حفظ تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان با 3 روش

حفظ تناسب اندام و جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان با 3 روش چگونه تناسب اندام خود را در ماه رمضان حفظ کنیم و لاغر بمانیم ؛ لاغر شدن در ماه رمضان ؛ راهکارهای جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان و روزه داری را در سلام دنیا بخوانید.

در ماه رمضان ، مسلمانان از طلوع تا غروب از غذا و نوشیدنی پرهیز می کنند. مهم است که بین افطار و سحر تغذیه مناسب داشته باشید تا برای روزه در روز بعد آماده شوید. عادت های سالم در ماه مبارک نیز برای جلوگیری از افزایش وزن بسیار مهم است. در این مقاله سلام دنیا، ما چند نکته ساده برای کمک به شما در حفظ تناسب اندام هنگام روزه داری و لاغر ماندن در ماه رمضان بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

1. برای حفظ تناسب اندام در ماه رمضان: آبرسانی کافی به بدن داشته باشید

میزان مایعات مورد نیاز فرد به سن، جنس، آب و هوا و سطح فعالیت بستگی دارد. بزرگسالان به طور متوسط ​​هر روز به 2-3 لیتر آب نیاز دارند. بنابراین قبل از شروع ساعات روزه داری حتماً مایعات زیادی بنوشید. آب یا شیر گزینه های خوشمزه و کم کالری هستند. کافئین موجود در قهوه، چای و سودا باعث افزایش ادرار می شود، بنابراین بهتر است این نوشیدنی ها را در ساعات غیر ناشتا محدود کنید. وعده های غذایی را با آبگوشت، سوپ یا خورشت شروع کنید. میوه ها و سبزیجاتی مانند: هندوانه، کدو یا اسفناج بیشتر دارای آب هستند و می توانند به جایگزینی مایعات نیز کمک کنند.


حتما بخوانید: نکات مهم برای روزه داری و کاهش خطر کم آبی بدن در ماه رمضان


چرا آبرسانی برای جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان مهم است؟

بدن انسان حدود 60٪ آب است. این ماده برای عملکردهای بدن از جمله متابولیسم و ​​انتقال مواد مغذی به بدن و از بین بردن مواد زائد حیاتی است. مقدار آب در بدن نوسان می کند- از طریق ادرار و عرق از بین می رود و از طریق غذا و نوشیدنی بازیابی می شود. کمبود آب در دوره روزه داری به میزان جزیی مشکل ساز نیست. کمبود آب بدن می تواند منجر به کاهش وزن شود که با شروع مجدد عادات غذایی و آشامیدنی به سرعت بازیابی می شود.

راه های جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان

2. برای حفظ تناسب اندام در ماه رمضان: گزینه های سالم را انتخاب کنید

گرسنگی ما را وسوسه می کند که غذاهای سریع و راحت بخوریم. غذاهای بسیار فرآوری شده سرشار از نمک، شکر و چربی های ناسالم هستند که مدت زیادی دوام ندارند و می توانند تشنگی را افزایش دهند. به جای غذاهای آماده مانند کراکر یا بیسکویت، یک مشت آجیل بو داده امتحان کنید. غلات سبوس دار را به جای نان سفید، ماکارونی غنی شده و غلات شیرین انتخاب کنید.

انرژی این کربوهیدرات های ساده تجزیه و خیلی زود مصرف می شوند. اگر نمی توانید سبزیجات تازه یا یخ زده تهیه کنید، قوطی هایی با برچسب "کم سدیم" پیدا کنید. غذاهایی را انتخاب کنید که به جای سرخ شده، کبابی، پخته یا بخارپز شده اند. در حجم کم از دسرهای سنتی افطار لذت ببرید. میوه یک جایگزین سالم است- قندهای طبیعی بدن شما را راضی می کند.

چرا خوردن غذاهای سالم برای جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان مهم است؟

توانایی بدن در پردازش کربوهیدرات ها و چربی ها در ساعات مشخصی از روز به اوج خود می رسد. غذای خورده شده در بعضی ساعات به قدر کافی تجزیه نمی شوند که می تواند منجر به افزایش وزن شود. اگر در زمان های معمول غذا نمی خورید، مهم است که عاقلانه انتخاب کنید.

3. برای حفظ تناسب اندام در ماه رمضان: با برنامه بخورید، استراحت و ورزش کنید

برنامه ریزی فعالیت ها و وعده های غذایی خود پس از افطار به انرژی زایی شما کمک کرده و شما را برای روز بعد روزه آماده می کند. استراحت مهم است، اما حتماً آنقدر بیدار بمانید که مایعات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را دوباره جایگزین کنید.


حتما بخوانید: ساده ترین راه های کاهش وزن و لاغر شدن در ماه رمضان


وعده های غذایی متعادل از جمله: نان و غلات، میوه ها و سبزیجات؛ گوشت، ماهی و مرغ ؛ شیر ، ماست یا پنیر ؛ و چربی های سالم بخورید. روی غذاهایی تمرکز کنید که به آرامی هضم می شوند و با گذشت زمان انرژی آزاد می کنند. اینها شامل غذاهایی هستند که فیبر زیادی دارند (به عنوان مثال غلات سبوس دار، میوه ها و سبزیجات) و غذاهای حاوی کربوهیدرات های پیچیده (گندم، لوبیا، عدس، برنج و غیره). فعال بودن نیز مهم است. زمانی را برای پیاده روی یا انجام حرکات کششی آرام اختصاص دهید.

حفظ تناسب اندام در ماه رمضان

چرا استراحت و ورزش برای جلوگیری از افزایش وزن در ماه رمضان مهم است؟

کاهش وزن زمانی اتفاق می افتد که فرد بیش از آنچه مصرف می کند، انرژی مصرف کند. برخی از مطالعات در مورد کاهش یا افزایش وزن در ماه رمضان نشان داده است که، علی رغم کاهش دفعات وعده غذایی، مصرف انرژی ثابت مانده و یا افزایش می یابد و کاهش وزن مطلوب حاصل نمی شود.

سخن آخر

ماه رمضان، ماه روزه داری است که می تواند با رعایت نکات ساده و عادت غذایی مناسب علاوه بر جلوگیری از افزایش وزن به لاغر شدن و حفظ تناسب اندام در ماه رمضان کمک کند. ما در این مطلب به شما راهکارها و نکات ساده برای رسیدن به تناسب اندام در هنگام روزه داری را آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

فواید رژیم غذایی سالم و مناسب در ماه رمضان برای لاغری و سلامتی

متن کامل دعای سحر ماه رمضان با ترجمه + فایل pdf و فضیلت آن


 
 

از
2
رای