علت و درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه؛ چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم

علت و درمان تپش قلب بعد از خوردن قهوه؛ چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم علت تپش قلب بعد خوردن قهوه چیست؛ ایا خوردن قهوه باعث قلب درد می شود، آرام کردن و درمان تپش قلب، استرس، اضطراب و تنگی نفس بعد از خوردن قهوه و خنثی کردن اثر قهوه در سلام دنیا بخوانید.

کافئین موجود در قهوه یک محرک فوق العاده پرطرفدار است.یش از 85 درصد از جمعیت ایالات متحده حداقل یک نوشیدنی کافئین دار در هر روز مصرف می کنند.اگر از نوشیدنی های کافئین دار نظیر قهوه لذت می برید اما متوجه تپش قلب شده اید، ممکن است تعجب کنید که آیا فنجان قهوه روزانه علت بروز تپش قلب شما است یا خیر.در ادامه این مطلب سلام دنیا درباره علت تپش قلب در اثر خوردن قهوه و درمان تپش قلب، استرس و تنگی نفس بعد از خوردن قهوه و چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم صحبت خواهیم کرد.

علت تپش قلب بعد خوردن قهوه چیست

برای سال‌ها محققان بر این باور بودند که اثرات محرک کافئین بر قلب، مسئول بروز تپش قلب است.اما تحقیقات اخیر نشان می دهد که لزوماً اینطور نیست.البته این بدان معنا نیست که کافئین باعث علائم و مشکلات قلبی نظیر تپش قلب شما نمی شود و کافئین را کاملاً تأیید نمی کند.به گفته آنها بدن به مرور زمان با اثرات کافئین سازگار می شود. بنابراین، افراد سالمی که به طور منظم قهوه می نوشند، بعید است که علائمی مانند تپش قلب را تجربه کنند. کافئین می تواند باعث تپش قلب در افرادی شود که به کافئین حساسیت دارند و افرادی که دارای بیماری قلبی هستند.


حتما بخوانید: خواص قهوه ترک برای مردان و زنان، لاغری و پوست


اگر در مصرف کافئین یا نوشیدن مقادیر زیاد کافئین تازه کار هستید، احتمالاً علائم قلبی نظیر تپش قلب را تجربه خواهید کرد.زیرا کافئین به طرق مختلف بر قلب تأثیر می گذارد. اولا، ترشح نورآدرنالین و نوراپی نفرین را افزایش می دهد.این هورمون ها باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شوند. علاوه بر این، کافئین می‌تواند روی آنزیم‌هایی که انقباضات قلب را تحریک می‌کنند، تاثیر بگذارد و باعث شود قلب با نیروی بیشتری منقبض شود در نتیجه تپش قلب را تجربه کنید.

علت تپش قلب در اثر خوردن قهوه

آیا خوردن قهوه باعث قلب درد می شود

اگر بعد از نوشیدن قهوه ضربان قلب به اندازه کافی سریع باشد و فشار خون به اندازه کافی بالا برود، می تواند جریان خون به قلب را متوقف کند و باعث درد قفسه سینه شود. این مورد برای اکثر افرادی که قهوه می نوشند صدق نمی کند و اگر به کافئین حساسیت ندارید اما بعد از قهوه دچار درد قفسه سینه می شوید، احتمال دچار رفلاکس اسید هستید.می توان گفت نوشیدن قهوه دلیل اصلی مشکل ایجاد درد قفسه سینه نیست.

زیرا درد قفسه سینه با سلامت قلب و ریفلاکس اسید مرتبط است. اگر این مشکلات را دارید، نوشیدن تنها یک فنجان قهوه می تواند علائمی ایجاد کند که باعث ناراحتی شما شود. در عین حال، همانطور گفته شد، مصرف قهوه کافئین دار نیز با مشکلات قلبی نظیر قلب درد مرتبط نیست. در حقیقت این یکی از نوشیدنی‌ است که می‌تواند برای کسانی که از قبل دچار بیماری قلبی هستند، مشکل ایجاد کند.

ایا خوردن قهوه باعث قلب درد می شود

رفع استرس بعد از خوردن قهوه

1. کمتر قهوه بنوشید

اولین و مهمترین اقدام برای رفع استرس ناشی از قهوه کاهش میزان مصرف این نوشیدنی است.

2. نوشیدن قهوه با کیفیت

طعم قهوه نباید بیش از حد تلخ باشد طوری که نتوانید آن را تحمل کنید. اگر قهوه ای که می نوشید بیش از حد تلخ است باید بگوییم که قهوه شما فاسد شده است.زیرا قهوه تنها پس از یک هفته برشته‌شدن فاسد می شود.بنابراین مطمن شوید که از جای معتبر قهوه با کیفیت تهیه می کنید.


حتما بخوانید: درمان تپش قلب و اضطراب با داروهای گیاهی و خانگی


3. بدنتان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن آب در طول روز را فراموش نکنید.در صورتی که بعد از بیدار شدن با قهوه خود یک لیوان آب می‌نوشید، احتمالا تا آخر شب مرتب دستشویی می روید. اینکار باعث کم آبی بدنتان می شود.

رفع استرس بعد از خوردن قهوه

4. نوشیدن قهوه در کنار سایر مواد غذایی

سعی کنید قهوه را کنار مواد غذایی و حداقل یک ساعت بعد از بیدار شدن بنوشید. مصرف قهوه در کنار مواد غذایی باعث کاهش اثر پروتئین می شود. از این رو سعی کنید یک صبحانه غنی از پروتئین مانند تخم مرغ، پنکیک، ماست یونانی در کنار فنجان قهوه تان آماده و میل کنید.

5. مدیریت استرس

این مورد با خواب شما ارتباط مستقیمی دارد. استرس جسمی و روانی میزان آدرنالین بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد. برای این منظور به مدت 10 دقیقه مدیتیشن صبحگاهی داشته باشید تا قبل از بیدار شدن کامل به خوبی متمرکز شوید. وقتی قبل از نوشیدن قهوه آرام و بدون استرس باشید، در طول روز تمرکز بیشتری خواهید داشت.


حتما بخوانید: برای درمان استرس چی بخوریم


تنگی نفس بعد از خوردن قهوه

از آنجایی که قهوه حاوی کافئین است، با افزایش فعالیت‌های سیستم عصبی، هوشیاری ایجاد می‌کند و در نتیجه ضربان قلب و ضربان تنفس سریع می‌شود، به این معنی که خون و اکسیژن بیشتری به بدن می‌رسد که به نوبه خود می تواند باعث تنفس سریع کم عمق یعنی تنگی نفس شود.علاوه براین کافئین موجود در قهوه به عنوان یک گشادکننده برونش عمل می کند و باعث شل شدن عضلات تنفسی و افزایش جریان هوا به ریه ها و از آن می شود.بنابراین می توان گفت که نوشیدن قهوه باعث تنگی نفس می شود، به خصوص اگر دچار بیماری قلبی باشید.

چگونه تپش قلب ناشی از قهوه را از بین ببریم (چگونه اثر قهوه را خنثی کنیم)

  • آب سرد را روی صورت خود بپاشید، این کار عصب که ضربان قلب شما را مدیریت می کند را تحریک می کند.
  • نفس عمیق بکشید تا به بدنتان کمک کنید تا آرام شود.
  • برای رفع تپش قلب از طریق ورزش تحرک زیادی داشته باشید.
  • اضطراب را با مدیتیشن،یوگا و هر روش دیگر که برای شما مناسب است،کاهش دهید.
  • چشمان خود را ببندید، بعد از دستان خود برای فشار دادن به کره چشم خود استفاده کنید.
  • روش مانور والسالوا را امتحان کنید: سوراخ‌های بینی خود را بفشارید، سپس سعی کنید هوا را با سوراخ‌های بینی که بسته وارد بینی کنید.
  • اگر تپش قلب با کم آبی همراه است آب بنوشید.
  • با خوردن غذاهای سرشار از کلسیم، پتاسیم، منیزیم و سدیم تعادل الکترولیت ها را بازیابی کنید.
  • سطوح استرس را از طریق فعالیت هایی مانند یوگا، تمرینات تمدد اعصاب، تصاویر هدایت شده، بیوفیدبک، تای چی و رایحه درمانی کاهش دهید.

چگونه تپش قلب ناشی از قهوه را از بین ببریم

 سخن پایانی:

برخی از افراد نسبت به سایرین به کافئین حساس‌تر هستند، بنابراین کافئین موجود در قهوه می‌تواند باعث تپش قلب شود. در این مطلب علاوه بر بررسی علت تپش قلب راهکارهایی برای رفع تپش قلب و تنگی نفس بعد از نوشیدن قهوه ارئه کردیم.


مقالات مرتبط:

علت تپش قلب در بارداری و درمان آن

علت های سوزش قلب و تیر کشیدن سمت چپ سینه چیستاز
2
رای