اتفاقات مهم حاملگی در هفته سی ام بارداری

اتفاقات مهم حاملگی در هفته سی ام بارداری وضعیت کودک در هفته سی بارداری، کودک قادر به گرفتن انگشت خود است. سوزش معده و بی خوابی از علائم هفته سی بارداری است. فعالیت هفته 30 بارداری: آماده کردن خانه برای ورود کودک

در هفته سی ام بارداری شکم سفت شده و به دنبال یک وضعیت مناسب برای خواب است. همه دوست دارند در مورد شما نظر بدهند که چندان خوشایند شما نیست. و بدون تردید، هستند کسانی که بدون فکر کردن حرف زده و شما را ناراحت می کنند. سعی کنید به این حرف ها توجه نکنید. اما اگر کسی در مترو جای خود را به شما داد تعارف نکنید.  

اندازه و وزن جنین در هفته سی بارداری

در هفته سی ام بارداری کودک اندازه کدو سبز است با طول حدود 40 سانتی متر و وزن 1.315 کیلوگرم و هر هفته حدود 230 گرم وزن اضافه کرده و 1.27 سانتی متر رشد می کند.

هفته سی بارداری ماه چند است؟

 30 هفته بارداری معادل شش ماه و دو هفته بارداری است. فقط 10 هفته دیگر به زایمان باقی مانده. 

وضعیت و رشد کودک در هفته سی بارداری

تغییرات نوزاد در این هفته به صورت زیر است: پوست جنین در هفته سی ام بارداری نرم تر شده، اما مغز کودک چروک شده تا راهی برای بافت های ضروری مغز باشد. کودک در هفته سی ام بارداری می تواند انگشت خود را بگیرد و از این مهارت پس از تولد استفاده خواهد کرد.

وضعیت و رشد کودک در هفته سی بارداری

علائم هفته سی بارداری بارداری

در هفته 30 بارداری، کابوس های شما بیشتر می شود. شاید دلیل آن هورمون ها باشد، اما اضطراب نیز بی تاثیر نیست بنابراین کارهایی انجام دهید که بتوانید راحت تر بخوابید. فاصله بین خانه تا بیمارستان را محاسبه کنید. ممکن است با این کار دیگر کابوس زایمان در ماشین نداشته باشید. دیگر علائم هفته 30 بارداری عبارتند از:

1. سوزش معده

باید از غذاهایی که باعث سوزش می شوند اجتناب کنید (غذاهای چرب، سنگین، تند و یا اسیدی). سعی کنید از این غذاها به خصوص قبل از خواب اجتناب کنید، زیرا این علائم باعث اختلال در خواب شما می شود.

2. بی خوابی

نمی توانید راحت بخوابید و ذهن شما درگیر است. بی خوابی باعث خستگی شما می شود.

3. ورم پاها

ورم که با بالا بردن پاها کاهش می یابد. اما ورم ناگهانی یا شدید خوب نیست.

4. ناخوشی

کمر درد، کفل درد و پا درد به دلیل بزرگ شدن شکم ایجاد می شود.

5. نفس تنگی به دلیل فشار بر ریه ها

در هفته 30 بارداری کودک نزدیک قفسه سینه قرار دارد اما در هفته 33 و 34 پایین آمده و وارد رحم می شود. شما متوجه این لحظه می شوید زیرا نفس کشیدن برای شما راحت تر می شود.

علائم هفته سی بارداری

شکم در هفته 30 بارداری

بله! شکم شما سفت تر شده است. در هفته 30 انقباض براکستون هیکس بسیار شایع است. این روش بدن برای آماده شدن برای زایمان است. انقباض براکستون هیکس پس از ورزش یا رابطه جنسی اتفاق می افتد، یا زمانی که خسته شده یا بدن کم آب است. در صورت انقباض نشسته یا دراز بکشید و استراحت کرده و آب کافی بنوشید. اگر انقباضات متوقف نشده و یا تعداد انقباض ها در هر ساعت بیش از 4 باشد، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشانه زایمان زودرس باشد.

مجموع افزایش وزن باید حدود 8.165 تا 11.350 باشد. با این حال، اگر دوقلو باردار باشید، ممکن است بیش از 11.350 تا 18.150 وزن اضافه کنید. ارتفاع رحم، فاصله استخوان شرمگاهی تا بالای رحم باید حدود 28 تا 32 سانتیمتر باشد. نگران افزایش وزن نباشید. وزن اضافی برای شیر دادن کودک است. نیازی نیست که وزن خود را کاهش دهید؛ وزن شما در طول نه ماه زیاد شده و مدت ها طول می کشد که وزن کم کنید. با این حال، افزایش ناگهانی یا شدید وزن ممکن است نشانه عوارض جدی حاملگی به نام پره اکلامپسی باشد که باید فورا به پزشک مراجعه شود.

در هفته سی بارداری سر کودک بالا است. کودک 30 هفته ای به راحتی در  1 و 1/2 پینت مایع آمنیوتیک شناور است. ممکن است فکر کنید جای کودک تنگ است اما هنوز هم جای کافی برای حرکت دارد. در طول هفته های آینده شکم شما بیشتر رشد کرده و به نزدیک قفسه سینه رسیده تا بتواند نوزاد را درون خود نگه دارد اما با نزدیک شدن به روز زایمان کودک به جای بیشتری نیاز دارد.

سونوگرافی هفته سی ام بارداری 

اگر بارداری بدون عارضه داشته باشید، احتمالا نیازی به سونوگرافی هفته 30 نخواهید داشت. هفته 30 بارداری برای خانم های دوقلو باردار. تا این لحظه دوقلوهای شما احتمالا به اندازه تک قلوها رشد کرده اند. اما بعضی وقت ها بین هفته های 30 تا 32 رشد آنها کم می شود. در این هفته ماما پروفایل بیوفیزیکی خانم های دوقلو باردار را چک می کند که ترکیبی است از سونوگرافی هفته 30 و آزمایش بدون استرس جنین. برای آزمایش بدون استرس، باید سنسورهایی را برای اندازه گیری انقباضات و ضربان قلب نوزادان روی شکم خود بگذارید. این تست برای بررسی میزان ضربان قلب کودک هنگام حرکت است. اگر نتایج آزمایش بدون استرس و سونوگرافی اکی باشد به این معنی است که دوقلوهای شما سالم هستند.

سونوگرافی هفته سی بارداری

فهرست فعالیت های هفته 30 بارداری

1. برنامه ریزی ویزیت هفته 32

2. خانه را برای ورود کودک آماده کنید.

3. فاصله خانه تا بیمارستان را مشخص کنید.