علت درد پاشنه پا چپ و راست؛ درمان درد پاشنه پا با طب سنتی در منزل

علت درد پاشنه پا چپ و راست؛ درمان درد پاشنه پا با طب سنتی در منزل علت درد پاشنه پا چپ و راست هنگام صبح، در بارداری و ارتباط درد پاشنه پا و کمبود ویتامین و کلسترول بالا و درمان قطعی درد پاشنه پا در منزل و طب سنتی با درمان گیاهی، در سلام دنیا بخوانید.

درد پاشنه پا از دردهای طاقت فرسا می باشد که تحرک انسان را تحت شعاع قرار می دهد، در این مطلب از سلام دنیا درباره درد پاشنه پا، علت درد پاشنه پا چپ و راست، هنگام صبح، در بارداری، درمان درد پاشنه پا در منزل، در طب سنتی، درمان گیاهی، درمان قطعی آن و اینکه آیا درد پاشنه پا خطرناک است صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

علت درد پاشنه پا چپ

درد پاشنه در پای چپ ناشی از فشار در کفش های غیراستاندارد و غیر طبی می باشد که معمولا از درد در پاشنه پای زنان بیشتر حس خواهد شد، که به آن بونون می گویند و این عارضه علاوه بر پوشیدن کفش تنگ با پاشنه های بلند، می تواند دلیلش سابقه خانوادگی و یا آرتریت روماتوئید(فلج اطفال) باشد، البته طریقه راه رفتن نادرست، چاقی، دویدن و ایستادن بر روی سطوح سخت، شکستگی، آسیب دیدگی پاشنه پا، التهاب بورس، بزرگ شدن عصب پا، دیابت و یا آرتروز باشد.

علت درد پاشنه پا

علت درد پاشنه پا راست

علت درد پاشنه پا در سمت راست نیز به همان مسائل که در قسمت پای راست عنوان کردیم مربوط می شود و این دو تفاوتی با هم ندارند اما در افراد پیش می آید که این درد در یک ناحیه بیشتر بروز پیدا کند.


حتما بخوانید: علت ترک پاشنه پا و درمان آن


علت درد پاشنه پا هنگام صبح

افرادی که دچار درد پاشنه پا می شوند گاها پیش می آید که بعد از بیدار شدن از خواب شبانه درد بیشتری حس کنند ، این گونه دردها بیشتر به خاطر فعالیت هایی است که روز قبل انجام داده اند، که در کوتاه مدت بروز داده است و البته اگر به مرور تداوم پیدا کند احتمال دارد که از وجود بیماری مزمن و یا آسیب دیدگی خبر دهد که در مراحل اولیه قرار گرفته است.

علت درد پاشنه پا در بارداری

بی شک درد پاشنه پا در دوران بارداری مربوط به افزایش وزن فرد باردار می باشد، این افزایش درد باعث فشار آمدن بر پاها و قوزک پا می شود، که البته بخاطر نشستن بیش از حد برخی زنان باردار نیز التهاب پیدا می کند.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

درد پاشنه پا ارتباط مستقیمی با کمبود ویتامین ها دارد، به این شکل که کمبود کلسیم می تواند باعث درد در پاشنه پا شود و با مصرف روزانه كلسیم از بروز مشکلاتی چون خار پاشنه پا، برجستگی های استخوانی و كلسیمی جلوگیری کنید، برای جذب بیشتر کلسیم در بدن می توانید منیزیم نیز مصرف کنید تا بدنتان کلسیم بیشتری جذب کند.

البته کمبود ویتامین D مخصوصا در زنان می تواند باعث درد در ناحیه استخوان ها بدن مخصوصا در ناحیه پاشنه پا شود و پوکی استخوان جلوگیری کند.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

کلسترول بالا و درد پاشنه پا

از علائم درد پاشنه پا می خواند سطح بالای کلسترول خون نیز باشد، با بالا رفتن کلسترول گرفتگی یا اسپاسم در پاشنه پا و یا انگشتان پا بیشتر خواهد شد مخصوصا در زمان خواب شبانه.


حتما بخوانید: کاهش کلسترول بالا با 11 ماده غذایی


درمان درد پاشنه پا در منزل

با استراحت کافی و کاهش فشار بر روی پاشنه پا از درد آن می توانید بکاهید، همچنین کیسه یخ در قسمت مورد نظر از درد آن کم می کند. استفاده از کفش مناسب در طول روز و بستن آتل در هنگام شب نیز ار راههای خانگی درمان درد پاشنه پا می باشد.

علاوه بر ویتامین های عنوان شده در قسمت بالا مصرف ویتامین B5 نیز می تواند در کاهش درد کمک کند، این ویتامین در مواد غذایی و میوه هایی چون آووکادو، تخمه آفتاب گردان، تخم مرغ و ماهی سالمون به وفور موجود می باشد.

درمان درد پاشنه پا در منزل

درمان درد پاشنه پا در طب سنتی

در طب سنتی برلی درمان پاشنه پا نیز راهکارهایی توصیه شده که در ادامه خواهید خواند:

  • استراحت و جلوگیری از فشار بر روی پاشنه پا
  • تهیه کفش مناسب و طبی برای قدم زدن 
  • استفاده از دمپایی مناسب در منزل به خاطر جلوگیری از پابرهنه بودن در منزل
  • گرم کردن کافی قبل از شروع ورزش
  • خوردن میوه و سبزیجات به اندازه مناسب

حتما بخوانید: خواص و مضرات گیاه عاقرقرحا برای درمان خار پاشنه


درمان گیاهی درد پاشنه پا

در ادامه با درمان گیاهی این مشکل نیز آشنا می شوید:

1. سرکه

برای استفاده از سرکه در درمان درد پاشنه به مدت 20 دقیقه پای خود را در ترکیب آب داغ، سرکه و نمک بگذارید تا از التهاب آن بکاهید.

2. روغن میخک

ماساژ پاشنه پا با روغن میخک خون را در پا به جریان می اندازد و با کاهش درد کمک می کند.

3. فلفل قرمز

برخی از دردها زمانی سراغ پاشنه پا می آیند که کف پا سرد شود، برای گرم شدن پای خود می توانید از فلفل قرمز در جوراب خود ریخته و بعد بپوشید تا کف پای شما را گرم کند.

درمان قطعی درد پاشنه پا

اگر تمام راههای پیشنهادی را انجام دادید اما همچنان کف پای شما درد می کند پزشک به شما انجام عمل جراحی را پیشنهاد می کند، پزشک با انجام عمل جراحی خار پاشنه ;رباط فاشیای کف پا را از استخوان پاشنه جدا کرده و خار پاشنه را از بین می برد تا فشار کمتری به ناحیه کف پا بیاید. البته بعد از انجام عمل چند هفته ای طول می کشد تا به روال سابق خود بازگردید.

درمان قطعی درد پاشنه پا

آیا درد پاشنه پا خطرناک است

درد پاشنه پا به خودی خود خطرناک نمی باشد، اما اینکه باعث می شود فرد مبتلا از انجام بسیاری از کارها باز بماند آزار دهنده خواهد بود. در هنگام بروز مشکل جدی و تحمل درد بسیار حتما برای مداوا به پزشک مراجعه نمایید.

سخن آخر

برای درمان درد پاشنه پا استراحت حرف اول را می زند، اگر در دوره اولیه این درد هستید حتما با استراحت و درمان خانگی می توانید آن را برطرف کنید.


مطالب مرتبط:

درمان خانگی خار پاشنه

بهترین ترفندها و نکات ساده برای انتخاب کفش پاشنه بلند مناسباز
5
رای