چه افرادی می توانند از IUD استفاده کنند؛ مزایا، علائم و خطرات دستگاه داخل رحمی چیست؟

چه افرادی می توانند از IUD استفاده کنند؛ مزایا، علائم و خطرات دستگاه داخل رحمی چیست؟ دستگاه داخل رحمی مسی می تواند تا هر زمانی که مایل باشید و به مدت 12 سال از بارداری جلوگیری نماید. ممکن برخی افراد علائم هشدار دهنده مثل: تب، لرز داشته باشند که باید به پزشک مراجعه کرد.

دستگاه داخل رحمی تا چه اندازه ایمن است؟ دستگاه های داخل رحمی برای اکثر مردم ایمن است. در اینجا به چند راه برای تشخیص ایمن بودن دستگاه داخل رحمی اشاره شده است.

مزایا، علائم هشدار دهنده و خطرات استفاده از دستگاه IUD

آیا می توانید از دستگاه داخل رحمی استفاده کنید؟

اکثر اشخاص می توانند از دستگاه داخل رحمی به صورت ایمن استفاده نمایند؛ اما شرایطی وجود دارد که عوارض جانبی و یا عوارض بیشتری ایجاد می کند. جهت اطمینان از دستگاه داخل رحمی، با پزشک یا پرستار خود صحبت نمایید.

ممکن است قادر به استفاده از دستگاه داخل رحمی نباشید؛ اگر:

 • به بیماری آمیزشی خاص یا عفونت لگنی خاص مبتلا باشید.
 • تصور می کنید که ممکن است باردار باشید.
 • به سرطان رحم مبتلا هستید
 • در سه ماه گذشته به عفونت لگنی پس از تولد کودک یا سقط جنین مبتلا شده اید.

اگر به مس حساسیت دارید، به بیماری ویلسون مبتلا بوده و یا اختلالات خونی دارید، نباید از دستگاه داخل رحمی Paragard استفاده نمایید؛ زیرا خونریزی و لخته خون شما را با مشکل مواجه می کند. و اگر مبتلا به سرطان سینه هستید، نباید از دستگاه های داخل رحمی هورمونی استفاده نمایید. در موارد بسیار نادر، اندازه و شکل رحم شخصی، قرارگیری صحیح دستگاه داخل رحمی را با مشکل مواجه می کند. اگر شما در شرایطی هستید که قادر به استفاده از روش های ضد بارداری دستگاه های داخل رحمی نیستید؛ نگران نباشید. گزینه های دیگر جلوگیری از بارداری را در اختیار دارید.

استفاده کنند IUD چه افرادی می توانند از دستگاه

خطرات استفاده از دستگاه های داخل رحمی چیست؟

چندین خطر احتمالی در مورد استفاده از دستگاه های داخل رحمی وجود دارد؛ اما مشکلات جدی به شدت نادر هستند. دستگاه داخل رحمی می تواند گاهی اوقات از رحم خارج شود. می تواند به طور کامل خارج شده و یا فقط قسمتی از آن خارج شود. اگر این اتفاق رخ داد، احتمال بارداری وجود دارد. اگر تنها بخشی از دستگاه داخل رحمی از بدن خارج شد؛ باید برداشته شود. این احتمال وجود دارد -اگرچه بسیار بعید است- حتی اگر دستگاه داخل رحمی در جای مناسب خود قرار داشته باشد؛ باز هم ممکن است باردار شوید. اگر باردار شدید؛ به محض متوجه شدن باید دستگاه داخل رحمی را از بدن خود خارج نمایید. اگر با وجود قرار داشتن دستگاه داخل رحمی در جای مناسب خود باردار شدید؛ خطر بارداری خارج رحمی و یا دیگر مشکلات جدی سلامتی وجود دارد.

اگر هنگام قرارگیری دستگاه داخل رحمی در بدن، باکتری همراه با آن وارد بدن شود؛ احتمال عفونت وجود دارد. اگر عفونت درمان نشود؛ ممکن است بر احتمال بارداری در آینده تاثیرگذار باشد. هنگامی که دستگاه داخل رحمی در بدن قرار می گیرد؛ به دیواره رحم فشار وارد می کند. این به نظر دردناک است، اما معمولا آسیب نمی رساند. اما اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است به جراحی برای برداشتن دستگاه داخل رحم نیاز داشته باشید. این حالت بسیار نادر است.

در مورد چه علائم هشداردهنده ای باید اطلاع داشته باشیم؟

این احتمال وجود دارد که با دستگاه داخل رحمی مشکلی نداشته باشید. اما هنوز مهم است که به بدن خود و اینکه چه احساسی پس از قرارگیری دستگاه داخل رحمی دارید؛ توجه نمایید. در این قسمت به علائم هشدار دهنده ای اشاره شده که باید مراقب آنها باشید. در صورت هر یک از موارد زیر بلافاصله با پرستار و پزشک خود تماس بگیرید:

 • در صورتی که طول رشته دستگاه داخل رحمی بلندتر و یا کوتاه تر از اندازه قبلی خود شده باشد.
 • می توانید پلاستیک سخت زیرین دستگاه داخل رحمی را که از رحم شما بیرون آمده احساس نمایید.
 • فکر می کنید که ممکن است باردار باشید.
 • گرفتگی شدید عضلات، درد و ناراحتی در قسمت پایینی معده و یا شکم خود دارید.
 • در طول رابطه جنسی احساس درد و خونریزی دارید.
 • تب، لرز و یا مشکل تنفسی غیر قابل توجیه دارید.
 • تخلیه واژن از حالت عادی دشوارتر است.
 • از ناحیه واژن دچار خونریزی شده اید که از حالت طبیعی بیشتر است.
 • اگر با شخصی که بیماری آمیزشی دارد رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید؛ به پزشک و یا پرستار خود برای انجام آزمایشات و درمان های مورد نیاز مراجعه نمایید.

IUD علائم هشدار دهنده استفاده از

آیا در هنگام شیردهی استفاده از دستگاه های داخل رحمی ایمن است؟

بله! استفاده از دستگاه داخل رحمی در دوران شیردهی ایمن است. این دستگاه نباید در میزان شیر تاثیری داشته باشد و به کودک شما آسیبی نمی رساند. در حقیقت اگر مایل به باردار شدن نیستید؛ استفاده از دستگاه داخل رحمی روش مناسبی برای دوران شیردهی است.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی چیست؟

دستگاه های داخل رحمی یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بارداری است و برای سال ها موثر هستند. حتی در صورت فراموشی هم با استفاده از این دستگاه در امان هستید.

1. دستگاه های داخل رحمی بسیار موثر هستند

دستگاه های داخل رحمی در دراز مدت برای جلوگیری از بارداری کمک می کند؛ آنها بیش از 99 درصد موثر هستند. آنها مانند روش های عقیم سازی و ایمپلنت ضد بارداری موثر هستند. دستگاه های داخل رحمی یکی از بهترین روش های جلوگیری از بارداری است؛ زیرا تقریبا هیچ اشتباهی در آن وجود ندارد. ممکن است بعضی از موارد را فراموش کنید (مانند قرص یا حلقه)، یا از آنها به طرز نادرستی استفاده نمایید (مانند کاندوم ها). دستگاه داخل رحمی روش «قرارگیری دستگاه و آنگاه فراموش کردن آن» است.

مزایای استفاده از دستگاه داخل رحمی چیست؟

2. دستگاه های داخل رحمی واقعا مناسب هستند

 • هنگامی که دستگاه داخل رحمی را در بدن خود قرار دادید؛ به ندرت به آن فکر می کنید- تا زمانی که منقضی شده و باید آن را از بدن خود خارج نمایید. این بدان معنا است که هیچ مراجعه ای به داروخانه، هیچ قرص و یا حلقه ای نیاز ندارید و نیاز به انجام هیچ اقدام خاصی قبل از رابطه جنسی نیست.
 • علاوه بر این، شما به مدت 3 تا 12 سال بسته به اینکه از کدام نوع دستگاه داخل رحمی استفاده می کنید؛ از بارداری جلوگیری خواهید کرد.
 • پس از خارج کردن دستگاه داخل رحمی از بدن خود می توانید باردار شوید.
 • دستگاه های داخل رحمی برگشت پذیر هستند؛ اگر هر زمان بعد از قرارگیری آن در بدن خود تصمیم به بارداری گرفتید، می توانید آن را از بدن خود خارج نمایید.
 • دستگاه داخل رحمی بر بارداری شما تاثیر نداشته و یا بارداری شما در آینده را دشوارتر نمی کند. در واقع به محض خارج کردن دستگاه داخل رحمی از بدن، احتمال بارداری وجود دارد. دستگاه داخل رحمی می تواند دوره قاعدگی را بهبود ببخشد.
 • دستگاه های داخل رحمی هورمونی (Mirena ،Kyleena ،Liletta و Skyla) می توانند گرفتگی عضلات را کاهش داده و دوره قاعدگی شما را کوتاه مدت تر نمایند. چرخه قاعدگی برخی از افراد به طور کامل قطع می شود. دستگاه های داخل رحمی می توانند به درمان اشخاصی که از گرفتگی شدید عضلات، قاعدگی با خونریزی بسیار و یا کم خونی رنج می برند، کمک نماید.

3. دستگاه های داخل رحمی مسی فاقد هورمون هستند

برخی از اشخاص ترجیح می دهند که از روش های غیرهورمونی ضد بارداری استفاده نمایند و یا نمی توانند از روش های هورمونی به علت مشکلات پزشکی استفاده نمایند. خوشبختانه، دستگاه داخل رحمی Paragard (مسی)، به طرز فوق العاده ای از بارداری جلوگیری کرده و فاقد هورمون است. دستگاه داخل رحم مسی می تواند به عنوان روش جلوگیری از بارداری اضطراری مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه های داخل رحمی Paragard از موثرترین روش های جلوگیری از بارداری اضطراری موجود هستند. اگر تا 120 ساعت (5 روز) پس از رابطه جنسی محافظت نشده از این دستگاه استفاده نمایید؛ با احتمال بیش از 99 درصد از بارداری جلوگیری می کند. دستگاه داخل رحمی مسی می تواند تا هر زمانی که مایل باشید و به مدت 12 سال از بارداری شما جلوگیری نماید.

 مسی IUD

معایب استفاده از دستگاه داخل رحمی چیست؟

برخی از اشخاص پس از استفاده از دستگاه داخل رحمی با عوارضی مواجه شده اند؛ اما این علائم معمولا در مدت چند ماه ناپدید می شوند. به ندرت، عوارض جانبی می تواند جدی باشد.

عوارض جانبی آی یو دی

برخی از افراد پس از استفاده از دستگاه داخل رحمی با عوارضی مواجه شده اند. این عوارض معمولا بین سه تا شش ماه از بین می روند؛ به محض اینکه رحم به این دستگاه تازه وارد شده به بدن عادت کند. بنابراین اگر در مدت چند ماه به آن عادت کردید، شانس خوبی برای رهایی از عوارض جانبی وجود دارد. می توانید با استفاه از نرم افزار جلوگیری از بارداری، عوارض جانبی را که تجربه کرده اید، کنترل نمایید.

عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد هنگام قرار دادن دستگاه داخل رحمی
 • درد عضلانی یا کمردرد چند روز بعد از قرار دادن دستگاه داخل رحمی
 • لکه بینی بین دوره های قاعدگی
 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • دوره های قاعدگی با خونریزی شدید و شدیدتر شدن درد عضلانی در دوران قاعدگی (در روش Paragard)
 • مسکن ها به راحتی می توانند درد عضلانی را کاهش دهند. اگر خونریزی دوران قاعدگی و درد عضلانی به شدت وخیم شده و به نظر نمی رسد که بهبود یابد؛ از پرستار و یا پزشک خود درباره این اتفاق پرسید.

معایب استفاده از آی یو دی چیست؟

دستگاه های داخل رحمی از شما در برابر بیماری های مقاربتی محافظت نمی کند

اگرچه دستگاه های داخل رحمی یکی از بهترین روش ها برای جلوگیری از بارداری محسوب می شود؛ این روش از ابتلا به بیماری های آمیزشی جلوگیری نمی کند. خوشبختانه استفاده از کاندوم قبل از هر رابطه جنسی، می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد. بنابراین کاری که باید انجام شود استفاده از کاندوم و دستگاه های داخل رحمی به طور هم زمان است.

عوارض جانبی آن به ندرت جدی هستند

مشکلات جدی در اثر دستگاه های داخل رحمی اصلا شایع نیست؛ اما هنوز هم برخی خطرات و نشانه های هشداری وجود دارند که باید از آنها مطلع باشید.

برداشتن دستگاه داخل رحمی چگونه صورت می گیرد؟

دستگاه های داخل رحمی از شما در برابر بارداری به مدت 3 تا 12 سال محافظت می کند؛ اما پزشک و یا پرستار هر زمان که مایل باشید می تواند آن را از بدن شما خارج نماید. برداشتن آن ساده است.

برداشتن دستگاه داخل رحمی چه احساسی دارد؟

بیرون آوردن دستگاه داخل رحمی از بدن بسیار ساده و سریع است. متخصص مراقبت های بهداشتی به سادگی رشته را کشیده و کناره های دستگاه داخل رحمی را گرفته و آن را بیرون می کشد. ممکن است بلافاصله بعد از بیرون کشیدن آن احساس گرفتگی عضلات نمایید. احتمال بسیار کمی وجود دارد که دستگاه داخل رحمی به سادگی از بدن خارج نشود. اگر این اتفاق افتاد؛ پرستار یا پزشک ممکن است از ابزار خاصی برای خارج کردن آن استفاده کند. به ندرت ممکن است جراحی مورد نیاز باشد.

برداشتن دستگاه داخل رحمی چگونه صورت می گیرد؟

چه زمانی باید دستگاه داخل رحمی را از بدن خارج کرد؟

هر زمان که مایل باشید می توانید دستگاه داخل رحمی را از بدن خود خارج نمایید. اگر زمان قرارگیری دستگاه داخل رحمی در بدن به اتمام رسیده و هنوز نمی خواهید که باردار شوید؛ باید آن را جایگزین نمایید.

 • Paragard باید بعد از 12 سال جایگزین شود.
 • Mirena باید بعد از 7 سال جایگزین شود.
 • Liletta باید بعد از 7 سال جایگزین شود.
 • Kyleena باید بعد از 5 سال جایگزین شود.
 • Skyla باید بعد از 3 سال جایگزین شود.

بعد از برداشتن دستگاه داخل رحمی باید انتظار چه چیزی را داشته باشید؟

پس از برداشتن دستگاه داخل رحمی باید کاملا احساس عادی داشته باشید. ممکن است لکه بینی داشته باشید. دوره قاعدگی پس از برداشتن دستگاه داخل رحمی به حالت عادی خود باز می گردد؛ مگر اینکه شما پس از برداشتن آن از روش های کنترل بارداری هورمونی استفاده نمایید.

پس از برداشتن دستگاه داخل رحمی، تا چه اندازه سریع امکان بارداری وجود دارد؟

باروری شما دقیقا بعد از برداشتن دستگاه داخل رحمی به حالت عادی باز می گردد؛ بنابراین بلافاصله پس از برداشتن آن امکان بارداری وجود دارد. اگر دستگاه داخل رحمی خود را برداشته اید و نمی خواهید باردار شوید؛ از روش های دیگر پیشگیری از بارداری استفاده نمایید.

از
2
رای