آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC)؛ علت تجویز، روش انجام و نتایج آن

آزمایش شمارش کامل سلول های خونی (CBC)؛ علت تجویز، روش انجام و نتایج آن آزمایش شمارش کامل تعداد سلول های خون (CBC) برای اندازه گیری سلول های تشکیل دهنده خون مثل: گلبول های قرمز، گلبول سفید و... به کار می رود.

شمارش کامل تعداد سلول های خون (CBC) یک نوع آزمایش است که سلول هایی را که خون شما را تشکیل می دهند، اندازه گیری می کند: گلبول های قرمز، گلبول های سفید و پلاکت ها. پزشک ممکن است یک CBC را به عنوان بخشی از یک آزمایش معمول یا به صورت موارد زیر به کار گیرد:

دلایل تجویز آزمایش CBC

 • بررسی کم خونی
 • اگر یک مشکل پزشکی دیگری دارید یا علائمی مانند ضعف، تب، کبودی یا احساس خستگی دارید.
 • در چشم خود تورم رگ های خونی و یا جمع شدن خون مشاهده می کنید
 • بررسی کنید که چگونه داروها یا درمان هایی مانند شیمی درمانی بر خون شما تاثیر می گذارند

اگر CBC تنها آزمایش خونی باشد که انجام می دهید، روز آزمایش می توانید به طور معمول قبل از آزمایش بخورید و بیاشامید.

CBC چگونه انجام می شود؟

این آزمایش بسیار ساده است و فقط چند دقیقه طول می کشد. یک پرستار یا متخصص آزمایشگاه با یک سوزن از یک ورید در بازوی شما نمونه ای از خون را می گیرد. او آن را برای بررسی به آزمایشگاه ارسال می کند. پس از این آزمایش می توانید به طور معمول کارهای روزمره خود را انجام دهید.

روش انجام آزمایش cbc

آزمایش شمارش کامل تعداد سلول های خون (CBC) چه چیزی را اندازه گیری می کند؟

این آزمایش می تواند سلامت کلی بدن را مورد بررسی قرار دهد. که موارد زیر را اندازه می گیرد:

 • سلول های سفید خون (WBCs). در هنگام مبارزه با عفونت ها اگر سطح بالایی از WBC داشته باشید، به پزشک کمک می کند تا التهاب یا عفونت در بدن را تشخیص دهد. اگر مقدار سلول های سفید خون کم باشد، ممکن است در معرض خطر قرار بگیرید. محدوده طبیعی 4500 تا 10،000 سلول در هر میکرولیت (سلول / MCL) است. (یک میکرولیت یک مقدار بسیار کوچک - یک میلیون در لیتر است).
 • RBC (شمارش سلول های قرمز). این آزمایش برای اندازه گیری تعداد سلول های قرمزی است که در بدن وجود دارد. این تعداد بسیار مهم است زیرا آنها از طریق بدن شما اکسیژن را انتقال می دهند. آنها همچنین به حمل دی اکسید کربن کمک می کنند. اگر تعداد RBC خیلی کم باشد، ممکن است کم خونی یا مشکلات پزشکی دیگری داشته باشید. (اگر کم خونی داشته باشید، خون شما هنگام خونریزی نسبت به حالت نرمال قرمزتر است.)  محدوده طبیعی برای مردان 4.5 میلیون تا 5.9 میلیون سلول در هر میکرولیت؛ برای زنان 4.1 میلیون تا 5.1 میلیون سلول در هر میکرولیت است.
 • HB یا HGB (هموگلوبین). این پروتئین در خون وجود دارد که اکسیژن را نگه می دارد. محدوده طبیعی مردان برای 14 تا 17.5 گرم در هر دسی لیتر (GM / DL)؛ برای زنان این 12.3 تا 15.3 گرم در دسی لیتر است.
 • HCT (هماتوکریت). این مقدار اطلاعاتی در مورد میزان خون شما از سلول های قرمز را فراهم می کند. مقدار کم در مقیاس محدوده نرمال ممکن است نشان دهنده وجود مقدار کم آهن در خون باشد، این ماده ای است که به تولید گلبول قرمز خون کمک می کند. مقدار بالا می تواند به معنی کمبود مواد معدنی دیگر یا شرایط پزشکی دیگری باشد. محدوده طبیعی برای مردان بین 41.5٪ و 50.4٪ است. برای زنان دامنه بین 36.9٪ و 44.6٪ است.
 • MCV (میانگین حجم گلبول قرمز). این اندازه متوسط گلبول های قرمز است. اگر آنها بیشتر از حد طبیعی باشند، MCV بالا می رود. اگر سطح ویتامین B12 یا فولات کم باشد، این آزمایش می تواند تشخیص دهد. اگر سلول های قرمز کوچکتر باشند، ممکن است نوع کم خونی داشته باشید. یک مقدار MCV معمولی 80 تا 96 است.
 • پلاکت ها. وظیفه لخته کردن خون را بر عهده دارند. این آزمایش تعداد پلاکت ها در خون را اندازه گیری می کند. محدوده طبیعی 150،000 تا 450،000 پلاکت در میکرولیتر است.

چه چیزی در آزمایش cbc اندازه گیری می شود

نتایج آزمایش شمارش کامل تعداد سلول های خون (CBC) به چه معناست؟

هنگامی که نتایج آزمایش را دریافت می کنید، دو ستون وجود دارد: یکی از آنها "محدوده مرجع" و دیگری نتایج به دست آمده از آزمایش هستند. اگر نتایج شما در محدوده مرجع باشد، یعنی آزمایش طبیعی هستند. اگر نتایج شما بالاتر یا پایین تر از محدوده مرجع باشد، غیر طبیعی هستند. کم خونی خفیف رایج ترین دلیل است که نتایج آزمایش ممکن است تشخیص دهد. هر آزمایشگاه دارای تجهیزات خاص خود و روش های مختلف تجزیه و تحلیل خون است. بنابراین محدوده مرجع - چه سطح عادی در نظر گرفته می شود - به آزمایشگاهی بستگی دارد که آزمایش خون را مورد بررسی قرار می دهد. این نیز به سن، جنسیت و فاصله محل زندگی از سطح دریا بستگی دارد.

آزمایش CBC ممکن است چه موارد دیگری را تشخیص دهد؟

این آزمایش می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سلامت را نشان دهد، بسته به آنچه که پزشک تجویز می کند. پزشک تشخیص می دهد که آیا شرایط لازم برای انجام آزمایش های دیگری را دارید یا خیر؟

 • MCH (میانگین هموگلوبین کورپولی). چقدر هموگلوبین (پروتئین) در سلول قرمز معمولی شما است. این ماده اکسیژن را به اندام ها و بافت های شما حمل می کند.
 • MCHC (میانگین غلظت هموگلوبین کورپولی). این تمرکز غلظت هموگلوبین را در مقدار مشخصی از خون اندازه گیری می کند. این تقسیم با HGB توسط HCT محاسبه می شود.
 • RDW (توزیع سلول قرمز). چگونه سلول های قرمز خود را متفاوت نشان می دهند.
 • تعداد رتیکولیتس. این آزمایش تعداد سلول های قرمز جدید را در بدن اندازه گیری می کند.
 • MPV (حجم کلی پلاک). اندازه متوسط پلاکت ها در خون.
 • PDW (عرض توزیع پلاکت). پلاکت هایتان چقدر نسبت به شرایط عادی متفاوت هستند.
 • گلبول های سفید متفاوت. این آزمایش تعداد گلبول های سفید متفاوت را از قبیل: نوتروفیل ها، لنفوسیت ها، مونوسیت ها، ائوزینوفیل ها و بازوفیل ها نشان می دهد.

آزمایش cbc چه چیزی را تشخیص می دهد

منبع: webmd

از
1
رای