علت سیاه شدن ناخن پا و راه های درمان آن

علت سیاه شدن ناخن پا و راه های درمان آن دلایل مختلفی باعث می شود ناخن پای شما سیاه شود یا لکه های سیاه روی آن دیده شود. بیشتر آنها بر سلامت شما تأثیر چندانی نمی گذارند. علت سیاهی ناخن پا و راه های درمان آن را در سلام دنیا بخوانید.

سیاه شدن ناخن پا یکی از آسیب‌هایی است که بسیاری از ما برای یکبار هم که شده آن را تجربه کرده ایم. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما ناخن پای شما سیاه شود یا لکه‌های سیاه روی ناخن پا بوجود آید. در این مقاله از سلام دنیا به مواردی که می‌تواند باعث سیاه شدن ناخن در پا شود و درمان‌هایی برای ضربه به ناخن پا تا قارچ ناخن پا می‌پردازیم. 

علت سیاه شدن ناخن پا

شما ممکن است تجربه عادی از قارچ پا یا زردی و سفید شدن ناخن پا داشته باشید اما، سیاه شدن ناخن می‌تواند نوعی هشدار باشد و کمی نگران کننده است. درهنگام مشاهده ناخن سیاه احتمالاً فکر می‌کنید که چگونه اتفاق اقتاده است و معنی آن چیست، مگر به خاطر داشته باشید که انگشت پایتان به جایی خورده باشد!

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود ناخن پای شما سیاه شود یا لکه های سیاه روی آن دیده شود. بیشتر آنها بر سلامت کلی شما تأثیر چندانی نمی گذارند، اما برخی از انواع ناخن‌های سیاه پا باید در اسرع وقت توسط پزشک معاینه شوند. در اینجا برخی از دلایل سیاه شدن ناخن پا، نحوه درمان و راه های جلوگیری از آن آمده است.


حتما بخوانید: علت ضخیم شدن ناخن پا


سیاه شدن ناخن پا

سیاه شدن ناخن پا بر اثر ضربه

هیچ چیز بدتر از افتادن جسمی سنگین بر روی پنجه پا نیست. این ضربه دردناک است و بسته به شدت آن، می تواند باعث ایجاد ناخن سیاه در پا شود. سیاه شدن به این علت اتفاق می افتد زیرا خون می تواند در زیر ناخن تجمع یابد.

جوزف زان، پزشک متخصص پوست و استادیار پوست در جورج واشنگتن می گوید: "اغلب این خون به طور مستقیم در محل آسیب تجمع می یابد، که می تواند در کوتیکول، در وسط ناخن یا نزدیک به نوک آن باشد. چندین ماه طول می کشد تا لکه سیاه به سمت نوک حرکت کرده و با ناخن رشد کند. در برخی موارد، هنگامی که درد شدید انگشتان پا و فشار در بستر ناخن وجود داشته باشد، پزشک ممکن است نیاز به تخلیه خون از زیر ناخن را لازم بداند. اما هرگز خودتان این کار را نکنید. ممکن است باعث ایجاد عفونت یا آسیب بیشتر به بستر ناخن شوید.

پماد برای عفونت ناخن پا

در نهایت، ممکن است نظر برسد که ناخن از بستر در حال شل شدن است. دکتر زاهن می گوید که کشیدن آن هرچقدر هم وسوسه انگیز باشد، باید بگذارید خودش خود به خود بیفتد. "ناخن محافظ پوست حساس زیرش است و بهتر است تا زمانی که خودش بیفتد از کشیدن آن خودداری کنید." در این مدت ناخن پا را تمیز نگه دارید. اگر قسمتی از ناخن جدا و باعث ایجاد زخم شده است، پماد آنتی بیوتیک استعمال کنید و آن را ببندید. بانداژ را تعویض کرده و روزانه پماد آنتی بیوتیک را مجدداً استعمال کنید تا زخم بسته شود.

سیاه شدن ناخن پا بر اثر ضربه مکرر

ورزش کردن، دویدن یا پیاده روی به ندرت آسیب زا به نظر می‌رسد، اما انگشتان پا استثنا است، مخصوصاً اگر کفش نامناسب دارید و دائماً قسمت‌های تنگ کفش به آن فشار می‌آورد.

شری لیپنر، متخصص پوست، استادیار پوست بالینی در پزشکی ویل کرنل نیویورک می‌گوید: "این افراد به دلیل ضربه دچار خونریزی زیر ناخن می شوند که می توانند باعث ضخیم شدن ناخن ها در طول زمان شود." خون خشک شده در زیر پوست باعث سیاه شدن ناخن شود که مربوط به دویدن، پیاده روی یا ورزش است. از برنامه درمان ضربه ناگهانی استفاده کنید. اگر انگشتان پا درد می کند، از پدهای بالشتکی استفاده کنید. 

سیاه شدن ناخن پا در اثر قارچ ناخن پا (اونیکومیکوز)

قارچ ناخن پا به عنوان دلیل دیگر سیاه شدن ناخن پا شناخته می‌شود، آنیکومایکوز می تواند باعث تغییر رنگ قهوه ای یا سیاه شدن روی ناخن ها شود. Distal subungual onychomycosis، یک زیرگونه قارچ ناخن بسیار شایع است و به احتمال زیاد باعث ایجاد رگه‌های سیاه مایل به قهوه ای در مرکز ناخن پا می شود.

قارچ می‌تواند به زیر هر یک از ناخن‌های پا حمله کند، اما بیشتر انگشت بزرگ را هدف قرار می‌دهد. با رشد قارچ، ممکن است ناراحتی و التهاب خفیفی ایجاد و ناخن پا ضخیم‌تر یا دچار ترک خوردگی و دندانه دندانگی شده و یا به طور کامل از بستر ناخن جدا شود. با تجویز داروهای ضد قارچ بصورت روزانه و به مدت چند ماه، علائم معمولاً برطرف می‌شود و با رشد ناخن پا ، رگه ها نیز رشد می کند.


حتما بخوانید: درمان قارچ ناخن پا با 10 درمان خانگی


سیاه شدن ناخن پا در اثر سرطان پوست (ملانوم آکرال)

اگر یک خط عمودی مایل به قهوه ای، مایل به سیاه یا یک مثلث با رنگدانه های قهوه ای- سیاه مشاهده کردید که در تمام طول ناخن قرار دارد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر زان می‌گوید اینها علائم بارز ملانوم آکرال، یک شکل شدید و تهاجمی سرطان پوست است که در کف پا، کف دست، و زیر ناخن انگشتان دست و پا دیده می شود.

گرچه نادر است، اما ملانوم آکرال شایع ترین نوع ملانوم در بین افرادی است که پوست تیره تری دارند. در صورت عدم تشخیص، رنگدانه سیاه می‌تواند بزرگتر و گسترده‌تر شود. با پیشرفت تومور، ممکن است دچار خارش‌، درد و خونریزی خود به خودی شود. ابتلا و تشخیص این ملانوما دشوار است‌، اما زمان آن بسیار مهم است.

دکتر زان توضیح می دهد: "با توجه به اینکه ملانوما معمولا دیر تشخیص داده می‌شود، فرصت پیدا می‌کند در نواحی دیگر نیز گسترش یابد یا متاستاز کند و درمان را دشوار کند یا برای برداشتن آنها از ناخن نیاز به جراحی گسترده تری ایجاد می‌کند." بسته به نتایج بیوپسی، درمان دقیق متفاوت است.

بیوپسی مشخص می کند که ملانوم زیر پوست چقدر ضخیم است و چقدر باید برداشته شود. دکترعفونی (پارونیشیا) ژان ان می گوید: "برای همه ملانوماها، ملانوم و بافت سالم اطراف ملانوم برداشته می شود تا اطمینان حاصل شود که تمام ملانوم خارج شده است."

پارونیشیا

سیاه شدن ناخن پا در اثر عفونت (پارونیشیا)

شاید تا به حال در مورد آن چیزی نشنیده باشید، اما پارونیشیا در واقع یکی از شایع‌ترین عفونت‌های دست در ایالات متحده است (که در انگشتان پا نیز اتفاق می افتد). در واقع پارونیشیا یک عفونت است که روی پوست اطراف ناخن ایجاد می شود.

افرادی که عادت دارند ناخن های خود را بجوند، بِکنند، یا از ته کوتاه کنند، یا روزانه دستان خود را برای مدت طولانی در آب نگه دارند، بیشتر مستعد ابتلا به پارونیشیا هستند. این بیماری به مراتب بیشتر روی دستها دیده می شود تا پاها. اما ممکن است در ناخن‌های پا نیز اتفاق بیفتد، مخصوصاً اگر پوست اطراف ناخن پا در اثر رشد ناخن یا آسیب دیدگی زخم شده باشد. با پوست قرمز در اطراف ناخن پا و چرک زرد در زیر کوتیکول‌ها، ناخن‌ها به طرز دردناکی حساس و متورم می شوند.


حتما بخوانید: عفونت ناخن پا چیست


سیاه شدن ناخن پا در اثر پارونیشیای حاد

پارونيشيای حاد ناگهانی و بر اثر از ضربه‌اي است كه پوست را پاره مي كند، مانند ناخن پا رشد نکرده يا كشيدن ناخن کنده شده که مکررا به پتو گیر می‌کند. (همیشه از قیچی ناخن یا ناخن گیر استفاده کنید تا قسمت‌های اضافی ناخن را حذف کنید). باکتری Staphyloccocus (staph) عامل اصلی عفونت است که باعث درد و حساسیت پوست می شود. محلول شست و شو پا و آنتی بیوتیک‌های خوراکی یا آنتی بیوتیک های موضعی معمولاً آن را در چند روز از بین میبرد.

سیاهی ناخن پا ناشی از پارونیشیای مزمن 

پارونیشیای مزمن در افرادی که مکرراً دست خود را در آب حاوی مواد محرک، مواد شیمیایی یا شوینده‌هایی که به پوست دست آسیب می رسانند، شایع تر است. با این وجود، گاهی اوقات انگشتان پا به همان دلیل تحت تأثیر قرار می‌گیرند. ناخن‌های پا می‌توانند شکننده و سفت شوند و قسمتی از ناخن پا می تواند به رنگ سبز مایل به سیاه درآید.

مارسیا دریسکول، متخصص پوست، دانشیار پوست، می‌گوید: "اگر بیمار در محل ناخن دچار پارونیشیا شده باشد، متخصصین پوست ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی را تجویز کنند، احتمالاً همراه با موپیروسین، یک پماد آنتی بیوتیک که به خوبی در برابر عفونت‌های استافیلوکوکی عمل می‌کند." 

دکتر دریسکول می‌گوید آنتی بیوتیک های بدون نسخه می توانند واکنش‌های آلرژیک ایجاد کنند، بنابراین متخصصان پوست به ندرت آنها را پیشنهاد می کنند. اغلب، تجویز داروهای ضد قارچی خوراکی و موضعی نیز ضروری است. در هنگام مبارزه با پارونیشیای مزمن، تمیز و خشک نگه داشتن انگشتان پا تا حد ممکن ضروری است.

علت تغییر رنگ ناخن پا

علت تغییر رنگ ناخن پا در اثر بیماری Washboard nails

در این مورد، ناخن‌ها با شیارهایی که قهوه ای تیره تا مایل به سیاه هستند مشابه تخته‌های چوبی شستشوی لباس می‌شود. عادت به کندن پوست‌های مرده در پایه ناخن در هر بار انجام این کار باعث ایجاد آسیب در زیر ناخن می شود. با گذشت زمان، خون به دام افتاده در زیر ناخن پا باعث ایجاد شیارهای سیاه روی ناخن پا می شود.

دکتر لیپنر توضیح می‌دهد: "با عادت مزمن به این عمل، ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده رنگدانه) در ماتریس ناخن (مرکز رشد ناخن) فعال می شوند تا رنگدانه ایجاد کنند." رنگدانه با هم مخلوط شده و شیارهایی شبیه تخته شستشوی لباس ایجاد می‌کند. اگر این عادت را ترک نکنید کوتیکول (پایه ناخن) تغییر رنگ دائمی خواهد داد. ترک عادت امکان پذیر است، اما ممکن است به کمک یک متخصص بهداشت روان نیاز داشته باشید. این عادت با اختلال وسواسی به نام onychotillomania در ارتباط هستند.

چگونگی جلوگیری و درمان سیاه شدن ناخن پا

نمی‌توانید از برخی مواردی که باعث سیاه شدن ناخن پا می شوند، مانند برخوردهایی که باعث آسیب به انگشتان پا می شود، جلوگیری کنید. اما برای داشتن ناخن سالم می توانید این نکات را رعایت کنید.


حتما بخوانید: علت قاشقی شدن ناخن و درمان آن


درمان سیاه شدن ناخن پا با رعایت بهداشت

 • بعد از استحمام انگشتان پا و پاهای خود را به طور مرتب بررسی کنید. به این ترتیب مشکلات را خواهید دید و می‌توانید نگرانی ها را سریعتر برطرف کنید.
 • لاک ناخن را طولانی‌تر از یک یا دو هفته نگه ندارید. اگر دائماً با لاک پوشانده شده باشند، نمی‌توانید تغییرات آن را تشخیص دهید.
 • ناخن‌های پای خود را در بالا صاف و در گوشه ها کمی گرد کوتاه کنید. گوشه های تیز در کنار پوست رشد کرده و باعث احساس درد خواهد شد.

درمان سیاه شدن ناخن پا

شستشو با آب گرم و استفاده از مرطوب کننده برای پیشگیری از سیاه شدن ناخن پا

 • ناخن‌های ضخیم‌تر پا را که چیدن آنها دشوار است را سمباده بزنید.
 • پاهای خود را در آب گرمی که حدود یک قاشق چای خوری نمک در هر پیمانه آب آن ریخته‌اید قرار دهید. بگذارید حدود 10 دقیقه خیس بخورد. سپس کاملاً خشک شود.
 • ناخن های پا را مرطوب کنید تا کوتاه کردن آنها راحت تر شود.
 • پوست اطراف ناخن ها را فراموش نکنید. پوست خشک و ترک خورده در برابر باکتری ها و قارچ ها آسیب پذیر است.

درمان سیاه شدن ناخن پا با پوشیدن کفش راحت

 • از کفش های مناسب استفاده کنید. اگر ورزش می کنید، یک لباس حرفه‌ای تهیه کنید.
 • کفش و جورابی بپوشید که تنفس‌پذیر است و عرق و رطوبت را از پای شما دور می کند.
 • در رختکن‌ها، دوش‌های عمومی و عرشه های استخر با پای برهنه راه نروید. وقتی پای شما در معرض نور خورشید قرار می گیرد، روی انگشتان پای خود کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

درمان سیاه شدن ناخن در اثر ضربه

 • برای درمان سیاه شدن ناخن در اثر ضربه ، که به صورت دندانه دار یا ترک خورده است؛ اول ناخن را کوتاه کنید تا به لباس و دیگر اشیا گیر نکند.
 • اگر ناخن شما کاملا از بستر خود بلند شده، بهتر است اول به کمک باند، آن را در جای خود نگه دارید، اگر چه این کار به چسبیدن دوباره ناخن کمک نمی کند، ولی ناخن جدید آرام آرام شروع به رشد میکند.
سخن آخر

حالا که اطلاعات کاملی درباره علل سیاه شدن ناخن پا و عوارض آن پیدا کردید، در صورت آسیب به ناخن پا، قرمزی، چرک، تورم یا با مشاهده هر چیزی که در اطراف انگشتان پا احساس نمی‌کنید یا به نظر نمی رسد نرمال باشد، از تماس با پزشک خود دریغ نکنید. این امر به ویژه در صورت داشتن دیابت یا مشکلات گردش خون بسیار مهم است. اگر تجربه‌ای از مشکلات ناشی از سیاه شدن ناخن پا و روش‎‌های درمان آن دارید، آن را در بخش نظرات با دیگر خوانندگان در میان بگذارید. 


مقالات مرتبط:

علل افتادن ناخن پا، علائم و روش درمان ناخن جدا شده از بستر

ترک خوردن ناخن: علل، درمان خانگی و جلوگیری از شکافته شدن ناخن

از
3
رای