زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد و درمان آن

زگیل تناسلی چیست و چه شکلی دارد و درمان آن زگیل های تناسلی هرچند که فرد ظاهر آنها را دوست نداشته باشد، خطرناک نیستند. اما HPV متفاوت از زگیل های تناسلی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. هر آنچه درباره زگیل تناسلی و درمان آن بدانید در سلام دنیا بخوانید.

این مقاله از سلام دنیا به زگیل های تناسلی نگاهی میاندازد، و همچنین برخی از دلایل و گزینه های درمانی آن را شرح می دهد. همچنین این مقاله در مورد برخی شرایط مشابه و زمان تماس با پزشک بحث و گفت و گو خواهد کرد. برای آگاهی بیشتر درباره زگیل تناسلی تا انتهای مقاله با ما باشید. 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی برجستگی هایی به رنگ گوشت هستند که می توانند روی دستگاه تناسلی یا اطراف آن ظاهر شوند. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عفونت های مقاربتی (STI) هستند که باعث آنها می شود. هنگامی که فردی به زگیل های تناسلی مبتلا شد، HPV می تواند به دیگران منتقل شود، حتی اگر فرد علائمی نداشته باشد.

تشخیص زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی می توانند در اندام تناسلی یا اطراف آن ظاهر شوند. مکان های احتمالی شامل موارد زیر میشوند:

 • ولوا (قسمت خارجی دستگاه تناسلی زنان)
 • واژن
 • آلت تناسلی مرد
 • (کیسه) بیضه
 • دهانه رحم
 • مقعد
 • ران

اگر کسی رابطه دهانی با فردی که این زگیل ها را دارد داشته باشد نیز ممکن است در دهان یا گلوی فرد مورد نظر نیز این زگیل ها ظاهر شوند. به نظر می‌رسد زگیل‌های تناسلی شبیه زگیل‌هایی هستند که فرد ممکن است بر روی دستان خود یا جای دیگر بدن خود داشته باشد. این به این دلیل است که سویه‌های مختلف HPV باعث ایجاد همه زگیل‌ها از جمله زگیل‌های تناسلی می شوند.

زگیل‌های تناسلی می توانند هفته‌ها، ماه ها یا حتی سال ها بعد از عفونت HPV ظاهر شوند. برخی از افراد مبتلا به HPV به هیچ وجه علائمی ندارند. به همین دلیل، این واقعیت که فرد اخیراً رابطه جنسی نداشته است، احتمال زگیل تناسلی را رد نمی کند.


حتما بخوانید: علت زگیل تناسلی در مردان


زگیل های تناسلی باعث زخم، خونریزی یا زخم های باز نمی شوند مگر اینکه شخص آنها را بخاراند یا چیزی به آنها گیر کند. علائم تغییر رنگ، بثورات یا خونریزی در دستگاه تناسلی یا اطراف آن معمولاً وجود چیز دیگری، مانند تبخال یا عفونت پوستی را نشان می دهد. برخی از علائمی که نشان می دهند که برجستگی های اندام تناسلی ممکن است همان زگیل های تناسلی باشد شامل موارد زیر میشوند:

 • برجستگی‌ها رنگ پوست مانند دارند یا کمی تیره ترند.
 • برجستگی‌ها به صورت یک دست انداز و یا به صورت خوشه هایی ظاهر می‌شوند که ممکن است شبیه گل کلم باشند.
 • برجستگی‌ها ممکن است سفت، تخت، یا برجسته باشند.
 • برجستگی‌ها ممکن است دارای حس خارش باشند، که معمولاً صدمه ای نمیزنند.

تشخیص زگیل تناسلی

علت زگیل تناسلی

HPV باعث زگیل تناسلی می شود. این عفونت شایعترین بیماری مقاربتی در ایالات متحده است. HPV که باعث ایجاد زگیل‌های تناسلی می‌شود از طریق تماس پوست به پوست با کسی که به آن مبتلا می شود روی میدهد و، اغلب در حین رابطه جنسی واژینال، مقعد یا دهان نیز منتشر می شود. با این حال، زگیل‌های تناسلی بدون نفوذ و در صورت عدم وجود علائم در فرد، هنوز می‌توانند گسترش یابند. (اگر فرد علائمی نداشته باشد، باز هم می‌تواند زگیل تناسلی را به دیگران انتقال دهد)

هرگونه تماس مقعدی، واژینال یا آلت تناسلی ممکن است باعث انتقال HPV شود. این حتی در صورت عدم وجود علائم HPV در شخص ممکن است رخ دهد. کاندوم به طور کامل در برابر HPV محافظت کامل را نمی‌کند، زیرا تمام مناطق بدن را که ممکن است عفونت را گسترش دهد، پوشش نمی دهد. با این حال، آنها می توانند احتمال شیوع و گرفتنHPV را کاهش دهند.


حتما بخوانید: بیماری اچ پی وی (HPV) چیست


زگیل های تناسلی هرچند که ممکن است فرد ظاهر آنها را دوست نداشته باشد، خطرناک نیستند. سویه HPV متفاوت از زگیل های تناسلی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. این سویه HPV با خطر بیشتری از سرطان های خاص ارتباط دارد ، از جمله:

 • سرطان حنجره
 • سرطان های ولو و واژن
 • سرطان آلت تناسلی مرد
 • سرطان مقعد
 • سرطان دهانه رحم

طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، "تقریباً همه موارد سرطان دهانه رحم می‌تواند به عفونت HPV نسبت داده شود." سویه HPV که باعث ایجاد زگیل های تناسلی می شود، یک سویه کم خطر برای سرطان دهانه رحم است، اما سایر سویه های HPV خطر بیشتری را دارند. افرادی که زگیل تناسلی دارند نیز ممکن است همچنین به سویه HPV  که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد دچار شوند.

عکس زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چه شکلی است؟

برخی از افراد مبتلا به زگیل تناسلی می گویند که ظاهری شبیه به گل کلم های ریز و ناهموار را دارند. سطح خارجی زگیل ممکن است صاف یا ناهموار باشد. زگیل‌ها ممکن است قبل از پاک شدن و از بین رفتن رشد کرده و یا کمی تغییر شکل و رنگ دهند. این زگیل‌ها معمولاً صدمه ای نمی زنند اما ممکن است در پوست زیر زگیل احساس خارش را به شما دهند. اگر زگیل‌ها به چیزی مانند لباس زیر گیر کنند، ممکن است صدمه ببینند.

اگر فرد با زگیل های تناسلی کاری نداشته باشد، خونریزی رخ نخواهد داد. با این وجود سایش ناشی از راه رفتن یا رابطه جنسی می تواند باعث تحریک یا پاره شدن/سرباز کردن زگیل ها شود. زگیل ممکن است در اثر سایش یا گیر کردن به چیزی باز شود، خونریزی کند یا آلوده شود .

برجستگی در اندام تناسلی چه دلایل دیگری دارد؟

وجود برجستگی در دستگاه تناسلی یا اطراف آن لزوماً به معنای ابتلا به HPV در فرد نیست. برخی دیگر از علل احتمالی برجستگی های دستگاه تناسلی عبارتند از:

 • کیست یا سایر تومور ها در زیر پوست
 • سوختگی (بیرون زدن پوست) از طریق تیغ و سایر اشکال تحریک پوست، مانند بثورات 
 • عفونتهای پوستی ناشی از باکتریها، قارچ ها یا سایر ریز تومورها، از جمله تومورهای خوش خیم و تومورهای سرطانی
 • سایر بیماری های آمیزشی مانند تبخال یا سفلیس

حتما بخوانید: علائم زگیل تناسلی زنانه چیست


چه موقع به پزشک زگیل تناسلی مراجعه کنیم؟

هیچ آزمایشی نمی تواند به طور مطمئن HPV را برای هر دو جنس تشخیص دهد. با این حال، در خانم ها، پزشکان می توانند HPV را در طول غربالگری سرطان دهانه رحم با آزمایش پاپ اسمیر آزمایش کنند. برای بسیاری از افراد ، پزشکان پس از رد سایر شرایط بالقوه، این بیماری را براساس علائم تشخیص می دهند. اگر شخصی دارای این علائم باشد باید با دکتر در تماس باشد:

 • زگیل تناسلی یا برجستگی های دیگری روی دستگاه تناسلی خود داشته باشید
 • درد تناسلی داشته باشید

با آزمایش های خاصی می‌توان به دنبال سرطان مربوط به HPV بود و آن را جستجو کرد .پزشک ممکن است انجام آزمایش پاپ اسمیر یا آزمایشات دیگر را بر اساس سابقه زگیل تناسلی در فرد توصیه کند. از آنجا که تشخیص خود HPV غیرممکن است، مهم است که در مورد هر گونه رشد غیرمعمول یا جدید در دستگاه تناسلی خود، حتی اگر فرد فکر کند که در معرض هیچ گونه  HPV  قرار نگرفته است با پزشک تماس حاصل فرمایید.

واکسن hpv

پیشگیری از زگیل تناسلی

زنان و مردان می‌توانند در برابر برخی از انواع HPV، از جمله مواردی که بیشتر سرطان‌های دهانه رحم را ایجاد می کنند، واکسینه شوند. متخصصان معمولاً توصیه می کنند که افراد واکسن را قبل از اینکه از نظر جنسی فعال شوند و در معرض هر گونه ویروس HPV قرار گیرند، دریافت کنند. از این رو، برخی از بزرگسالان جوان هنوز هم ممکن است از واکسیناسیون بهره مند شوند. هرکسی که علاقه مند به واکسیناسیون خود یا فرزندش است باید با پزشک مشورت کند.


حتما بخوانید: درمان زگیل تناسلی با روش های خانگی و پزشکی


روش‌های درمانی زگیل تناسلی وجود دارد که در دسترس هستند. به عنوان مثال، یک پزشک ممکن است کرم‌های تجویز شده برای پاک سازی عفونت را توصیه کند. اگر زگیل ها آلوده شده و یا باعث عفونت پوستی شوند، ممکن است آنتی بیوتیک را نیز توصیه کنند.

 HPV یک ویروس مزمن است و هیچ درمانی ندارد. این بدان معناست که یک فرد ممکن است به طور دوره ای تا پایان عمر خود دچار زگیل تناسلی شود. با این وجود همه افراد مبتلا به HPV دچار زگیل تناسلی نمی شوند و حتی کسانی که سابقه شیوع زگیل را دارند نیز ممکن است دیگر هرگز شیوع دیگری از آن را نداشته باشند. سرطان هایی که HPV خطر ابتلا به آنها را افزایش می دهد نیز قابل درمان هستند. بنابراین، فرد باید خیلی زود در مورد علائم سرطان یا رشد غیرمعمول با پزشک تماس بگیرد. زنان مبتلا به HPV ممکن است به غربالگری های مکرر سرطان دهانه رحم نیاز داشته باشند.

سخن آخر

HPV یک عفونت رایج است و بسیاری از افرادی که به ویروس مبتلا می شوند هرگز نمی دانند که به این ویروس مبتلا هستند. افراد مبتلا به زگیل تناسلی باید مسری بودن بیماری خود را مورد توجه قرار دهند و در مورد راهکارهای کاهش خطر و استراتژی های خطر برای شریک زندگی خود با او صحبت کنند. یک پزشک می تواند در ارزیابی خطر و توصیه گزینه های درمانی کمک کند. از سوال یا تجربه ای در زمینه این بیماری دارید آن را در با ما به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

9 بیماری آمیزشی (STDs) که از راه رابطه دهانی منتقل می شود

عوارض جانبی متداول واکسن گارداسیل اچ پی وی (Gardasil HPV)

از
4
رای