21 ملین قوی برای یبوست شدید و مزمن گیاهی، دارویی کودکان و بزرگسالان

21 ملین قوی برای یبوست شدید و مزمن گیاهی، دارویی کودکان و بزرگسالان ملین قوی برای یبوست شدید و مزمن؛ 21 ملین قوی برای یبوست شدید در کودکان، بزرگسالان، درمان یبوست شدید و مزمن با بهترین ملین گیاهی، دارویی در طب سنتی را در سلام دنیا بخوانید.

مصرف برخی داروها، نداشتن فعالیت بدنی،عدم دریافت کافی فیبر در رژیم غذایی،عدم نوشیدن مقادیر کافی آب و... می توانند باعث یبوست شوند.یبوست می تواند تخلیه روده یا دفع مدفوع را برای افراد سخت کند.مصرف برخی ملین های طبیعی و دارویی می توانند به درمان یبوست شدید کمک کنند. در این مطلب سلام دنیا در مورد بهترین ملین قوی برای یبوست شدید کودکان و بزرگسالان در طب سنتی، گیاهی و ملین‌های طبیعی و دارویی که یبوست مزمن را تسکین می‌دهند، صحبت خواهیم کرد.

ملین قوی برای یبوست شدید کودکان

1. درمان یبوست شدید کودکان با ملین آب نارگیل

آب نارگیل به دلایل زیادی برای شما مفید است، این نوشیدنی سالم نه تنها به عنوان جایگزینی برای آب ساده یا نوشیدنی‌های شیرین طعم فوق‌العاده‌ای دارد، بلکه به حفظ سطح الکترولیت سالم، جلوگیری از کم‌آبی بدن و پاکسازی دستگاه ادراری کمک می‌کند. برای قرن ها، آب نارگیل به دلیل محتوای بالای الکترولیت، به ویژه پتاسیم (که 12 درصد از ارزش روزانه شما را در هر وعده یک فنجان تامین می کند) برای افزایش هیدراتاسیون طبیعی استفاده می شود.


حتما بخوانید: برای درمان سریع یبوست چه قرصی (بدون نسخه) بخوریم؟


از آنجایی که طعم فوق العاده ای دارد، یکی از بهترین ملین های طبیعی برای کودکان است. در واقع، آب نارگیل می‌تواند آنقدر برای یبوست شفابخش باشد که برخی از افراد متوجه می‌شوند که نوشیدن بیش از حد مدفوع را تا حدی ناراحت‌کننده شل می‌کند، بنابراین در مصرف hK احتیاط کنید.

ملین قوی برای یبوست شدید کودکان: آب نارگیل

2. درمان یبوست شدید کودکان باملین های طبیعی

استفاده از ملین‌های گیاهی مانند روغن کرچک یا زیتون به دلیل داشتن ترکیبات موثر می توانند به درمان یبوست شدید در کودکان کمک کنند.استفاده از این ملین های گیاهی طبق دستور پزشک برای کودک خطری در پی ندارد.

3. درمان یبوست شدید کودکان با مکمل های فیبری یا ملین های بدون نسخه

عدم دریافت فیبر در رژیم غذایی کودک منجر به برئز یبوست می شود.گاهی اوقات کودکان فیبر کافی از طریق رژیم غذایی دریافت نمی کنند بنابراین می توانید مکمل های فیبری یا ملین های بدون نسخه مانند متاموسیل یا سیتروسل را برای درمان یبوست امتحان کنید. البته برای اثربخشی بهت مکمل ها کودک باید روزانه 32 اونس (1 لیتر) آب دریافت کند.با پزشک کودکتان برای اطلاع از دوز مناسب برای سن و وزن فرزندتان صحبت کنید.

4. درمان یبوست شدید کودکان با شیاف گلیسیرین

استفاده از شیاف‌ گلیسیرین در کودکانی که قادر به بلعیدن قرص نیستند می تواند یک درمان موثر برای رفع یبوست باشد.این دارو باعث نرم شدن مدفوع در کودکان می گردد. در مورد روش صحیح استفاده از این محصولات با با پزشک کودک خود صحبت کنید.

5. درمان یبوست شدید کودکان با شربت گیاهی لاکساپلاس

این شربت گیاهی با داشتن ترکیباتی مانند بنفشه، عناب، اسفرزه، به­‌دانه، گل سرخ، گل گاوزبان و شکر سرخ که از خاصیت ملینی برخوردار هستند یک داروی ملین مناسب و بی خطر برای درمان یبوست در کودکان در نظر گرفته شده است.

شربت گیاهی لاکساپلاس

6. درمان یبوست شدید کودکان با ملین دارویی یا تنقیه

در صورتی که تجمع مواد مدفوع موجب انسداد شود، پزشك كودك می تواند با تجویز ملین یا انجام تنقیه به رفع این انسداد کمک کند. رایج ترین ملین ها دارویی شامل پلی اتیلن گلیکول (GlycoLax ، MiraLax و غیره) و روغن معدنی است. در صورتی که یبوست کودک بسیار شدید باشد برای تنقیه و رقیق کردن مدفوع او به بستری شدن کوتاه مدت در بیمارستان نیاز است.

ملین قوی برای یبوست شدید خانگی

 7. ملین خانگی برای یبوست شدید: دانه های چیا

فیبر یک درمان طبیعی و یکی از اولین عامل موثر برای مقابله با یبوست است.فیبر در روده ها هضم نشده حرکت می کند، مدفوع را حجیم می کند و حرکات منظم روده ای را تشویق می کند.مطالعات نشان می‌دهد که افزایش مصرف فیبر می‌تواند دفعات مدفوع را افزایش داده و مدفوع را نرم کند تا دفع آنها را آسان کند.دانه‌های چیا به‌ویژه سرشار از فیبر هستند و فقط در 1 اونس (28.4 گرم) 9.8 گرم دارند.آنها عمدتا حاوی فیبر نامحلول هستند، اما حدود 7 تا 15٪ از محتوای فیبر کل شامل فیبر محلول است.فیبر محلول آب را جذب می کند تا یک ژل تشکیل دهد، که می تواند به شکل گیری مدفوع نرم تر برای کاهش یبوست کمک کند.

ملین قوی برای یبوست شدید خانگی: دانه های چیا

8. ملین خانگی برای یبوست شدید: روغن کرچک

روغن کرچک که از لوبیا کرچک تولید می شود، سابقه طولانی در استفاده به عنوان یک ملین طبیعی دارد.پس از مصرف روغن کرچک، اسید ریسینولئیک، نوعی اسید چرب غیراشباع که مسئول اثر ملین آن است، آزاد می‌کند.اسید ریسینولئیک با فعال کردن یک گیرنده خاص در دستگاه گوارش عمل می کند که حرکت ماهیچه های روده را برای تحریک حرکات روده افزایش می دهد.


حتما بخوانید:روغن کرچک برای یبوست و روش مصرف


9. ملین خانگی برای یبوست شدید: سبزیجات

سبزیجات برگ‌دار مانند اسفناج، کلم پیچ و کلم به روش‌های مختلفی برای بهبود منظم و جلوگیری از یبوست عمل می‌کنند.اولا، آنها سرشار از مواد مغذی هستند، به این معنی که مقدار مناسبی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را با کالری نسبتا کمی فراهم می کنند.به عنوان مثال، هر فنجان (25 گرم) کلم پیچ خام، 1 گرم فیبر برای کمک به افزایش حرکات روده ای منظم فراهم می کند و تنها حدود 9 کالری دارد.سبزیجات برگدار نیز سرشار از منیزیم هستند. این ماده اصلی در بسیاری از انواع ملین ها است، زیرا به جذب آب به روده ها برای کمک به دفع مدفوع کمک می کند.

ملین قوی برای یبوست شدید خانگی: سبریجات

10. ملین خانگی برای یبوست شدید: روغن زیتون

برخی تحقیقات نشان داده اند که مصرف روغن زیتون می تواند راهی موثر برای کاهش یبوست باشد.در مطالعات نشان داده شده است که روغن زیتون حرکات روده را تقویت می کند و علائم یبوست را بهبود می بخشد.


حتما بخوانید:غذاهای فیبردار برای درمان یبوست


11. ملین خانگی برای یبوست شدید: آلو

آلو احتمالا یکی از شناخته شده ترین ملین های طبیعی است.آنها فیبر زیادی را با 7.7 گرم در یک فنجان (248 گرم) تامین می کنند. آنها همچنین حاوی نوعی الکل قندی معروف به سوربیتول هستند.سوربیتول زمانی که به مقدار زیاد مصرف شود به عنوان یک ملین عمل می کند.چندین مطالعه نشان داده اند که آلو خشک می تواند دفعات مدفوع را افزایش داده و قوام را بهتر از سایر ملین های طبیعی از جمله فیبر پسیلیوم افزایش دهد.

ملین قوی برای یبوست شدید خانگی: آلو

12. ملین خانگی برای یبوست شدید: ریواس

ریواس حاوی ترکیبی به نام سنوزید A است که خاصیت ملینی بسیار قوی دارد.سنوزید A سطح AQP3 را کاهش می دهد، نوعی پروتئین که محتوای آب مدفوع را تنظیم می کند.این امر با افزایش جذب آب برای نرم شدن مدفوع و سهولت حرکات روده منجر به اثر ملین می شود.ریواس همچنین حاوی مقدار خوبی فیبر با 2.2 گرم فیبر در هر فنجان (122 گرم) برای کمک به افزایش دفع منظم است.

ملین های شیمیایی برای درمان یبوست شدید

نوع ملین نام دارو عملکرد عوارض جانبی
ملین محرک بیزاکودیل،دارو سنا ماهیچه های روده را تحریک می کند تا مدفوع سریعتر حرکت کند آروغ زدن، اسهال، گرفتگی عضلات، حالت تهوع، تغییر رنگ ادرار
ملین های اسمزی (مایع، پودر، شیاف، سالین) پلی‌اتیلن گلیکول،لاکتولوز،شیر منیزیم آب را به داخل روده می کشد تا مدفوع راحت تر دفع شود نفخ، گرفتگی، گاز، حالت تهوع، افزایش تشنگی، اسهال
ملین های نرم کننده (نرم کننده مدفوع) دوکوزات سدیم با افزودن چربی و آب به داخل توده مدفوع، مدفوع را نرم تر می کند عدم تعادل الکترولیت در صورت استفاده طولانی مدت
ملین های حجیم کننده پسیلیوم (متاموسیل)، متیل سلولز (سیتروسل) مایعات را در روده جذب می کند تا مدفوع حجیم تری ایجاد کند که نرم تر و راحت تر دفع شود. اگر با مایعات کافی مصرف نشود، گاز، نفخ و گرفتگی، یبوست را بدتر می کند

ملین قوی برای یبوست شدید در طب سنتی

13. ملین قوی برای یبوست در طب سنتی: انجیر خشک

مصرف انجیر خشک می تواند به افرادی که از یبوست شدید رنج می برند کمک کند.برای این منظور هرشب 7 عدد انجیر را درون یک لیوان آب خیسانده و میل نمایید. (می توان به جای آب از گلاب استفاده کرد).اگر مزاج فرد رو به خشکی باشد به همراه 7 عدد انجیر 4 تا 7 عدد آلو نیز خیسانده و میل شود.

ملین قوی برای یبوست شدید در طب سنتی: انجیر خشک

14. ملین قوی برای یبوست در طب سنتی: گلاب و تخم بارهنگ

ترکیب گلاب و تخم بارهنگ نیز برای درمان یبوست در طب سنتی پشنهاد شده است.برای استفاده از این ترکیب باید هر شب یک قاشق مرباخوری تخم بارهنگ را با یک لیوان گلاب به مدت 15 دقیقه بجوشانید و بعد از اینکه از خنک شد با کمی عسل طبیعی میل نمایید.


حتما بخوانید:درمان خانگی یبوست با 8 دمنوش ملین


15. ملین قوی برای یبوست در طب سنتی: شربت آلو 

همانطور که قبلا هم اشاره شد آلو یک ملین گیاهی و طبیعی موثر در درمان یبوست شناخته شده است و مصرف آن بعد از چند روز به رفع کامل یبوست کمک می کند.در روش دیگر می توانید از شربت آلو به عنوان ملین گیاهی استفاده کنید.برای تهیه شربت آلو به مقدار 100 گرم آلو درشت و شیرین را بشویید و به همراه مقدار کافی آب (آب روی آلو ها را بپوشاند) درون ظرف بریزید و روی حرارت قرار دهید تا زمانی که آلوها له شوند.بعد از نرم شدن آلوها را از صافی عبور دهید و محلول بدست آمده را همراه شکر و 1/4 آب بجوشانید تا شربت آلو قوام داشته باشد.برای درمان یبوست هر وعده غذایی 100 تا 150 گرم از این شربت طبیعی را میل کنید. برای اثربخشی بیشتر شربت آلو می توانید ترنجبین را جایگزین شکر کنید.

16. ملین قوی برای یبوست در طب سنتی: روغن بادام شیرین و عسل طبیعی

در صورتی که یبوست مزمن و شدید باشد، 5 قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین را به همراه 2 قاشق غذاخوری عسل طبیعی با هم ترکیب کنید و به میزان 1 قاشق غذاخوری صبح ناشتا و عصر یک بار میل کنید.

ملین قوی برای یبوست شدید در طب سنتی: روغن بادام شیرین و عسل طبیعی

17. ملین قوی برای یبوست در طب سنتی: شیر انبه

شیر انبه یک ملین خوب برای رفع یبوست شدید در کودکان است. شیر و انبه را درون مخلوط کن بریزید تا حالت یک مایع غلیظ پیدا کند. یک لیوان از آن ترکیب را به کودک بدهید تا باعث احساس دفع در کودک شود و در نهایت یبوست او را درمان کند.

ملین گیاهی قوی برای یبوست شدید و مزمن

18. ملین گیاهی قوی یبوست مزمن: پودر گیاهی پسیلیوم

پسیلیوم که از پوسته و دانه گیاه اسفرزه یا Plantago ovata به دست می آید، حاوب نوعی فیبر با خاصیت ملینی است.پوسته پسیلیوم غیرقابل هضم است اما مقدار زیادی آب را در خود نگه می دارد، بنابراین به عنوان یک عامل حجیم کننده مدفوع عمل می کند.اگرچه پسیلیوم به طور کلی بی خطر است، اما اگر همراه با مقادیر زیادی مایعات مصرف نشود، می تواند باعث انسداد روده شود.

19. ملین گیاهی قوی یبوست مزمن: عصاره پوست کاسکارا ساگرادا

این یک ملین گیاهی محبوب است که از عصاره پوست گونه ای از درخت خولان به دست می آید. این عصاره با تحریک روده بزرگ به اندازه کافی برای تقویت حرکات روده عمل می کند. مصرف کوتاه مدت معمولاً به خوبی تحمل می شود، اما ممکن است باعث درد شکمی یا عدم تعادل الکترولیت شود. استفاده طولانی مدت ممکن است باعث آسیب کبدی از نارسایی خفیف تا حاد کبد شود.

20. ملین گیاهی قوی یبوست مزمن: برگ گیاه سنا

برگ سنا، میوه و غلاف آن به شکل چای به عنوان یک ملین طبیعی قرن هاست که استفاده می شود. چای سنا به عنوان یک ملین بدون نسخه توسط سازمان غذا و دارو FDA تایید شده است. اثر گذاری چای سنا در درمان یبوست به طور متوسط ​​حدود هشت ساعت و بصورت معمول بین شش تا 12 ساعت طول می کشد. توصیه رایج این است که قبل از خواب چای سنا میل کنید تا صبح روز بعد یبوست را تسکین دهید.


حتما بخوانید: خواص برگ سنا برای پوست صورت، مو و درمان بیماری ها


شایع ترین عوارض جانبی بالقوه ناراحتی های گوارشی است، اما اغلب می توان با مصرف نکردن بیش از دوز توصیه شده و عدم استفاده از هیچ محصول سنا برای بیش از یک هفته در یک زمان، از این عوارض جلوگیری کرد.

ملین گیاهی قوی برای یبوست شدید و مزمن: برگ گیاه سنا

21. ملین گیاهی قوی یبوست مزمن: پوست درخت نارون قرمز (Slippery elm)

این گیاه دارای سابقه مصرف برای یبوست است. اعصاب در دستگاه گوارش (GI) را تحریک می کند که منجر به تولید مخاط می شود و یبوست را تسکین می دهد. تحقیقات محدودی برای تعیین اثرات طولانی مدت انجام شده است. نارون لغزنده حاوی ماده چسبنده موسیلاژ است که دستگاه گوارش را می پوشاند. در نتیجه، در صورت مصرف همزمان، ممکن است جذب برخی از داروها را کاهش دهد.

سخن پایانی:

در کنار مصرف ملین های طبیعی و دارویی برای درمان یبوست شدید، داشتن فعالیت های بدنی و تغییر شیوه زندگی می تواند نقش موثری در تسکین و درمان یبوست داشته باشد.


مقالات مرتبط:

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست چیست

شربت لاکتولوز برای یبوست

7 حرکت مناسب در یوگا برای درمان یبوستاز
3
رای