روش تست بارداری با بزاق دهان و درمان ترشح زیاد بزاق در بارداری 

روش تست بارداری با بزاق دهان و درمان ترشح زیاد بزاق در بارداری  تست بارداری با بزاق دهان چیست و چقدر دقیق است ؛ روش انجام تست بارداری با بزاق دهان چگونه است و همچنین درمان ترشح زیاد بزاق در اوایل بارداری را در سلام دنیا بخوانید.

با تاخیر افتادن قاعدگی و مشاهده برخی علائم اولیه بارداری احتمالا اولین چیزی که به ذهن یک خانم می رسد، بارداری است. برای اطمینان از باردار بودن روش های متعددی وجود که یکی از آنها تست بارداری با بزاق دهان است. روش استفاده از این تست بسیار آسان است و خیلی زود متوجه نتیجه آن می شوید. تست بارداری با بزاق دهان می‌تواند در روز اول قاعده نشدن بارداری را تشخیص دهد. در ادامه این مطلب سلام دنیا شما را با تست بارداری با بزاق دهان ، نحوه انجام آن و درمان ترشح بزاق در بارداری آشنا خواهیم کرد.

آیا افزایش بزاق دهان از علائم بارداری است

افزایش بزاق در زمان بارداری موضوع کاملا طبیعی است و معمولا تا دو الی سه هفته اول بارداری میزان این ترشح افزایش پیدا می کنداین میزان افزایش می تواند از علائم بارداری باشد و به مادر برای تشخیص باردار بودن کمک کند.اگرچه افزایش ترشح بزاق دهان برای مادران باردار بی خطر است و باعث بروز مشکل نمی شود،اما افزایش بزاق نگرانی و حس بدی را در آنها ایجاد می کند.

آیا افزایش بزاق دهان از علائم بارداری است

روش انجام تست بارداری با بزاق دهان 

برای تشخیص بارداری در حال حاضر سطح هورمون گنادوتروپین جفتی بتا (β-hCG) در پلاسما و ادرار مورد بررسی قرار می گیرد. همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد میزان ترشح این همورمون در بزاق در حدود هفته سوم و چهارم بارداری افزایش پیدا می کند، از این رو باردار بودن یا نبودن مادر از این طریق مشخص می شود در حقیقت افزایش بزاق هم بعد از تست بی بی چک و احساس تهوع روش سریعی برای تشخیص بارداری محسوب می شود.


حتما بخوانید: تست بارداری خانگی با جوش شیرین


برای تشخیص بارداری با بزاق دهان

پزشک قطره ای از بزاق مادر را روی شیشه کوچک برای بررسی می ریزد و اجازه می دهد تا خشک شود. و بعد شیشه را زیر میکروسکوپی قرار می دهد و دستگاه را در مقابل چشم می گیرد و دکمه فعال سازی دستگاه را فشار می دهد؛ اگر بزاق خشک شده شبیه کریستالی سرخسی باشد، یعنی تخمک گذاری نزدیک است، اما اگر  عدسی دستگاه نقاط و نقش‌ نگارهای مشابه را نشان دهد، یعنی خانم باردار نیست. البته باید بدانید که بزاق دهان مطمئن ترین روش برای تشخیص بارداری نیست، بنابراین برای تعیین بارداری بهتر است، به دنبال روش های مطمئن تر دیگری مانند آزمایش خون باشید.

روش انجام تست بارداری با بزاق دهان 

تست بارداری با بزاق دهان چقدر دقیق است

اگرچه تست بارداری با بزاق تست کاربردی است و نتیجه آن هم زود مشخص می شود، اما افراد زیادی آن را نمی شناسند و یا از آن استفاده نمی کنند. این تست میزان هورمون گنادوتروپین جفتی بتا β-hCG موجود در بزاق دهان مادر را بررسی می کند و دقت آن‌ها حدود 94 تا 98 درصد تخمین زده شده است.


حتما بخوانید: تست حاملگی با خمیر دندان


درمان ترشح زیاد بزاق در اوایل بارداری 

در حال حاضر درمانی برای ترشح بزاق وجود ندارد، اما می توانید با رعایت اقدامات زیر افزایش بزاق در دوران بارداری را کاهش دهید:

  • دفعات وعده های غذایی را افزایش دهید و میزان غذای کمتر میل کنید و از مصرف غذاهایی شور خودداری کنید.
  • آب فراوان بنوشید و همیشه یک بطری آب با خود داشته باشید تا بتوانید بصورت منظم آب بنوشید و از خشک شدن دهان جلوگیری کنید.
  • دندان‌هایتان را مسواک بزنید و در طول روز چندبار با کمک دهان را بشویید.
  • آب دهان را در دستمال کاغذی یا درون یک ظرف مخصوص تف کنید.
  • آب‌نبات بمکید یا آدامس بدون شکر بجوید.
  • یک تکه یخ بمکید.

درمان ترشح زیاد بزاق در اوایل بارداری

سخن پایانی:

برای تشخیص بارداری روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها تست با بزاق دهان است،این روش با اندازه گیری هورمون گنادوتروپین جفتی بتا در بزاق خانم ها، باردار بودن را مشخص می کند، اگرچه تست بارداری با بزاق دهان روش دقیقی است که تا 98 درصد دقت دارد، اما به خاطر داشته باشید که برای تشخیص دقیق بارداری روش های مطمئن تری هم هست که می توانید آنها را امتحان کنید.


مطالب مرتبط:

تست بارداری خانگی با وایتکس

تست بارداری خانگی با شکر چگونه عمل می کند

روش انجام تست بارداری خانگی با نمک و تفسیر نتایج آن


 

از
10
رای