علت داغ شدن صورت چیست؛ درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت

علت داغ شدن صورت چیست؛ درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت علت داغ شدن صورت چیست؛ علت داغ شدن سر و صورت و گوشها، درمان قرمزی و داغی صورت و درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت را در این مطلب سلام دنیا بخوانید.

تغییرات حالت انسان تاثیر مستقیمی بر چهره فرد دارد.برای مثال به دلیل خجالت، استرس، عصبانیت و یا شادی صورت انسان به سرعت قرمز می شود که این یک واکنش طبیعی در بدن محسوب می شود، اما گاهی اوقات داغ و قرمز شدن صورت ممکن است علت دیگری داشته باشد که باید مورد بررسی قرار بگیرد. در این مطلب سلام دنیا درباره  علت داغ شدن سر و صورت و گوشها، درمان قرمزی و داغی صورت و درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت صحبت خواهیم کرد.

علت داغ شدن صورت چیست

1. علت داغ شدن صورت: استرس

استرس می تواند یکی از مهمترین دلایل برافروختگی، گل انداختن و قرمزی پوست صورت باشد.زمانی که با استرس زیادی روبه رو می شوید، این منجر به بروز تغییرات ناخواسته ای در بدن خواهد شد.به همین دلیل استرس، یکی از شایع ترین دلایل قرمز شدن پوست صورت شناخته شده است به خصوص اگر دلیل خاصی برای آن نداشته باشید.


حتما بخوانید: بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب


علت داغ شدن صورت چیست: استرس

2. علت داغ شدن صورت: پرکاری تیروئید

ترشح هورمون بیش از حد توسط غدد تیروئید با بروز علائمی همچون قرمزی صورت همراه است.

3. علت داغ شدن صورت: آکنه روزاسه

گاهی اوقات به دلیل بروز روزاسه رگ های خونی گشاد و بزرگ می شود.بزرگ شدن رگ ها باعث افزایش جریان گردش خون در این مناطق شده و در نتیجه باعث سرخ شدن گونه ها می شود.

4. علت داغ شدن صورت: حساسیت غذایی

مصرف غذا های تند یا داغ با تحریک سیستم عصبی مرکزی و گشاد شدن عروق خونی پوست باعث داغ شدن صورت و قرمز شدن گونه ها می‌شود.در این شرایط احتمال تعریق هم وجود دارد.

5. علت داغ شدن صورت: یائسگی

زنان در دوران یائسگی به علت تغییرات هورمونی با علائمی مانند کاهش میل جنسی، تغییر خلق و خو و قرمزی صورت …مواجه می شوند پس سرخ و داغ شدن صورت می تواند به خاطر دوران یائسگی هم رخ دهد.

علت داغ شدن صورت چیست: یائسگی

6. علت داغ شدن صورت: عفونت کلیه

اگرچه عفونت کلیه ها نشانه های مختلفی دارد٬ اما یکی از مهم ترین علائم ان قرمز شدن پوست صورت است.


حتما بخوانید: برای عفونت کلیه چه بخوریم


7. علت داغ شدن صورت: تب زرد

تب زرد یک بیماری شبیه آنفلوآنزا است که نیش پشه ها عامل انتشار ان می باشد. سرخ شدن صورت می تواند یکی از علائم تب زرد باشد.

8. علت داغ شدن صورت: مصرف دارو

برخی از داروها با آزادسازی هیستامین در بدن باعث داغ شدن پوست صورت میشوند و بـه عنوان یکی از دلایل گل انداختن گونه ها شناخته می‌شوند. داروهایی کـه باعث داغ شدن پوست میشوند شامل:

  • هیدروکورتیزون
  • آیپوها مثل مرفین
  • نیتروگلیسرین
  • نیاسین
  • مسدود کننده هاي‌ کانال کلسیم
  • بوتیل نیتریت و امیل نیتریت
  • تریامسیونولون خوراکی
  • انواع ویاگرا و سیلدنافیل
  • ریفامپین

اگر ترشح هیستامین دلیل گل انداختن گونه ها باشد مصرف آنتی هیستامین می تواند به رفع این علائم کمک کند. یا می توانید با مشورت پزشک مصرف دارو را متوقف کرده یا با دارویی دیگر جایگزین کنید.

علت داغ شدن صورت چیست: مصرف دارو

9. علت داغ شدن صورت: آگورافوبیا

آگورافوبیا یک اختلال اضطرابی است که باعث می‌شود افراد از مکان‌هایی که در آن احساس به دام افتادن یا خجالت می کشند، اجتناب کنند.


حتما بخوانید: علائم و درمان آگورافوبیا (ترس از مکان های شلوغ)


10. علت داغ شدن صورت: هیپر رفلکسی اتونوم

این یک وضعیت اورژانسی پزشکی است که در آن سیستم عصبی به محرک های خارجی بیش از حد واکنش نشان می دهد و یکی از علائم اصلی برافروختگی و داغ شدن پوست است.

11. علت داغ شدن صورت: مصرف بیش از حد نیاسین

مصرف بیش از حد نیاسین یا ویتامین B3 می تواند باعث قرمزی صورت شود، این اتفاق می تواند برای مصرف داروهای کاهش دهنده کلسترول حاوی نیاسین هم رخ دهد.

علت داغ شدن سر و صورت چیست

داغ شدن ناگهانی سر و صورت می تواند دلایل زیادی داشته باشد.در حقیقت عوامل زیادی وجود دارند که در داغ شدن این نواحی از بدن دخیل هستند.برای مثال عوامل محیطی و سبک زندگی ، داروها ، سن ، هورمون ها و حالت عاطفی باعث داغ شدن ناگهانی سر و صورت بدون وجود تب می شوند.

علت داغ شدن صورت و گوشها

شایع ترین محرک های داغ شدن صورت و گوش ها عبارتند از: اضطراب، گرما، نوشیدنی های گرم (مخصوصا قهوه) و الکل.بنابراین از انجام دادن، خوردن، نوشیدن چیزهایی که داغ شدن صورت و گوش ها را تحریک می کنند خودداری کنید! با اینکه این واضح به نظر می رسد، اما بسیاری از مردم این موارد را رعایت نمی کنند. علاوه براین کنترل تکانه را تمرین کنید.

علت داغ شدن صورت و گوشها

علت داغ شدن صورت در طب سنتی

طب سنتی علت افزایش دمای بدن و داغ و قرمز شدن صورت را نشانه‌ ازدیاد خلط دم در بدن می داند.مصرف بیش از حد غذاهای گوشتی ازدیاد خلط دم در بدن را بهمراه دارد.

درمان داغی صورت

اگر برافروختگی ناشی از واکنش‌های احساسی به موقعیت‌های استرس‌زا باشد، بررسی این احساسات و توسعه مهارت‌های مقابله‌ای به رفع این مشکل کمک خواهد کرد. اگر گرگرفتگی ناشی از مصرف غذاهای تند، الکل، یا گرما و سرمای شدید باشد، اجتناب یا محدود کردن این موارد از بروز داغ شدن صورت جلوگیری می کند.اگر علت داغی صورت یک بیماری زمینه‌ای باشد، بررسی وضعیت بیماری زمینه‌ای و درمان ان به رفع داغ شدن صورت کمک می کند.


حتما بخوانید: روش های درمان قرمزی پوست صورت با طب سنتی


درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت

1. خودتان را آرام کنید

با آرام کردن خودتان به واکنش استرسی فعال پایان دهید. با پایان یافتن واکنش استرس، تغییراتی ماند قرمز شدن صورت نیز متوقف می شود.

2. مقابله با مشکلات اضطراب اجتماعی

معمولا اکثر افراد به علت اینکه نگران فکر مردم درباره خود هستند احساس خجالت می کنند.نگرانی درباره مسخره کردن یا طرد شدن از سوی افراد،باعث ایجا اضطراب اجتماعی بیشتری خواهد شد.با مقابله با مشکلات اضطراب اجتماعی، می توانید احساس خجالت و واکنش های مرتبط با آن از جمله داغ و قرمز شدن صورت را کاهش دهید.

درمان خانگی گل انداختن و سرخ شدن صورت

3. کاهش موقعیت های استرس زا

همانطور که در قسمت بالا هم گفته شد افزایش استرس می تواند باعث برافروختگی صورت شود،بنابراین کاهش استرس هم می تواند باعث کاهش این عوارض شود.برای درمان این علائم خودتان را از موقعیت هایی که باعث بروز استرس در شما می شوند دور کنید.

سخن پایانی:

برافروختگی یا سرخ شدن، باعث قرمز شدن ناگهانی صورت می شود که می‌تواند گردن و بالای قفسه سینه را نیز تحت تأثیر قرار دهد. قرمزی می‌تواند به صورت لکه‌های قرمز یا لکه‌ای ظاهر شود و به دلیل افزایش جریان خون در صورت باعث بزرگ شدن رگ‌های خونی شود. که در نهایت رگ های خونی بزرگ شده باعث قرمز شدن صورت می شود. در این مطلب علاوه بر بررسی علل برافروختگی و داغ شدن صورت درمان هایی را نیز ارائه کردیم.


مقالات مرتبط:

داغ شدن بدن نشانه چیست و درمان خانگی و سنتی آن

داغی کف پا نشانه چیستاز
1
رای