آیا گر گرفتگی و تعریق شبانه زنان مشکلی جدی است؟

آیا گر گرفتگی و تعریق شبانه زنان مشکلی جدی است؟ علت گر گرفتگی و تعریق شبانه زنان چیست؛ عوارض گرگرفتگی و اینکه آیا گر گرفتگی و تعریق شبانه زنان مشکلی جدی و قلبی است، چه زمانی برای گرگرفتگی به پزشک مراجعه کنیم در سلام دنیا بخوانید.

ممکن است اصطلاح "علائم وازوموتور" را نشنیده باشید. اما احتمالاً با نام های رایج تر آن آشنا هستید: گرگرفتگی و تعریق شبانه. در این مطلب از سلام دنیا درباره گر گرفتگی و تعریق شبانه زنان ، علت گر گرفتگی زنان، عوارض، و آیا گر گرفتگی و تعرق شبانه زنان مشکلی جدی است و می تواند باعت مشکلات قلبی شود یا نه صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

آیا گر گرفتگی و تعرق شبانه زنان مشکلی جدی است

در حدود سن 40 سالگی، افرادی که قاعدگی دارند، سطوح استروژن و پروژسترون را کاهش می دهند. این باعث شروع پیش یائسگی، دوره انتقالی قبل از یائسگی می شود .مشخص نیست دقیقا چه چیزی باعث گرگرفتگی می شود. اعتقاد بر این است که این تغییرات هورمونی بر مرکز دمای مغز شما تأثیر می‌گذارد که می‌تواند منجر به واکنش‌های بدن شما به تغییرات دمای داخلی شود و این می تواند باعث شود که در طول روز عرق کنید و در طول شب غرق در عرق از خواب بیدار شوید.

علت گر گرفتگی زنان

در مورد گرگرفتگی چه چیزی طبیعی است؟

گرگرفتگی یکی از علائم رایج یائسگی است و می تواند بسیار ناراحت کننده باشد. هنگامی که در شب اتفاق می افتد، به آنها عرق شبانه می گویند. دکتر Sikon می گوید: «بسیاری از گرگرفتگی ها به عنوان شروع ناگهانی گرمای شدید در ناحیه تنه توصیف شده است. سپس گسترش می‌یابد و به دنبال آن عرق می‌ریزد و گاهی احساس سرما می‌کند.» برخی از افراد ممکن است گرگرفتگی را تجربه نکنند. اما برای کسانی که این را تجربه می کنند، شدت و مدت زمان هر گرگرفتگی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.


حتما بخوانید: درمان علائم و گر گرفتگی یائسگی با 8 روش خانگی


گرگرفتگی می تواند بسیار شدید و بسیار مخرب باشد. دکتر سیکون توضیح می‌دهد که برخی افراد ممکن است دانه‌های عرق یا عرق روی لباس‌هایشان چکه کند. تعریق شبانه نیز می تواند بسیار مخرب باشد. آنها می توانند شما را از خواب بیدار کنند و باعث شوند که مجبور شوید لباس شب یا ملحفه خود را عوض کنید. گرگرفتگی، تعریق شبانه و سایر علائم وازوموتور می تواند حدود چهار تا هفت سال طول بکشد.

دکتر سیکون می گوید: "بیشتر افراد گرگرفتگی را تجربه می کنند و اغلب آنها خفیف تا متوسط ​​هستند." اما برخی از آنها علائم شدید دارند و برخی برای چندین دهه این علائم را دارند.

علت گر گرفتگی زنان

عوارض گرگرفتگی یائسگی

آیا گرگرفتگی برای سلامتی مضر است؟

گرگرفتگی و تعریق شبانه مربوط به یائسگی خطرناک نیستند. اما برای سلامتی شما مضر است؟ احتمالا.

اگر تعریق شبانه شما را در طول شب بیدار نگه می دارد، می تواند منجر به مجموعه ای از علائم دیگر مانند خستگی شود.دکتر سیکون می گوید: «ما به خواب نیاز داریم. و ما نیاز به خواب با کیفیت داریم.

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، اکثر بزرگسالان بین هفت تا نه ساعت خواب در روز نیاز دارند. تحقیقات نشان می دهد که اختلال خواب می تواند بر وزن ، سلامت قلب و عروق و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد. دکتر سیکون می گوید: "اگر نمی خوابید، خلق و خوی شما تحت تاثیر قرار می گیرد." شما تحریک پذیرتر هستید، تمرکز سخت تری دارید و ممکن است در طول روز بیشتر به خواب بروید.

عوارض گرگرفتگی یائسگی

درمان قطعی گرگرفتگی

آیا گرگرفتگی می تواند به معنای مشکلات قلبی باشد؟

دکتر سیکون می گوید نه مستقیم.

دکتر سیکون می گوید: «گرگرفتگی، به خودی خود، برای شما مضر نیست. اما اگر متوجه شدید که فقط هنگام ورزش (ورزش کردن، انجام کارهای خانه و غیره) دچار گرگرفتگی می شوید و با علائم دیگری مانند سنگینی قفسه سینه یا تنگی نفس یا تنگی نفس همراه است، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پزشک مراجعه کنید. بلافاصله. ممکن است یکی دیگر از شرایط غیر مرتبط با یائسگی باشد.


حتما بخوانید: چه عرقی برای گرگرفتگی خوبه


در حالی که نگرانی هایی در مورد هورمون درمانی که باعث افزایش خطر بیماری قلبی عروقی می شود وجود داشت، تحقیقات نشان می دهد که اگر هورمون درمانی زودتر شروع شود، استروژن می تواند مفید باشد. بسیاری از افراد کاندیدای عالی برای هورمون درمانی هستند و می توانند در مورد خطرات و همچنین فواید آن با یک ارائه دهنده آگاه که از تحقیقات مطلع است صحبت کنند. اما اگر 10 سال پس از یائسگی صبر کنید تا هورمون درمانی را شروع کنید، خطرات بیماری های قلبی عروقی افزایش می یابد و از فواید آن بیشتر می شود.

دکتر سیکون خاطرنشان می کند: «بعد از اینکه فردی برای یک دهه بدون استروژن می ماند و اگر بعداً استروژن دریافت کند، می تواند خطرات را افزایش دهد. بسیاری همچنین نگران افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه با درمان هورمونی هستند. آنها متوجه نیستند که این فقط یک عارضه جانبی نادر از درمان استروژن- پروژسترون است که در درمان کسانی که رحم دارند استفاده می شود. در افرادی که هیسترکتومی کرده اند و تنها از استروژن استفاده می کنند، خطر افزایشی وجود ندارد.

درمان قطعی گرگرفتگی

چه زمانی برای گر گرفتگی باید با پزشک خود تماس بگیرید

چه در روز چندین بار گرگرفتگی داشته باشید، چه از تعریق بیش از حد خجالت بکشید یا به دلیل تعریق شبانه در داشتن یک خواب خوب مشکل داشته باشید، مهم است بدانید که تنها نیستید. تخمین زده می شود که 75 درصد از افرادی که یائسه می شوند گرگرفتگی را تجربه می کنند و اگر گرگرفتگی شما در زندگی شما اختلال ایجاد کرد، در مراجعه به پزشک خود تردید نکنید.

مطمئن شوید که پزشکی را انتخاب کرده‌اید که در درمان گرگرفتگی تجربه داشته باشد، چه پزشک مراقبت‌های اولیه، چه متخصص زنان و زایمان یا متخصص. پزشک شما با سؤال در مورد علائم شما شروع می کند. 

برخی از سوالاتی که ممکن است بپرسند عبارتند از:

  • چه حسی دارد؟
  • هر چند وقت یکبار دچار گرگرفتگی می شوید؟
  • چه زمانی گرگرفتگی دارید؟
  • چه علائم دیگری را تجربه کرده اید؟
  • در حال حاضر چه داروهای دیگری مصرف می کنید؟

پزشک شما ممکن است اطلاعاتی در مورد تغییرات سبک زندگی که می‌توانید برای کمک به گرگرفتگی ایجاد کنید، مانند پوشیدن لایه‌ها، پوشیدن پارچه‌های قابل تنفس و توجه به محرک‌های شما (به عنوان مثال غذای تند، استرس، گرما یا الکل) به شما ارائه دهد. گزینه های درمانی در دسترس هستند، از جمله هورمون درمانی، داروهای تجویزی غیر هورمونی و درمان های جایگزین و اگر پزشک هورمون درمانی یا داروهای تجویزی را توصیه کرد، مطمئن شوید که مزایا و معایب آن را با او در میان بگذارید.

دکتر سیکون می گوید: «گرگرفتگی بخشی طبیعی از زندگی است. «آنها می توانند شدید و مخرب باشند. اکثر مردم نمی خواهند در مورد یائسگی صحبت کنند، آنها از این بابت خجالت می کشند. اما گرگرفتگی قابل مدیریت است و نیازی نیست زندگی شما را مختل کند.»

سخن آخر

زنان با رعایت کردن برخی موارد چون نداشتن استرس، کاهش مصرف کافئین، مصرف نکردن الکل، نخوردن غذاهای تند،  نپوشیدن لباس های تنگ و ترک سیگار گرگرفتگی را کاهش دهند. امیدواریم از این مطلب استفاده و لذت برده باشید. 


مقالات مرتبط:

بهترین دارو برای گر گرفتگی یائسگی

علت گر گرفتگی قبل از پریود چیستاز
1
رای