درمان خانگی خار پاشنه ؛ درمان خار پاشنه با سرکه سیب، سیر در منزل

درمان خانگی خار پاشنه ؛ درمان خار پاشنه با سرکه سیب، سیر در منزل خار پاشنه چیست؛ درمان خانگی خارپاشنه با سیر، وازلین، شیشه نوشابه، پیاز، پودر مویز و درمان گیاهی خار پاشنه؛ قرص درمان خار پاشنه؛ کفش و ورزش خارپاشنه در سلام دنیا بخوانید.

خار پاشنه رشد استخوانی در انتهای پاشنه پا به سمت قوس کف پای شماست. کفش های راحت و مناسب می توانند میزان فشار بر خار پاشنه را کاهش دهند. در این مقاله سلام دنیا درباره اینکه خار پاشنه چیست، درمان خانگی خار پاشنه با سیر، سرکه سیب، شیشه نوشابه، پور مویز و قرص و روش درمان خار پاشنه با ورزش، کفش ویژه که می تواند به شما در تسکین درد کمک کند را معرفی می کنیم.

خار پاشنه چیست (از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم)

خار پاشنه رشد استخوانی در انتهای پاشنه پا به سمت قوس کف پای شماست. در حالی که برخی افراد دچار خار پاشنه می شوند و هرگز متوجه آن نمی شوند، برخی دیگر ممکن درد شدیدی را تجربه کنند که قدم برداشتن را برای آنها دشوار می کند. این حالت معمولاً با فاشیا پلانتار اتفاق می افتد، بیماری که باعث ایجاد التهاب در کف پا، به خصوص پاشنه پا می شود. 

درمان خار پاشنه در منزل با طب سنتی

1. درمان خانگی خار پاشنه با سیر

در طب سنتی امکان درمان خار پاشنه با اصلاح مزاج وجود دارد. برای درمان خارپاشنه باید مزاج خود را گرم کنید. برای این منظور ابتدا می توانید پاشنه خود را بصورت موضعی گرم نگه دارید و در ادامه غذاهای با مزاج سرد را از برنامه غذایی خود حذف کنید. چرا که سردی با افزایش التهاب پاشنه پا مرتبط است. به همین دلیل بهتر است غذاهایی که دارای طبع گرم هستند مانند سیر را در برنامه غذایی خود قرار دهید. سیر نه تنها بدن را پاکسازی می کند بلکه به علت مزاج گرمش موجب کاهش التهاب خار پاشنه هم می شود و در درمان ان موثر عمل می کند. سیر تاثیر فوق العاده ای در درمان خارپاشنه دارد.

درمان خانگی خار پاشنه با سیر

2. درمان خانگی خار پاشنه با وازلین

استعمال وازلین در تسکین درد خارپاشنه موثر است.


حتما بخوانید: درد پشت پاشنه پا نشانه چیست


3. درمان خانگی خار پاشنه با سرکه سیب

یکی از بهترین درمان های خانگی برای خار پاشنه سرکه سیب است. سرکه در خروج کلسیم اضافی از ناحیه خار پاشنه موثر عمل می کند. علاوه بر این، سرکه سیب می تواند التهاب را کاهش و درد کف پا ناشی از خار پاشنه را هم تسکین دهد. برای استفاده از این درمان خانگی باید نصف فنجان سرکه سیب را درون ظرفی بریزید و گرم کنید. در ادامه وان کوچکی را با آب گرم پر کنید و سرکه سیب را به  آن اضافه کنید. پاهای خود را دو بار در روز به مدت 5 تا 10 دقیقه درون این محلول قرار دهید. برای دستیابی به نتیجه مطلوب این روش را یک یا دو هفته تکرار کنید.

درمان خانگی خار پاشنه با سرکه سیب

4. درمان خار پاشنه با پیاز

در مورد درمان خار پاشنه با پیاز اطلاعات دقیقی در دسترس نیست.


حتما بخوانید: خواص گذاشتن پیاز در کف پا در طب سنتی در هنگام خوابیدن


5. درمان خار پاشنه با شیشه نوشابه

برای درمان خار پاشنه می توانید در زیر کف پا یک شیشه نوشابه قرار دهید و کف پا را روی آن به سمت عقب و جلو بغلطانید. این حرکت ورزشی را سه بار در روز و هر بار 50 بار انجام دهید.

6. درمان خار پاشنه با پودر مویز

برای درمان خار پاشنه پودر مو بر را حل کنید روی پاشنه بمالید بعد از گذشت 4 دقیقه بشویید و در ادامه حنا با سرکه سیب مخلوط کنید روی آن بگذارید بعد از یک ساعت نواحی را بشویید.

درمان گیاهی خار پاشنه

7. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی علاوه بر مصرف خوراکی برای درمان بیماری ها هم خواص فوق العاده ای دارد. خواص درمانی گوجه فرنگی به وجود دانه های ان مرتبط است. یکی از خواص درمانی این ماده کاهش درد و درمان خار پاشنه است. مالیدن مقدار کمی آب گوجه فرنگی روی خار پاشنه در کاهش درد این عارضه موثر است. این درمان معمولا تا دو هفته اثربخشی خود را نشان می دهد و باعث رفع درد ناحیه خار پاشنه می شود.

درمان گیاهی خار پاشنه: گوجه فرنگی

8. یونجه

نوشیدن دمنوش یونجه درمان گیاهی موثری برای خارپاشنه محسوب می شود. برای تهیه این دمنوش گیاهی یک قاشق چای خوری بذر یونجه را درون نصف لیوان آب جوش بریزید و بعد از حدود نیم ساعت جوشیدن محلول را صاف کنید و مقدار کمی عسل به ان اضافه کنید و میل نمایید. برای کاهش درد و التهاب ناشی از خار پاشنه نوشیدن دمنوش یونجه برای سه یا چهار بار در روز توصیه شده است.

9. روغن نارگیل

ماساژ دادن پاشنه پا با روغن نارگیل موجب کاهش درد می شود، برای جلوگیری از بروز درد هر شب قبل از خواب این درمان گیاهی را انجام دهید. علاوه بر این مصرف یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل در هنگام صبح هم برای تسکین درد خار پاشنه مفید است.


حتما بخوانید: خواص روغن نارگیل برای پوست صورت


10. روغن دانه کتان

برای تسکین درد ناشی از خارپاشنه یک چهارم لیوان از روغن بذر کتان را حرارت دهید و پارچه ای را درون آن فرو ببرید، در ادامه این پارچه را روی پای آسیب دیده قرار دهید و با نایلون بپوشانید،یک پد گرم روی آن قرار دهید و چند ساعت حرکت نکنید. این روش را یک بار در روز استفاده کنید البته قبل از اینکه دردی حس کنید این درمان را انجام ندهید.

درمان گیاهی خار پاشنه: روغن دانه کتان

11. بابونه

شستن پاها با بابونه برای درمان دردهای خارپاشنه موثر است، برای این منظور بابونه را بجوشانید و به ان یک قاشق غذا خوری نمک و یک استکان سرکه اضافه و ترکیب کنید دوباره این ترکیب را به مدت 5 دقیقه بجوشانید. اجازه دهید محلول ولرم شود بعد ان را صاف کنید و به مدت 15 دقیقه پاهای خود را در ان قرار دهید.

12. نمک اپسوم

یکی دیگر از روش های گیاهی درمان خار پاشنه استفاده از نمک اپسوم است. برای این منظور دو تا سه قاشق غذاخوری نمک اپسوم را درون وان آب گرم بریزید و پایتان را به مدت 10 تا 15 دقیقه در آن بگذارید برای دستیابی به نتیجه بهتر پای خود را ماساژ دهید و بعد از این مدت پاهایتان را شسته و کمی مرطوب کننده به آن ها بزنید،این درمان در تسکین درد خار پاشنه و از بین بردن التهاب فوق العاده موثر است.

درمان گیاهی خار پاشنه:نمک اسپوم

درمان خانگی خار پاشنه برای تسکین درد خار پاشنه

13. درمان خانگی خار پاشنه با : استفاده از کمپرس آب سرد

سرما درمانی می تواند به تسکین درد پاشنه ملتهب کمک کند. یک گزینه استفاده از کیسه یخ روی پاشنه است. شما می توانید از یک بسته یخ فشرده نیز بر روی پا استفاده کنید. اینها به صورت بسته های ژل یا بسته های خنک کننده پا در داروخانه ها فروخته می شود. این محصولات در فریزر نگهداری می شوند و سپس به دور پا و مچ پا پیچیده می شود. اجازه بدهید که 10 دقیقه به همین صورت بگذرد و سپس آن را باز کنید. هر روز در هنگام بیداری این حرکت را تکرار کنید. گزینه دیگر قرار دادن یک بطری آب سرد یا یخ زده روی پا و بستن آن است.

ساده ترین درمان های خانگی برای خارپاشنه

14. درمان خانگی خار پاشنه با : کفش ها و ارتز

کفش های راحت و مناسب می توانند میزان فشار بر خار پاشنه را کاهش دهند. این فشار می تواند باعث درد و ناراحتی شود. در اینجا به شما می گوییم که وقتی خار پاشنه دارید کفش مناسب شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد:


حتما بخوانید: درمان پاشنه ترک پا با بهترین درمان خانگی و گیاهی


 • ثابت نگه داشتن پاشنه: پشت کفش باید استوار باشد تا از پاشنه پا محافظت یا پشتیبانی کند، و مانع از چرخیدن پای شما به سمت داخل یا خارج شود.
 • انعطاف پذیری متوسط: کفش نباید به راحتی منعطف شود زیرا برای خار پاشنه مضر است. با این حال، کفش باید قابلیت خمیدگی تدریجی داشته باشد که وقتی پا منعطف یا خم می شود مقداری مقاومت داشته باشد.
 • پاشنه کمی بلند: پاشنه کفش باید کمی بلند (نه بیشتر از 2.5 سانتیمتر) که این می تواند به شما کمک کند فشار دردناک وارد آمده به پاشنه را کاهش دهد.

همچنین شما می توانید از ارتز سفارشی (درج کفش های قالب دار) ساخته شده استفاده کنید که مناسب کفش شما است. این ارتز به صورت سفارشی طراحی می شود تا مانع از پیچ خوردن پای شما شود و حمایت بیشتری از پاشنه پا صورت بگیرید. این ارتز ها طبق تجویز پزشک ساخته می شود.

قرص درمان خار پاشنه

15. داروهای بدون نسخه، برای درمان خار پاشنه

داروهای ضد التهابی بدون نسخه می توانند به شما در تسکین درد پا و ناراحتی کمک کند. نمونه هایی از داروهای ضد التهاب شامل موارد زیر است:

 • آسپرین
 • ایبوپروفن (Advil، Motrin)
 • سدیم ناپروکسن یا ناپروکسن (Aleve)

این داروها با کاهش التهاب بافت می توانند به جلوگیری از آسیب بیشتر کمک کنند. با این حال، اگر مشکلات کلیوی یا سابقه زخم و خونریزی معده را دارید، نباید داروهای ضد التهابی مصرف کنید. اگرچه استامینوفن های بدون نسخه ممکن است به تسکین درد کمک کنند، اما مانند سایر داروها خواص ضد التهابی ندارند.

داروهای بدون نسخه، برای درمان خار پاشنه

ورزش خار پاشنه

16. درمان خانگی خار پاشنه با تمرینات کششی

کشش برای ساق پا و ماهیچه های اطراف آن و همچنین فاشیا پلانتر می تواند به کاهش فشار بر روی پاشنه پا کمک کند. برخی از تمرینات کششی مفید عبارتند از:

الف: فلکس پا
 • با قرار دادن یک پا به شکل ضربدری روی پای دیگر بنشینید.
 • انگشتان پا را بگیرید و آنها را به سمت قفسه سینه بکشید. این وضعیت را برای مدت 30 ثانیه نگه دارید و سپس پا را رها کنید.
 • کشش را 5 بار برای این پا تکرار کنید، سپس پای دیگر را در این حالت قرار دهید و این پا را دراز کنید.

تمرینات کششی ساده برای درمان خارپاشنه

ب: درمان خانگی خار پاشنه با: کشش ساق پا

 • به فاصله یک بازو از دیوار بایستید.
 • یک پا را به آرامی در جلوی پای دیگر بگذارید و به جلو تکیه دهید، دستان خود را روی دیوار و تقریبا در تراز با شانه های خود قرار دهید.
 • زانوهای خود را خم کنید و به آرامی باسن خود را به جلو هل دهید تا کشش را در ساق پای خود حس کنید.
 • این وضعیت را برای 10 ثانیه نگه دارید، سپس پاهای خود را صاف کنید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید، حالا موقعیت پا را تغییر دهید تا پای دیگر جلو باشد.

کشش در صبح، بعد از ظهر و عصر در طولانی مدت می تواند به شما در کاهش درد پاشنه پا کمک کند. همچنین می توانید اسپلینت های مخصوصی بپوشید که پای شما را انعطاف پذیر نگه دارد تا فاشیا پلانتر و ماهیچه ساق پا در شب کشیده شود. این اسپلینت ها به خصوص در کاهش دردهایی که در صبح ها اتفاق می افتد، مفید هستند.

حرکات ورزشی برای کاهش درد خار پاشنه

درمان خار پاشنه با روش های پزشکی

17. درمان خار پاشنه: کاریوتراپی (Cryoultrasound)  

کاریوتراپی ترکیبی از انرژی الکترومغناطیسی و سرما درمانی برای تسکین درد است. این دستگاه شبیه به یک ترکه بزرگ است که در پا و مچ پا حرکت می کند. تحقیقات نشان داده است که کریوتراپی یک گزینه درمانی مناسب برای افرادی مبتلا به فاشیا پلانتر است که خار پاشنه دارند. پزشکان متخصص پا و فیزیوتراپ ها اغلب این روش درمانی را ارائه می دهند.

18. درمان خار پاشنه با تزریق کوترتیکواستروئید

تزریق کورتیکواستروئید خار پاشنه را درمان نمی کند، اما می تواند به برخی از دردهای پاشنه پا کمک کند. جهت انجام تزریق، پزشک معمولاً برای کاهش هر گونه ناراحتی در محل تزریق، از داروی بی حسی استفاده می کند. محل تزریق می تواند متغیر باشد، اما بیشتر پزشکان آن را به قسمت انتهایی، قسمت داخلی یا میانی پاشنه تزریق می کنند. اگرچه تزریق کورتیکواستروئید می تواند به اغلب افراد دچار خار پاشنه کمک کند، در تعداد و میزان دریافت آن محدودیت وجود دارد. علت این است که تزریق استروئید می تواند احتمال پارگی تاندون را افزایش دهد.

تزریق کوترتیکواستروئید، از ساده ترین روش های کاهش درد پاشنه پا

19. درمان خار پاشنه با جراحی

طبق اعلام آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا، پزشک تنها در صورت عدم موفقیت سایر روش های فوق، جراحی را توصیه می کند. انواع روش های جراحی وجود دارد. متداولترین روش جدا کردن رباط فاشیا پلانتر از استخوان پاشنه و درآوردن خار پاشنه با ابزار ویژه است. این کار باعث کاهش فشار از فاشیا پلاتر و رفع خار پاشنه می شود. آسیب عصبی یک فاکتور خطر مهم مرتبط با این روش است. همچنین ممکن است خار پاشنه پس از عمل برگردد. بعد از انجام عمل چندین هفته طول می کشد تا بتوانید به صورت طبیعی راه بروید و درد کمتری داشته باشید.

سخن آخر

خار پاشنه رشد استخوانی در انتهای پاشنه پا به سمت قوس کف پای شماست. سرما درمانی و استفاده از کمپرس آب سرد یکی از روش های ساده خانگی برای درمان و تسکین درد خارپاشنه می باشد.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

6 خطر و تاثیر پوشیدن کفش پاشنه بلند در دوران بارداری

پارگی تاندون چیست و چگونه درمان می شوداز
11
رای