9 نشانه که شما بیش از حد آب می نوشید + خطرات و عوارض نوشیدن بیش از حد آب

9 نشانه که شما بیش از حد آب می نوشید + خطرات و عوارض نوشیدن بیش از حد آب بعضی از افراد تمایل زیادی به نوشیدن آب دارند و حتی اگر تشنه هم نباشند آب می خورند این موضوع می تواند سلامت بدن آن ها را به خطر بیندازد. خوردن بیش از حد آب می تواند خطرات زیادی را به همره داشته باشد که در طول مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

اکثر ما نوشیدن آب زیاد را دوست داریم، اما زیاده روی در چیزهای خوب نیز حدی دارد. نوشیدن بیش از حد آب، عوارض زیادی چون ضعف و سستی اعصاب، معده و کبد، تغییر رنگ پوست صورت و بدن، کاهش حافظه و کند ذهنی و...را به همراه خواهد داشت.

9 نشانه ای که نشان می دهد بیش از حد آب می نوشید

نوشیدن بیش از حد آب چگونه ممکن است؟

متخصصان تغذیه به طور دائم به ما یادآوری می کنند که نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح بدن حیاتی است. و این مساله درست است، مگر این که شما بیش از حد آب بنوشید. اگر چه اکثر افراد به دنبال علائم کم آبی بدن هستند، اما مصرف آب بیش از حد نیز به همان اندازه خطرناک است. نوشیدن بیش از حد آب می تواند منجر به مسمومیت با آب شود(با نام «هیپوناترمی» نیز شناخته می شود)، که باعث می شود داخل سلول ها به دلیل پایین آمدن سطح غیر طبیعی سدیم در جریان خون، سیلاب ایجاد شود. در موارد شدید، مسمومیت با آب حتی می تواند باعث بیماری های ناتوان کننده مانند تشنج، اغما و حتی مرگ شود.

عوارض مصرف بیش از حد آب

1. وقتی از خانه خارج می شوید یک بطری آب در دست دارید

اگر بطری آب را تمام روز با خود حمل می کنید و هنگامی که سطح آب بدن شما کم شد، سریعا از آن می نوشید، ممکن است بیش از حد آب مصرف کنید. دائما نوشیدن آب می تواند سطح سدیم در جریان خون شما را کاهش دهد، که این می تواند باعث تورم تمام سلول های بدن شما شود. بر اساس گفته های  تامارا هو بالتر، که یک پزشک و استاد علوم ورزشی در دانشگاه اولکند در روچستر میشیگان است، این امر می تواند با شروع تورم مغز شما خطرناک شود. هو بالتر می گوید، مغز با رسیدن به جمجمه به آن فشار می آورد، فقط قابلیت تورم به میزان 8 تا 10 درصد را دارد.

علائم نوشیدن بیش از حد آب

2. شما حتی هنگامی که تشنه نیستید هم آب می نوشید

بهترین روش برای دانستن این مساله که آیا بدن شما واقعا به آب بیش تری نیاز دارد، آگاهی از این موضوع است که آیا واقعا احساس تشنگی می کنید یا خیر. هو بالتر می گوید: «بدن ما به گونه ای برنامه ریزی شده است که با کم آبی مبارزه کند؛ زیرا ما همیشه با ترس کمبود یا نبود آب کافی زندگی کرده ایم، بنابراین ما همه این مکانزیم ساختگی را داریم که از ما در برابر این مساله محافظت می کند». یکی از مکانیزم های همه حیوانات، تشنگی است. نظارت بر تشنگی هر شخصی این امکان را فراهم می سازد که بداند آیا به آب بیش تری نیاز دارد یا خیر.

مضرات بیش از اندازه مصرف کردن آب

3. اگر مقدار مناسبی آب می نوشید، رنگ ادرار شما باید شفاف باشد

رنگ ادرار باید به رنگ کاه تا زرد شفاف باشد. اگرچه اکثر اشخاص معتقدند که ادرار به رنگ روشن، سالم ترین نشانه هیدارتاسیون (آب کافی) در بدن است. اما ادراری که هیچ گونه رنگ دانه ای نداشته باشد، می تواند نشان از این مساله باشد که آب زیادی می نوشید. برای اکثر افراد، مصرف 8 تا 10 لیوان آب در روز، یک مقدار طبیعی محسوب می شود. این مقدار پیشنهادی بر اساس قد، وزن و الگوهای ورزشی شخص متفاوت است.

علت تشنگی زیاد و تکرر ادرار

4. به طور مکرر به ویژه در طول شب ادرار می کنید

اگر غالبا در طول شب برای دفع ادرار از خواب بیدار می شوید، ممکن است بیش از حد آب مصرف کنید. بر اساس گفته های کلینیک کلیولند، اکثر افراد بین شش تا هشت مرتبه در روز ادرار می کنند. اگر متوجه شدید که بیش از 10 مرتبه در طول روز ادرار می کنید، ممکن است بیش از مقداری که بدنتان به آب نیاز دارد، آب مصرف می کنید. دلایل دیگر آن می تواند پیش فعال بودن مثانه یا مصرف کافئین باشد. برای جلوگیری از کابوس شبانه، چند ساعت قبل از خواب، آخرین لیوان آب خود را بنوشید تا به کلیه ها فرصت دهید آب را تصفیه کند.

آیا خوردن آب زیاد برای کلیه ضرر دارد؟

5. احساس تهوع می کنید و ممکن است استفراغ را تجربه کنید

بر اساس گفته های هو باتلر، علائم پرآبی بدن بسیار شبیه به علائم کم آبی بدن است. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید، کلیه های شما قادر به رهایی از شر مایعات اضافی نیستند، و بدن شروع به جمع آوری آب می کند. این مساله، می تواند چندین علائم ناخوشایند، از جمله تهوع، استفراغ و اسهال را ایجاد کند.

زیاد آب خوردن نشانه چیست؟

6. در طول روز تپش قلب دارید

مشابه با تهوع، استفراغ، و اسهال، سردردها نیز می توانند هم نشانه ای از کم آبی و هم پرآبی بدن باشند. هنگامی که بیش از حد آب مصرف می کنید، غلظت نمک در خون شما کاهش پیدا می کند، باعث می شود که سلول های موجود در اندام های بدن شما متورم شوند. هنگامی که غلظت نمک بدن شما کم باشد، سلول های شما رشد می کنند. زمانی که بیش از حد آب می نوشید، مغزتان در واقع به اندازه ای رشد می کند که به جمجمه فشار وارد می کند. این فشار اضافی می تواند باعث سردرد شدید و مشکلات جدی سلامتی مانند اختلال در مغز، و مشکل در تنفس شود.

میزان آب مورد نیاز بدن

7. متوجه تورم یا تغییر رنگ در دست، لب و پا می شوید

در بسیاری از موارد ابتلا به هیپوناترمی، سببب ایجاد تورم یا تغییر رنگ قابل توجه در رنگ لب و پاها رامی شود. هنگامی که تمام سلول ها در بدن متورم می شوند، تورم پوست شما نیز به وضوح قابل رویت می شود. کسانی که بیش از حد آب می نوشند، ممکن است به دلیل تورم و آب اضافی موجود در جریان خون، به طور ناگهانی افزایش وزن پیدا کنند. اگر روزانه بیش از 10 فنجان آب می نوشید و متوجه تورم یا تغییر رنگ دست ها، لب ها یا پاها می شوید، مصرف آب خود را کم کنید و ببینید که علائم فروکش می کند یا خیر.

روزانه چند لیوان آب بخوریم؟

8. در ماهیچه ها احساس ضعف می کنید و به راحتی دچار گرفتگی می شوند

داشتن یک بدن سالم و کاملا کارآمد، با حفظ تعادل ممکن است. هنگامی که بیش از حد آب می نوشید، سطح الکترولیت بدن شما کاهش می یابد و این تعادل را به خطر می اندازد. کاهش سطح الکترولیت می تواند چندین علائم ناخوشایند از جمله اسپاسم و گرفتگی عضلات را در شما ایجاد کند. شما می توانید با جایگزین کردن چند لیوان آب در روز با آب نارگیل که پر از الکترولیت و 100 درصد طبیعی است، از بروز مشکلات عضلات جلوگیری کنید.

مضرات مصرف بیش از حد آب

9. احساس خستگی یا ضعف می کنید

کلیه ها وظیفه فیلتر کردن آبی که می نوشید را بر عهده دارند و بررسی می کنند که سطح مایعات در جریان خون شما در وضعیت طبیعی قرار دارد. هنگامی که مقدار زیادی آب می نوشید، کلیه های شما باید سخت تر کار کنند، که یک واکنش استرس زا را برای هورمون های شما ایجاد می کند و بدن شما را دچار استرس و خستگی می کند. اگر به طور دائم آب می نوشید و متوجه شده اید که برای بیرون آمدن از رخت خواب تقلا می کنید، ممکن است به این دلیل باشد که استرس غیر ضروری را به کلیه های خود تحمیل کرده اید.

علائم مصرف زیاد آب

هم چنین بخوانید: 12 روش برای تأمین آب کافی بدن؛ راه های یادآوری نوشیدن آب کافی

منبع: thehealthy
 

از
0
رای