آیا درمان شپش سر با نوشابه، موثر است؟

آیا درمان شپش سر با نوشابه، موثر است؟ روش‌های خانگی زیادی برای خلاص شدن از تخم شپش در سر پیشنهاد شده از جمله درمان شپش سر با نوشابه، سس مایونز، سرکه و .... اما آیا موثر بودن کوکاکولا در درمان شپش سر واقعی است؟ پاسخ را در سلام دنیا بخوانید.

از شپش سر خسته شده‌اید. از درمان شپش سر ناامید شده‌اید. شاید هم نمی‌خواهید هزینه زیادی برای رفع این مشکل صرف کنید. در هر صورت، اگر از شپش سرتان رنج می‌برید و به اینترنت مراجعه کرده اید تا یک راه حل آسان و ارزان برای شپش سر مشکل خود پیدا کنید تا انتهای این مقاله از سلام دنیا با ما همراه باشید، تا روش درمان شپش سر با نوشابه را بیاموزید.

درمان شپش با نوشابه

بسیاری از مقالات، مدارک و وب سایت‌های که برای پرسش سوالات مردم طراحی شده‌اند، همچنان نوشابه را به عنوان راه حل مشکل شپش سر نام می ببرند. اما آیا واقعاً نوشابه به درمان شپش سر کمک می‌کند؟ اجازه بدهید پاسخ را پیدا کنیم.

چه ترکیبی در کوکاکولا به کار رفته؟

کوکاکولا دستور ساخت خود را مخفی نگه می‌دارد تا از آن در برابر رقبا محافظت کند، اما این بدان معنا نیست که ما تصور تقریبی از ترکیبات موجود در کوکاکولا نداریم. ترکیبات اصلی شامل موارد زیر است:

  • شربت ذرت با فروکتوز بالا یا قند برای شیرینی شدن
  • کافئین 
  • اسید فسفریک 
  • اسید سیتریک
  • کارامل خوراکی

حتما بخوانید: علائم شپش موی سر کودکان و بزرگسالان


شپش چطور از بین می‌رود؟

تخم‌های شپش (Nits) به سختی قابل از بین رفتن هستند. نیت تخم شپش سر است که به تارهای مو نزدیک پوست سر می‌چسبد و برای زنده ماندن به گرمای سر شما نیاز دارد. نیت ها را نمی توان سست کرد و اکثر درمان های شپش و شامپو برای از بین بردن آنها کافی نیستند. در عوض، بسیاری از افراد به جای یک ماده افزودنی شیمیایی، از شانه‌های شپش برای جدا کردن شپش از موی سر استفاده می کنند.

درمان شپش با نوشابه

آیا درمان خانگی شپش سر با نوشابه ممکن است؟

به زبان ساده‌، نوشابه فاقد مواد مورد نیاز برای از بین بردن پیوند قوی تخم شپش با فولیکول مو است. اگرچه این ماده حاوی اسید فسفریک و اسید سیتریک است، اما هیچگاه ثابت نشده است که این مواد می‌توانند به رفع تخم شپش از موی فرد کمک کند. سازندگان کلاه گیس از روش شستشوی شیمیایی بیشماری بر روی موهایی که برای تهیه کلاه گیس دریافت می‌کنند استفاده می‌کنند و حتی این روش برای از بین بردن تخم شپش بدون اعمال نیرو و شانه زدن کافی نیستند. همچنین هیچ چیز خاصی در مورد سایر مواد شیمیایی موجود در کوکاکولا وجود ندارد که آن را برای شپش سمی کند. قند، کافئین و کارامل خوراکی هیچ تاثیری روی شپش ها ندارند.

درمان شپش سر با گیاهان دارویی و آفت کش به جای نوشابه

اکثر درمان های شپش شامل آفت‌کش هایی مانند پرمترین هستند که برای شپش ها سمی می باشند. سایر گزینه های درمانی که احتمالا بطور طبیعی استفاده می شوند:
ترکیباتی مانند روغن رزماری یا انیسون (یا بادیان) ستاره‌ای می‌توانند شپش‌ها را از بین ببرند اما به عنوان درمان های واقعی موثر نیستند. تا زمانی که از محصول حاوی نوعی سموم دفع آفات یا مواد دافع طبیعی استفاده می‌کنید، این درمان‌های طبیعی در برابر شپش سر بی اثر خواهند بود. از آنجا که کوکا‌کولا فاقد این مواد است، نمی توان از آن به عنوان یک از بین برنده موثر استفاده کرد. هنوز هم باید تخم‌های شپش با دست برداشته شوند، در غیر این صورت آلودگی دوباره برمی گردد.

عکس شپش سر

آیا هیچ مدرکی برای موثر بودن کوکاکولا وجود دارد؟

اگرچه ممکن است داستانهایی در مورد تأثیر کوکاکولا برای شپش سر کسی به صورت آنلاین خوانده باشید، اما شواهد علمی قطعی برای اثبات اینکه نوشابه شپش را از بین می برد وجود ندارد. اگر به دنبال راه حل این مشکل در اینترنت هستید، همه منابعی که پیدا می شوند وبلاگ‌ها، سازمان های غیر رسمی و شرکت هایی هستند که سعی در بازاریابی یک محصول دارند.


حتما بخوانید: درمان خانگی شپش با اسپند 


در حالی که محصولاتی مانند سموم دفع آفات سالها مورد مطالعه قرار گرفته‌اند تا ثابت کنند می‌توانند با شپش مبارزه کنند و آن را از بین بروند، اما کوکاکولا به سادگی فاقد اعتبار لازم برای درمان موثر است. اگر می خواهید یک راه حل قابل اعتماد برای شپش سر داشته باشید، محصولی را انتخاب کنید که علم از آن  حمایت کرده باشد.

برای درمان قطعی شپش سر باید چه کار کرد؟

شاید امیدوار باشید که یک بطری نوشابه راه نجات شما (ارزان و مقرون به صرفه) باشد، اما هیچ مدارکی برای موثر بودن این ماده وجود ندارد. در حقیقت، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد این روش علاوه بر این که کاری انجام نمی دهد بلکه موهای شما را چسبناک هم می کنند. در عوض، از درمان های مختلف و شامپوهای شپش استفاده کنید.

درمان خانگی شپش سر

سخن آخر

همانطور که در این مقاله شرح دادیم اگر به دنبال یک گزینه ارزان قیمت هستید، ما خرید شامپوی شپش با یک شانه شپش مناسب را پیشنهاد می‌کنیم. بسیاری از آنها ارزان، قابل استفاده مجدد هستند و فقط به تلاش شما برای از بین بردن شپش های بالغ و تخم های آن نیاز دارد.


مقالات مرتبط:

چند کاربرد جالب و عجیب نوشابه کوکاکولا که احتمالا نمی دانستید
 

از
4
رای