روانشناسی و شناخت شخصیت افراد از روی چهره و فرم صورت به روش علمی

روانشناسی و شناخت شخصیت افراد از روی چهره و فرم صورت به روش علمی اگرچه چهره شناسی علم مستقلی در زیست‌شناسی و یا روانشناسی نیست اما بسیاری از مردم دوست دارند تا بتوانند چهره افراد را شناسایی و حالات چهره آنها را معنی نمایند. در این مقاله به بررسی این علم می پردازیم.

نمی توان منکر این قضیه شد که افراد به تست های شخصیتی علاقه دارند. تست انیگرام، تست شخصیتی مایرز-بریگز یا هر آزمون دیگری که ادعا کند می تواند به افراد مطالب بیشتری درباره خودشان بگوید، برای مردم جذاب خواهد بود. بنابراین بر اساس همین منطق افراد مایلند بدانند که شکل چهره آنها چه چیزهایی را درباره شخصیت آنها بیان می کند. اما آیا واقعاً شکل صورت یک فرد، بر شخصیت وی تاثیر داشته و معنی عمیقی در خود دارد. به نظر می رسد که ممکن است این گونه باشد. در این مقاله از سایت سلام دنیا به روانشناسی شخصیت از روی فرم صورت می پردازیم.

روانشناسی شخصیت افراد از روی فرم صورت و چهره

معانی موجود در پس هر شکل چهره

در واقع یک تحقیق در Science Daily دریافته است که شکل چهره افراد بر اساس ژنها مشخص می شود بنابراین این موضوع که ممکن است معنی عمیق تری در پس شکل صورت افراد وجود داشته باشد، فریبنده تر به نظر می رسد. شاید شما همیشه درونگرا یا برونگرا، خودجوش یا برنامه ریز بوده اید. مهم نیست شکل چهره شما چگونه باشد، به نظر می رسد شواهد بیشتری هر روز یافت می شوند که ممکن است بیانگر مطالبی درباره شخصیت شما باشند.

معانی موجود در پس هر شکل چهره

آیا شکل چهره شما مربعی شکل است؟ گرد است؟ شکل صورت قلبی شکل دارید؟ هر شکل چهره معنی بسیار متفاوتی دارد و ممکن است چیزهای فراوانی را درباره شما نسبت به آنچه قبلاً می دانستید، به شما بگوید. در اینجا معانی موجود در پس هر شکل چهره را بیان می کنیم.

اگر شکل چهره شما مستطیلی شکل است، شما ممکن است فردی برنامه ریز باشید

یکی از شکل چهره های رایج، مستطیلی شکل است. اما یک چهره مستطیلی بیانگر چه چیزهایی است؟ بر اساس نظر Today، یک چهره مستطیلی شکل معمولاً طول بیشتری نسبت به پهنا داشته و چانه نیز در این حالت مربعی شکل است. کیم کارداشیان و کورتنی کاکس هر دو چهره هایی مستطیلی شکل دارند بنابراین اگر به شما گفته می شود که شبیه آنها هستید، این احتمال وجود دارد که شکل چهره شما نیز مستطیلی شکل باشد! و اگر این گونه است، شما احتمالاً بر اساس نظر متخصص چهره شناسی جین هانر، فردی برنامه ریز هستید. هانر می گوید که افرادی با چهره مستطیلی شکل، معمولاً گرایشات شخصیتی نوع A بیشتری نسبت به افرادی با شکل چهره گرد دارند.


حتما بخوانید: روانشناسی عکس پروفایل و شخصیت شناسی از روی ژست عکس


هانر همچنین می گوید: "افرادی با این شکل چهره، برای منطق ارزش قائل بوده و متفکران بسیار خوبی هستند اما معمولاً در این زمینه زیاده روی می کنند. آنها معمولاً اهل برنامه ریزی بوده و چندان درباره احساساتشان صحبت نمی کنند." البته این گونه نیست که بگوییم تمام افراد با چهره های مستطیلی شکل، برنامه ریز و متفکر هستند اما بر اساس نظر هانر، بسیاری از آنها این گونه هستند. ظاهراً بسیاری از افراد با این شکل چهره اغلب تلاش می کنند حتی به طور موقت، مغز خود را خاموش کنند.

چهره شناسی مردان و زنان (چهره خوانی)

مردان با شکل چهره مستطیلی ممکن است در این زمینه خوب نباشند

همانطور که گفتیم، علاوه بر برنامه ریز خوب بودن، افراد با چهره مستطیلی شکل ظاهراً رهابران خوبی نیستند. حداقل این چیزی است که یک تحقیق بر اساس گفته Science Daily یافته است. این تحقیق به بررسی 55 مدیر عامل مرد در سازمانهای معرفی شده در Fortune 500 بر اساس شکل چهره و عملکرد مالی شرکت آنها پرداخته است تا ببینید آیا هیچ ارتباطی بین این دو موضوع وجود دارد یا خیر. و جالب است بدانید که در کمال تعجب این رابطه وجود داشته است.

محقق الاین م. ونگ از دانشگاه ویسکانسین میلواکی نیز دریافته است که مردانی با شکل پهن تر و نسبت بالاتر طول و عرض چهره، عملکرد چندان خوبی در کسب و کار ندارند. به نظر می رسد مردانی با چهره های مربع شکل، عملکرد بهتری در زمینه کسب و کار نسبت به افرادی با چهره های مستطیلی شکل دارند. ونگ به Science Daily گفته است: "در نمونه ما، مدیرعاملانی که نسبت طول و عرض چهره بالاتری داشتند، عملکرد مالی شرکت بسیار بهتری نسبت به افراد با نسبت طول و عرض چهره پایین تر کسب کردند." البته این گونه نیست که بگوییک داشتن یک چهره مستطیلی شکل بدون شک شما را به یک مدیر کسب و کار ناتوان تبدیل خواهد کرد.


حتما بخوانید: راهنمای تصویری تشخیص فرم صورت (گرد، مثلثی، قلبی و ...)


چهره شناسی به روش علمی

افرادی با چهره های گرد معمولاً قابل اعتماد در نظر گرفته می شوند

چهره های گرد یکی از رایج ترین شکل چهره در جهان می باشد. اما چگونه بفهمید که شکل چهره شما گرد است؟ متخصص جراحی پلاستیک دکتر نورمن روو به Allure گفته است که شناسایی چهره گرد بسیار آسان است. "چهره هایی که در قسمت استخوان گونه پهن تر هستند، معمولاً شکل چهره گرد محسوب می شوند. بنابراین اگر استخوان گونه شما پهن بوده و صورت شما کشیده نیست، احتمالاً شکل چهره شما گرد است. علاوه براین، اگر به شما گفته شده است که چهره کودکانه ای دارید، به احتمال زیاد چهره شما گرد است. حداقل در این حالت شما جوان تر به نظر خواهید رسید!

آموزش روانشناسی شخصیت 

اما شکل چهره گرد به چه معناست؟

بر اساس نظر Fast Company، افرادی با چهره گرد، "معصوم تر و در نتیجه قابل اعتمادتر به نظر می رسند." بدون شک این به معنی نیست که تمامی افراد با چهره های گرد، افراد خوبی هستند اما در این تردیدی وجود ندارد که سلنا گومز و میلا کونیس بسیار شیرین و دلنشین هستند.

افرادی که چهره های گردی دارند، معمولاً مهربان هستند اما ممکن است این رفتارهای آزاردهنده را نیز داشته باشند

بر اساس نظر جی هانر، The Stir گزارش داده است که افرادی با چهره های گرد "معمولاً تمایل دارند که درخواست ها و نیازهای دیگران را بر خود ارجح شمارند." علاوه براین، افراد با چهره های گرد معمولاً بسیار فداکار و ایثارگر هستند. این امر می تواند این افراد را بسیار نوع دوست نماید اما چیزی فراتر از این گرایش نیز وجود دارد.

بدون شک افراد با چهره های گرد بسیار دلپسندتر و با شخصیت تر از افرادی با سایر اشکال چهره می باشند اما بر اساس نظر Science Daily، یک تحقیق در دانشگاه Case Western Reserve دریافته است که افرادی با چهره گرد بیشتر خرخر می کنند. Science Daily گزارش داده است که "افراد با چهره های گرد معمولاً نسبت به افرادی با چهره های دراز و کشیده، بیشتر خرخر شبانه دارند." بنابراین، داشتن چهره گرد یعنی که شما فردی مهربان و دلسوز هستید اما ممکن است با خرخر شبانه خود، شریک زندگی تان را آزار دهید. آیا واقعاً کریسی تیگن و جنیفر گودوین خرخر می کنند؟

چهره شناسی زنان و مردان

آیا افراد با چهره های بیضی شکل نسبت به سایر افراد، اجتماعی تر هستند؟

داشتن شکل صورت بیضی شکل در واقع یک ویژگی فیزیکی عالی است. برای تشخیص اینکه آیا شکل چهره شما بیضی است یا خیر، لازم است نگاهی طولانی به خود در آینه بیندازید. دزیره چرمن به عنوان یک آرایشگر و گریمور به Today گفته است: "اگر نیمه پایینی چهره شما به نظر بلندتر از نیمه بالایی آن می رسد، شما صورتی کشیده دارید. همچنین پیشانی معمولاً پهن ترین قسمت صورت شما بوده در حالی که سایر قسمت های صورت شما گرد و دایره ای شکل است."


حتما بخوانید: مفهوم "خود" از دیدگاه روانشناسی چیست و "خود" چگونه شکل می گیرد؟


بر اساس یک تحقیق در سال 2014 در دانشگاههای کارنیگ ملون و پرینستون، آنگونه که توسط Daily Mail گزارش شده است، بدون شک پیوندی بین شکل چهره و شخصیت افراد وجود دارد و افرادی که چهره های بیضی شکل دارند، بیشتر برون گرا و دوستانه هستند. با وجود اینکه افرادی با چهره بیضی شکل همواره بسیار اجتماعی نیستند اما بسیار دوستانه رفتار کرده و می دانند چگونه با کلام خود دیگران را آرام کرده و به خود جذب کنند. جین هانر به Cosmopolitan گفته است افرادی با چهره های بیضی شکل، همواره می دانند که چه بگویند بنابراین می توانند برای دیگران آرامش بخش و خوشایند باشند.

حقیقتی درباره میل جنسی افراد با چهره های بیضی شکل

افرادی که صورت بیضی شکل دارند، ممکن است در اتاق خواب مشکلاتی داشته باشند - بویژه ممکن است هنگام صمیمی شدن دچار مشکل شوند. یک مطالعه در ژورنال Archives of Sexual Behavior در سال 2017 منتشر شد، که توسط محقق استیون آرنوکی از دانشگاه Nipissing کانادا هدایت شد و شامل 145 دانشجوی کارشناسی "که در آن زمان روابط عاشقانه داشتند" بود، دریافت که شکل صورت افراد ممکن است در واقع نشان دهد که میزان میل جنسی او تا چه حد بالاست. همانطور که Science Daily از این مطالعه گزارش داد، "زنان و مردان با صورت کوتاه تر و پهن تر، میل جنسی قوی تری نسبت به چهره هایی با ابعاد دیگر دارند." بنابراین، کسانی که شکل صورت بیضی دارند ممکن است به اندازه افراد با صورت پهن تمایل به داشتن رابطه جنسی نداشته باشند. اما این بدان معنا نیست که افرادی که صورت بیضی شکل دارند، اوقات خوشی را در کنار دیگران سپری کنند!

داشتن شکل صورت قلبی یعنی شما دوست داشتنی و خلاق هستید

یکی از منحصربفردترین شکل های صورت، حالت قلبی شکل است. نورمن روو، جراح پلاستیک در نیویورک، به Allure گفته است که یک صورت به شکل قلب، با پیشانی پهن تر که "به شدت به سمت چانه حالت مخروطی شکل پیدا می کند" شناخته می شود. افراد مشهوری مانند ریس ویترسپون و کری واشنگتن هر دو نمونه های عالی از چهره ای به شکل قلب هستند. منطقی است که افرادی که چهره قلبی دارند تمایل به خلاقیت و همچنین محبت داشته باشند.

همانطور که جین هانر، نویسنده کتاب "خرد چهره شما" به Cosmopolitan گفته است، کسی با چهره ای قلبی شکل "بسیار خونگرم" است و دوست دارد "احساس خاص بودن را در دیگران ایجاد نماید". داشتن صورت قلبی شکل اساساً به این معنی است که قلب خود را روی آستین لباس خود دارید. علاوه بر این، افرادی که چهره قلبی شکل دارند "تحریک را دوست داشته و از کسالت نفرت دارند." نهایتاً، هانر می افزاید كه افراد با صورتهای قلبی شکل "بسیار خلاق هستند و باید این خلاقیت را به ظهور برسانند (به دیگران نشان دهند)، نه اینكه این كار را صرفاً برای خود انجام دهند."

افرادی که دارای فرم صورت قلب هستند، زیبایی طبیعی دارند

به طور کلی، وقتی افراد چهره های قلبی شکل را می بینند، به عشق و عاشقی می اندیشند. بنابراین تعجب آور نیست بدانید که مردم آن افراد خوش شانس را که چهره ای شکل قلب دارند، دوست دارند. منطقی است که چرا افراد مشهوری با چهره ای به شکل قلب مانند ریس ویترسپون جزو زیباترین افراد محسوب می شوند.


حتما بخوانید: راهنمای کامل روش انتخاب کلاه مناسب براساس فرم صورت


به خیره کننده ترین چهره هایی که دیده اید، فکر کنید. آیا فهمیدید که میشل فایفر، جنیفر لاو هیویت و نائومی کمپبل همگی چهره های قلبی شکل دارند؟ این زنان علاوه بر اینکه از خلاقیت بالایی برخوردارند (همانطور که در زمینه های شغلی آنها مشخص است)، بسیار زیبا و جذاب به نظر می رسند. در حقیقت، Telegraph گزارش داده است که طبق مطالعه ای به رهبری دکتر کریس سولومون، متخصص نقشه برداری صورت، چهره ایده آل زنانه به شکل قلب است. همانطور که گفته شد، کماکان بسیاری از افراد زیبا وجود دارند که صورت قلبی ندارند، اما به نظر می رسد که داشتن چنین فرم صورتی، یکی از عوامل تعیین کننده زیبایی است. و وقتی به افرادی که شکل صورت قلبی دارند، نگاه می کنید این امر منطقی به نظر می رسد.

شناخت شخصیت افراد از روی فرم صورت

شناخت شخصیت افراد از روی چهره

داشتن شکل صورت مثلثی، ممکن است به معنای آتشین و قدرتمند بودن شما باشد

یک شکل صورت نه چندان معمول، چهره مثلثی شکل است. این چهره در افراد سرشناسی مانند مینی درایور و جینا دیویس دیده شده و واقعاً چشمگیر است. صورت مثلثی شکل با داشتن یک پیشانی باریک اما فک پهن شناسایی می شود. گاهی اوقات افراد با این شکل چهره، زاویه های تیزتری در ساختار صورت خود دارند که به آنها کمک می کند بسیار قدرتمند به نظر برسند. در واقع، با توجه به نظر Little Things، که اطلاعات خود را از کارشناس چهره خوانی جین هانر که با Cosmopolitan همکاری دارد، بدست آورده است، کسی که صورت مثلثی شکل دارد احتمالاً "خلاق، هنرمند و حساس" خواهد بود، اما همچنین می تواند وقتی بیش از حد آشفته و مغشوش شود، "آتشین" باشد. علاوه بر این، این سایت گزارش داده است که افرادی که دارای صورت مثلثی شکل هستند، اغلب موفقیت های بزرگی کسب می کنند زیرا آنها "طبیعتی مصمم و بلندپرواز" دارند. بنابراین، داشتن صورت مثلثی شکل ممکن است به این معنی باشد که در طالع شما بزرگی نوشته شده و تا زمانی که کسی سد راه شما نشود، می توانید به خوبی پیش بروید.

داشتن شکل صورت مثلثی ممکن است شیطانی تلقی شود

گرچه داشتن صورت مثلثی شکل می تواند یک موهبت باشد چون ممکن است افراد شما را فردی قدرتمند ببینند، اما نوع دیگری از چهره مثلثی نیز وجود دارد که ممکن است در مورد نحوه نگاه مردم نسبت به شما چندان خوشایند نباشد.بویژه اگر صورت مثلثی معکوس داشته باشید، احتمالاً مردم شما را فردی شرور می دانند، حتی اگر اینگونه نباشید. در حقیقت، حتی یک سری تحقیقات علمی نیز وجود دارند که ثابت می کند این شکل خاص چهره، اغلب با افراد شرور در ارتباط است.


حتما بخوانید: آشنایی با 5 نوع از فرم اندام بدن | اسم شکل هیکل من چیست؟


به نقل از Science Daily، مطالعه ای در سال 2012 در دانشگاه وارویک نشان داد که "به طور خاص مثلث های رو به پایین احساسات منفی را منتقل کرده و ما سریعاً از آنها این چنین برداشت کرده و آنها را به عنوان یک تهدید تلقی می کنیم." این یافته ها منطقی به نظر خواهد رسید وقتی کمی دقت کنید که چگونه بسیاری از رسانه ها، شخصیت های شرور را به تصویر می کشند. دکتر الیزابت بلاگرو به عنوان یک محقق، توضیح می دهد: "شرارت و بدی کلاسیک، اغلب با ابروهای شیطانی کشیده می شود که رو به پایین به سمت نقطه میانی پیشانی ترسیم شده است." به همین دلیل، بسیاری از افراد ممکن است افرادی را که دارای صورت های مثلثی یا مثلثی معکوس هستند، بدجنس تصور کنند.

روانشناسی از روی فرم صورت

چگونه فرم صورت شخصیت شما را فاش می‌کند

ممکن است شخصی با شکل چهره مربع شکل، بسیار سرگرم کننده باشد

در حالی که شاید شبیه به صورت مستطیلی به نظر برسد اما یک صورت مربعی شکل، کوتاه تر از همتای خود است و معنای آن نیز کاملاً متفاوت می باشد. مایکل دوئناس، آرایشگر و گریمور مشهور، به Today گفته است: "با شکل صورت مربعی، پیشانی، استخوان گونه و فک شما ظاهری یکسان داشته اما فک شما زاویه های تیزی خواهد داشت." این مهم است که در هنگام تصمیم گیری برای یک حالت جدید، بهترین مدل های مو را برای فرم صورت مدنظر داشته باشید. شخصی با فرم صورت مربعی معمولاً بسیار محبوب بوده و ممکن است در اتاق خواب نیز بسیار جذاب باشد. به گزارش Science Daily، مطالعه ای که در سال 2017 در Archives of Sexual Behavior منتشر شده است، نشان می دهد که شکل صورت افراد در واقع ارتباط زیادی با میل جنسی آنها دارد (به ویژه در افرادی با صورت های پهن و مربع شکل). این مطالعه نشان داد که مردان دارای چهره مربعی "نه تنها میل جنسی بالاتری نسبت به دیگران دارند، بلکه در رابطه جنسی تفننی نیز راحت تر بوده و بیشتر به شریک زندگی خود خیانت می کنند." داشتن چهره ای مربع شکل دقیقاً پیش درآمدی بر بی بند و باری نیست، اما ممکن است نوعی ارتباط بین این دو وجود داشته باشد.

اگر حالت چهره مربعی دارید، می تواند معنای آن این باشد که در تجارت و کسب و کار خوب عمل می کنید

علاوه بر این که افراد دارای چهره مربعی شکل، بیشتر در اتاق خواب ماجراجویی دارند، مطالعات نشان می دهد که آنها همچنین ممکن است در تجارت و کسب و کار نیز بهتر از افراد با چهره های دیگر عمل کنند. مطالعه ای که در مجله Psychology Science متعلق به  انجمن علوم روانشناسی در سال 2011 منتشر شد، به بررسی رابطه شکل چهره برخی از مدیران عامل با عملکرد مالی شرکت آنها پرداخته و ارتباطاتی نیز یافت. به نقل از Science Daily، به ویژه مدیر عاملانی با چهره ای پهن و مربع شکل، "عملکرد مالی" بهتری نسبت به مدیران عاملانی با چهره های باریک تر داشتند.

شناخت افراد از روی چهره

اما این تمام ماجرا نیست. Science Daily همچنین گزارش داده است که بویژه مردانی که صورت مربعی شکل داشتند، معمولاً توسط دیگران "کمتر قابل اعتماد" دیده می شدند، اما آنها خود را "قوی تر" از مردانی با چهره باریک و کشیده احساس می کردند. داشتن چهره ای مربع شکل ممکن است هرچند ممکن است کلید خوب بودن در کار و اداره امور مالی باشد اما همچنین ممکن است به این معنی باشد که مردم به اندازه فردی با صورت گرد، به شما اعتماد نکنند.

فردی با شکل صورت الماسی ممکن است جزئی گرا باشد

شکل صورت الماسی بسیار رایج است. افراد مشهوری مانند جنیفر لوپز، تیلور سویفت و الیزابت هارلی چهره های مشهوری هستند که به عنوان نمونه هایی از صورت الماس شکل شناخته می شوند. آن طور که Today بیان کرده است، چهره های الماسی شکل با داشتن گونه های بلند و پهن، پیشانی های باریک و چانه های کوچک از دیگر اشکال صورت متمایز می شوند.

چهره خوانی

به گزارش The Stir، افرادی با چهره های الماسی شکل تمایل به "کمال گرایی" داشته و "بسیار جزئی نگر" هستند. جالب اینجاست که بسیاری از افراد، کسانی که شکل صورت الماسی دارند را افراد "سخت و دشوار" می دانند. در واقع، افرادی که صورت آنها به شکل الماس است، ممکن است کمی سخت و بدقلق باشند، اما بر اساس گفته Science Daily، یک مطالعه در سال 2009 که در مجله Psychology Science متعلق به  انجمن علوم روانشناسی، منتشر شد حتی نشان داد که افراد با صورت بلندتر نسبت به افراد با چهره کوتاه، کمتر به رفتارهای عصبی و پرخاشگرانه گرایش دارند. مشخص نیست که دقیقاً چرا دقیقاً اینچنین است اما نشانه هایی وجود داشت که افرادی با صورت الماسی، علی رغم شهرت ظاهری، به اندازه افراد دارای صورت مربعی شکل، عصبی و پرخاشگر نیستند.


حتما بخوانید: انواع مدل های ابرو و نحوه انتخاب مدل ابروی مناسب برای هر چهره


افرادی با شکل چهره الماسی احتمالاً در برقراری ارتباط عالی هستند

فردی که دارای فرم صورت الماسی است ممکن است تمایل به رفتار پرخاشگرانه داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که ابتدا سعی نمی کند با کلمات خود ارتباط برقرار کند. جین هانر، متخصص چهره شناسی، به Cosmopolitan گفته است که افرادی با چهره الماسی شکل، "می توانند در انتخاب کلمات بسیار دقیق بوده و به خوبی ارتباط برقرار کنند". با این حال، هانر اضافه کرده است که "اگر سد راه آنها شوید"، این افراد ممکن است از روی شما عبور کنند. بنابراین شاید هنگام برخورد با شخصی که صورتی الماسی دارد، بهتر باشد با مهربانی و آرامش صحبت کنید. Reader Digest گزارش داده است که افرادی با شکل صورت الماسی، همسایه های بسیار خوبی بوده و کاملاً قابل اعتماد به نظر می رسند. به گزارش The Stir، فردی که چهره الماسی دارد معمولاً می داند دقیقاً چه می خواهد و در نتیجه آنچه را که برای به دست آوردن آن لازم است، انجام می دهد.


مقالات مرتبط:

21 تفاوت عشق و دوست داشتن از دیدگاه روانشناسی

رازهای زیبایی و تناسب اندام زنان ژاپنی

ویژگی های جذابیت جسمی زنان؛ مردها چگونه اندامی را بیشتر می پسندند؟

ورزش های پس از زایمان؛ 17 حرکت ورزشی سبک بعد از زایمان جهت تناسب اندام

ورزش های خانگی برای تقویت عضلات، تناسب اندام و سلامت قلب بدون هیچ ابزاری

از
12
رای