حمام آب گرم در دوان بارداری + فواید و عوارض جانبی آن

حمام آب گرم در دوان بارداری + فواید و عوارض جانبی آن یکی از موضوعاتی که در طول دوران بارداری ذهن خانم های باردار را به خود مشغول می کند این است که آیا حمام اب گرم در طول دوران بارداری بی خطر است یا خیر. ما در این مقاله شما را با نکاتی هنگام حمام کردن در دوران حاملگی آشنا خواهیم کرد.

دوش آب گرم یا قرار گرفتن در داخل وان حمام آب گرم هنگام درد در دوران بارداری ممکن است ایده خوبی به نظر برسد. اما آیا حمام آب گرم برای مادران باردار بی خطر است؟
ما در این مقاله بررسی خواهیم کرد که آیا انجام این کار در دوران بارداری بی خطر است یا خیر. همچنین شما را با خطرات و فواید آب گرم در طول دوران بارداری آشنا خواهیم کرد.

آیا حمام آب گرم در دوران بارداری بی خطر است؟

اگر آب بیش از حد گرم نباشد، حمام آب گرم بی خطر است. عموما، متخصصان بهداشت و درمان به زنان باردار توصیه می کنند از آب گرم اجتناب کنند، زیرا دمای بدن را بالا می برد و می تواند برای کودک خطرناک باشد. همچنین وان حمام آب گرم هنگامی که دچار خون ریزی واژنی یا پارگی غشا هستید، برای شما مناسب نیست. برای جلوگیری از سوختگی پوست، دمای آب را با مچ دست یا ساعد خود آزمایش کرده و ببینید که آیا دمای آب برای شما مناسب است یا خیر. اگر دما بیش از حد بالا باشد، می تواند دمای بدن شما را بیش تر از حد طبیعی افزایش دهد.

تاثیر دوش آب گرم برای زایمان

آب حمام برای یک خانم باردار باید چه دمایی داشته باشد؟

آب باید به طور ایده آل دمایی بین 92 تا 98 درجه فارنهایت (33 تا 36.3 درجه سانتی گراد) داشته باشد. به عنوان مثال گرم یا ولرم باشد. همچنین هنگامی که در وان حمام پر از آب گرم قرار دارید، دمای بدن شما نباید بیش تر از 102.2 درجه فارنهایت (38.9 درجه سانتی گراد) شود . اگر دما از این محدوده بیش تر شد، می تواند منجر به بروز خطراتی برای مادر و کودک شود.از جمله:

 • افت سطح فشار خون، که می تواند اکسیژن رسانی به جنین را دچار اختلال کند.
 • ضعف و سرگیجه
 • بیماری های مادرزادی در سه ماهه اول بارداری

عوارض جانبی حمام آب گرم در دوران حاملگی

بنابراین بهتر است از حمام آب گرم، سونا و جکوزی و حمام بخار که می تواند دمای بدن را به سرعت افزایش دهد، در دوران بارداری اجتناب کنید.

عوارض جانبی حمام آب گرم در دوران بارداری چیست؟

حمام آب گرم می تواند درجه حرارت طبیعی بدن شما را افزایش دهد، که این ممکن است برای کودک خطرناک باشد. در سه ماهه اول بارداری، حمام آب گرم می تواند بر رشد مغز و سیستم نخاعی جنین تاثیر بگذارد، که منجر به نقض لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا می شود. این کار همچنین ممکن است فشار خون شما را پایین آورده و باعث حالت تهوع یا غش کردن شود. بنابراین، بر جریان خون نوزاد نیز تاثیر خواهد گذاشت.

آیا استفاده از حمام آب گرم، سونا و جکوزی در حین بارداری بی خطر است؟

خیر، بهتر است از سونا یا جکوزی اجتناب کنید، زیرا احتمال کم آبی، گرم شدن بیش از حد بدن و غش کردن را افزایش می دهد. خانم ها به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش میزان گردش خون در دوران بارداری معمولا احساس گرما می کنند. علاوه بر افزایش این دما، سونا و جکوزی نیز می تواند دمای بدن را تا سطح خطرناکی بالا ببرد.

 • جت های آب پرفشار در جکوزی گردش خون را تغییر داده و این فشار می تواند کودک را دچار استرس کند.
 • بخار ناشی از سونا دمای بدن را بالا برده و ضربان قلب جنین را تغییر می دهد، که می تواند باعث به وجود آمدن استرس مضر در کودک شود.
 • آب بسیار گرم در حمام می تواند منجر به خستگی، سرگیجه و کم آبی بدن شود. درجه حرارت بالا در وان حمام ممکن است به سیستم بدن کودک شوک وارد کرده و منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس شود.

تاثیر سونا بر روی بارداری

 آیا حمام آب گرم می تواند منجر به سقط جنین در اوایل بارداری شود؟

حمام آب گرم در اوایل بارداری می تواند منجر به سقط جنین شود و در صورت استحمام مکرر با آب بسیار داغ، این خطر افزایش پیدا می کند. با این وجود، مطالعات بیش تری لازم است تا ارتباط مستقیمی بین مدت و تعداد دفعات دوش گرفتن در مراحل اولیه بارداری و سقط جنین یا بیماری مادرزادی در کودک یافت. در عین حال، حمام در آب گرمی با دمای معقول می تواند برای شما در طول بارداری مفید باشد.

فواید حمام آب گرم در دوران بارداری

حمام آب گرم می تواند از نظر جسمی و روحی برای شما آرامش بخش باشد و مزایای زیر را به همراه داشته باشد.

 • خستگی عضلات را تسکین داده و عضلات سفت که به دلیل افزایش وزن در دوران بارداری تحت فشار قرار گرفتند را آرام می کند.
 • انقباضات زودرس را کاهش داده و تورم (ورم) اطراف پاها، مچ پا و پا را نیز کاهش می دهد. همچنین به دلیل تسکین درد، مادران زیادی در هنگام زایمان از این روش استفاده می کنند.
 • حمام آب گرم قبل از زمان خواب، باعث خواب آرام می شود و مشکل بی خوابی در دوران بارداری را حل می کند.
 • حمام آب گرم همراه با روغن های اسانس، به بدن آرامش بخشیده و پوست را تقویت می کند، و از این طریق باعث تسکین گرفتگی عضلات می شود.
 • خیس کردن بدن در وان آب گرم مخلوط شده با سنگ نمک، عضلات را آرام کرده و سطح مایع آمنیوتیک را بهبود می بخشد.

 فواید حمام آب گرم در دوران بارداری

آیا می توان در هنگام بارداری از وان حمام آب گرم استفاده کرد؟

خیر، وان حمام آب گرم در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا می تواند دمای بدن را افزایش داده و بر رشد جنین تاثیر بگذارد. در سه ماهه اول بارداری، ممکن است منجر به نقض لوله عصبی و سقط جنین شود و بعدا باعث کم آبی در بدن مادر شود.

مقایسه حمام آب گرم با وان آب گرم: کدام یک در دوران بارداری بی خطر است؟

حمام آب گرم نسبت به وان آب گرم مطمئن تر است، زیرا آب حمام به سرعت خنک می شود در حالی که دمای آب در وان گرم می ماند. همچنین، در حمام گرم، قسمت فوقانی بدن شما بر خلاف یک وان داغ که کاملا در آن غوطه ور هستید، از آب خارج است. گفته می شود، اگر آب بیش از حد گرم باشد و مدت حمام بیش از حد طولانی باشد، حمام آب گرم نیز با خطراتی همراه است. برای جلوگیری از خطرات حمام آب گرم سعی کنید دمای بدن تان در شرایط مناسب کنترل و حفظ کنید.

دمای مناسب آب برای حمام کردن در بارداری

آیا حمام آب گرم برای القا زایمان بی خطر است؟

حمام آب گرم آرامش بخش است و گزینه خوبی برای القا زایمان محسوب می شود. اما اگر آب بیش از حد گرم باشد، کودک در داخل بدن احساس گرما و فشار می کند. بنابراین، با قرار دادن ساعد یا آرنج خود در آب، دمای آب را آزمایش کنید. اگر پوست ملتهب شد و یا شروع به عرق کردن کرد، آب احتمالا داغ است.

سخن آخر این است که حمام آب گرم، سونا یا وان آب گرم تا زمانی که بر دمای داخلی بدن شما تاثیر نگذاشته و باعث ایجاد فشار نشود، مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر احساس ناراحتی کردید، از حمام آب گرم اجتناب کنید. اگر اثرات طولانی مدت بعد از حمام یا سونا ماندگار بود، به پزشک مراجعه کنید.

منبع: momjunction

از
2
رای