اتفاقات مهم حاملگی در هفته بیست و هشتم بارداری

اتفاقات مهم حاملگی در هفته بیست و هشتم بارداری در هفته بیست و هشتم بارداری، بهتر است کمتر کارهای خانه را انجام دهید. در این هفته خوابیدن سخت می شود. اندازه جنین در هفته بیست و هشتم، به اندازه یک بادمجان است.

به سه ماهه سوم خوش آمدید! از هفته بیست و هشتم به بعد خوابیدن سخت می شود. اگر نیمه شب ها از خواب بیدار می شوید ریلکسیشن انجام دهید. هفته 28 به بعد زمان انجام کارهای منزل نیست. در عوض کتاب بخوانید، چای بابونه بنوشید و یا به موسیقی آرامش بخش گوش کنید. سپس به رختخواب رفته و استراحت کنید!

اندازه جنین در هفته بیست و هشتم

در این هفته، کودک اندازه یک بادمجان است. با تشکیل لایه های چربی کودک حدود 38 سانتی متر طول و حدود یک کیلوگرم وزن دارد.

وضعیت کودک در هفته بیست و هشتم

هفته بیست و هشتم معادل شش ماه بارداری است. از این هفته وارد ماه هفتم و سه ماهه سوم می شوید. رشد چربی بدن کودک بیشتر بوده به طوری که پوست چروک اولیه نرم می شود. جالب است که کودک تمرین تنفس می کند. ریه های کودک 28 هفته ای به اندازه ای رشد کرده که اگر همین الان متولد شود زنده خواهد ماند. کودک بعد از هفته بیست و هشتم بارداری بزرگتر و باهوش تر شده و آماده ی تولد است.

وضعیت کودک در هفته بیست و هشتم

علائم هفته بیست و هشتم بارداری

با بزرگ شدن رحم و آماده شدن برای زایمان علائم جدیدی بروز می کند که به قرار زیر هستند:

1. بی خوابی

با نزدیک شدن به تاریخ زایمان به دلیل هورمون ها و فشار عصبی مشکل خواب بیشتر می شود.

2. نفس تنگی

کودک به ریه ها و دیافراگم های شما فشار وارد کرده و نفس کشیدن را برای شما سخت تر می کند. به خود فشار وارد نکرده و استراحت کنید.

3. درد

در سه ماهه سوم به دلیل نوسانات هورمون ها و عوارض حاملگی (مخصوصا زنانی که دوقلو باردار هستند!) درد ایجاد می شود. یوگا، ورزش های کششی، شنا، پیاده روی، و یا ماساژ قبل از زایمان برای کاهش درد خوب است. اگر زیاد روی پاهای خود می ایستید از کمربند بارداری استفاده کنید. درست است که میل جنسی شما از این هفته پایین است اما رابطه جنسی درد شما را کمتر می کند.

علائم هفته بیست و هشتم بارداری

4. انقباض براکستون هیکس

انقباضات بارداری بیشتر و شدیدتر شده زیرا بدن شما برای زایمان آماده می شود. باید مراقب باشید که انقباضات گاه به گاه هستند. اگر انقباض زیاد بوده و با تغییر حالت خوب نشود باید در اسرع وقت به ماما مراجعه کنید.

5. ترشح سینه ها

سینه ها آماده شیردهی هستند، یک ماده زرد رنگ به نام کولوستروم. و تعجب نکنید. ممکن است شیر قبل از تولد کودک ترشح شود.  

شکم در هفته بیست و هشتم بارداری

ماما احتمالا شکم هفته بیست و هشتم را اندازه گیری می کند. این هفته، ارتفاع رحم - فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم باید حدود 26 تا 30 سانتیمتر باشد. این اندازه به شما اطمینان می دهد که رشد کودک خوب است زیرا حالت کفل یا پهلو بر اندازه گیری اثر می گذارد. از طرف دیگر، ارتفاع رحم خانم های دوقلو باردار معمولا اندازه گیری نمی شود زیرا پزشکان نمی توانند میزان متوسط ارتفاع رحم زنان دوقلو باردار را تخمین بزنند.

پزشکان توصیه می کنند که از این هفته لگدهای کودک را بشمارید. باید مدت زمان لگدها و ادامه دار بودن لگدها را بررسی کنید. روش کار به این صورت است: زمانی از روز را انتخاب کرده و تایمر را تنظیم کنید. ببینید چه مدت طول می کشد تا کودک 10 بار لگد بزند، باید کمتر از دو ساعت باشد. روز بعد در همان زمان باز همین کار را انجام دهید. هر روز لگدها را ثبت کرده تا میزان متوسط لگدها را مشخص کنید. اگر مشکلی وجود داشته باشد با دکتر صحبت کنید.

شکم در هفته بیست و هشتم بارداری

سونوگرافی در هفته بیست و هشتم بارداری

از هفته بیست و هشتم ماهی دو بار ماما شما را ویزیت می کند. اگر بارداری شما بدون عارضه باشد، نیازی به سونوگرافی هفته بیست و هشتم بارداری ندارید. مگر اینکه پزشک به دلایلی نیاز به بررسی بیشتر داشته باشد. صبور باشید به زودی می توانید کودک را در آغوش بگیرید.

فهرست فعالیت های هفته بیست و هشتم بارداری

1. برنامه ریزی ویزیت هفته سی

2. لگدهای کودک را بشمارید

3. به دنبال روش هایی برای کاهش درد روز زایمان باشید

از
6
رای