هشدارهایی برای مصرف آموکسی سیلین در بارداری و شیردهی

هشدارهایی برای مصرف آموکسی سیلین در بارداری و شیردهی آیا می توانید در دوران بارداری و شیردهی آنتی بیوتیک مصرف کرد. مصرف آموکسی سیلین در بارداری و شیردهی چه عوارض و خطراتی دارد، پاسخ را در سلام دنیا بخوانید.

در این مطلب از سلام دنیا، به بررسی موارد زیر درباره داروی آموکسی سیلین در بارداری از جمله موارد مصرف آموکسی سیلین ؛ هشدارها ؛ مقدار مصرف؛ مواردی که باید از مصرف این دارو اجتناب شود؛ عوارض جانبی ؛ تداخلات دارویی ؛ سوالات متداول خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

هشدارهایی برای مصرف آموکسی سیلین در بارداری و شیردهی

موارد درمان با آموکسی سیلین:

عفونت های ناشی از باکتری

 • نام عمومی یا ژنریک: آموکسی سیلین (am OX i sil in)
 • نام تجاری: آموکسیل ، تریموکس ، موکساتاگ
 • گروه دارویی: آمینوپنی سیلین ها

آموکسی سیلین چیست؟

آموکسی سیلین یک آنتی بیوتیک از گروه پنی سیلین است که با باکتری ها مبارزه می کند. آموکسی سیلین برای درمان انواع مختلفی از عفونت های ناشی از باکتری ها مانند: لوزه، برونشیت، ذات الریه و عفونت های گوش، بینی، گلو، پوست یا مجاری ادراری استفاده می شود.

همچنین آموکسی سیلین گاهی اوقات همراه با آنتی بیوتیک دیگری به نام کلاریترومایسین (Biaxin) برای درمان زخم معده ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری استفاده می شود. علاوه بر این، این ترکیب گاهی اوقات با داروهای کاهش دهنده اسید معده به نام لانسوپرازول (Prevacid) هم تجویز می شود.

برندهای تجاری و اشکال زیادی از آموکسی سیلین در بازار موجود است و همه برندهای تجاری در این مطلب ذکر نشده است.

مصرف آموکسی سیلین در بارداری

هشدارهایی برای مصرف آموکسی سیلین در بارداری

مصرف این آنتی بیوتیک فقط در صورتی که نیاز به درمان مشخص و واضح باشد و مزایای آن بیشتر از خطرات آن باشد توصیه می شود.

 • طبقه بندی در بارداری از نظر سازمان نظارت بر کالاهای درمانی استرالیا (TGA): A
 • طبقه بندی در بارداری از نظر سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) : B

تذکر:  ممکن است اثر داروهای ضد بارداری خوراکی را کاهش دهد.

مطالعات حیوانی شواهدی از اثرات تراتوژنیک (آسیب زا بروی جنین)، اختلال در باروری یا کشندگی را نشان نداده است. اثرات دارو در طی زایمان نامشخص است. هیچ داده کنترل شده ای در مورد بارداری انسان وجود ندارد.

طبقه بندی آموکسی سیلین در بارداری از نظر سازمان نظارت بر کالاهای درمانی استرالیا (A):

داروهایی که توسط تعداد زیادی از خانم های باردار و خانم هایی که در سنین باروری بودند، مصرف شده اند؛ هیچ گونه افزایش تعداد نقص عضو یا سایر اثرات مضر مستقیم یا غیرمستقیم بر روی جنین را ثابت نکرده اند.

طبقه بندی در بارداری از نظر سازمان غذا و دارو آمریکا B:

مطالعات مربوط به تولید مثل حیوانات هیچ خطری برای مصرف دارو بر روی جنین حیوان را مشاهده نکرد، البته هیچ مطالعه کافی و کنترل شده خوبی در مورد زنان باردار وجود ندارد.


حتما بخوانید: مصرف داروهای بدون نسخه در بارداری


هشدارهایی برای مصرف آموکسی سیلین در دوران شیردهی:

پس از مصرف تنها یک دوز خوراکی 1 گرم آموکسی سیلین در 6 خانم، بعد از 4 تا 5 ساعت از مصرف، میزان زیادی از این دارو وارد شیر مادر شد. میانگین دارو در سطح ​​شیر 0.69 میلی گرم در لیتر (محدوده 0.46 تا 0.88 میلی گرم در لیتر) در 4 ساعت و 0.81 میلی گرم در لیتر (محدوده 0.39 تا 1.3 میلی گرم در لیتر) در 5 ساعت پس از مصرف این دوز بود. با توجه به این داده ها، انتظار می رود که یک نوزاد شیرخوار حداکثر 0.1 میلی گرم در روز از طریق دوز مصرفی مادر که 500 میلی گرم 3 بار در روز (حدود 0.25 تا 0.5 درصد از دوز معمولی نوزاد) است این دارو را دریافت کند.

استفاده از دارو برای مادر قابل قبول درنظر گرفته می شود. اما احتیاط در مصرف دارو هم به آنها توصیه می شود.

مصرف آموکسی سیلین در دوران شیردهی

آیا آموکسی سیلین از طریق شیر انسان دفع شده است؟

بله (در مقادیر کم)

تذکر: بثورات و اختلال در فلور گوارشی نوزاد که منجر به اسهال یا برفک می شود، به ندرت گزارش شده است.

اثرات آموکسی سیلین بر بارداری

شما باید چند روز پس از شروع درمان با آموکسی سیلین احساس بهتری داشته باشید. داروی خود را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. اگر احساس بهتری داشتید، نباید از مصرف دوز دارو خودداری کنید یا مصرف آن را قطع کنید. مطمئن شوید که دوره کامل درمان خود را به پایان رسانده اید. اگر آن را طبق دستور پزشک مصرف نکنید، ممکن است عفونت شما دوباره رخ دهد. این کار ممکن است باعث مقاومت در برابر آموکسی سیلین هم شود. یعنی ممکن است این دارو در درمان عفونت مشابهی که ممکن است در آینده به آن مبتلا باشید موثر عمل نکند.

شایع ترین عوارض جانبی آموکسی سیلین شامل موارد زیر است:

 • تهوع
 • ناراحتی معده
 • اسهال

اگر این دارو معده شما را ناراحت می کند، سعی کنید آن را با غذا مصرف کنید. همچنین حتماً آن را با یک لیوان پر آب مصرف کنید.


حتما بخوانید: داروهای مجاز و غیر مجاز سرماخوردگی در زمان شیردهی


در برخی موارد، آموکسی سیلین می تواند عوارض جانبی جدی تری ایجاد کند. در صورت بروز عوارض جانبی شدید فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. این عوارض جانبی شامل:

 • واکنش های آلرژیک
 • اسهال خونی یا آبکی
 • کمبود انرژی
 • خونریزی یا کبودی غیر معمول
 • تشنج
 • خستگی غیر معمول
 • زرد شدن پوست یا قسمت سفیدی چشم ها

عوارض جانبی آموکسی سیلین

آنتی بیوتیک ها می توانند باعث اسهال شدید شوند. اگر دو یا سه بار یا بیشتر از یک روز حداقل به مدت دو روز اسهال آبکی دارید یا اگر شکم درد دارید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.  ممکن است عفونت دومی هم داشته باشید که می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد. پزشک نوع دیگری از آنتی بیوتیک ها را برای درمان این عفونت دوم تجویز خواهید کرد.

خطرات احتمالی آموکسی سیلین

 • اگر عفونت باکتریایی را درمان نکنید، ممکن است باعث بروز مشکلات جدی شوند. فقط آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت را درمان کنند.
 • آموکسی سیلین در صورت مصرف در هر مرحله از بارداری یک داروی کم خطر محسوب می شود. پزشک تصمیم می گیرد که آیا آموکسی سیلین درمان مناسبی برای شما است یا خیر. این تصمیم بستگی به نوع عفونت شما و مدت زمان نیاز به درمان با آنتی بیوتیک ها دارد.
 • مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ، حتی آنهایی که در دوران بارداری هم بی خطر محسوب می شوند، می تواند برای شما و نوزاد شما مضر باشند.

عفونت های باکتریایی و بارداری

در دوران بارداری، بدن شما از نوزاد شما در مقابل بسیاری از بیماری ها محافظت می کند. این بیماری ها شامل سرماخوردگی معمولی یا آنفلونزاي معده می شود. اما برخی از عفونت ها، از جمله عفونت های باکتریایی، می توانند از طریق جفت عبور کرده و به کودک شما آسیب برساند.

اگر عفونت از جفت عبور کند، می تواند نوزاد شما را خیلی بیمار کند. برخی از عفونت ها می توانند باعث بروز مشکلاتی مثل نقص هنگام تولد یا مشکلات تنفسی شوند یا مانع از رشد کافی نوزاد شوند. در صورت عدم درمان، برخی از عفونت ها همچنین می توانند احتمال سقط جنین یا سایر مشکلات در بارداری را افزایش دهند. اگر فکر می کنید به عفونت مبتلا هستید، با پزشک خود صحبت کنید.

مراجعه به پزشک

 • اگر در دوران بارداری نیاز به مصرف آموکسی سیلین دارید، با پزشک خود مشورت کنید. موارد زیر را حتما در نظر داشته باشید:
 • مطمئن شوید که داروهای دیگری که مصرف می کنید (داروهای نسخه ای یا بدون نسخه) را به پزشک اطلاع داده اید. این کار می تواند به پزشک کمک کند تا به هرگونه تداخل دارویی خطرناک توجه کند.
 • شما باید دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک و تا زمانی که نسخه تجویز شده تمام شود مصرف کنید. توقف زودهنگام درمان ممکن است باعث مقاوم شدن باکتری ها به انتی بیوتیک شود.
 • اگر بعد از پایان دوره مصرف دارو احساس بهتری ندارید با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر به آموکسی سیلین حساسیت دارید، آموکسی سیلین، پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های گروه سفالوسپورین مانند: سفازولین، سفاکلور و سفالکسین را مصرف نکنید.
 • پیروی از این مراحل می تواند به شما اطمینان دهد که شما و بارداری تان تا آنجا که ممکن است سالم می مانید.

مطالب مرتبط:

مصرف دارو در بارداری: جدول داروهای مجاز (بی خطر) و غیر مجاز (خطرناک) در حاملگی

از
7
رای