علت میخچه پا و درمان میخچه پا در منزل با روش های خانگی

علت میخچه پا و درمان میخچه پا در منزل با روش های خانگی میخچه پا، لایه هایی از پوست سخت شده هستند که علائم آن: درد هنگام پوشیدن کفش و لکه های زرد رنگ و برجسته روی پا می باشد. پوشیدن کفش تنگ از عوامل ایجاد میخچه پا است. با استفاده از چسب یا پد میخچه، براحتی قابل درمان است.

میخچه های پا را می توان با اطمینان درمان کرد و حتی می توانید مانع از ایجاد آن در آینده شوید. به خواندن این متن از بخش خانگی سلام دنیا ادامه دهید تا نکاتی را درباره نحوه کنترل و درمان خانگی میخچه ها بیاموزید و احتمال به وجود آمدن آنها را به حداقل برسانید.

میخچه پا چیست

میخچه های پا، لایه هایی از پوست سخت شده هستند که در پوست در واکنش به فشار و حساسیت گسترش می یابند. اگر علائم زیر را در نوک انگشتان و پهلوهای انگشتان پا تجربه می کنید، ممکن است به میخچه پا دچار شده باشید:

 • لکه های سفت و سخت زرد رنگ ناصاف و ناهموار بر روی پوست پا
 • درد هنگام پوشیدن کفش ها

میخچه های پا را می توان با اطمینان درمان کرد و حتی می توانید مانع از ایجاد آن در آینده شوید. به خواندن این متن ادامه دهید تا نکاتی را درباره نحوه کنترل میخچه ها بیاموزید و احتمال به وجود آمدن آنها را به حداقل برسانید.

میخچه پا چیست

میخچه های پا در کجا گسترش می یابند؟

میخچه ها می توانند در نواحی مختلفی از پاها شکل بگیرند. از جمله

 • زیر ناخن انگشت پا
 • بین انگشتان پا
 • در پهلوهای پاها
 • روی کف پاها

حتما بخوانید: میخچه پا چیست و انواع آن


چه عواملی باعث ایجاد میخچه های پا می شود؟ (علت میخچه پا)

می توانید با پوشیدن کفش هایی که بیش از حد برای پاهای شما تنگ هستند، به میخچه های پا دچار شوید. اگر برای مدت طولانی ایستاده یا راه بروید، وزن بدن و اصطحکاک مداوم نیز می تواند باعث ایجاد میخچه های دردناک پوست پا شود.

چه عواملی باعث ایجاد میخچه های پا می شود؟

درمان میخچه پا در منزل (درمان خانگی میخچه پا)

چگونه می توان میخچه پا را درمان کرد؟

اگر مطمئن هستید که میخچه پا دارید، می توانید یکی از این روش ها را برای کنترل آن در خانه امتحان کنید. شما همچنین باید از شر کفش هایی که برای پاهای شما خیلی کوچک است و سایر ناسازگار با پای شما دارد، خلاص شوید.

1. میخچه را از پوست جدا کنید

این احتمال وجود دارد که بتوانید میخچه را از پوست جدا کنید. از مراحل زیر پیروی کنید:

 • پای خود را در وان حمام اب گرم با نمک اپسوم خیس کنید.
 • بعد از خیس کردن پاها، پاهای خود را با یک حوله تمیز خشک کنید و با یک لوسیون آبرسان یا کره کاکائو مرطوب کنید.
 • این مراحل را تا روزی که میخچه ها نرم شوند، تکرار کنید.
 • بعد از اینکه نرم شد و دیگر دردناک نبود، سعی کنید به آرامی میخچه را با سنگ پا مالش دهید.
 • اگر میخچه در بین انگشتان است، از یک صفحه سایش دهنده که با نام سوهان ناخن معروف است، برای سایش آنها استفاده کنید.
 • این مراحل را تا زمانی که میخچه ناپدید شود، تکرار کنید، که ممکن است چندین هفته طول بکشد.

حتما بخوانید: فواید نمک اپسوم چیست


درمان خانگی میخچه پا

2. از چسب میخچه (پد میخچه) و روغن کرچک استفاده کنید

اگر ترجیح می دهید که میخچه را به وسیله سایش از پوست جدا نکنید، روش های دیگری نیز وجود دارد. می توانید هر روز پاهای خود را همانطور که در بالا ذکر شد، خیس کرده و از مراحل زیر تبعیت کنید:

 • پاهای خود را با حوله خشک کنید و بر روی آن روغن کرچک بمالید. این یک روغن گیاهی است که می توانید از داروخانه های محلی تهیه کنید.
 • پس از مرطوب کردن میخچه ها با روغن کرچک، با استفاده از یک پد مخصوص میخچه که می توان از داروخانه ها تهیه کرد، از آن محافظت کنید. پدهای میخچه به تسکین فشار در این ناحیه کمک می کنند تا میخچه بهبود یابد.
 • پس از اعمال آن، اطمینان حاصل کنید که جوراب هایی می پوشید که بسیار تنگ نباشند و شما به اینکه جوراب به وسیله روغن کرچک دچار لکه شود، اهمیتی نمی دهید. ممکن است چند هفته طول بکشد تا میخچه بهبود پیدا کند.

حتما بخوانید: خواص روغن کرچک برای لاغری


درمان میخچه پا با استفاده از پد میخچه

3. گزینه داروهای بدون نسخه برای میخچه

اگر برای خلاص شدن از شر میخچه، روش های سریع تری را ترجیح می دهید، گزینه های داروهای بدون نسخه ای نیز در دسترس هستند و ایمن و موثر در نظر گرفته می شوند. می توانید پدهای میخچه حاوی اسید سالیسیلیک را از داروخانه خود خریداری کرده و آنها را روی میخچه خود بمالید. با رعایت دستورالعمل های ارائه شده، می توانید میخچه های خود را به همان سرعت در طی دو هفته از بین ببرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر درمان خانگی اثر نمی کند، به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است شما را به یک پزشک پا معرفی کند. پزشک پا، پزشکی با تخصص در زمینه پا است. برای درمان میخچه ها، ممکن است آنها لایه های سفت شده پوست را خراشیده، جدا کرده یا برش دهند. این کار به از بین بردن میخچه های شما کمک می کند. بسته به اندازه میخچه، ممکن است به چند بار مراجعه به پزشک نیاز باشد.

چگونه می توان از بروز میخچه پا جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد یا بازگشت مجدد میخچه های پا، این است که مطمئن شوید که کفش های مناسبی می پوشید که کاملا اندازه پا شما باشند. انگشتان پا شما باید قادر باشد تا به راحتی در داخل کفش حرکت کند. برای عادت کردن به کفش های جدید، جوراب هایی بپوشید که ضخامتی در قسمت انگشتان پا داشته باشند. همچنین می توانید قسمت بالا و پهلوهای پا خود را که مستعد ایجاد میخچه هستند، با باندهای قابل تنفس بپوشانید. در آخر، ناخن های پا خود را مرتب نگه دارید. زیرا ناخن های پا می توانند باعث شوند انگشتان پا در وضعیت غیر طبیعی قرار بگیرند.

چگونه می توان از بروز میخچه پا جلوگیری کرد؟

در طولانی مدت می توانید چه انتظاری داشته باشید؟

میخچه ها یک شبه از بین نمی روند، اما می توانید با معالجه، در کمتر از دو هفته به آنها از لحاظ ظاهری جلوه کمتری بدهید. ممکن است یک ماه یا بیشتر طول بکشد تا میخچه ها کاملا ناپدید شوند. اگر به طور مرتب به میخچه دچار می شوید، به دنبال کفش های راحت و مناسب باشید. اندازه پاها در طول زمان می تواند تغییر کند و اندازه کفش می تواند بین تولید کنندگان مختلف متفاوت باشد. شاید لازم باشد که به دنبال کفش هایی با اندازه بزرگ تر باشید یا کفش هایی که برای پاهای پهن تهیه شده را خریداری کنید. یک فروشنده در فروشگاه کفش باید بتواند پاهای شما را اندازه گیری کرده و به شما در یافتن کفش های مناسب کمک کند.

منبع: healthline


مقالات مرتبط:

10 نکته و توصیه مهم که هنگام خرید اولین کفش کودک باید بدانید

چه طور کفش تنگ را گشاد کنید؟

از
4
رای