شربت داکسی سایکلین کلسیم (Doxycycline): کاربرد، روش مصرف، عوارض جانبی

شربت داکسی سایکلین کلسیم (Doxycycline): کاربرد، روش مصرف، عوارض جانبی داروی داکسی سایکلین کلسیم که با نام آنی بیوتیک تتراسایکلین شناخته می شود و برای درمان عفونت باکتریایی مثل آکنه به کار می رود. این دارو به شیر مادر متنقل می شود، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

موارد استفاده از داکسی سایکلین کلسیم

از داروی داکسی سایکلین کلسیم برای درمان انواع مختلفی از عفونت های باکتریایی از جمله برای درمان آکنه، استفاده می شود. از آن برای پیشگیری از بیماری مالاریا استفاده می شود. این دارو با نام «آنتی بیوتیک تتراسایکلین» شناخته می شود. این دارو با متوقف کردن رشد باکتری ها عمل می کند. این آنتی بیوتیک تنها عفونت های باکتریایی را درمان می کند. این دارو برای عفونت های ویروسی (مانند سرما خوردگی، آنفولانزا) موثر نخواهد بود. استفاده از هر نوع آنتی بیوتیک در زمانی که به آن نیازی نیست، می تواند باعث شود تا برای عفونت های بعدی اثر نکند.

نحوه استفاده از شربت داکسی سایکلین کلسیم

قبل از شروع استفاده از شربت داکسی سایکلین کلسیم و هر بار که مجددا مصرف آن را آغاز می کنید، راهنمای دارویی آن را مطالعه کرده و در صورت امکان، بروشور اطلاعات مربوط به بیمار نوشته شده توسط داروساز خود را تهیه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید. بهترین حالت این است که این دارو را به شکل خوراکی با معده خالی و حداقل یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا مصرف کنید، که معمولا یک یا دو بار در روز و مطابق با تجویز پزشک است. این دارو را با یک لیوان کامل آب (8 اونس یا 240 میلی گرم) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک روش دیگری را تجویز کند. اگر ناراحتی معده اتفاق افتاد، برای کمک آن را با غذا یا شیر مصرف کنید. با این وجود، داکسی سایکلین در صورت مصرف با شیر یا غذا (یا هر چیزی که مقدار زیادی کلسیم داشته باشد)، ممکن است به خوبی اثر نکند، بنابراین در صورتی که دارو را به این شکل مصرف می کنید، از پزشک یا داروساز خود در این زمینه سوال بپرسید. حداقل 10 دقیقه بعد از مصرف این دارو دراز نکشید.

نحوه استفاده از شربت داکسی سایکلین کلسیم (doxycycline)

 • این دارو را دو تا سه ساعت قبل یا بعد از مصرف هر گونه محصولات حاوی آلومینیوم، کلسیم، آهن، منیزیم، روی و بیسموت سوب سالیسیلات مصرف کنید. برخی از نمونه های آن شامل آنتی اسیدها، محلول دیدانوزین، کوئیناپریل، ویتامین ها یا مواد معدنی، لبنیات (مانند شیر و ماست)، و آبمیوه های سرشار از کلسیم است. این محصولات با داکسی سایکلین ترکیب شده و مانع از جذب کامل این دارو در بدن می شوند.
 • هنگام استفاده از این دارو برای پیشگیری مالاریا، این دارو معمولا باید یک بار در روز مصرف شود. دوز اول این دارو را یک تا دو روز قبل از سفر و مطابق با تجویز پزشک مصرف کنید. اگر در نواحی هستید که مالاریا زیاد است، به مصرف این دارو ادامه دهید. به محض بازگشت خود به خانه، باید مصرف این دارو را برای حداقل چهار هفته ادامه دهید. اگر قادر به مصرف داکسی سایکلین در این دوره نبودید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر فرم مایع این دارو را مصرف می کنید، قبل از مصرف هر دوز، بطری آن را به خوبی تکان دهید. با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری، دوز مناسب این دارو را تعیین کنید. از قاشق های خانگی برای این منظور استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است دوز مناسب این دارو را دریافت نکنید.
 • دوز و طول مدت درمان بستگی به شرایط پزشکی و پاسخ به درمان دارد. در مورد کودکان، تعیین دوز مصرفی ممکن است بر اساس وزن آنها باشد. برای اثرگذاری دارو به بهترین شکل، این آنتی بیوتیک را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، آن را هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید.
 • حتی اگر علائم بعد از چند روز از مصرف این دارو برطرف شدند، مهم است که مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده ادامه دهید. قطع زود هنگام مصرف این دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود. در صورت ماندگاری و یا وخیم تر شدن علائم، به پزشک خود اطلاع دهید.

نحوه استفاده از شربت داکسی سایکلین کلسیم (doxycycline)

عوارض جانبی داکسی سایکلین کلسیم

ناراحتی معده، اسهال، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است رخ دهد. اگر هر یک از این عوارض جانبی ادامه پیدا کرد یا وخیم تر شد، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. به خاطر داشته باشید که پزشک این دارو را تجویز کرده است؛ زیرا او تشخیص داده است که فواید آن بیشتر از خطر عوارض جانبی دارو است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. اگر هر یک از عوارض جانبی جدی از جمله موارد زیر را داشتید، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: بلع دردناک یا دشوار، علائم بیماری های کلیوی (مانند تغییر در میزان ادرار).

 • داکسی سایکلین ممکن است به ندرت باعث افزایش فشار جدی داخل جمجمه (فشار خون داخل جمجمه) شود. خطر این عارضه جانبی برای خانم هایی در سن باروری که اضافه وزن دارند یا در گذشته به مشکل فشار خون در داخل جمجمه مبتلا بوده اند، بیشتر است. اگر فشار خون در داخل جمجمه افزایش پیدا کرد، معمولا پس از قطع مصرف داکسی سایکلین برطرف می شود؛ با این وجود، احتمال نابینایی یا از دست رفتن دائمی قدرت بینایی وجود دارد.
 • در صورت وجود هر یک از شرایط زیر، فورا درخواست کمک پزشکی کنید: سردرد شدید یا مداوم، تغییرات بینایی (مانند تاری یا دوگانه دیدن، کاهش قدرت بینایی، نابینایی ناگهانی)، حالت تهوع یا استفراغی که برطرف نمی شود.
 • مصرف این دارو به ندرت ممکن است به دلیل نوعی از باکتری های مقاوم، باعث ایجاد یک بیماری شدید روده (اسهال مربوط به کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این اختلال ممکن است در حین درمان با این دارو یا هفته ها تا ماه ها بعد از قطع مصرف این دارو رخ دهد. در صورت بروز هر یک از علائم زیر از داروهای ضد اسهال یا مسکن های مشتقات تریاک استفاده نکنید؛ زیرا ممکن است باعث وخیم تر شدن این بیماری شود. در صورت وجود هر یک از علائم زیر، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید: اسهالی که متوقف نمی شود، درد یا گرفتگی عضلات شکم یا معده، وجود خون یا مخاط در مدفوع.
 • استفاده از این دارو برای مدت طولانی یا مجددا مصرف این دارو ممکن است باعث وجود برفک دهانی یا یک نوع عفونت مخمری جدید شود. اگر متوجه وجود لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژنی، یا علائم جدید دیگر شدید، با پزشک خود مشورت کنید.
 • یک واکنش بسیار جدی آلرژی زا به این دارو نادر است. با این وجود، اگر هر گونه علائم جدی یک واکنش آلرژی زا از جمله موارد زیر را مشاهده کردید، فورا درخواست کمک پزشکی نمایید: تبی که برطرف نمی شود، تورم جدید یا وخیم تر شدن تورم غدد لنفاوی، جوش یا خارش یا تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس.

این یک فهرست کامل از عوارض جانبی این دارو نیست. اگر شما عوارض جانبی دیگر ذکر نشده در فهرست فوق را مشاهده کردید، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

عوارض جانبی داکسی سایکلین کلسیم

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف داکسی سایکلین

 • قبل از مصرف داکسی سایکلین، اگر آلرژی به این دارو دارید و یا اگر به سایر داروهای تتراسایکلین ها (مانند مینوسیکلین) حساسیت دارید، یا هر گونه آلرژی دیگری دارید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال (مانند سولفیت ها و سویا که در برخی از مارک ها وجود دارد) باشد، که می تواند باعث بروز واکنش های آلرژی زا یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.
 • قبل از مصرف این دارو، با پزشک یا داروساز خود در مورد سابقه پزشکی تان به ویژه اگر هر یک از شرایط زیر را دارید، صحبت نمایید: مشکل در بلع، مشکلات مری (مانند فتق یا رفلاکس هیاتال، سوزش معده).
 • داروی داکسی سایکلین ممکن است باعث شود واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن حصبه) اثر نکنند. در حین مصرف این دارو، واکسیناسیون نکرده یا از واکسن زدن اجتناب کنید، مگر پزشک به شما اطلاع دهد که می توانید این کار را انجام دهید.
 • قبل از جراحی، در مورد کلیه محصولاتی که استفاده می کنید، به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • این دارو ممکن است شما را نسبت به خورشید حساس تر کند. زمان قرارگیری در معرض آفتاب را محدود کنید. از اتاقک های مخصوص برنزه کردن یا لامپ های فرابنفشی که برای برنزه کردن بدن به کار می روند، اجتناب کنید. هنگام بیرون رفتن از منزل، از ضد آفتاب و لباس های محافظ در برابر نور خورشید استفاده کنید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول پوستی یا قرمزی، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • کودکان کمتر از 8 سال ممکن است نسبت به عوارض جانبی داكسی سايكلين، به ویژه تغییر رنگ دندان ها، حساس تر باشند. تغییر رنگ دندان در کودکان بزرگ تر و بزرگسالان رخ داده است. در مورد خطرات و فواید مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
 • مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو ممکن است به کودک متولد نشده آسیب برساند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.
 • این دارو به شیر مادر متنقل می شود، قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف داکسی سایکلین

تداخلات دارویی داکسی سایکلین کلسیم

تداخلات دارویی ممکن است باعث تغییر رفتار داروهای شما یا افزایش خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی شود. این مطلب شامل تمام تداخلات احتمالی این دارو نیست. فهرستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله: داروهای تجویزی، داروهای غیر تجویزی و محصولات گیاهی) را تهیه کنید و آن را با پزشک یا داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون مشورت با پزشک، مصرف این دارو را شروع یا متوقف نکرده و دوز آن را تغییر ندهید.

 • برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از: داروهای رتینوئید که به شکل خوراکی مصرف می شوند (مانند استریتین، ایزوترتینوئین)، باربیتورات ها (مانند فنوباربیتال)، «داروهای رقیق کننده خون» (مانند وارفارین)، دیگوکسین، داروهای ضد تشنج (مانند فنی توئین)، استرانسیوم.
 • اگرچه بعید است که اکثر آنتی بیوتیک ها (مانند داکسی سایکلین) بر روش های پیشگیری از بارداری هورمونی مانند قرص ها، پچ ها، یا حلقه ها اثر بگذارند، اما تعداد معدودی از آنتی بیوتیک ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) می توانند اثر بخشی این روش های پیشگیری از بارداری را کاهش دهند. این حالت می تواند منجر به بارداری شود. اگر از روش های هورمونی پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، برای جزئیات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
 • این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاصی (مانند سطح کاتکول‌ آمین در ادرار) تداخل داشته باشد، که ممکن است باعث نتایج آزمایش نادرست شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و تمام پزشکان از مصرف این دارو توسط شما اطلاع دارند.

تداخلات دارویی داکسی سایکلین کلسیم

اوردوز

اگر کسی اوردوز کرده و یا علائم جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد، با 115 تماس بگیرید. 

تذکر
 • این دارو را با دیگران سهیم نشوید.
 • اگر از این دارو برای پیشگیری از ابتلا به مالاریا استفاده می کنید، مهم است که بدانید حتی اگر این دارو را مصرف می کنید، هنوز هم می توانید به این بیماری دچار شوید. سعی کنید از نیش پشه ها دور بمانید تا به بیماری مالاریا مبتلا نشوید. به واسطه قرارگیری در مناطق مناسب، پوشیدن لباس محافظ و استفاده از مواد دافع حشرات و تختخواب با پشه بند، از تماس با پشه ها به ویژه از زمان غروب تا طلوع آفتاب اجتناب کنید.
 • این دارو فقط برای بیماری فعلی شما تجویز شده است. بعدا برای عفونت های دیگر از این دارو مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک به شما این گونه تجویز کند. ممکن است هنگام مصرف این دارو، آزمایش ها و یا تست های پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه و کبد) انجام شود تا پیشرفت شما یا نظارت بر عوارض جانبی صورت گیرد. به طور مرتب بر اساس نوبت خود به مطب پزشک و آزمایشگاه مراجعه کنید.
دوزهای فراموش شده دارو

اگر مصرف یک دوز را فراموش کرده اید، آن را هر زمان که به خاطر آورید، مصرف کنید. اگر تقریبا زمان مصرف دوز بعدی فرا رسیده است، دوز فراموش شده را مصرف نکنید. دوز بعدی را مطابق با برنامه زمانی عادی آن مصرف کنید. هرگز دو دوز را به طور هم زمان برای جبران دوز فراموش شده مصرف نکنید.

نگهداری از دارو
 • دارو را در دمای اتاق و به دور از نور و رطوبت نگهداری نمایید. مارک های مختلف این دارو ممکن است شرایط نگهداری متفاوتی داشته باشند. برچسب بسته بندی محصول را برای دستورالعمل مربوط به نگهداری این مارک از دارو مطالعه کنید و یا از داروساز خود بپرسید. آن را در حمام نگهداری نکنید. تمام داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • آنها را جهت دور ریختن در داخل چاه دست شویی یا فاضلاب نریزید، مگر اینکه در دستورالعمل دارو این گونه نوشته شده باشد.
 • این دارو را زمانی که تاریخ انقضاء آن گذشته و یا دیگر قصد استفاده از آن را ندارید، به درستی دور بریزید. مصرف داروهای تتراسایکلینی که تاریخ انقضاء آنها گذشته باشد، می تواند باعث بیماری جدی شود. با داروساز یا شرکت دفع زباله های محلی برای چگونگی روش های بی خطر دور ریختن دارو مشورت نمایید.

منبع: webmd

از
2
رای