زگیل صورت چیست، انواع و درمان خانگی زگیل صورت

زگیل صورت چیست، انواع و درمان خانگی زگیل صورت زگیل ها به دلیل HPV ایجاد می شوند و از طریق تماس گاه به گاه گسترش می یابند. بسیاری از انواع زگیل ها در خانه قابل درمان هستند. درباره درمان زگیل صورت با راه های خانگی و پزشکی و انواع زگیل صورت در سلام دنیا بیاموزید.

تمام زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. فقط تعداد انگشت شماری از بیش از 100 نوع این ویروس باعث زگیل می شوند. جلوگیری از ویروس کار سختی است زیرا این ویروس می تواند در انواع سطوح مانند حوله ها، کف ، دستگیره درها و میزها زندگی کند. همچنین می توانند تا یک سال قبل از بروز زگیل در پوست شما رشد کنند. به همین دلایل، تعیین اینکه چگونه در معرض خطر قرار گرفتید یا از کجا زگیل ایجاد شده است عملاً غیرممکن است.

زگیل ها از طریق لمس گسترش می یابند ، بنابراین هرگز نباید زگیل دیگری را لمس کنید. شما همچنین می توانید زگیل را از یک قسمت از بدن خود به قسمت دیگر منتقل کنید. زگیل می تواند در هر نقطه از بدن ایجاد شود. از آنجا که توسط تماس منتقل می شوند ، به احتمال زیاد روی دست ، انگشتان ، صورت و پاهای شما وجود دارد. به مطالعه این مقاله از سلام دنیا، ادامه دهید تا با زگیل هایی که در صورت شما ظاهر می شوند آشنا شوید.

انواع زگیل صورت

زگیل ها برجستگی های کوچکی هستند که در هنگام لمس احساس دردناکی دارند. رنگ آنها متفاوت است و می تواند مایل به خاکستری ، قهوه ای ، سیاه یا صورتی به نظر برسد. زگیل ها نوعی سرطان نیستند. پوست صورت همراه با ناخن و بریدگی ناشی از خراش پوست ، جوش یا آکنه ممکن است در برابر ویروس عامل ایجاد زگیل آسیب پذیرتر باشد. دو نوع زگیل مشترک در صورت وجود دارد:


حتما بخوانید: زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد


زگیل های تخت

زگیل های صاف اغلب در پیشانی و گونه ها ایجاد می شوند. این زگیل های بسیار ریز تقریباً به اندازه یک دانه خشخاش هستند. آنها می توانند به صورت خوشه های بزرگ ظاهر شده و بسیاری از نقاط ریز را به وجود آورند. رنگ آنها از رنگ گوشتی تا صورتی یا قهوه ای مایل به زرد است. زگیل های تخت نسبت به انواع دیگر زگیل ها نرم تر هستند و ظاهری کمی برجسته دارند. زگیل های تخت گاهی اوقات به عنوان زگیل های خردسال نیز شناخته می شوند زیرا احتمال ابتلای کودکان به آنها بیشتر از بزرگسالان است.

انواع زگیل صورت

زگیل های فیلی فرم

به نظر می رسد زگیل های فیلی فرم از انواع دیگر زگیل ها متفاوت است. آنها با ظاهری تند و تیز از پوست بیرون می آیند. آنها می توانند به رنگ گوشت ، صورتی یا تیره تر از پوست اطراف باشند. زگیل های فیلی فرم اغلب در اطراف دهان ، بینی یا چشم دیده می شوند. اگر در چین و چروک چشم یا نوع دیگر چین خوردگی پوست ایجاد شود ، می تواند باعث خارش یا ناراحتی شود. به پزشک مراجعه کنید زگیل های فیلی فرم صورت در خانه قابل درمان نیستند و نیاز به مراقبت از پزشک دارند.

از بین بردن و درمان زگیل از صورت در کودکان و بزرگسالان

هیچ درمانی برای زگیل وجود ندارد، اما روشهای زیادی برای از بین بردن آنها وجود دارد که اغلب برای کاهش ظاهر و گسترش آنهاست. زگیل ها نیز می توانند خود به خود و بدون درمان برطرف شوند ، اگرچه ممکن است این اتفاق تا دو سال طول بکشد. زگیل در کودکان زودتر از زگیل در بزرگسالان برطرف می شود. اگر تصمیم گرفتید که یک زگیل به خودی خود بهبود یابد، سعی کنید آن را لمس نکنید. این ممکن است ویروس را به سایر قسمت های بدن شما یا افراد دیگر منتقل کند. مهم نیست که چگونه آنها برداشته می شوند ، زگیل ها ممکن است پس از برطرف شدن مجدد ظاهر شوند.

نوع درمان حذف ممکن است تا حدی با توجه به نوع زگیل شما تعیین شود. تعدادی از روش های درمانی حرفه ای و خانگی وجود دارد که برای از بین بردن زگیل هم برای صورت و هم برای دستها موثر است. اگر زگیل های زیادی دارید یا اگر زگیل های شما دردناک است به پزشک مراجعه کنید. اگر زگیل های شما با درمان های خانگی بهبود نیافت یا گسترش یافتند ، باید به دنبال درمان پزشکی باشید.

درمان های خانگی زگیل صورت

به دلیل خاصیت حساس بودن، زگیل های صورت شما باید همیشه قبل از اقدام به بیرون آوردن آنها در خانه توسط پزشک مشاهده شوند. یک پزشک می تواند راهنمایی کند و ممکن است بتواند درمانی را برای شما تجویز کند که می توانید در خانه انجام دهید.

هرگز زگیلی را که نزدیک چشم یا بینی شما است خودسرانه درمان نکنید. بعضی از روش های درمانی مانند اسید سالیسیلیک هرگز نباید روی صورت یا گردن شما استفاده شود زیرا باعث سوختن پوست حساس می شود. هر نوع داروی خانگی باید با احتیاط فراوان استفاده شود.

چند درمان طبیعی برای از بین بردن زگیل شامل موارد زیر است:

1. درمان زگیل صورت با عصاره سیر

سیر حاوی allium sativum ، ترکیبی با خاصیت ضد ویروسی است. یک حبه سیر تازه را خرد کرده و قطعات خرد شده را به زگیل بمالید. آن را با نوار یا باند بپوشانید و روزانه دوباره آن را اعمال کنید.

  • توجه: سیر باعث سوختگی شیمیایی پوست می شود. اگر احساس خارش ، سوزش یا سوزن سوزن شدن شدید ، سیر را برداشته و محل را بشویید.

2. درمان خانگی زگیل صورت با آب لیمو

آب لیمو حاوی اسید سیتریک است که ممکن است به تخریب ویروس کمک کند. از آب لیمو با قدرت کامل روی صورت خود استفاده نکنید. یک مطالعه نشان داد که مخلوط رقیق شده از آب لیمو و آب در صورت استفاده در طی یک دوره شش هفته ای در از بین بردن زگیل های تخت موثر است.


حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی


درمان خانگی زگیل صورت

3. درمان زگیل صورت با آب آناناس

هیچ داده علمی برای حمایت از آن وجود ندارد، اما این داروی درمانی ممکن است در از بین بردن زگیل صورت برای برخی افراد موثر باشد. آب آناناس حاوی آنزیم هایی است که ممکن است در طی چند هفته زگیل را بسوزاند. قبل از خواب هر شب به مدت چند هفته از آب آناناس استفاده شده با پنبه مستقیم به زگیل استفاده کنید.

هشدار: اگر از هرگونه درمان در خانه احساس ناراحتی یا قرمزی کردید، استفاده از آن را متوقف کنید و نوع دیگری از درمان را با پزشک معالج کنید.

از بین بردن زگیل صورت با روش های پزشکی

1. درمان زگیل صورت با کانتاریدین (داروی زگیل صورت)

کانتاریدین یک ماده تاول زا است که باعث سوختگی شیمیایی می شود. پزشک شما ممکن است از کانتاریدین یا مخلوطی از این ماده شیمیایی با سایر مواد برای پوشاندن زگیل استفاده کند و باعث ایجاد تاول در زیر آن شود. سپس پزشک می تواند زگیل را خارج کند. این روش درمانی می تواند درد ایجاد کند و ممکن است برای همه مناسب نباشد.

2. درمان زگیل صورت با سرما درمانی

این روش درمانی به عنوان سرما جراحی (معدوم کردن بافت های ناخواسته از طریق یخ زدن آنها) نیز معروف است. پزشک شما نیتروژن مایع را به داخل زگیل تزریق یا به آن وارد می کند و آن را منجمد می کند ، احتمالاً در طول دو تا سه هفته چندین بار.


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان


3. درمان زگیل صورت با عمل جراحی برای برداشتن

این روش اغلب برای از بین بردن زگیل های فیلی فرم استفاده می شود. پزشک شما از جراحی چربی برای تراشیدن و یا تراشیدن زگیل استفاده می کند. گاهی اوقات بیش از یک درمان لازم است.

4. درمان زگیل صورت با جراحی الکتریکی و کورتاژ

این روش ترکیبی از سوزاندن زگیل از طریق الکتروکاتر و خراشیدن آن است. از این دو تکنیک می توان در کنار هم و به عنوان درمان های تنها استفاده کرد.

درمان زگیل صورت با جراحی

نکاتی برای جلوگیری از زگیل در صورت

این نکات اساسی می تواند به شما در جلوگیری از انتقال HPV از سطح اطراف به دست و صورت کمک کند.

  • دستان خود را تمیز نگه دارید و برای از بین بردن انتقال ویروس ، صورت خود را لمس نکنید.
  • هرگز از لوازم آرایش یا قطره چشمی شخص دیگری استفاده نکنید.
  • اگر هنگام اصلاح صورت خود را می برید ، دچار زخم می شوید یا جوش باز و تحریک شده ای دارید ، از پوست محافظت کرده و آن را بپوشانید.
  • در صورت ابتلا به زگیل ، سریعاً آنرا معالجه کنید تا از گسترش آن جلوگیری کند.
سخن آخر

زگیل ها به دلیل HPV ایجاد می شوند و از طریق تماس گاه به گاه گسترش می یابند ، خصوصاً اگر پوست شکننده ای داشته باشید. قرار گرفتن در معرض این ویروس ها به این معنی نیست که به طور خودکار زگیل خواهید گرفت. افراد مبتلا به سیستم ایمنی به خطر افتاده ممکن است بیشتر به زگیل مبتلا شوند ، اما هر کسی می تواند به آنها مبتلا شود.

بسیاری از انواع زگیل ها در خانه قابل درمان هستند، اما برخی دیگر به مراقبت پزشک نیاز دارند، به خصوص اگر روی صورت شما باشد. ویروس های ایجاد کننده زگیل قابل درمان نیستند، اما زگیل ها اغلب با موفقیت برداشته می شوند. ما در این مطلب برای شما درباره درمان زگیل صورت با راه های خانگی و پزشکی و انواع زگیل صورت صحبت کردیم. امیدوارم که برایتان مفید باشد. می توانید سوالات و تجربیات خود را با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

علائم زگیل تناسلی زنانه چیست

کاربرد محلول پودوفیلین در درمان زگیل تناسلی و عوارض آن

از
4
رای