مضرات و خطرات ظروف تفلون برای سلامتی؛ آیا تابه های نچسب ایمن است

مضرات و خطرات ظروف تفلون برای سلامتی؛ آیا تابه های نچسب ایمن است مضرات و خطرات ظروف تفلون چیست؛ باید و نباید های استفاده از ظروف تفلون ؛ عوارض پوشش تفلون و ماهی تابه نچسب برای سلامتی و محیط زیست و روش تشخیص میزان تفلون در سلام دنیا بخوانید.

تفلون یک محصول همه کاره است که در صنایع مختلف به عنوان عامل پوشش استفاده می شود. ما در این مقاله از سلام دنیا در مورد این که آیا پوشش تفلون ایمن است, پوشش تفلون چیست؛ PFAS چیست؛  خطرات ظروف تفلون و ماهی تابه نچسب برای سلامتی و محیط زیست صحبت کردیم. باما همراه باشید.

آیا پوشش تفلون ایمن است؟

تفلون یک محصول همه کاره است که در صنایع مختلف به عنوان عامل پوشش استفاده می شود. به عنوان مثال، از آن در صنایع دستی و لباس ها استفاده می شود. ‌اما کاربردهای آن در تولید محصولات صنعتی، دارویی و خودرو نیز گسترش می یابد. پوشش تفلون معمولا در ساخت بسیاری از محصولات خانگی استفاده می شود. تابه های نچسب تفلون در آشپزخانه های اکثر مردم دیده می شود. FDA ایالات متحده آنها را به عنوان تجهیزات پخت مواد غذایی ایمن تأیید می کند.

پوشش تفلون چیست؟

تفلون به تنهایی یک محصول نیست، بلکه نام تجاری یک محصول است. این به یک پوشش شیمیایی معروف به پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) اشاره دارد. این نوعی پلاستیک است که روی اقلام مختلف اسپری می شود و سپس برای ایجاد سطحی نچسب، ضد آب پخته می شود. به این ترتیب، مانعی بین محصول و عناصر خارجی ایجاد می کند که می تواند به آن آسیب برساند.

PFAS چیست؟

تفلون (در واقع یک نام تجاری است که آن شرکت به درخواست‌ها برای اظهار نظر و توضیح در باب آن پاسخی نداده است). تفلون پلیمری است که در علم شیمی آن هم در دهه 1930 برای خود معجزه ای شد. این ماده آنقدر غیر واکنشی می باشد که مولکول های غذا حتی نمی توانند با آن پیوند برقرار کنند.


حتما بخوانید: علت جوشاندن کنسرو مواد غذایی قبل از مصرف چیست؟


پس به این ترتیب مولکول های غذا به سرعت بر روی آن می لغزند. نام شیمیایی تفلون، پلی تترا فلوئورواتیلن یا PTFE است. طبق گفته Mulvihill، PTFE یکی از حدود 4700 ترکیب است که شامل دسته ای از مواد شیمیایی به نام مواد per- و polyfluoroalkyl است که به عنوان PFAS نیز شناخته می شود.

تفلون

PFAS

مواد شیمیایی پرفلورینه (Perfluorinated) که گاهی اوقات نیز Forever chemicals نامیده می شوند، دسته ای از مواد شیمیایی مصنوعی هستند که عمدتاً در بسته بندی مواد غذایی مبتنی بر فیبر برای این که آنها را در برابر آب و روغن مقاوم کنند، استفاده می شوند. مواد شیمیایی پرفلورینه با طیفی از پیامدهای سلامتی منفی هم نیز مرتبط می باشند. PFAS فقط برای ساخت ظروف نچسب استفاده نمی شوند. از آنها برای ساخت فوم های آتش نشانی و ژاکت های ضد آب، بسته بندی مواد غذایی و پاک کننده های لکه، رژ لب و موم اسکی هم نیز استفاده می کنند.

مواد شیمیایی همیشگی/ Forever Chemicals 

PFAS نام مواد شیمیایی همیشگی را برای این که تجزیه نمی‌شوند و در عوض در محیط و بدن ما جمع می‌شوند به خود اختصاص داده‌ است. کارگروه محیط زیست (EWG) اینگونه گزارش داده است که 99 درصد آمریکایی ها PFAS را در خون خود دارند. این نوع از مواد شیمیایی در سرطان کلیه، سرطان بیضه، اختلالات غدد درون ریز و از جمله پیامدهای مضر دیگر، نقش دارند.

این محصولی فرعی از پخت و پز در ماهیتابه های نچسب نیست. این تابه ها را فقط می توان تا دمای معینی قبل از اینکه پوشش آنها بخارات سمی را آزاد کند گرم کرد. تنها یک خراش با یک کاردک تیز باعث می شود که پوشش آن شروع به پوسته پوسته شدن کند. ساخت سطوح نچسب است که مستقیماً آب آشامیدنی ما را با مواد شیمیایی سمی - اتفاقی که به خوبی در مجموعه‌ای از مقالات شارون لرنر در The Intercept مستند شده است - آلوده می‌کند.

برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده برای ساخت سطوح نچسب هم نیز در لجن فاضلابی که در مزارع کشاورزی پخش می‌شود، جمع می‌شوند که از آنجا توسط محصولات زراعی جذب می‌شوند. اولگا نایدنکو، معاون تحقیقات علمی در EWG، به این موضوع اشاره می‌کند که مکان‌های زیادی برای پنهان شدن از آلودگی PFAS وجود ندارد.

او همچنین اضافه می کند که در حال حاضر هیچ راه حل خوبی برای دور انداختن ماهی تابه های نچسبی که قبلاً در کابینت خود آن ها را نگهداری می کردید، وجود ندارد. آن ها تنها کاری که می توانند بکنند این است که ماهی تابه ها را به محل های دفن زباله بفرستند.


حتما بخوانید: آموزش تصویری تمیز کردن ظروف مسی


تنها دو PFAS (حداقل در ایالات متحده) به تدریج از ساخت خارج شده اند: PFOS که زمانی برای ساخت وسایلی مانند Scotchguard استفاده می‌شد که از فرش‌ها در برابر شراب قرمز شما محافظت می‌کرد و PFOA که زمانی با PTFE ترکیب می شد تا تفلون را تولید کند.

مولویهیل می‌گوید که برخی از 4698 PFAS دیگر در صنعت استفاده و در تامین آب مردم ظاهر می‌شوند و مانند بقیه پایدار هستند. برای ما خیلی سخت است که بخواهیم با قطعیت علمی بگوییم که چه دوزهایی از آن‌ بر سلامت انسان تأثیر می‌گذارد و یا نیز در کدام بافت‌ها تجمع می‌یابند. این حرف خود بدان معناست که ما باید اصل احتیاط را اعمال کنیم و سعی کنیم از آنها اجتناب کنیم.

مواد شیمیایی همیشگی - سرطان کلیه

نگرانی در مورد پوشش تفلون

نگرانی در مورد پوشش تفلون مربوط به برخی از خواص شیمیایی آن بود. قبلا حاوی اسید پرفلوروکتانوئیک یا PFOA بود. ‌
PFOA یک عامل خطر برای بیماری هایی مانند بیماری مزمن کلیوی، بیماری کبد، اختلالات تیروئید، سرطان های بیضه، وزن کم هنگام تولد و ناباروری است. ‌اکثر تولیدکنندگان تصور می‌کردند که PFOA در طول فرآیند تولید می‌سوزد، اما ردپایی از PFOA در برخی ظروف با روکش تفلون یافت شد. ‌

یک مطالعه در سال 1999 نشان داد که 98٪ از مردم در ایالات متحده PFOA در خون خود داشتند. این به دلیل قرار گرفتن در معرض محیط با این ماده شیمیایی بود. در نتیجه، EPA ایالات متحده برنامه ای را برای حذف استفاده از PFOA تا سال 2015 ارائه کرد.

یکی دیگر از نگرانی های مربوط به استفاده از پوشش تفلون این است که ذرات PTFE ممکن است از ظروف ساخته شده با پوشش تفلون پوسته پوسته شوند. اما در هنگام مصرف هیچ آسیبی ایجاد نمی کنند.

خطرات سلامتی ظروف تفلون

تفلون به طور کلی بی خطر است، اما گرم کردن آن در دمای بالای 300 درجه سانتیگراد یا 570 درجه فارنهایت برای سلامتی شما خطرناک است. ‌در این دماها، تفلون پایدار شروع به شکستن می کند و بخارهای پلیمری را آزاد می کند. شما نمی توانید فورا بخار را استنشاق کنید زیرا ممکن است از پنجره ها خارج شود. اما، قرار گرفتن مداوم در معرض این دودها می تواند خطرات سلامتی شما را افزایش دهد. ‌

در ابتدا، ممکن است علائم موقتی را تجربه کنید که به نظر می رسد آنفولانزا دارید و وضعیتی به نام تب دود پلیمری را تجربه می کنید که در آن موارد زیر را دارید :

 • بدن درد
 • درد قفسه سینه
 • سردرد
 • تب
 • لرز

این علائم ممکن است چند ساعت طول بکشد تا ظاهر شوند و همچنین ممکن است در مدت کوتاهی ناپدید شوند. با این حال، اگر آنها ادامه پیدا کردند، برای مشاوره پزشکی بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. ‌

افزایش خطر ابتلا به سرطان . قرار گرفتن در معرض سطوح بالای PFOA ممکن است خطر ابتلا به سرطان ها را افزایش دهد از جمله :

 • سرطان کلیه
 • سرطان مثانه
 • سرطان تخمدان
 • سرطان بیضه
 • سرطان پروستاتپ

افزایش خطر سایر مشکلات سلامتی. قرار گرفتن در معرض مواد پرفلوروآلکیل و پلی فلوئوروآلکیل - یا PFAS - مانند PFOA می تواند باعث شود:


حتما بخوانید: عجیب ترین عوامل افزایش دهنده سرطان


 • کاهش پاسخ واکسن در کودکان
 • افزایش سطح کلسترول خون
 • تغییرات در آنزیم های کبدی
 • کاهش وزن هنگام زایمان
 • افزایش احتمال  پره اکلامپسی و فشار خون بالا در زنان باردار
  انجمن سرطان آمریکا خاطرنشان می کند که استفاده از ظروف آشپزی با پوشش تفلون هیچ خطر اثبات شده دیگری ندارد. ‌

خطر برای پرندگان. بخارهای پوشش تفلون برای پرندگان کشنده است زیرا سیستم تنفسی آنها ضعیف تر از سیستم تنفسی ما است. اگر طوطی و پرندگان دیگری به عنوان حیوان خانگی دارید، هنگام آشپزی آنها را از آشپزخانه دور نگه دارید. اگر آنها در معرض دود قرار گیرند، ممکن است برای نفس کشیدن مشکل داشته باشند زیرا ریه هایشان خونریزی می کند و با مایع پر می شود و منجر به خفگی و مرگ می شود.

خطرات زیست محیطی پوشش تفلون

در حالی که PFOA از فرآیند تولید حذف شد، برخی از گروه‌های مرتبط با ایمنی محیط زیست نسبت به محصولات PTFE محتاط هستند. ‌ این به این دلیل است که آنها تأثیر بالقوه ای بر سلامتی دارند. یک نگرانی پس از پیدا شدن یک ماده شیمیایی جایگزین برای PFOA، GenX، در آب های مسکونی ایجاد شد. مواد شیمیایی جایگزین در محیط ماندگار هستند و خانواده ها هیچ راهی برای مواجهه آنها با مواد شیمیایی ندارند. ‌

بر اساس CDC ایالات متحده، این مواد شیمیایی خون ساکنان ایالات متحده را صرف نظر از سن آنها آلوده می کند. حیوانات در چندین منطقه نیز دارای این مواد هستند.

ایمنی تابه تفلون: تابه هایی که باید از آنها اجتناب کنید

برای ما مجموعه ای گیج کننده از تابه های نچسب وجود دارد.

انواع تابه ها

 • تابه های سرامیکی، ساخته شده با سیلیس و مواد شیمیایی تقویت کننده که ادعا می کنند که فاقد PTFE، PFOA و گاهی اوقات PFOS هستند.
 • تابه های سیلیکونی هم همینطور.
 • برخی از تابه های آلومینیومی آنودایز شده به عنوان بدون تفلون هم نیز مورد تبلیغ قرار می گیرند.
 • تابه های تفلون (با نام مستعار PTFE) فاقد PFOA هستند.
 • تابه GenX که با یک ماده شیمیایی پرفلورینه به نام PFBS ساخته شده است.

تابه های سرامیکی

ماهی تابه‌های نچسب

مولویهیل می‌گوید که اساساً زبان ماهی تابه‌های نچسب، خود یک دنیای سردرگم کننده می باشد. اگر یک ماهیتابه ادعا می کند که بدون PFOA یا بدون PFAS است، به این معنی نیست که حاوی مواد پرفلورینه نباشد. PFOA در ایالات متحده به تدریج حذف شده است. به یاد داشته باشید که PFOA یکی از تنها 4700 ماده شیمیایی در گروه PFAS است.

از سوی دیگر، تابه‌های سرامیکی بدون PFAS - برای مثال Thermalon و Calphalon - حاوی مواد پرفلوره‌دار دیگری به نام perfluorosilicones هستند. مولویهیل می‌گوید: اینها برای خودشان هیولایی هستند. آنها از نظر ساختاری شبیه به PFAS هستند و در محیط و احتمالاً در بدن ما پایدار خواهند بود.

یافتن اطلاعات زیاد در مورد آنها برای مصرف کنندگان کار سختی نمی باشد. آیا این ها از PFAS ایمن تر هستند؟ به گفته او شاید. اما هنوز هم به نظر نمی رسد که هیچ کس تحقیقاتی را در این باب انجام دهد - یا به اشتراک بگذارد - که آن را تأیید و یا رد کند.

ایا پوشش تفلون خرد شده یک نگرانی بهداشتی است؟

استفاده از PFOA در ساخت ظروف با روکش تفلون به طور کامل متوقف شده است. اما، حتی زمانی که PFOA استفاده می شود، آسیب کمی به سلامت شما وارد می کند یا هیچ آسیبی ندارد.تفلون به خودی خود بی خطر است و وقتی آن را بخورید نمی تواند به شما آسیب برساند. ذرات ماهیتابه های پوسته پوسته یا خرد شده که خود را در غذا می بینند از دستگاه گوارش شما عبور می کنند هیچ خطری برای سلامتی ندارند.

روش تشخیص ماهی تابه تفلون

 • میانبر نایدنکو: او از یک میانبر برای تعیین اینکه آیا تابه ای حاوی مواد تفلون مانند می باشد یا خیر استفاده می کند. او می‌گوید: یک علامت [احتمالی] گویای این است که سازنده بگوید نمی‌توان آن را بالاتر از دمای خاصی گرم کرد. (او همچنین به این نکته اشاره می کند که برای ایمنی آشپزی، بهتر است از گرم شدن بیش از حد هر نوع ظروفی اجتناب کنید)
 • میانبر مولویهیل: اگر تخم‌مرغ‌ها به سطح ماهیتابه شما بچسبند پس ماهی تابه شما حاوی مواد پرفلورینه نیست. تقریباً به همین سادگی است. زیرا هیچ راهی برای بدست آوردن سطح جادویی تفلون مانند بدون استفاده از این شیمی وجود ندارد. اگر به دنبال خرید تابه های جدید هستید، هر دو متخصص، تابه هایی را پیشنهاد می کنند که حاوی مواد پرفلورینه نباشند. نایدنکو می‌گوید، خبر خوب این است که بازار ظروف آشپزی گزینه‌های زیادی دارد.

میانبر مولویهیل

سخن آخر

توجه داشته باشید: او و مولویهیل هر دو از فولاد ضد زنگ به عنوان گزینه ای مطمئن و طولانی مدت استفاده می کنند. مولویهیل می گوید: پختن گهگاهی تخم مرغ در تابه نچسب برای سلامتی شما مضر نمی باشد. اما نکته این نیست. این مواد شیمیایی اکنون در خون همه افراد و در جریان آب و غذای ما وجود دارد و آن ها هرگز تجزیه نمی‌شوند. ما باید از چنین چیزهایی دوری کنیم. آن‌ها باعث آسیب به ما و محیط می شوند.


همچنین بخوانید: 

روش تمیز کردن ظروف آلومینیومی سیاه شده در ماشین ظرفشویی

زنگ آهن چیست ؛ نام علمی و 4 راه جلوگیری از زنگ آهن کدام است
 

از
3
رای