5 باور رایج نادرست و 2 واقعیت عجیب درباره افراد چپ دست که نمی دانستید

5 باور رایج نادرست و 2 واقعیت عجیب درباره افراد چپ دست که نمی دانستید با وجود اینکه تنها 10 درصد از جمعیت دنیا را چپ دست ها تشکیل می دهند، افسانه های زیادی درباره آنها وجود دارد. آیا واقعا چپ دست ها باهوش تر یا خلاق تر هستند؟ حقایق و باورهای غلط درباره افراد چپ دست کدام است؟

تنها 10 درصد از جمعیت چپ‌ دست هستند. افسانه‌ هایی در مورد تفاوت بین راست دست ها و چپ دست ها وجود دارد، با این حال اغلب شواهد حکایتی است و تحقیقات بیشتری باید انجام شود. این حقیقتی است که در پشت برخی افسانه‌های رایج در مورد چپ دست ها وجود دارد.

دست چپ دست اشتباه نیست

چپ دست ها می توانند ضربه بدی بزنند؛ در بعضی از زبان ها، کلمه چپ دست می تواند مترادف با بدشگون یا خارج از مد باشد. این منفی گرایی ناشی از عدم آشنایی است؛ طبق اعلام انجمن روانشناسی آمریکا، تنها حدود 10 درصد از مردم دارای دست چپ غالب هستند. در نتیجه، اطلاعات نادرست زیادی چپ دست ها را احاطه کرده است. در اینجا اطلاعات مربوط به دست چپ هاست که می توانید به عنوان نمک از آنها استفاده کنید!!

5 افسانه و باور غلط در مورد افراد چپ دست

1. افسانه: چپ دست ها خلاق تر هستند

چیزهایی وجود دارند که همه افراد فوق‌ العاده خلاق در این زمینه اشتراک دارند; چپ دست بودن یکی از آنها نیست. پیوند بین دست چپ و خلاقیت یک اسطوره دیرینه است که احتمالاً فقط همین یک افسانه است. یک مطالعه از سال 2014 نشان می دهد که بیشتر تحقیقات نشان می دهد که خلاق تر بودن چپ دست ها نسبت به راست دست ها، بسیار ضعیف است، به خصوص در مورد زنان.

باورهای نادرست درباره افرادچپ دست

2. افسانه: احتمال اینکه چپ دست ها رهبر باشند بیشتر است

شش تا از 12 رئیس جمهور گذشته ایالات متحده چپ دست بوده اند، اما این تنها چیزهای بی اهمیت ریاست جمهوری محسوب می شود، نه صلاحیت شغل. هیچ مدرک علمی محکمی در دست نیست که نشان دهد دست برتری به مهارت رهبری آنها ارتباطی دارد. الیزابت اوچوا، دکترای روانشناسی، روانشناس ارشد در کوه سینا-بث اسرائیل می گوید: "برخی از مبنای مشاهدات بین رهبری و دست برتری، ناشی از نگاه به چهره های تاریخی است. تعمیم این است که باید بین این افراد منتخب و موفق چیزی مشترک وجود داشته باشد، یکی دست برتر بودن آنهاست". اما این لزوما درست نیست. 

3. افسانه: چپ دست ها باهوش تر هستند

دکتر اوچوا می گوید: "این ایده وجود دارد که افراد چپ دست باهوش تر هستند، اما این طور نیست." با این حال، چپ دست ها ممکن است متفاوت فکر کنند. دکتر اوچوا می گوید: "جهان مکان مناسبی برای چپ دست نیست. ظروف، قیچی ها و سایر موارد استفاده روزانه برای شخص دست راست طراحی شده اند." "افراد چپ دست باید انعطاف پذیر فکر کنند و راه هایی را برای استفاده از این ابزارها و پیمایش بیابند".

چپ دست ها باهوش ترند؛ افسانه یا واقعیت

4. افسانه: چپ ها درونگرا هستند

یکی دیگر از روایات این است که افراد چپ دست تمایل بیشتری به درون گرا بودن نسبت به راست دست ها دارند. اما یک مطالعه در نیوزیلند در سال 2013 که در مجله برتری جانبی منتشر شده است، هیچ تفاوتی بین هیچ یک از 5 اقدامات شخصیتی که بین راست دست ها و چپ دست ها آزمایش شده است، پیدا نکردند. محققان نوشتند: "این عقیده و کلیشه مبنی بر اینکه چپ دست ها، درونگرا و تجربه بیشتری از دست راست ها دارند در داده های تجربی نشان داده نشده است، که استدلالی علیه شخصیت چپ دست که به عنوان بازتابی از یا واکنش در برابر اعتقادات اجتماعی مطرح می شود."  مشخص می‌شود, اینکه با کدام دست می‌نویسید، لزوما ً شخصیت شما را تعیین نمی‌کند.

5. افسانه: چپ دست ها "راست مغز" هستند

از آنجا که بیشتر افراد راست دست از نیمکره چپ مغز برای پردازش زبان استفاده می کنند، این بدان معنی است که افراد چپ دست با سمت راست مغز فکر می کنند، درست است؟ نه لزوما. مطالعه ای که در مجله مرزهای روانشناسی منتشر شده است، نشان داد که لزوماً اینکه از کدام دست استفاده می کنیعملکرد شناختی شما را تعیین نمی کند. در عوض، هر چند وقت یکبار به استفاده از آن دست ادامه می دهید. افرادی که قادر بودند هر دو طرف را تغییر دهند، عملکرد بهتری در مغز نشان می دادند و در مقایسه با افرادی که فقط می توانستند از دست چپ یا دست راست خود استفاده کنند، به سمت راست مغز بیشتر دسترسی داشتند.

عقاید غلط و نادرست در باره چپ دست ها

2 واقعیت غافلگیر کننده در مورد افراد چپ دست

1. واقعیت: چپ دست ها ممکن است مشکلات خواب بیشتری داشته باشند

یک مطالعه کوچک در مجله Chest، حرکات اندام ریتمیک راست دست ها و چپ دست ها را هنگام خواب بررسی می کرد. محققان دریافتند که 94 درصد از خواب چپ دست در خواب دارای حرکات اندام (که می تواند نشانه ای از اختلال خواب که به عنوان اختلال حرکتی اندام شناخته می شود) در مقایسه با 69 درصد از دست راست هستند.

2. واقعیت: افراد دارای اختلالات سلامت روانی خاص، احتمالاً چپ دست هستند

براساس یک مطالعه منتشر شده در مجله SAGE Open، در بین افرادی که از بیماری روانی رنج می برند، مبتلایان به اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی بسیار بیشتر از افراد دارای اختلالات خلقی مانند افسردگی یا اختلال دوقطبی چپ دست هستند. محققان گروه کوچکی از افراد از یک کلینیک روانی سرپایی را مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند که 40 درصد از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافیکتیو چپ دست بودند. محققان به خصوص در پیوند بین ویژگی های روان پریشی (مانند توهم یا هذیان) و دست برتری علاقه دارند؛ آن‌ها معتقدند که پاسخ ممکن است در آن بخش از مغز چپ دست باشد که تمایل به استفاده بیشتر دارد. نویسندگان این مطالعه امیدوارند که با یافتن نشانگرهای زیستی مانند این، محققان قادر به تشخیص و تمایز اختلالات ذهنی اولیه و شاید حتی درمان‌ های درخور باشند. 

واقعیت غافلگیر کننده در مورد افراد چپ دست

از
18
رای