درمان قارچ ناخن پا با 10 درمان خانگی و طب سنتی

درمان قارچ ناخن پا با 10 درمان خانگی و طب سنتی درمان های خانگی قارچ ناخن پا ، ممکن است موثرتر از داروهای تجویز شده در درمان قارچ خفیف تا متوسط ​​ناخن پا باشند. درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی و با درمان خانگی را در سلام دنیا بخوانید.

قارچ ناخن پا، که به آن اونیکومایکوزیس نیز گفته می شود، یک عفونت قارچی شایع در ناخن پا شما است. بارزترین علامت آن تغییر رنگ سفید، قهوه ای یا زرد در یک یا چند ناخن پا است. قارچ ناخن ممکن است گسترش یابد و باعث ضخیم شدن یا ترک خوردن ناخن ها شود.

در فصل پوشیدن صندل یا حتی در فصل های دیگر؛ قارچ ناخن پا معمولاً آن چیزی نیست که  وقتی می خواهید به پاهایتان نگاه می کنید اثری از آن را ببینید. خوشبختانه روش های درمانی زیادی وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید.

از داروهای ضد قارچ خوراکی تجویز شده مانند تربینافین (لامیزیل) یا فلوکونازول (دیفلوکان) به طور سنتی برای درمان قارچ ناخن پا استفاده می شود. این روش های درمانی اغلب موثر و مفید هستند، اما ممکن است عوارض جانبی جدی از ناراحتی معده و سرگیجه گرفته تا مشکلات شدید پوستی و زردی را ایجاد کنند.

شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از افراد به جای آن از درمان های خانگی استفاده میکنند و ترجیح می دهند که آن ها را امتحان کنند. در این مقاله از بخش درمان های خانگی سلام دنیا، 10 مورد از این روش های درمانی معروف خانگی ناخن پا آورده شده است.

درمان قارچ ناخن پا با درمان های خانگی و پزشکی

1. درمان قارچ ناخن پا ویکس واپوراب (Vicks VapoRub)

ویکس واپوراب یک پماد موضعی است. اگرچه برای سرکوب و کم کردن سرفه طراحی شده است، اما مواد فعال آن (کافور و روغن اکالیپتوس) ممکن است به درمان قارچ ناخن پا نیز کمک کنند. مطالعه ای در سال 2011 نشان داد که ویکس واپوراب اثر و نقش بالینی مثبتی را در درمان قارچ ناخن پا ایفا میکند. برای استفاده، حداقل روزی یک بار مقدار کمی ویکس واپوراب را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.


حتما بخوانید: خواص روغن اکالیپتوس برای پوست


2. عصاره گل مار (زر آوند)

عصاره گل مار یک ضد قارچ است که از گیاهان خانواده آفتابگردان ساخته و گرفته می شود. یک مطالعه در سال 2008 نشان داد که این دارو به اندازه داروی ضد قارچ سیکلوپیروکس در برابر قارچ ناخن پا موثر واقع شده است. برای این مطالعه، عصاره snakeroot را در هر منطقه آسیب دیده ، هر سه روز در میان برای ماه اول، هفته ای دو بار برای ماه دوم و هفته ای یک بار برای ماه سوم استفاده کردند.

درمان خانگی قارچ ناخن پا

3. روغن درخت چای

روغن درخت چای، که ملایکا نیز نامیده می شود، یک روغن ضروری با توانایی ضد قارچ و ضد عفونی کننده است. طبق گفته مرکز ملی بهداشت Complementary و Integrative ، برخی از مطالعات بالینی در مقیاس کوچک نشان داده اند که روغن درخت چای ممکن است در برابر قارچ ناخن پا موثر واقع شود.

  • برای استفاده ، روغن درخت چای را دو بار در روز و با یک پنبه روی ناخن آسیب دیده بمالید.

4. درمان قارچ ناخن پا با روغن پونه کوهی

روغن پونه کوهی حاوی تیمول است. طبق گفته یک بررسی در سال 2016 ، تیمول دارای خواص ضد قارچی و ضد باکتری است. برای درمان قارچ ناخن پا ، روزانه دو بار روغن پونه کوهی را با پنبه به ناخن آسیب دیده بمالید. برخی از افراد از روغن پونه کوهی و روغن درخت چای با هم استفاده می کنند. هر دو محصول قوی هستند و ممکن است باعث تحریک یا واکنش آلرژیک شوند. ترکیب آنها ممکن است این خطر را افزایش دهد.

5. درمان قارچ ناخن پا با عصاره برگ زیتون

تصور می شود که یک ماده فعال در عصاره برگ زیتون ، اولئوروپئین، دارای توانایی ضد قارچ ، ضد میکروبی و تقویت کننده سیستم ایمنی باشد. می توانید عصاره برگ زیتون را مستقیماً به قارچ ناخن بمالید یا به صورت کپسول آن را بخورید.

طبق گفته یک بررسی در سال 2012 ، مصرف یک تا سه کپسول برگ زیتون به همراه وعده های غذایی دو بار در روز نسبت به عصاره برگ زیتون در درمان قارچ ناخن پا موثرتر است. توصیه می شود در طول این درمان مقدار زیادی آب بنوشید.


حتما بخوانید: خواص شگفت انگیز برگ زیتون برای سلامتی


درمان قارچ ناخن پا با عصاره برگ زیتون

درمان خانگی قارچ ناخن پا

6. درمان خانگی قارچ ناخن پا با روغن های ازونیزه شده 

روغنهای ازونیزه شده روغنهایی مانند روغن زیتون و روغن آفتابگردان هستند که به آن ها گاز اوزون تزریق می شود. طبق گفته مطالعه ای در سال 2011، این نوع از قرار گرفتن در معرض ازن در غلظت های کم برای مدت زمان کوتاه می تواند بسیاری از ارگانیسم ها مانند قارچ ها، مخمرها و باکتری ها را غیرفعال کند.

مطالعه دیگر نشان داد که روغن آفتابگردان ازونیزه شده در درمان قارچ ناخن پا موثرتر از نسخه ضد قارچ موضعی، کتوکونازول (Xolegel) است. برای درمان قارچ ناخن پا با روغن ازونیزه شده، روغن را دو بار در روز روی ناخن انگشت پا آسیب دیده قرار دهید.

7. درمان خانگی قارچ ناخن پا با سرکه

فقط شواهد حکایتی و نقل قول هایی از سرکه به عنوان درمانی برای قارچ ناخن پا در دسترس است. اما با این وجود، یک داروی خانگی بی خطر برای آزمایش و امتحان کردن است.

8. درمان خانگی قارچ ناخن پا با دهانشویه لیسترین 

دهانشویه لیسترین حاوی موادی مانند منتول ، تیمول و اکالیپتوس است که دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچ هستند. ممکن است به همین دلیل باشد که یک داروی محبوب قارچ ناخن پا به حساب می آید. حامیان این درمان توصیه می کنند روزانه پای آسیب دیده را در لگنی از لیسترین به رنگ کهربا بخیسانید.

درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی

9. درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی با سیر

یک منبع معتبر در سال 2009 دریافت که سیر دارای برخی از قابلیت های ضد قارچ و ضد میکروبی است. ممکن است با قرار دادن حبه های سیر خرد شده یا له شده روی ناحیه آسیب دیده به مدت 30 دقیقه در روز ، قارچ ناخن پا را درمان کنید. ممکن است بهتر و کم بو تر شود اگر که آن را به صورت کپسول سیر درمان کنید. طبق دستورالعمل سازنده مصرف کنید.


حتما بخوانید: آیا سیر می تواند عفونت قارچی واژن را درمان کند؟


درمان قارچ ناخن پا در طب سنتی

10. رژیم خود را تنظیم کنید

ارتباط بین رژیم غذایی و سلامتی مشخص و واضح است: هرچه غذاهایی که می خورید سالم تر باشند، بدن شما نیز بیشتر قادر به مقابله با شرایطی مانند قارچ ناخن پا خواهد بود. با غذا خوردن به بدن خود مواد مغذی را که نیاز دارد بدهید:

  • ماست غنی از پروبیوتیک
  • پروتئین کافی برای حمایت از رشد مجدد ناخن
  • آهن کافی برای جلوگیری از شکنندگی ناخن ها
  • یک رژیم غذایی غنی از اسیدهای چرب ضروری
  • غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D مانند محصولات لبنی کم چرب

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

  • در بیشتر موارد، قارچ ناخن پا یک مشکل زیبایی محسوب می شود. اما با این حال هنوز هم ممکن است که عوارض جدی را برای برخی افراد ایجاد کند.
  • اگر به دیابت مبتلا هستید ، قارچ ناخن پا ممکن است منجر به زخم پا یا سایر مشکلات دیگر پا شود.
  • طبق مطالعه ای که در سال 2012 انجام شد، قارچ مزمن ناخن انگشت پا خطر مهمی برای سلولیت باکتریایی پا است.
  • اگر دیابت یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید، نباید از درمان های خانگی برای قارچ ناخن پا استفاده کنید. برای اقدامات و درمان مناسب با پزشک خود تماس بگیرید.
سخن آخر

درمان های خانگی ممکن است موثرتر از داروهای تجویز شده در درمان قارچ خفیف تا متوسط ​​ناخن پا باشند. گرچه درمان های خانگی معمولاً عوارض جانبی کمتری دارند، اما شواهد علمی کمتری در مورد اثر بخشی آنها وجود دارد. فاکتورهای زیادی در هنگام درمان قارچ ناخن پا وارد عمل می شوند مانند نفوذپذیری ناخن، شدت عفونت و سلامت کلی.

از بین بردن قارچ ناخن پا ممکن است طولانی تر از داروهای تجویز شده موضعی یا ضد قارچ های سیستمیک خوراکی باشد. ممکن است چندین ماه نتیجه آن را نبینید. ضد عفونی مجدد معمول است. پس از برطرف شدن عفونت ، ناخن های پا را خشک ، تمیز و مرتب نگه دارید.

موردهای شدید قارچ ناخن پا ممکن است باعث درد و آسیب غیرقابل برگشت ناخن پا شوند. اگر داروهای خانگی را برای درمان عفونت استفاده می کنید و آنها موثر واقع نمیشوند و یا عوارض جانبی دیگری را ایجاد کرده اند، با پزشک خود مشورت کنید.


مقالات مرتبط:

درمان خانگی عفونت ادراری با 6 ماده طبیعی

درمان عفونت ریه با داروهای گیاهی و درمان خانگی

از
4
رای