خواص شگفت انگیز برگ زیتون برای سلامتی، فشارخون، پوست و مو + روش های استفاده از آن

خواص شگفت انگیز برگ زیتون برای سلامتی، فشارخون، پوست و مو + روش های استفاده از آن از خواص برگ زیتون کاهش ریسک حملات قلبی و سکته است که این کار به دلیل ترکیبات پلی فنول موجود در برگ های زیتون است که می تواند مستقیما مانع از شکل گیری لخته های شریانی شود.

استفاده سنتی و مزایای سلامتی

برگ زیتون به حدی در مصر باستان اهمیت داشت که آن را به عنوان سمبلی از قدرت بهشتی می دانستند. آنها نه تنها روغن زیتون را برای مومیایی پادشاهانشان استخراج می کردند بلکه از آن به عنوان یک مدافع قوی در مقابل بسیاری از بیماری ها نیز استفاده می کردند.  این درخت به حدی مهم بوده است که از آن با نام درخت زندگی در انجیل نام برده شده است و به حدی برای آن احترام قائل بودند که به موسی گفته شده بود مراقبت کنندگان از این درخت از تکالیف نظامی معاف شوند.

در دهه 1880 وقتی که از زیتون برای مبارزه با مالاریا استفاده شد و سپس در اوایل دهه 1900 دانشمندان یک ترکیب تلخ با نام اولئوروپین از آن استخراج گردید که معتقد بودند باعث مقاومت درخت زیتون در مقابل بیماری و آفات می شود. بعدها در همان دهه مشخص شد که اولئوروپین می تواند باعث کاهش فشار خون در حیوانات شده و جریان خون را در شریان های کرونری افزایش داده، آریتمی را تسکین بخشیده و مانع بروز اسپاسم های عضلات داخلی شود.

5 خاصیت برگ زیتون برای سلامتی

1. سلامت قلبی

الف: کاهش فشار خون

برگ زیتون اولاً می تواند بدلیل توانایی اش در کاهش قابل توجه فشار خون بالا برای قلب مفید باشد. عصاره آن مشخص شده است که می تواند مانعی بر سر راه بروز و درمان کننده فشار خون بالا باشد. یک تحقیق جالب بر روی دوقلوهای یکسان با فشار خون مرزی (فشار خون در بازه 120 تا 139 میلی متر جیوه بر روی 80 تا 89 میلی متر جیوه) انجام پذیرفته است. تحقیق بر روی دوقلوهای یکسان می تواند به صورت مجاری تفاوت های ژنتیکی را که ممکن است بر نتایج تحقیق تاثیر گذارند را حذف نماید. پس از 8 هفته، مصرف کنندگان دارونما (پلاسیبو) نشانه ای از تغییر فشار خون در خود نداشتند؛ اما بیمارانی که روزانه 1000 میلی گرم عصاره برگ درخت زیتون را مصرف می کردند، به طور میانگین 11 میلی متر جیوه فشار سیستولی و 4 میلی متر جیوه فشار دیاستولی کمتری داشتند. این افراد همچنین کاهش قابل توجهی در کلسترول LDL داشتند.

خواص برگ زیتون برای فشار خون

ب: حمایت از سلامت شریان ها

ثانیاً، برگ زیتون از سلامت شریان ها حمایت می کند. سلول های اندوتلیال که دیواره شریان ها را تشکیل می دهند نقشی کلیدی رد حفظ فشار و جریان خون دارند و عدم کارایی آنها یکی از اولین نشانه های سخت شدن شریان ها می باشد (آترواسکلروز). برگ زیتون می تواند با عدم کارایی مناسب سلول های اندوتلیال در بسیاری از سطوح مبارزه کرده و باعث افزایش تولید اکسید نیتریک می شود که یک مولکول علامت دهنده است که به آرامش رگهای خونی کمک می نماید. این برگ قدرتمند همچنین دارای اثرات ضد التهابی چند هدفه است که می تواند باعث ممانعت از اکسیداسیون کلسترول LDL که باعث صدمه به شریان ها و بروز آترواسکلروز می شود، گردد.

ج: کاهش ریسک حملات قلبی و سکته

نهایتاً، ترکیبات پلی فنول موجود در برگ های زیتون مشخص شده است که می تواند مستقیماً مانع شکل گیری لخته های شریانی (در نتیجه کاهش ریسک حملات قلبی و سکته) به دو طریق شود. اول، آنها باعث کاهش تولید و فعالیت یک سری "مولکول های چسبنده" می شوند که این مواد باعث می شوند که گلبول های سفید و پلاکت ها به دیواره شریان ها چسبیده و باعث بروز تدریجی لخته خونی شوند. دوم، آنها مانع تجمع پلاکت ها (ایجاد توده) از طریق چندین مکانیسم شده و این امر منجر به کاهش ریسک ایجاد توده های بسیار ریز و نهایتاً ایجاد لخته و بروز سکته و یا حمله قلبی می شود. 

خواص برگ زیتون برای سلامتی قلب

2. دیابت

شواهدی وجود دارند که پیشنهاد می کنند برگ زیتون می تواند گزینه های درمانی طبیعی برای دیابت ایجاد کند. محققان دانشگاه اوکلند دریافته اند که عصاره این برگ توانایی کاهش مقاومت انسولینی و افزایش تولید انسولین توسط لوزالمعده را دارد. در یک تحقیق بالینی تصادفی، دو سویه کور و کنترل شده توسط دارونما، محققین دریافتند که عصاره برگ زیتون مقاومت انسولینی را به طور میانگین 15 درصد کاهش و بهره وری سلول های بتا در لوزالمعده را که تولید کننده انسولین هستند، حدود 28 درصد افزایش داده است.

3. سیستم ایمنی

برگ های زیتون به طور سنتی برای قرن ها جهت حمایت از سیستم ایمنی، حفظ سلامت عمومی بدن و کاهش علائم سرماخوردگی، آنفولانزا و سرفه استفاده می شده است. این برگها حدود 5 برابر (400 درصد) قدرت آنتی اکسیدانی نسبت همان مقدار مصرف ویتامین C دارند. برگ زیتون همچنین دارای خواص ضد ویروس می باشد و تحقیقات نشان داده اند که عصاره آن می تواند به نحوی کارآمد با تعدادی از میکروب های بیماری زا مبارزه کند. این ترکیبات قدرتمند می توانند ارگانیسم های مهاجم را نابود کرده و به ویروس ها اجازه تکثیر شدن و ایجاد عفونت را ندهد.

خواص برگ زیتون برای دیابت و قند خون

4. ضد قارچ

اثر ضد میکروبی اشاره شده در یک تحقیق در سال 2003 توسط د. مارکین و همکارانش مورد آزمایش قرار گرفته است. این محققین دریافتند که عصاره برگ زیتون می تواند تقریباً تمامی باکتری های آزمایش شده را از بین ببرد. این شامل درماتوفیت ها که می توانند باعث بروز عفونت در پوست، مو و ناخن ها می شوند، کاندیدا آلبیکن یک عامل بروز عفونت دهان و اعضای تناسلی و سلول های باکتری اشرشیا کولی (E.Coli) که در قسمت انتهایی روده یافت می شوند، می باشد. این امر برگ زیتون را به یک گیاه فوق العاده برای از بین بردن رشد بیش از حد کاندیدا تبدیل کرده و به عنوان یک ضدقارچ برای درمان مشکل پا و ناخن شست پای ورزشکاران بسیار خوب عمل می نماید.

5. سلامت استخوان

بر اساس شواهد اپیدمیک این گونه به نظر می رسد افرادی که رژیم غذایی مدیترانه ای دارند کمتر دچار پوکی استخوان می شوند، دکتر ورونیک کازام تحقیقی را بر روی ترکیبات فعال قدرتمند (اولئوروپین و هیدروکسی تیروسول) در برگ زیتون انجام داده است. بررسی اولیه وی نشان داده است که هر دو ترکیب بر روی التهاب استخوانها تاثیر دارند و یافته های وی توسط آزمایش بر روی حیوانات ثابت شده است.

تحقیق انجام شده توسط دانشمندان دانشگاه کوردوبا در اسپانیا به بررسی تأثیرات یک سری غلظت های اولئوروپین بر روی شکل گیری استروبلست (سلولی که ماده استخوانی را ترشح می کند) در سلولهای تنه ای در مغز استخوان انسان پرداخته است. محققان نتیجه گرفته اند که "داده ها پیشنهاد می کنند که اولئوروپین که به وفور در محصولات درخت زیتون و رژیم های غذایی مدیترانه ای وجود دارد، می تواند مانع از بروز از دست دادن تراکم استخوانی مرتبط با سن و بروز پوکی استخوان شود."

خواص برگ زیتون برای سلامت استخوان

روش های استفاده از برگ زیتون

1. چای برگ زیتون

  • 30 گرم برگ زیتون را در یک لیتر آب ریخته و تا زمانی که مقدار آب به نصف برسد، بجوشانید.
  • روزی دو فنجان از محلول حاصل را میل نمایید (یک فنجان صبح و یک فنجان عصر).
  • می توانید آن را داغ یا با یخ همراه با یک برش لیمو مصرف نمایید.

2. تنتور (خیسانده) برگ زیتون

تنتور برگ زیتون می تواند به آب یا آبمیوه اضافه شده و در زمان ضرورت مصرف شود.

مصرف سنتی: 2 تا 3 میلی لیتر مصرف 2 تا 3 مرتبه در روز و یا آنگونه که توسط متخصص داروهای گیاهی تجویز شده است.

3. پودر برگ زیتون

پودر برگ زیتون می تواند به اسموتی ها اضافه شده، به صورت کپسول درآید یا با کمی آب یا آبمیوه ترکیب شود. دوز معمولی مصرف برگ زیتون حدود یک تا دو گرم پودر برگ زیتون تا سه بار در روز می باشد. 

روش های استفاده از برگ زیتون و خواص آن

تاریخچه و رسوم سنتی

درحالی که سابقه باستانی و انجیلی برگ زیتون به هزاران سال می رسد، اولین اشاره درمانی رسمی به برگ زیتون حدود 150 سال پیش بوده است که به توانایی آن برای درمان موارد حاد تب و مالاریا برمی گردد. در سال 1854، ژورنال دارویی حاوی گزارشی توسط دیوید هانبری می باشد که شامل این نسخه درمانی ساده است:

"حدود یک مشت از برگ ها را در حدود یک لیتر آب ریخته و تا نصف شدن حجم آب، بجوشانید. سپس مایع حاصل را در حد یک پیمانه شراب هر 3 تا 4 ساعت یک بار مصرف نمایید تا تب درمان شود."

نویسنده گفته است که تنتور برگ زیتون را در سال 1943 کشف کرده و با موفقیت بکار برده است. روش وی به خوبی در انگلستان برای درمان بیمارانی که از مناطق استوایی برگشته بودند، شناخته شده بوده است. او باور داشت که ماده تلخ موجود در برگها عنصر اصلی درمانی می باشد که این مساله اکنون توسط علم مدرن تایید شده است.

ترکیبات برگ زیتون
  • سکوایریدوئید (اولئوروپین و مشتقات آن)
  • هیدروکسی تیروسول
  • پلی فنول ها (ورباسکوزید، آپیژنین-7-گلوکوسید و لوتئونین-7-گلوکوسید)
  • تریترپن ها شامل اولئانولیک اسید
  • فلاونوئیدها (روتین و دیوزمین)

احتیاط

اگر شما داروهای فشار خون مصرف می کنید و یا فشار خونی پایینی دارید، قبل از مصرف برگ زیتون حتماً با پزشک تان مشورت نمایید.

از
15
رای