غذاهای محبوب ژاپنی؛ لیست غذاهای ژاپنی ساده، گیاهی، دریایی و خوشمزه

غذاهای محبوب ژاپنی؛ لیست غذاهای ژاپنی ساده، گیاهی، دریایی و خوشمزه لیست غذاهای ژاپنی؛ با انواع محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی، ساده، گیاهی، دریایی؛ غذاهای ژاپنی مناسب ایرانی ها و مواد تشکیل دهنده آنها در سلام دنیا آشنا شوید.

آشنایی و خوردن غذاهای سایر فرهنگ ها می تواند یک کار جذاب به نظر برسد. زیرا شما با طعم غذاهای جدید و متنوع که مربوط به فرهنگ و قوم خاصی است آشنا می شوید.در این مطلب سلام دنیا قصد داریم شما را با انواع غذاهای محبوب، خوشمزه، دریایی، ساده و گیاهی ژاپنی آشنا کنیم.

غذاهای محبوب ژاپن

1. از محبوب ترین غذاهای ژاپنی: سوشی Sushi

یکی از محبوب ترین و معروف ترین غذاهای ژاپنی سوشی نام دارد.البته این غذا علاوه بر ژاپن در تمام دنیا نیز شهرت پیدا کرده است.البته سوشی طعم خاص و منحصر به فردی دارد که طرفداران خاص خود را دارد.از مهم ترین انواع سوشی می توان به ماکی سوشی (برنج و جلبک دریایی)، نیگری سوشی (برنج با ماهی و یا حلزون)، چیراشی سوشی (برنج با میگو) و ایناری سوشی (برنج با توفو) و ایناری سوشی اشاره کرد.


حتما بخوانید: طرز تهیه سوشی تن ماهی خوشمزه با جلبک و خیار


در تهیه سوشی از برنج، ماهی، میگو و یا غذاهای دریایی دیگر به صورت خام و جلبک استفاده می شود.

سوشی Sushi

2. از محبوب ترین غذاهای ژاپنی: نودل اودن Udon Noodles

نودل‌ها یکی از اصلی ترین مواد در تهیه غذاهای ژاپنی هستند. نودل اون هم یکی از محبوب ترین غذاهای ژاپن است و همانطور که از نام ان هم مشخص است در تهیه ان نودل به کار رفته است.نودل از آراد گندم تهیه می شود و در موادی مانند سس سویا و سس مخصوص ماهی قرار می گیرد و در انتها با گوشت، غذاهای دریایی سرخ شده و سبزیجات ترکیب می شود.این غذای خوشمزه باید با چاپستیک‌های ژاپنی میل شود.

نودل اودن Udon Noodles

3. از محبوب ترین غذاهای ژاپنی: سوکیاکی sukiyaki

سوکیاکی یکی دیگر از غذاهای پرطرفدار و جذاب ژاپنی است،این غذا در رستوران روی میز بصورت گرم برای مشتری ها سرو می شود.در این غذا از ترکیباتی مانند گوشت،سبزیجات تازه و ادویه‌های مخصوص استفاده می شود،برش های نازک گوشت به همراه سبزی تازه و ادویه ها در اب پخته می شود.

سوکیاکی sukiyaki

4. از محبوب ترین غذاهای ژاپنی: یاکیتوری Yakitori

اگر در سفر به ژاپن به دنبال غذایی هستید که با ذائقه ما ایرانی سازگار باشد به سراغ یاکیتوری بروید. در تهیه یاکیتوری از گوشت مرغ که با سس سویا و سرکه مخصوص ترکیب شده استفاده می شود و برای پخت آنها را روی چوب های کوچک چینی و روی ذغال گریل می کنند. انواع مختلف یاکیتوری شامل کباب سینه مرغ، پوست مرغ و کباب پیاز و مرغ است. این یکی از غذا های محبوب ژاپنی ها و گردشگران است.

یاکیتوری Yakitori

غذاهای ژاپنی خوشمزه

5. از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی: اوکونومیاکی Okonomiyaki

اوکونومیاکی نوعی پنکیک ژاپنی و یک غذای محلی است. البته در شهرهای ژاپن با مواد محلی همان شهر تهیه می‌شود. برای تهیه این پنکیک از کلم، سیب‌زمینی، گوشت و ماهی استفاده می شود و به همراه ترشی زنجبیل میل شود. این غذا یکی از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی است که در اکثر رستوران‌های ژاپن سرو می‌شود.

اوکونومیاکی Okonomiyaki

6. از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی: گیودون Gyudon

گیودون هم یکی دیگر از غذاهای خوشمزه ژاپنی است.محبوبیت این غذا در ژاپن به حدی است  برخی از رستوران‌ها ان را به صورت انحصاری عرضه می کنند. ماده اصلی گیودون گوشت گوساله و پیاز به همراه ادویه‌ها و سس‌های مخصوص است،در انتها با برنج دم شده سرو می‌شود. گیودون نه تنها طعم عالی و فوق‌العاده دارد بلکه ظاهر ان هم بسیار فریبنده و اشتهاآور است.

گیودون Gyudon

7. از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی: تاکو رایس Tako Rice

اگر به دنبال یک غذای خوشمزه ژاپنی هستید حتما تاکو رایس را امتحان کنید. در تهیه این غذا از موادی مانند برنج، کاهو، گوشت و پنیر استفاده شده شاید کمی عجیب به نظر برسد؛ اما بعد از تست کردن آن عاشق طعم بی نظیر آن خواهید شد. اگر تاکو رایس غذای مخصوص شهر اوکیاناوا است اما به دلیل طعم فوق العاده اش در بیشتر شهرهای ژاپن سرو می شود.

تاکو رایس Tako Rice

8. از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی: برنج کاری Curry rice

با اینکه اصالت کاری مربوط به هند است، اما برنج کاری که در رستوران های ژاپن سرو می شود با آن متفاوت است و غذای است که از بریتانیا به آنجا برده شده است. در تهیه این غذا از گوشت و سبزیجات (هویج، سیب زمینی، پیاز و ...) به همراه پودر کاری مزه دار شده و پخته استفاده می شود و در کنار برنج سرو می شود. البته گاهی اوقات گوشت سرخ شده را روی این بشقاب قرار می دهند.

برنج کاری Curry rice

9. از خوشمزه ترین غذاهای ژاپنی: تونکاتسو Tonkatsu

تونکاتسو در روش سنتی به همراه سس Worcestershire، برنج، کلم خرد شده و سوپ میسو میل می شود. تونکاتسو نوعی کتلت گوشت پخته شده است که به صورت ساندویچ تهیه و میل می شود.

تونکاتسو Tonkatsu

غذاهای دریایی ژاپنی

10. از غذاهای دریایی ژاپنی: تاکویاکی Takoyaki

اگر به غذاهای دریایی متفاوت و خوش طعم علاقه دارید، پیشنهاد می کنیم حتماً تاکویاکی را انتخاب کنید. تاکویاکی نوعی غذای دریایی است که با اختاپوس تهیه می‌شود.برای تهیه این غذا اختاپوس به خوبی له شده و در یک تابه مخصوص سرخ می شود. در ادامه گوشت های پخته شده به صورت اسنک‌های گرد در ظرف قرار داده می شوند و برای تزیین روی ان سس مخصوص ریخته می شود.

تاکویاکی Takoyaki

11. از غذاهای دریایی ژاپنی: نودل سوبا Soba Noodles

اگر به دنبال یک غذای دریایی ژاپنی که اصیل هم باشد هستید حتما نودل سوبا را امتحان کنید.سوبا نام گندم سیاه ژاپنی است که در تهیه بسیاری از غذاهای ژاپنی به کار می رود.برای تهیه این غذا نودل با مواد مخصوص ترکیب می شود و بعد از آماده شدن مواد دیگری مانند میگو، ماهی و سبزیجات دیگر به ان افزوده می شود.این غذای خوشمزه دریایی در تابستان بصورت خنک و در زمستان بصورت گرم سرو می شود.

نودل سوبا Soba Noodles

12. از غذاهای دریایی ژاپنی : تمپورا Tempura

تمپورا نوعی غذایی دریایی است.برای تهیه ان غذاهای دریایی به همراه سبزیجات تازه و سایر مواد در آرد و خمیر تخم مرغ فرو برده می شود و بعد در روغن سرخ می شوند.بهتر است این غذا را در یک رستوران که انحصاری تمپورا تهیه می کند میل کنید.

تمپورا Tempura

13. از غذاهای دریایی ژاپنی: ساشیمی Sashimi

ساشیمی نوعی غذای سنتی ژاپنی است که در ان از ماهی خام که به قطعات کوچک برش خورده به همراه سس سویا استفاده می شود.درصورتی که این غذا به همراه چاشنی هایی مانند واسابی و زنجبیل میل شود طعم ان را فوق العاده خواهد بود.بهتر است برای انتخاب رستوران به دنبال رستورانی باشید که در کنار بندر ماهیگیری قرار دارد.

ساشیمی Sashimi

14. از غذاهای دریایی ژاپنی: روباتایاکی Robatayaki

روباتایاکی بیشتر به یک نوع رستوران گفته می شود.در این نوع رستوران ها، غذاهای دریایی مانند ماهی و سبزیجات روی اجاق پخته می شوند و بعد غذا را با قرار دادن روی قاشق چوبی بزرگ به نام «هوریکائه شیبرا» به مشتری ها ارائه می دهند.از انجایی که مواد اولیه روباتایاکی بر روی زغال پخته می شوند طعم این غذا فوق العاده خواهد شد.

روباتایاکی Robatayaki

غذاهای ژاپنی ساده

15. از غذاهای ژاپنی ساده: رامن Ramen

رامن یک نوع سوپ نودل محبوب در ژاپن است که در گذشته برای تهیه ان از استخوان مرغ استفاده می شد، اما اخیرا در تهیه این سوپ گوشت و غذاهای دریایی هم استفاده می وشد که همین موضوع باعث ایجاد طعم های مختلف و عالی مانند نمکی، سس سویا و میسو در ان شده است.البته می توانید از رامن با طعم کاری هم لذت ببرید.

رامن Ramen

16. از غذاهای ژاپنی ساده: میسو Miso

میسو نوعی سوپ بسیار خوشمزه در ژاپن است که معمولا در کنار غذاهای ژاپنی سرو می شود. مواد اولیه این سوپ بی نظیر،لوبیا است.لوبیا مخصوص پخته و قطعه قطعه شده به همراه لوبیا سبز و سایر سبزیجات تازه با هم ترکیب می شوند و طعم شیرینی به ان می دهند.

میسو Miso

17. از غذاهای ژاپنی ساده: شابو شابو Shabu-shabu

شابو شابو هم یکی دیگر از غذاهای ساده و خوشمزه ژاپنی است که روی میز پخته و سرو می شود.در حقیقت شابو شابو نوعی سوپ است که در تهیه ان گوشت و سبزیجات استفاده می شود.این غذا در آب گوشت پهته می شوند و در نهایت سس پونزو روی ان ریخته می شود.این غذا نوعی غذای اصیل ژاپنی است که در اکثر رستوران های ان سرو می شود.

شابو شابو Shabu-shabu

18. از غذاهای ژاپنی ساده: یاکیسوبا  Yakisoba

یاکیسوبا که نودل سرخ شده هم نام دارد.در حال حاضر به عنوان یکی از پرطرفدارترین غذاهای خیابانی ژاپن شناخه شده است.یاکیسوبا نودل گندم سرخ شده در کنار با سبزیجاتی مانند پیاز، کلم و هویج است و در انتها با سس یاکیسوبا، نمک و فلفل در نان ساندویچ سرو می شود.

 یاکیسوبا  Yakisoba

19. از غذاهای ژاپنی ساده: گیوزا Gyoza

گیوزا غذایی فوق العاده خوشمزه است که بصورت لقمه ای سرو میشود.گیوزا ترکیبی از گوشت، کلم، پیازچه، سیر و زنجبیل است که به همراه  سس سویا، سرکه برنج و روغن چیلی سرو می شود.این غذای خوشمزه بصورت سرخ شده و بخار پز مصرف می شود.

گیوزا Gyoza

غذاهای گیاهی ژاپنی

20. از غذاهای گیاهی ژاپنی: توفو

توفو یک غذای سالم برای گیاه خواران است.توفو در حقیقت همان شیر سویا است که لخته شده و بعد از فشرده ساز به شکل کشک درآمده است.این قطعات به صورت های مختلفی میل می شود.توفو هم بصورت خام و هم بصورت آب پز خورده می شود.علاوه براین توفو بصورت سرخ شده در کنار ترشی هم میل می شود.

توفو

21. از غذاهای گیاهی ژاپنی: رشته فرنگی Soba

این غذا که از آرد گندم سیاه تهیه می شود یک غذای گیاهی ژاپنی است.این رشته ها اغلب در تهیه سوپ ساده و یا در یک سالاد سرد استفاده می شوند.

رشته فرنگی Soba

سخن پایانی:

در این مطلب سلام دنیا انواع غذاهای ژاپنی را به شما معرفی کردیم تا بتوانید به راحتی غذای مورد علاقه خود را انتخاب کنید.


مطالب مرتبط:

غذاهای سالم برای صبحانه

لیست غذاهای مضر؛ 15 ماده غذایی مضر و ناسالم برای سلامتیاز
11
رای