عوارض قرص ب 2 (بوپرنورفین) چیست و تاثیر آن روی تست اعتیاد

عوارض قرص ب 2 (بوپرنورفین) چیست و تاثیر آن روی تست اعتیاد بوپرنورفین از داروهای ترک اعتیاد است که تحت نظر پزشک و در دوزهای کم می تواند به علت خاصیت سم زدایی، به ترک اعتیاد شخص کمک کند. اما عوارض قرص b2 (ب2) چیست و چه تاثیری روی آزمایش اعتیاد دارد، در سلام دنیا بخوانید.

بوپرنورفین از داروهای ترک اعتیاد است که در صورتی که تحت نظر پزشک و در مقادیر کنترل شده مصرف نشود، خود به تنهایی می تواند یک ماده اعتیادآور باشد. برخی از افراد برای مثبت نشدن جواب آزمایش در تست های آزمایشگاهی، قرص ب2 مصرف می کنند. اما مصرف قرص ب 2 (بوپرنورفین) چه عوارضی در پی دارد؟ ، آیا مصرف قرص ب2 می تواند نتیجه تست اعتیاد را منفی کند؟! با ما در این مقاله از سایت سلام دنیا، همراه باشید تا پاسخ این سوال ها را پیدا کنید.  

اعتیاد از بلاهای خانمان سوزی است که آسیب های فردی و اجتماعی زیادی دارد. جهت درمان اعتیاد، علاوه بر دارو به مداخلات روان درمانی و اجتماعی نیز احتیاج است. این روزها برای گزینش استخدام و ازدواج، آزمایش های عدم اعتیاد از شخص گرفته می شود. اگر شخصی اعتیاد داشته باشد، در آزمون های استخدامی رد می شود. متاسفانه برخی از افراد برای اینکه نتایج تست اعتیادشان منفی شود، از قرص ب 2 در دوز کنترل نشده مصرف می کنند.

قرص ب 2 در دوز کنترل نشده خودش یک داروی اعتیاد اور است. انجام این کار می تواند آسیبی حتی بدتر از ماده مخدری که قبلا مصرف کرده بودند، داشته باشد. زیرا این یک داروی ترک اعتیاد است و برای ترک قرص ب 2 دارویی وجود ندارد! اجازه دهید تا ابتدا به طور کامل در مورد این قرص توضیح دهیم.


حتما بخوانید: اعتیاد چیست و علائم ظاهر فرد معتاد


چگونه تست اعتیاد را منفی کنیم

قرص بوپرنورفین (ب 2) چیست؟

قرص ب 2 یا همان بوپرنورفین جهت درمان وابستگی و اعتیاد به مواد افیونی (مواد مخدر) استفاده می شود. این دارو در مراکز غیر تخصصی کمپ ترک اعتیاد به طور اشتباه، به عنوان شایع ترین دارو برای ترک اعتیاد به مواد دیگر استفاده می شود! قرص ب2 به همان گیرنده هایی در مغز متصل می شود که مواد مخدر متصل می شوند. این دارو همان عوارض جانبی جسمانی و روانی مواد افیونی را دارد. دلیل استفاده از این دارو جهت ترک اعتیاد، این است که در دوز خاصی، خاصیت سم زدایی دارد. بهتر است بدانید که قدرت قرص ب 2، تا 40 برابر مورفین است. بنابراین هم اعتیاد آور است و هم در صورت مصرف نامناسب و در دوزهای زیاد می تواند باعث عوارض جانبی جدی و حتی مرگ شود.

عوارض جانبی قرص b2 (ب 2)

این دارو نیز مانند سایر مخدرها باعث کاهش عملکرد تنفسی و کندی نفس کشیدن می شود. در برخی موارد می تواند خطر مرگ را برای مصرف کننده داشته باشد. عوارض جانبی آن به شرح زیر است:

 • درد معده
 • تب خفیف
 • تهوع
 • بی اشتهایی
 • مشکلات تنفسی
 • آرام و سطحی نفس کشیدن
 • زرد شدن چشم و پوست
 • تهوع
 • گیجی، ضعف و بی حالی
 • ادرار تیره یا به رنگ خاک رس
 • تورم در صورت، لب، زبان و گلو

در صورت بروز هر یک از این علائم باید به پزشک مراجعه کرد. در ادامه این متن، در مورد تاثیر مصرف این دارو بر تست اعتیاد صحبت می کنیم.

قرص ب 2 در آزمایش اعتیاد چه تاثیری دارد؟ (قرص b2 در آزمایش اعتیاد)

در آزمایشگاه ها معمولا از اشخاص تست مرفین، ترکیبات آمفتامین، متامفتامین و حشیش به شکل آزمایش ادرار گرفته می شود. در انجام این تست ها، وجود هر گونه ماده مخدری مانند حشیش، ماری جوانا، شیشه، تریاک، هروئین و کدئین ها قابل تشخیص است. متاسفانه مصرف قرص ب2 باعث می شود تا نتیجه آزمایش اعتیاد منفی شود. در واقع برای تشخیص وجود بوپرنورفین در آزمایش، باید از تست اعتیاد مخصوص به داروی بوپرنورفین استفاده کرد، در غیر این صورت جواب تست منفی خواهد شد.


حتما بخوانید: بهترین راه های ساده ترک اعتیاد به شیشه در خانه


اما چرا قرص ب2 باعث منفی شدن تست اعتیاد می شود؟

وقتی شخصی مصرف مواد مخدر را متوقف کرده و قرص ب2 مصرف می کند، در واقع بدن خود را با این قرص سم زدایی می کند. این طبیعی است که نتایج آزمایش مورفین و هروئین و ... منفی شود، زیرا شخص با استفاده از قرص ب2 این مواد را از بدنش دفع کرده است.

متاسفانه برخی از افراد سودجو در آزمایش های استخدامی و یا ازدواج از این دارو مصرف می کنند تا نتایج آزمایش اعتیادشان منفی شود. این کار باعث می شود تا تست های ازدواج و استخدامی بی اعتبار شود و خانواده ها و نهادهای بسیاری از این مساله آسیب ببینند. از سوی دیگر، شخص ممکن است تصور کند که مصرف قرص b2 راهی برای ترک اعتیاد است و به مصرف آن ادامه می دهد. در حالی که مصرف این دارو به مراتب تاثیری بیشتر از مواد مخدر مصرفی اولیه اش به همراه دارد.

عوارض قرص ب2چیست

نتیجه گیری

بوپرنورفین از داروهای ترک اعتیاد است که تحت نظر پزشک و در دوزهای کم می تواند به علت خاصیت سم زدایی، به ترک اعتیاد شخص کمک کند. متاسفانه برخی از افراد فرصت طلب از این دارو جهت منفی شدن تست اعتیاد استفاده می کنند تا در جایی استخدام شده و یا ازدواج نمایند. این کار اخلاقی نیست و باید از انجام این کار اجتناب کرد. علاوه بر این، تاثیرات مصرف زیاد این دارو به مراتب از خود مواد مخدر وخیم تر است. 


مطالب مرتبط

جملات انگیزشی و مثبت برای ترک اعتیاد کوتاه و تاثیرگذار

چگونه یک فرد معتاد را ترک دهیم؟ معرفی روشهای ترک اعتیاد

علائم اعتیاد به شیشه؛ علائم، خطرات، اثرات و ملاک های تشخیص مصرف شیشه

از
3
رای