درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال؛ برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم

درمان خانگی سرماخوردگی کودک و بزرگسال؛ برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم؛ با درمان سرماخوردگی کودکان، بزرگسالان با زردچوبه، سیر، عسل، پیاز، شلغم و درمان خانگی سرماخوردگی و کرونا در سلام دنیا آشنا خواهید شد.

بیماری سرماخوردگی اغلب نصیب کسانی می شود که سیستم ایمنی ضعیفتری دارند، در این مطلب از سلام دنیا درباره سرماخوردگی و اینکه برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم، درمان خانگی سرماخوردگی کودکان، بزرگسالان، درمان خانگی سرماخوردگی با زردچوبه، سیر، عسل، پیاز، شلغم و عسل و درمان خانگی سرماخوردگی و کرونا صحبت خواهیم کرد . با ما همراه باشید.

برای درمان سرماخوردگی چی بخوریم

بیماری سرماخوردگی از آن بیماری هایی نیست که وقتی دچارش شده اید بترسید شما با رعایت نکات بهداشتی و تغذیه مناسب می توانید هر چه زودتر بهبود یابید، برخی از مواد خوراکی و گیاهی هستند که به شما کمک می کنند تا هرچه خوب شوید در ادامه مطلب بیشتر در این باره راهنمایی کرده ایم.

درمان خانگی سرماخوردگی کودکان

دیدن بیماری کودکان برای والدین بسیار عذاب آور است، اگر کودکتان دچار سرماخوردگی شده است حتما او را نزد پزشک ببرید اما می توانید برای تسریع روند بهبودی او چندین روش و درمان خانگی را نیز که بی خطر هستند را امتحان کنید ، در ادامه چندین راه عنوان کرده ایم.

درمان سرماخوردگی کودکان

استراحت زیاد برای تمام سن‌ها

کودک یا بزرگسال فرقی نمی کند، استراحت کردن در طول درمان برای تمامی سنین مفید می باشد، اگر کودک شما از استراحت کردن خسته شد بهتر است او را با تماشای کارتون های مورد علاقه و بازی های بی تحرک به نشستن ترغیب کنید.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش ها برای سرماخوردگی


بخور دادن برای تمام سن‌ها

بخار و حمام آب گرم در تمامی سنین می تواند محاری تنفسی فرد بیمار را باز کند شما برای این کار می توانید هم از دستگاه بخور سرد استفاده کنید و هم از حمام آب گرم .

قطرهٔ بینی و پوآر بینی برای تمام سن‌ها

هنگام سرماخوردگی بیشترین جایی که درگیر می شود بینی است ، با کیپ شدن بینی کودک به سختی شیر یا غذایش را می خورد، اما هرگز برای باز کردن بینی از اسپری‌های بینی استفاده نکنید برای این کار قطرهٔ بینی و پوآر بینی تهیه کرده و بینی کودک را تمیز کنید.

نوشیدن مایعات بیشتر برای تمام سن‌ها

هنگام سرماخوردگی آب بدن تحلیل رفته و احتیاج به آب بیشتری برای جبران دارد با خوردن مایعات می توانید این مشکل را برطرف کنید. برای کودکان زیر 6 ماه شیر مادر بهترین است ، کودکان 6 تا 12 ماه نیز با استفاده از شیر مادر یا شیر خشک آب از دست رفته بدنشان را تامین می کنند اما برای کودکان بالای 1 سال آب و آبمیوه های طبیعی بهترین گزینه می باشد. خوردن مایعات گرم و سوپ مرغ هم برای کودکان بالای 6 ماهه و بزرگ‌تر مفید می باشد.

عسل برای کودکان 12 ماهه و بزرگ‌تر

هرگز از عسل برای کودکان زیر یک سال استفاده نکنید اما کودکان بالای یکسال بهتر است عسل میل کنند اما یاداوری کنید که بعد از خوردن آن حتما مسواک بزنند.

فین کردن برای کودک 2 سال به بالا؛

باز کردن مجاری تنفسی کودک به او کمک می کند تا بهتر نفس بکشد.

غرغره کردن با آب نمک برای کودک 4 ساله و بزرگ‌تر؛

ابتدا با آب خالی این روش را به کودک یاد دهید و در انتها بگویید که آب قرقره شده را بیرون بریزد و بعد با آب و نمک این روش را انجام دهید.

درمان خانگی سرماخوردگی بزرگسالان

برای درمان افراد بزرگسال علاوه بر انجام برخی نکات بالا که در همه سنین مشترک بوده ، گرم نگاه داشتن بدن ، استفاده از مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوبرفن برای کاهش درد نیز مفید می باشد، در ادامه مطلب نیز به معرفی معجون های مفید برای درمان سرماخوردگی پرداخته ایم؛

درمان سرماخوردگی

درمان خانگی سرماخوردگی با زردچوبه

زردچوبه از آن دسته ادویه هایی است که به خاطر آنتی باکتریالی خود تقویت کننده مفیدی برای سیستم ایمنی بدن است، این ادویه وقتی با شیر ترکیب شود دارویی جادویی برای درمان سرماخوردگی می شود، بهتر است از این دارو در فصل زمستان استفاده شود، کسانی که قبل از خواب یک لیوان شیر زردچوبه میل می کنند خواب بهتری به نسبت دیگران دارند . شیر زردچوبه سرفه و گلو درد را درمان و عضلات مجرای تنفسی را آرام می کند.


حتما بخوانید: خواص درمانی آویشن برای سرماخوردگی


درمان خانگی سرماخوردگی با سیر

برای درمان سرماخوردگی با سیر میتوانید هم به صورت خام استفاده کنید و هم به صورت پخته. در دوره سرماخوردگی می توانید چای سیر را هم بنوشید، سیر حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین C است و به بهبودی سرماخوردگی کمک می کند، چای سیر را به این شکل می توانید دم کنید؛

3 حبه سیر نصف شده را داخل ظرفی با 3 استکان آب بگذارید روی حرارت تا به نقطه جوش برسد و بعد حرارت را خاموش کنید و سپس نصف استکان عسل و نصف استکان آب لیموی تازه که هسته نیز داشته باشد را داخل آن بریزید . می توانید مقداری را بنوشید و باقی آن را برای وعده دیگر در یخچال نگهداری کنید و مجدد آن را گرم کنید.

درمان خانگی سرماخوردگی با عسل

عسل با خواص بی نظیرش درمان بسیاری از بیماری ها می باشد اما اگر با دارچین مخلوط شود داروی بی نظیری برای رفع سرماخوردگی می شود. به این شکل که مقداری چوب دارچین را در یک لیوان آب به مدت 5 دقیقه خیس کرده و بعد دارچین را از آب خارج کنید و 2 قاشق چای خوری عسل را با آن مخلوط کنید. این معجون مسکن خوبی برای سرماخوردگی می باشد که می توانید هر شب قبل از خواب میل کنید تا خواب راحتتری نیز داشته باشید.

درمان خانگی سرماخوردگی با عسل

درمان خانگی سرماخوردگی با پیاز

پیاز به تنهایی نیز از خاصیت ضدعفونی کننده هوای محیط برخوردار است و بهترین دارو برای افراد سرماخورده می باشد به این شکل که ابتدا پیاز را پوست کنده و می شویید سپس خورد می کنید و همراه با 3 قاشق غذاخوری عسل داخل شیشه ای می ریزید و درش را می بندید و تا فردا صبح به آن استراحت می دهید، روز بعد محلول را از صافی رد می کنید تا مورد استفاده قرار گیرد ، این محلول می توانید در مواقعی کوتاه جایگزین داروی دیفن هیدرامین شود.

درمان خانگی سرماخوردگی با شلغم و عسل

شلغم از دیرباز دارویی مسکن برای سرفه و سرماخوردگی بوده است، حال از ترکیب آن با عسل استفاده می کنیم تا نتیجه ای بهتر بگیریم، از این ترکیب به این شکل استفاده می کنیم که پوست شلغم را می گیریم و رنده می کنیم و آبش را توسط صافی از آن جدا می کنیم، حال به همان مقدار عسل را اضافه کرده و مخلوط می کنیم، بعد از یک ساعت که در دمای محیط قرار گرفت داخل شیشه ای در دار ریخته و درون یخچال می گذاریم، از این ترکیب روزی سه بار می توانید بخورید تا ظرف 5 روز بهبود پیدا کنید.

درمان سرماخوردگی با شلغم

درمان خانگی سرماخوردگی و کرونا

  • در حال حاضر دارویی برای درمان ویروس کرونو وجود ندارد اما شما می توانید با خوردن ویتامین ها و مواد مقوی سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید و البته کسانی که دچار بیماری کوید 19 شده اند حتما دستان خود را مرتب بشویند، در هنگام سرفه یا عطسه حتما جلوی بینی و دهان خود را با استفاده از دستمال بپوشانند و سپس آن را در سطل زباله درب داری دور بیاندازند.
  • سطوحی را که از ان استفاده و دست زده اند را ضدعفونی کنند، از وسایل خود کاملا شخصی استفاده کنند و آنها را به دیگران ندهند، رختخواب و لباس های خود را ضدعفونی کنند، با دیگر اعضای خانواده و حیوانات تماس برقرار نکنند.
سخن آخر

مطالبی که در این صفحه آمده همگی در جهت رفع بیماری سرماخوردگی می باشد، اما اگر این مطالب به شما کمکی نکرد و وضعیت شما را بدتر کرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا به روند بهبودی تان کمک کند.


مقالات مرتبط:

درمان سرماخوردگی در بارداری با درمان خانگی

 درمان سرماخوردگی و آنفولانزا در طب سنتی

از
15
رای