علائم نفخ نوزاد و علل و درمان آن ؛ بهترین قطره برای نفخ نوزاد

علائم نفخ نوزاد و علل و درمان آن ؛ بهترین قطره برای نفخ نوزاد تشخیص نفخ شکم در نوزاد مشکل است. خوردن شیر زیاد یکی از دلایل نفخ در نوزادان است. راه های درمان دل درد و نفخ شکم در نوزادان و بهترین قطره برای نفخ نوزاد را در سلام دنیا بخوانید.

گریه کردن نوزادان شیرین و دلبند برای مادران بسیار ناگوار است و بعضی موقع ها هیچ جوری نمی شود آنها را آرام کرد! چون نمی دانیم نوزاد چه مشکلی دارد؟! در این مطلب از سلام دنیا، به بررسی علت دل درد نوزاد و راه های درمان نفخ در نوزادان می پردازیم تا بتوانید دوباره لبخند را به لب های کودکتان بیاورید.

علائم نفخ شکم در نوزادان

زمانی که نوزادان با حالت ناراحتی پاهای خود را بالا می برند و به شکمشان فشار می دهند و یا زمان گریه کردن پاهایشان را روی شکم قرار می دهند. ممکن است نفخ شکم اشک کودک را در آورده باشد. این گازهای دستگاه گوارش می تواند بسیار دردناک باشد. 

علل نفخ شکم و دل درد: چه چیزهایی باعث نفخ شکم در نوزادان می شود؟

این که چرا نوزاد های شیر خوار دچار نفخ می شوند؟ یک جواب کلی دارد؛ دستگاه گوارش نوزادان بعد از به دنیا آمدن شروع به تطبیق با شرایط می کند و تکامل می یابد و این اصلی ترین دلیل دل درد و نفخ در نوزادان است.

1. علت نفخ نوزاد: تغذیه با شیر مادر

با اینکه بیشتر مادران دوست دارند شیر زیادی داشته باشند، اما خوردن بیش از حد شیر باعث رفلاکس نوزاد می شود. خوردن شیر زیاد یکی از دلایل نفخ در نوزادان است. چون مادران تشخیص نمی دهند که چه قدر باید به کودک خود شیر بدهند، متخصصان نوزاد توصیه می کنند هر بار نوزاد را با یک سینه شیر بدهند تا نوزاد شیر زیادی دریافت نکند.


حتما بخوانید: طریقه و روش نگهداری شیر مادر برای نوزاد


علل نفخ شکم و دل درد نوزادان

2. علت نفخ نوزاد: عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز هم در نوزادان و هم در بزرگسالان دیده می شود. این یک مشکل در هضم شیر و لبنیات است. اگر احساس می کنید کودکتان بعد از تغذیه با شیر احساس گرسنگی می کند و دل درد دارد، او را نزد متخصص ببرید، ممکن است نوزاد در هضم شیر مشکل داشته باشد.

3. علت نفخ نوزاد: تاثیر تغذیه مادر

برخی مواد غذایی نفاخ هستند و می توانند این خصوصیت را به شیر مادر نیز منتقل کنند، پس بهتر است در دوران شیر دهی بیشتر مراقب رژیم غذایی خود باشید. تا نوزاد دچار درد ناشی از نفخ نشود.

درمان خانگی نفخ شکم در نوزادان (برای نفخ نوزاد چکار کنیم)

1. برای درمان نفخ نوزاد: وضعیت کودک را نسبت به جای فعلی اش تغییر دهید

کودک را حرکت دهید؛ او را بنشانید و یا به اطراف تکان دهید تا گازهای تولید شده از بدن او خارج شود.

2. برای درمان نفخ نوزاد: کودک را ماساژ دهید

کودک را بخوابانید و پاهای او را مانند دوچرخه سواری حرکت دهید. این کار باعث می شود تا آرام آرام گاز از بدن نوزاد خارج شود.


حتما بخوانید: روش ماساژ دادن کودک با روغن بادام


راه های درمان نفخ شکم در نوزادان

3. برای درمان نفخ نوزاد: موقعیت خود را در هنگام شیر دادن درست تنظیم کنید

سر کودک برای خوردن شیر باید از شکمش کمی بالاتر باشد و خود نوزاد باید در پایین تر از بدن شما باشد.

4. برای درمان نفخ نوزاد: آروغ نوزاد را بعد از خوردن شیر بگیرید

بعد از شیر دادن آروغ نوزاد را بگیرید. گرفتن آروغ به خارج شدن گازهای معده کمک می کند. و باعث می شود نوزاد کم تر دچار نفخ شود.

5. برای درمان نفخ نوزاد: شیشه شیر کودک را تغییر دهید

شیشه شیرهایی را برای او انتخاب کنید که سوراخ ریز تری داشته باشند. این باعث می شود تا شیر کم کم وارد معده نوزاد شود و نیز هوای کم تری وارد معده شود.

6. حمام آب گرم برای درمان نفخ شکم نوزاد

حمام آب گرم به خارج شدن گازهای شکم کمک می کند. این فقط مختص نوزادان نیست، بزرگسالان هم می توانند از این درمان برای رهایی از درد ناشی از باد شکم، استفاده کنند. کودک خود را در آب گرم قرار دهید تا آرام بگیرد. می توانید بعد از حمام آب گرم، بدن نوزاد را با روغن اسطوخودوس ماساژ دهید.


حتما بخوانید: 4 خاصیت روغن اسطوخودوس در بارداری و بعد از آن


علائم نفخ در نوزادان؛ دلایل و راه های درمان نفخ شکم در نوزادان

7. برای درمان نفخ نوزاد: قبل از اینکه کودک خیلی گرسنه شود به او شیر بدهید

نوزاد را زود به زود شیر دهید تا او خیلی گرسنه نشود. اگر نوزاد خیلی گرسنه شود، شیر را سریع سریع و پشت سر هم می خورد که این خود باعث بلع هوا با شیر می شود که در نهایت به باد شکم منتهی خواهد شد.

بهترین قطره برای نفخ نوزاد

برای رفع نفخ، قطره های خوراکی وجود دارند که اغلب والدین از تاثیر آنها مطمئن هستند. هر چند در برخی از موارد گزارش های متناقص نیز وجود دارد.

1. گرایپ واتر برای درمان باد شکم و نفخ نوزاد

گریپ واتر ، نوعی دارو است که از مخلوط آب و چند گیاه دارویی ساخته شده است. و در درمان کولیک و نفخ نوزادان موثر می باشد. میزان تاثیر آن به برند دارو بستگی دارد. وجود کربنات سدیم در ترکیب گریپ واتر، سبب از بین رفتن گاز شکم و درمان دل درد و مشکلات شکمی نوزادان می شود. همچنین به علت گیاهی بودن و نداشتن شیرین کننده حتی برای نوزادان یک ماهه هم مناسب است.

بهترین قطره برای نفخ نوزاد

2. قطره‌ های نفخ

قطره های نفخ، حاوی سایمتیکول هستند که ترکیبی برای از بین رفتن باد شکم است. استفاده از این قطر باعث آسان خارج شدن باد شکم و گاز از معده نوازد می شود و همین امر می تواند باعث کم شدن نفخ شکم و ناراحتی های معده در کودک شود.

3. قطره کولیکز

قطره کولیکز ، یک قطره خوراکی است که از عصاره شوید و رازیانه، سایمتیکون است. و به همین دلیل یک بهترین قطره برای نفخ نوزاد و کاهش دل درد نوزاد شیرخوار و بی قرار او می باشد. این قطره همچنین جز فهرست شربت برای دل درد نوزادان است.

4. پروبیوتیک‌ها برای درمان باد شکم نوزاد

پروبیوتیک ها می تواند هم به صورت مستقیم به نوزاد خورانده شود و هم از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود. طبق انجام آزمایش روی 600 کودک، باکتری های «مفید» که در محصولات پروبیوتیک هستند، در درمان علائم کولیک نوزاد موثر می باشد.

سخن آخر

طبق تحقیقات، هر زمان که تعداد دفعات مدفوع کودک بیشتر شود و همچنین زمان گریه های نوزاد کم شود، علامت خوبی از عملکرد درست دستگاه گوارش است. باید به یاد داشته باشید، پیش از مصرف هر کدام از این داروهای ضد نفخ، برای درمان نفخ شکم نوزاد، بهتر است که با متخصص اطفال مشورت کنید. درست است که این داروها بدون نسخه فروخته می شوند اما سن نوزاد مشخص کننده این است که کدام دارو مناسب است. زیرا ممکن است این داروها با داروهای دیگر نیز تداخل داشته باشد.


مطالب مرتبط:

نفخ شکم چیست؛ علل + بهترین داروی شیمیایی نفخ معده و شکم

فواید مواد غذایی پروبیوتیک در بارداری و تأثیر آن بر سلامت مادر و کودک
 

از
6
رای