میخچه چیست و انواع آن، پیشگیری و درمان خانگی میخچه پا

میخچه چیست و انواع آن، پیشگیری و درمان خانگی میخچه پا میخچه نواحی سخت و ضخیم روی پوست هستند که دارای 3 نوع می باشد. با استفاده از کفش و جوراب مناسب و پدهای میخچه می توان از بروز آن جلوگیری کرد. درمان خانگی میخچه در سلام دنیا بخوانید.

میخچه یک بیماری پوستی نیست. این پدیده واکنش بدن به فشار یا اصطکاک روی پوست است. میخچه ها، غیر سرطانی محسوب می شوند که با درمان های خانگی میخچه یا معالجه های پزشکی قابل کنترل است- به ندرت به جراحی نیاز است. در این مطلب از بخش درمان خانگی سلام دنیا، نحوه پیشگیری و درمان خانگی میخچه پا در خانه ارائه شده است.

میخچه چیست؟

میخچه ها نواحی سفت و ضخیمی بر روی پوست هستند که به طور معمول در پاها اتفاق می افتند. آنها شبیه به پینه هستند، اما معمولا سخت تر، کوچک تر و دردناک تر هستند. میخچه ها خطرناک نیستند، اما می توانند باعث تحریک شوند. آنها همچنین بر زنان بیشتر از مردان تاثیر می گذارند.

انواع میخچه

سه نوع میخچه وجود دارد:

 • سخت
 • نرم
 • دانه ای

میخچه های سخت، شایع ترین نوع میخچه هستند. آنها نواحی کوچک و متمرکز از پوست سخت هستند که معمولا در نواحی وسیع تری از پوست زخیم دیده می شوند. از سوی دیگر، میخچه های نرم به رنگ سفید یا خاکستری هستند و از نظر بافت به شکل الاستیک هستند. آنها اغلب بین انگشتان پا ظاهر می شوند. دانه های میخچه کوچک هستند و معمولاً در کف پا یافت می شوند. هر چه ضخامت آنها بیشتر شود، دردناک تر می شوند.


حتما بخوانید: درمان میخچه پا در منزل


میخچه چیست و انواع آن

تشخیص میخچه

آزمایش های خاصی برای تشخیص میخچه لازم نیست. فقط کافی است تا میخچه و پوست اطراف آن را مشاهده کنند. میخچه ها به طور معمول گرد هستند و در طرفین و قسمت های بالایی پا به وجود می آیند. تفاوت اصلی بین میخچه و پینه این است که در صورتیکه پینه را لمس کنید، دردناک نیست. لمس کردن میخچه ممکن است دردناک باشد، زیرا پوست دچار التهاب شده و ممکن است یک مرکز سخت یا نرم داشته باشد.

نحوه پیشگیری از میخچه

برای اطمینان از اینکه میخچه های شما پس از درمان رشد نکرده و مجددا پس از درمان باز نمی گردند، باید شرایطی که باعث ایجاد آنها شده را از بین ببرید. در اینجا چند نکته برای از بین بردن حساسیت و جلوگیری از تشکیل میخچه ارائه شده است:

 • کفش و جوراب مناسب بپوشید: برای تناسب مناسب، از یک منشی بخواهید تا پا شما را اندازه بگیرد و سپس کفش هایی را انتخاب کنید که بیش از حد نرم یا محکم نباشند. نکته مهم برای خرید کفش با سایز مناسب این است که در انتهای روز برای خرید کفش اقدام کنید، زیرا پاهای شما ممکن است کمی متورم باشد.
 • ناخن های پا خود را پاکیزه و مرتب نگه دارید: اگر ناخن های پا شما بیش از حد بلند باشند، ممکن است باعث شوند که پاهای شما به کفش فشار بیاورند. این حالت می تواند فشاری بر روی پا ایجاد کند که با گذشت زمان باعث شکل گیری میخچه می شود.
 • از پدهای میخچه استفاده کنید: پدهای میخچه به محافظت در برابر فشار بیش از حد یا حساسیت در اطراف میخچه کمک می کند. آنها در انواع مختلفی از جمله: فوم، نمد و پوست حیوانات (پوست موش کور) وجود دارند. به طور معمول این پدها به شکل دونات هستند- جهت پخش فشار در اطراف میخچه- که پشت آنها به صورت برچسب است. آنها باید در جایی قرار بگیرند که میخچه در سوراخ وسط واقع شود.
 • پا را تمیز نگه دارید: روزانه پاهای خود را با صابون، آب و یک برس تمیز کننده مناسب بشویید.
 • پاهای خود را مرطوب نگه دارید: برای جلوگیری از خشکی و حساسیت، به طور مرتب از کرم پا استفاده کنید.

حتما بخوانید: درمان خانگی از بین بردن خشکی پوست 


نحوه پیشگیری از میخچه

چگونه از شر میخچه ها در خانه خلاص شویم (درمان میخچه پا در منزل)

قبل از درمان میخچه، باید علت این حساسیت را ارزیابی کنید. در بسیاری موارد، هنگامی که فشار و حساسیت رفع می شود، میخچه به خودی خود درمان می شود. اگر محافظت میخچه از سوزش بیشتر مشکل شما را برطرف نمی کند، متخصصین پوست برای خلاص شدن از شر میخچه اقدامات زیر را توصیه می کنند:

درمان خانگی میخچه پا با روش های متخصصین پوست

1. پاهای خود را در آب گرم خیس کنید

اطمینان حاصل کنید که میخچه به مدت حدود 10 دقیقه یا تا زمانی که پوست نرم شود کاملاً در آب فرو رفته باشد.

2. میخچه را با سنگ پا مالش دهید (سایش)

سنگ پا، یک سنگ آتشفشانی متخلخل و ساینده است که برای لایه برداری بافت های مرده پوست خشک استفاده می شود. سنگ پا را در آب گرم فرو کرده و سپس با دقت از آن برای سایش میخچه استفاده کنید. حرکات دایره ای یا یک طرفه ملایم به از بین بردن پوست مرده کمک می کند.

نکته: سنگ پا را بیش از حد بر روی پوست نکشید. سایش بیش از حد می تواند باعث خونریزی و عفونت شود.

درمان های خانگی میخچه

3. بر روی میخچه، لوسیون بمالید

از لوسیون یا کرم مرطوب کننده با اسید سالیسیلیک استفاده کنید. اسید سالیسیلیک، پروتئین کراتین را که میخچه و پوست مرده اطراف آن را تشکیل می دهد، حل می کند. با این حال، اسید سالیسیلیک به طور کلی برای مبتلایان به دیابت، گردش خون ضعیف یا دارای پوست ضعیف توصیه نمی شود.


حتما بخوانید: علائم گردش خون ضعیف و درمان آن


4. استفاده از پد میخچه

با استفاده از این پدهای چسبنده به شکل دونات، از تماس میخچه ها با کفش جلوگیری کنید. سعی نکنید میخچه های خود را برش داده و یا از پوست جدا نکنید، زیرا این می تواند منجر به عفونت خطرناک بافت های اطراف شود. جدا کردن یا تراشیدن میخچه ها فقط باید توسط پزشک انجام شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید (علائم میخچه پا عفونی)

اگر میخچه بسیار دردناک است یا به دیابت، پوست شکننده یا بیماری شریانی محیطی مبتلا هستید، قبل از انجام هر گونه درمان خانگی، باید با پزشک مشورت کنید. اگر میخچه شما علائم عفونت را همراه با علائمی از جمله موارد زیر نشان می دهد، درخواست کمک پزشکی کنید:

 • شدیدتر شدن درد
 • چرک یا ترشح
 • تورم
 • قرمزی

چه زمانی برای درمان میخچه باید به پزشک مراجعه کنید

نتیجه گیری

میخچه ها، غیر سرطانی محسوب می شوند که با درمان های خانگی یا معالجه های پزشکی قابل کنترل است- به ندرت به جراحی نیاز است. در صورت موفقیت آمیز بودن درمان، اگر ناحیه آسیب دیده همچنان تحت فشار قرار گرفته یا دچار حساسیت شود، میخچه ها مجددا باز می گردند. شما باید از کفش مناسب استفاده کنید تا از گسترش میخچه ها جلوگیری کنید و به یاد داشته باشید که به طور صحیح پای خود را درمان کنید.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

10 نکته و توصیه مهم که هنگام خرید اولین کفش کودک باید بدانید

7 روش ساده خانگی برای درمان و تسکین درد خار پاشنه

از
4
رای