. حوزه عناوین مربوط به دین و معنویت و علوم ماوراء الطبیعه بسیار مشترک هستند. افراد وقتی درباره چیزهایی مانند موارد زیر صحبت می کنید، احتمالاً آنها را خواهند فهمید:

 • آیا زندگی پس از مرگ وجود دارد؟
 • مباحثی درباره یا بر ضد وجود خداوند.
 • مشکل اهریمن
 • فیض الهی
 • تمامی مذاهب یکی هستند
 • ارواح
 • معجزات

موضوعات فراوان دیگری در حوزه دین و معنویت وجود دارند اما این ها موارد کلیدی هستند که افراد درباره آنها از خودشان سؤال کرده یا چیزهایی شنیده اند. من مطمئن هستم که افراد حداقل از خود پرسیده اند که آیا زندگی پس از مرگ و خدا وجود دارد یا خیر.

سؤالات مرتبط با علوم ماوراء الطبیعه

1. چه کسی اصطلاح متافیزیک را بیان کرده است؟

متافیزیک اصطلاحی مربوط به فلسفه می باشد که به حدود 2000 سال پیش و ارسطو بازمی گردد. کتاب وی با عنوان متافیزیک طوری طراحی شده بود که پس از مطالعه کتاب فیزیک خوانده شود. متا در واقع به معنی بعد می باشد.

چه کسی اصطلاح متافیزیک را بیان کرده است؟

2. ارتباط بین علوم و متافیزیک چگونه است؟

متافیزیک چیزی است که قبل از علوم روی می دهد. این یعنی متافیزیک به ما نمی گوید که چه چیزی وجود دارد بلکه به ما می گوید که چه چیزی امکان دارد. این وظیفه علوم است که در بین تمامی این احتمالات، واقعیت را کشف کنند.

3. متافیزیک دان کیست؟

متافیزیک دان متخصص یا دانشجویی در یک شاخه فلسفه است که با اصول اولیه اشیاء، وجود و شناخت سرو کار دارد. حرفه هایی که به عنوان متافیزیک دان در نظر گرفته می شوند، بسیار گسترده هستند. آنها شامل اما نه محدود به این موارد می باشند: پیشوایان روحانی، روانشناسان، انرژی درمانگران و غیره.

نتیجه گیری

اکنون برای آشکار شدن این که من یک دانشمند متافیزیک نیستم و درجه ای در این خصوص ندارم بلکه این عناوین همواره برای من بدلیل اینکه بخش های عمده ای از زندگی را پوشش می دهند جذاب بوده اند. آنچه جذابیت بالایی دارد، نقش سؤالات در فلسفه است. شما می توانید صدها سؤال فلسفی را لیست کنید. آنچه که من در این مقاله نوشتم دیگری می تواند بگوید: بلی، "اما این را از قلم انداخته ای" یا "این تمام آن نیست". و حق با آنهاست زیرا این چیزی است که فلسفه انجام می دهد. شما همواره می توانید به عمیق تر شدن در انبوهی از عناوین مختلف ادامه دهید.


مقالات علمی دیگر:

یادداشت برداری بهتر و مؤثرتر از دیدگاه علمی + فواید یادداشت برداری

چرا خواب می بینیم؟ چگونه رویاهای خود را به یاد بیاوریم؟

از
125
رای