طرز درست کردن مکعب مستطیل با مقوا، کاغذ رنگی برای کلاس سوم تا ششم

طرز درست کردن مکعب مستطیل با مقوا، کاغذ رنگی برای کلاس سوم تا ششم طرز درست کردن مکعب مستطیل با مقوا؛ آموزش ساخت مکعب مستطیل با کاغذ برای کلاس سوم، پنجم و ششم ساده و تصویری؛ الگوی مکعب مستطیل و عکس مکعب مستطیل با کاغذ رنگی را در سلام دنیا بیاموزید.

مکعب های کاغذی می توانند فضای بسیار خوبی به پروژه های هنری یا دکوراسیون شما القا کنند. چند روش مختلف برای ساخت مکعب مستطیل با مقوا وجود دارد. یک روش آسان این است که یک الگو را برش دهید و آن را به شکل مکعب بچسبانید. با این حال، می‌توانید چندین تکه کاغذ اوریگامی را نیز به هم تا کنید تا یک جعبه سه بعدی شکل بگیرد. در این مطلب از سلام دنیا، ما به طرز درست کردن مکعب مستطیل با مقوا پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل

قسمت اول: بریدن یک مکعب از یک ورق کاغذ

1. یک مستطیل 8 اینچ × 2 اینچ (20.3 × 5.1 سانتی متر) روی یک ورق کاغذ بکشید

اگر می خواهید مکعبی بسازید که 2 × 2 × 2 اینچ (5.1 × 5.1 × 5.1 سانتی متر) است، از یک مداد و یک خط کش برای ایجاد مستطیلی به طول 8 اینچ (20 سانتی متر) و ارتفاع 2 اینچ (5.1 سانتی متر) استفاده کنید. برای یک مکعب به این اندازه، کاغذ شما باید حداقل 8 در 6 اینچ (20 سانتی متر × 15 سانتی متر) باشد.


حتما بخوانید: 3 ایده پیچیدن و کادو کردن هدیه مستطیلی، استوانه ای و شکلاتی ساده


 • کاغذ ساختمانی برای این پروژه بهترین انتخاب محسوب می شود چرا که کاغذی محکم است. شما می توانید به جای این کاغذ از کاغذ کپی استاندارد هم نیز استفاده کنید.
 • اگر می خواهید مکعبی با اندازه متفاوت بسازید، با یک مستطیل با نسبت طول به عرض 4:1 شروع کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید مکعبی بسازید که ابعاد آن 4 × 4 × 4 اینچ (10 × 10 × 10 سانتی متر) باشد، برای شروع یک مستطیل 16 اینچ × 4 اینچ (41 سانتی متر × 10 سانتی متر) بکشید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 1

2. مستطیل را به 4 مربع تقسیم کنید.

از خط کش خود برای اندازه گیری دقیقاً 4 اینچ (10 سانتی متر) در ضلع بلند مستطیل استفاده کنید، که باید در نیمه راه باشد. آن نقطه را علامت بزنید، سپس یک خط عمودی بکشید تا مستطیل را به دو نیم تقسیم کنید. شما باید دو مستطیل را ببینید که اندازه آنها 4 در 2 اینچ (10.2 × 5.1 سانتی متر) است. هر یک از این مستطیل ها را دوباره به نصف تقسیم کنید تا مربع های 4 2 در 2 اینچ (5.1 سانتی متر × 5.1 سانتی متر) داشته باشید.

 • اگر تصمیم گرفتید مکعبی با اندازه متفاوت بسازید، اندازه ها را طوری تنظیم کنید که مستطیل اصلی را به 4 مربع زوج تقسیم کنید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 2

3. یک مربع جدید در بالای کادر دوم مستطیل اضافه کنید

 دومین خط عمودی را در مستطیل خود پیدا کنید که سمت چپ کادر دوم است. از خط کش و مداد خود استفاده کنید تا آن خط را 2 اینچ (5.1 سانتی متر) به سمت بالا بکشید. همین کار را بالای سومین خط عمودی یا خطی که از مرکز مستطیل می گذرد، انجام دهید. سپس، بالای دو خط جدید را با یک خط افقی وصل کنید. این یک مربع جدید 2 در × 2 اینچ (5.1 سانتی متر × 5.1 سانتی متر)را درست بالای مستطیل اصلی شما ایجاد می کند.

 • سعی کنید خطوط خود را تا حد امکان صاف نگه دارید، در غیر این صورت ممکن است دو طرف مکعب شما به هم متصل نشوند.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 3

4. یک مربع دیگر درست زیر مربع سوم در مستطیل خود بکشید

 دوباره خط مرکزی مستطیل اصلی خود را پیدا کنید و این خط را به سمت پایین بکشید تا به 2 اینچ (5.1 سانتی متر) زیر مستطیل برسد. همین کار را با خط سمت راست آن که چهارمین خط عمودی در مستطیل شماست انجام دهید. آن خطوط را در پایین وصل کنید.

 • اکنون باید در مجموع 6 جعبه با ابعاد 2 در 2 اینچ (5.1 × 5.1 سانتی متر) داشته باشید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 4

5. 7 متوازی الاضلاع بکشید تا فلپ های مکعب خود را ایجاد کنید.

 با شروع از سمت چپ، 2 خط را با زاویه 45 درجه به سمت یکدیگر بکشید. طول خطوط باید حدود 1⁄2 اینچ (1.3 سانتی متر) باشد. سپس، خطوط زاویه دار را با یک خط عمودی مستقیم وصل کنید تا فلپ شما درست شود. همچنین به فلپ‌هایی در دو طرف جعبه بالا، یک بال در پایین جعبه دقیقا زیر آن، یکی در پایین کادر پایین و یک فلپ در بالا و پایین کادر سمت راست نیاز دارید. .


حتما بخوانید: 58 مدل کاردستی با صدف برای کودکان  شیک، ساده و خلاقانه


 • تنها جعبه ای که فلپ ندارد، جعبه سوم روی مستطیل اصلی شماست. کادرهای خیلی بالا و سمت راست هر کدام دو فلپ دارند و کادرهای سمت چپ، دوم از سمت چپ و پایین هر کدام یک فلپ خواهند داشت.
 • این در مجموع 7 فلپ خواهد بود و از آنها برای چسباندن مکعب خود به هم استفاده خواهید کرد.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 5

6. قالب مکعب را برش دهید

با استفاده از یک قیچی، فقط خطوط بیرونی قالب خود، از جمله لبه ها را با دقت برش دهید. خطوطی که جعبه ها را از یکدیگر جدا می کند یا خطوط بین فلپ ها و جعبه ها را برش ندهید.

 • پس از اتمام کار، الگوی شما باید 1 قطعه بزرگ باشد.
 • اگر به طور تصادفی برش را اشتباه انجام دادید، الگو را به هم بچسبانید یا قالب جدیدی بکشید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 6

7. الگو را در امتداد خطوطی که کشیده اید تا کنید

با تا کردن هر فلپ به سمت داخل در امتداد خطی که آن را از جعبه ای که به آن وصل شده است، شروع کنید. سپس، الگو را در امتداد خطوط جداکننده مربع ها تا کنید. چهار مربع از مستطیل اصلی شما اضلاع مکعب را می‌سازد و مربع‌های بالا و پایین به بالا و پایین مکعب شما تبدیل می‌شوند.

 • تمام چین های شما باید در یک جهت باشند. به عنوان مثال، ممکن است در امتداد تمام خطوط به سمت بالا تا کنید.
 • مطمئن شوید که هر چین را محکم فشار دهید تا یک چین واضح ایجاد شود.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 7

8. همانطور که مکعب را کنار هم قرار می دهید به هر فلپ چسب اضافه کنید

یک خط کوچک از چسب را روی یکی از فلپ ها قرار دهید، سپس فلپ را به مدت چند ثانیه محکم روی سمت مربوطه نگه دارید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام فلپ ها را بچسبانید، سپس مکعب را برای چند دقیقه به حال خود رها کنید تا زمان دهید تا خشک شود.

 • در صورت تمایل می توانید از نوار برای بستن فلپ ها استفاده کنید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 8

نکته: سعی کنید چندین مکعب بسازید، سپس همه آنها را به یک تکه نخ بچسبانید تا یک گلدسته هندسی سرگرم کننده برای خود بسازید.

قسمت دوم: تا کردن یک مکعب اوریگامی

1. با 6 ورق کاغذ اریگامی 6 اینچ × 6 اینچ (15 سانتی متر × 15 سانتی متر) شروع کنید

 اگر می خواهید یک مکعب بزرگتر یا کوچکتر درست کنید، فقط از کاغذهای مربعی بزرگتر یا کوچکتر استفاده کنید. می توانید کاغذ اوریگامی را در اکثر فروشگاه های صنایع دستی یا آنلاین پیدا کنید.


حتما بخوانید: روش های ساخت قلب کاغذی اوریگامی و دو بعدی


 • اگر کاغذ اوریگامی ندارید، می توانید به جای آن از کاغذ کپی معمولی که به صورت مربع بریده شده است استفاده کنید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 9

نکته: برای ایجاد طرح های جالب می توانید از یک رنگ، چند رنگ یا حتی کاغذ طرح دار استفاده کنید.

2. یک ورق کاغذ را از وسط تا کنید و دوباره آن را باز کنید

یکی از ورق های کاغذ اوریگامی را روی یک سطح صاف در مقابل خود قرار دهید، سپس آن را به سمت بالا تا کنید. لبه های بالا و پایین را با دقت ردیف کنید، سپس روی کاغذ فشار دهید تا تا شود. چین را چین کنید، سپس کاغذ را دوباره باز کنید.

 • از آنجایی که کاغذ مربع است، فرقی نمی‌کند که این چین را از پهلو به پهلو بسازید یا از بالا به پایین، اما در ادامه، چین باید از بالا به پایین مرتب شود.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 10

3. با نزدیک کردن لبه‌ها به چینی که ایجاد کرده‌اید، کاغذ را به چهار قسمت تقسیم کنید

 پس از باز کردن مجدد ورق کاغذ، چینی که ایجاد کردید در مرکز قرار می گیرد. لبه پایین کاغذ را تا وسط تا کنید و دوباره کاغذ را تا کنید. این کار را برای لبه بالای کاغذ تکرار کنید.

 • پس از ایجاد این چین‌ها، کاغذ را باز نکنید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 11

4. کاغذ را برگردانید و گوشه سمت چپ پایین را به لبه سمت راست بیاورید

کاغذ را طوری قرار دهید که دهانه وسط رو به میز باشد، اما کاغذ را طوری بچرخانید که تا شده عمودی باشد. گوشه سمت چپ پایین کاغذ را بگیرید و آن را تا لبه سمت راست کاغذ تا کنید.  اطمینان حاصل کنید که لبه پایین کاغذ با لبه سمت راست تراز شده است، سپس به سمت پایین فشار دهید تا چین خورده شود.

 • کاغذ تا شده جدید یک لبه مثلثی در پایین کاغذ شما ایجاد می کند.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 12

5. گوشه بالا سمت راست را به سمت چپ کاغذ ببرید

در مرحله بعد، همان تا کردن را تکرار کنید، با این تفاوت که این بار، گوشه سمت راست بالا را به سمت چپ کاغذ تا کنید. اکنون ورق تا شده باید شبیه یک متوازی الاضلاع باشد.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 13

6. گوشه بالا را به سمت پایین و به گوشه سمت راست تا کنید

گوشه بالایی متوازی الاضلاع را بگیرید و آن را تا کنید تا نوک مثلث به گوشه سمت راست شکل برخورد کند. این حرکت مثلث بالا را از وسط تا می کند.  لبه تا شده را محکم چین کنید.

 • اگر گوشه های مربع تا شده دوباره بالا بیاید، اشکالی ندارد.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 14

7. گوشه پایین را به سمت بالا و چپ حرکت دهید

بعد، مثلث پایین را مانند مثلث بالا از وسط تا کنید. نقطه مثلث را تا زاویه سمت چپ متوازی الاضلاع بالا آورده و چین را محکم تا کنید.

 • هنگامی که این کار را انجام دادید، در نهایت یک شکل مربع کوچک خواهید داشت.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 15

8. تمام مراحل بالا را با 5 ورق کاغذ دیگر تکرار کنید

با تا کردن هر ورق کاغذ از وسط شروع کنید. سپس، چین‌ها را ادامه دهید تا در نهایت به یک مربع کوچک تا شده برسید.

 • وقتی کارتان تمام شد باید 6 مربع کوچک داشته باشید.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 16

9. تکه های کاغذ تا شده را به هم بچسبانید

هر یک از مربع های شما دارای 2 فلپ انتهایی و یک چین مرکزی خواهد بود. لبه انتهایی 1 تکه کاغذ تا شده را در چین مرکزی یک تکه دیگر بلغزانید. سپس لبه انتهایی یک تکه کاغذ سوم را به سمت دیگر چین مرکزی بلغزانید. همانطور که به اضافه کردن قطعات دیگر ادامه می دهید، شکل یک مکعب را خواهید دید که شروع به ظاهر شدن می کند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام لبه های انتهایی هر تکه کاغذ را به هم وصل کنید و یک مکعب خواهید داشت.


حتما بخوانید: حل مساحت مربع با مثال برای پایه سوم تا ششم


 • ممکن است لازم باشد فلپ ها را خم کنید تا در چین مرکزی قرار گیرند.

طرز درست کردن مکعب مستطیل 17

سخن آخر

به یاد داشته باشید که اندازه مربع ها مهم نیست تا زمانی که بتوانید هر مربع را برابر کنید. برای داشتن یک مکعب بی نقص شما باید کاغذ را به صورت مکعبی تا کنید و سپس همه را به هم بچسبانید تا یک مکعب خوب درست شود. آموزش گام به گام ما را در زمینه طرز درست کردن مکعب مستطیل با مقوا از دست ندهید و در صورت مفید بودن مقاله، لطفاً آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید. امیدواریم این روش ها به شما در درست کردن مکعب مستطیل کمک کرده باشند.


مطالب مرتبط:

روش محاسبه محیط مربع با مثال برای همه پایه ها

آموزش طرز تهیه خمیر بازی خانگی با نشاسته و بدون کرم تارتار

آموزش پیدا کردن زاویه بین 2 بردار با فرمول ضرب داخلی و خارجیاز
2
رای