15 عوارض سقط جنین که هیچ کس در مورد آنها صحبت نمی کند

15 عوارض سقط جنین که هیچ کس در مورد آنها صحبت نمی کند اگر تصور می کنید هر کدام از مشکلات زیر را دارید به مطب پزشک مراجعه کرده و نظر آنها را بپرسید. اگرچه همه آنها کشنده نیستند، اما می توانند مانع از باروری شما در آینده شوند

زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند، اغلب در سکوت رنج می برند. نه تنها می توانند از درون، از نظر احساسات عاطفی صدمه ای زیادی ببینند، بلکه می تواند مانعی برای دریافت کمک و درمان مورد نیاز شود. ننگ اجتماعی که با سقط جنین همراه است، باعث می شود افرادی که تجربه کمتری دارند در مورد عوارض احتمالی کمتر تحقیق کرده و کمتر در صورت لزوم از پزشک متخصص کمک بگیرند.

اکثر سقط جنین ها در سه ماهه اول بارداری بدون اثرات منفی است، زیرا کودک به طور کامل رشد نکرده است. سقط جنین بعدها در بارداری یا داشتن یک سابقه پزشکی خاص می تواند شما را در معرض عوارض خطرناک قرار دهد. اگر متخصص بتواند عارضه را برطرف کند، ممکن است بتواند علت اصلی سقط جنین را برطرف کرده و آن را درمان کند. این مقاله 15 عارضه را بررسی می کند که می تواند بعد از سقط جنین اتفاق بیافتد، اما کسی در مورد آنها صحبت نمی کند. همه این عارضه ها کاملا جسمی نیستند: اختلالات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب می توانند پس از سقط جنین اتفاق بیفتند و لازم است در صورت بروز آنها، به دنبال کمک باشید.

اگر تصور می کنید که ممکن است هر کدام از مشکلات زیر را داشته باشید، به مطب پزشک مراجعه کرده و یا نظر آنها را بپرسید. اگرچه همه آنها کشنده نیستند، اما می توانند مانع از باروری شما در آینده شوند یا کیفیت زندگی تان را کاهش دهند. شما به خودتان مدیون هستید که فوراً کمک بخواهید و معالجه پزشکی را دریافت کنید، حتی اگر در حال حاضر احساس نمی کنید که باید این کار را انجام دهید.

 15 عارضه که می تواند بعد از سقط جنین اتفاق بیافتد

15 عوارض سقط جنین که هیچ کس در مورد آنها صحبت نمی کند

15. سقط جنین های ناقص

سقط جنین های ناقص می تواند منبع دردی باشد که می تواند پس از مدت طولانی بعد از سقط جنین ذهن تان را درگیر تروما کند. وقتی رحم برخی از بافت های دوران حاملگی را حفظ می کند،  ممکن است متوجه خونریزی بیش از حد یا گرفتگی شدید عضلات شوید. اگر هنوز هم دو هفته بعد از بروز آن این علائم را تجربه می کنید، ممکن است سقط جنین ناقص رخ داده باشد.

گاهی اوقات سقط جنین های ناقص به خودی خود برطرف می شوند، اما بعد از دو هفته باید با پزشک صحبت کنید. پزشک ممکن است اتساع و کورتاژ (D&C) را برای از بین بردن بافت غیر ضروری تجویز کنند. در این روش جراحی، پزشک دهانه رحم را باز می کند و محتویات رحم را خارج می کند تا از خونریزی بیشتر جلوگیری شود. هر شرایطی نیاز به D&C ندارد. حدود 50 درصد از زنانی که سقط جنین می کنند، این روش جراحی را انجام می دهند. در اکثر شرایط، این یک تصمیم شخصی است.

عوارض جانبی سقط جنین

14. سقط جنین و اختلال اضطراب

اکثر افراد می دانند که بعد از سقط جنین باید به دنبال علائم افسردگی باشند و فراموش می کنند که اختلال اضطراب را بررسی کنند، اما این اختلال هنوز هم می تواند به اندازه یک اختلال افسردگی اساسی، رضایت از زندگی تان را کاهش دهد. سقط جنین می تواند خطر ابتلا به یک اختلال اضطراب، به ویژه اضطراب اجتماعی و اختلال اضطراب عمومی را دو برابر کند. از این بدتر اینکه از بین این زنانی که با این اختلال تشخیص داده می شوند، فقط یک از هر چهار نفر به دنبال معالجه هستند. اگر همراه مضطراب هستید و این احساس برطرف نمی شود، به منابعی دسترسی پیدا کنید که می توانند به شما کمک کنند. مشاوره فردی را شروع کنید یا به گروه پشتیبانی از مادرانی ملحق شوید که سقط جنین داشته اند و یا تولد نوزاد مرده را تجربه کرده اند. اگر به گروه محلی دسترسی ندارید، ممکن است یک گروه آنلاین به شما کمک کند. گاهی اوقات، علاوه بر مشاوره، دارو ممکن است در کنار آمدن و کنترل احساسات دشوار به شما کمک کند. در زمان های دشوار از خود مراقبت کنید. هر روز کاری را انجام دهید که شما را آرام کرده و حواس شما را پرت می کند، چه خواندن یک کتاب خوب باشد، یا پیاده روی و یا هر چیز دیگری باشد که شما را آرام می کند.

مطلب پیشنهادی: چند روز بعد از سقط برم سونوگرافی؟

مشکلات روحی ناشی از عوارض سقط جنین

13. سقط جنین عفونی

اگرچه نادر است، اما سقط جنین عفونی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است. اگر این علائم را تشخیص دادید، باید فورا به دنبال کمک پزشکی باشید. شوک عفونی، نوعی عفونت است که بدنتان را فرا گرفته و باعث می شود تا فشار خون تان پایین بیاید. اگر سیستم ایمنی بدنتان آسیب دیده یا عمل نمی کند، ممکن است به میزان بیشتری در معرض خطر این اختلال باشید. اگر اخیرا سقط جنین داشته اید و متوجه بالا رفتن شدید دمای بدن (به میزان زیاد یا کم) همراه با خونریزی دردناک و شدید شده اید، فشار خون پایین، یا فشار خون پایین همراه با ضربان قلب سریع دارید، یا هر کدام از این علائم را دارید، فورا به بیمارستان مراجعه کنید. اگرچه شوک عفونی در صورت تشخیص زودهنگام قابل درمان است، اما در صورت عدم تشخیص می تواند سریعا کشنده شود.

سقط جنین عفونی چیست

12. سقط جنین و حالت تهوع یا استفراغ

گاهی اوقات به خصوص در سه ماهه اول بارداری، تشخیص حالت تهوع صبح گاهی و علائم سقط جنین یا عوارض جانبی آن دشوار است. وقتی حالت تهوع همراه با خونریزی واژنی رخ می دهد، این حالت تهوع می تواند یکی از عوارض جزئی سقط جنین باشد. بر خلاف برخی از علائم، حالت تهوع لزوما علامت خطرناکی نیست (مگر اینکه با درد شدید یا تب همراه باشد)، اما می تواند از نظر عاطفی و جسمی سخت باشد.

چرا آنقدر احساس بیماری می کنیم؟

میزان بیش از حد هورمون هایی که هنوز در بدن وجود دارند را سرزنش کنید. حتی اگر دیگر باردار نیستید، بدنتان هنوز هم نیاز به تنظیم برای بازگشت به سطح قبلی خودش دارد. با گذشت زمان، هورمون ها متعادل می شوند، اما تا آن زمان ممکن است ناراحتی معده داشته باشید. همچنین ممکن است کمی احساس نفخ کنید تا سطح هورمون بدنتان پایین بیاید. تا زمانی که این علائم برای حدود یک هفته ادامه داشته باشند، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اگر این علائم برای دو یا حتی سه هفته ادامه پیدا کرد، با پزشک تماس بگیرید تا منبع آن مشخص شود.

 حالت تهوع می تواند یکی از عوارض جزئی سقط جنین باشد

11. سقط جنین و هموراژی

خونریزی بخشی از روند طبیعی سقط جنین است، زیرا بدنتان خود را از شر بافت های موجود در دوران بارداری خلاص می کند. با این وجود، نباید متوجه خونریزی بیش از حد شوید تا جایی که احساس ضعف یا سرگیجه داشته باشید. اگر این گونه است، ممکن است دچار هموراژی شده باشید و نیاز به مراقبت جدی پزشکی است. پس از سقط جنین، ممکن است خونریزی با لخته های بزرگ خون و یا جریان خونریزی سنگین را تجربه کنید. این حالت طبیعی است. معمولا خونریزی بعد از سقط جنین برای چند روز طول می کشد. بنابراین، اگر متوجه شده اید که بیش از حد معمول خونریزی می کنید، سریعا به پزشک خود تماس بگیرید.

این قانون سرانگشتی را به خاطر داشته باشید: اگر در کمتر از یک ساعت یک نوار بهداشتی دوره قاعدگی را مصرف می کنید، فورا به پزشک مراجعه کنید. شما بیشتر از حد معمول خون از دست می دهید که ممکن است هموراژی باشد. اگر پزشک زودهنگام متوجه علائم هموراژی شود، می تواند درمان مناسب را برای شما ارائه کند، اما اگر منتظر بمانید، این عارضه می تواند کشنده باشد.

عارضه خطرناک سقط جنین که نمی دانید

10. سقط جنین و درد کمر متوسط تا خفیف

هر شخصی در دوران بارداری درد کمر را تجربه می کند. با این وجود، اگر درد کمر شدید شود، ممکن است دچار سقط جنین شوید (به خصوص اگر با گرفتگی عضلات و خونریزی همراه باشد). کمردردهای همراه با سقط جنین، عموما با درد در ناحیه تحتانی شکم یا کمر شروع می شوند و سپس به قسمت ناحیه تحتانی کمر می رسد. اگر متوجه این الگوی درد شده اید، به دنبال علائم دیگر باشید. هنگامی که این پریشانی های عاطفی را تجربه می کنید، کمردرد کمترین نگرانی تان می شود. می توانید اقداماتی انجام دهید که شدت درد را کمتر و یا کنترل آن را راحت تر کند. در صورت نیاز به استفاده از مسکن با پزشک خود مشورت کنید و یا در صورت نیاز یخ یا گرما اعمال کنید. تمام تلاش خود را بکنید تا کمی بخوابید و به کمر خود در هنگام شب استراحت کافی دهید.

کمردرد از عوارض سقط جنین

9. سقط جنین مکرر

گاهی اوقات عوارض سقط جنین زودهنگام می تواند باعث عوارض دیگری در بعدها شود. یک درصد از زنان باردار در طول زندگی خود بیش از یک مورد سقط جنین را تجربه می کنند، برخی از دلایل باعث می شود که عوارض اساسی داشته باشند که مانع از بارداری یک نوزاد ترم کامل می شود. سقط جنین های متوالی یا پشت سر هم که سقط جنین های مکرر نامیده می شود، ممکن است مانع از توانایی نگه داشتن یک جنین در دوران بارداری تا زمان حل شدن این مشکل شود.

ممکن است در اولین سقط جنین، متوجه علت آن نشوید. با این وجود، اگر متوجه یک الگو سقط جنین شده اید، به عنوان مثال دو یا سه یا بیشتر از این تعداد سقط جنین داشتید، با یک متخصص پزشکی مشورت کنید. برای رد دلایل احتمالی ممکن است لازم باشد که تحت آزمایش قرار بگیرید. وقتی علت را پیدا کردید، ممکن است بدون مشکل بعدی بتوانید بچه دار شوید. با این وجود، پنجاه درصد موارد دلیلی برای سقط جنین مکرر وجود ندارد. می تواند هر چیزی از استرس تا چیزی باشد که پزشکان کاملا متوجه آن نشده اند. اگر پزشکان نمی توانند علت آن را پیدا کنند و احساس شرمندگی می کنید، بدون توجه به علتش، شما مقصر آن نیستید.

عوارض سقط جنین زودهنگام

8. سقط جنین و استرس زیاد

تعجبی ندارد که استرس زیادی داشته باشید! بعد از سقط جنین، هر کسی می تواند دچار استرس شود. ممکن است برای کسی که تصور می کردید می تواند عضو جدیدی از خانواده تان باشد و او را از دست داده اید، احساس ناراحتی کنید. همچنین ممکن است نگران باشید که باعث سقط جنین شده اید و یا ممکن است در آینده نیز دچار سقط جنین شوید. تمام این سوالات، به سادگی پاسخ داده نمی شوند، تا زمانی که استرس از بین نرود، می تواند شخص را آزار دهد.

با این وجود، تفاوت استرس سالم و پریشانی را بدانید.  اگر نمی توانید تمرکز کنید یا کارهای روزانه خود را بدون استرس انجام دهید، در مورد گزینه های درمانی تان با پزشک مشورت کنید. ممکن است این افراد به شما توصیه کنند که مشاوره یا دارو دریافت کنید، و ممکن است منابعی برای کمک به شما در مقابله با ناراحتی داشته باشند. در برخی موارد، سقط جنین می تواند باعث اختلال استرسی پس از حادثه (PTSD) شود. اگر تروما طولانی مدتی را پس از سقط جنین و اضطراب طولانی مدتی را تجربه می کنید تا جایی که به طور جدی مانع زندگی تان می شود، درخواست کمک کنید. به دوستان و خانواده خود دسترسی پیدا کنید و به دنبال منابع پزشکی یا مشاوره باشید.

سقط جنین و استرس زیاد

7. سقط جنین و گرفتگی بد عضلات

گرفتگی عضلات همیشه به معنای سقط جنین نیست، اما یک علامت معمول است که شما سقط جنین را تجربه می کنید. در سه ماهه اول بارداری، گرفتگی عضلات می تواند علامتی برای نگرانی مادران باشد. گرفتگی جزئی عضلات و درد خفیف نشانه ای از سقط جنین نیست. شدت درد در گرفتگی عضلات مربوط به سقط جنین بسیار بیشتر است و معمولا با حالت تهوع، لکه بینی، و احتمالا درد در سایر قسمت های بدن مانند کمردرد همراه است. در اکثر موارد، گرفتگی عضلات بعد از سقط جنین طبیعی است و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

چه زمانی باید به دنبال کمک های پزشکی بود؟

اگر دائما و بدون هیچ مکثی دچار گرفتگی عضلات و یا دچار خونریزی می شوید که تصور می شود هموراژی بعد از سقط جنین رخ داده است، هر چه سریع تر به بیمارستان مراجعه کنید. حتی اگر احساس می کنید که بی خطر است، زندگی تان ارزش این را دارد که این مساله را بررسی کنید.

6. سقط جنین و دچار عفونت شدن

نزدیک به سه درصد از خانم ها بعد از سقط جنین دچار عفونت می شوند. به علت بافت باقی مانده در رحم، بدن ممکن است پوشش دهانه رحم را نپذیرد. باکتری های موجود در بافت ممکن است شروع به عفونت کرده و علائمی از سردردهای خفیف تا تب های شدید داشته باشند. معمولا عفونت های بعد از سقط جنین به راحتی درمان می شوند. اگر با پزشکتان صحبت کنید، می توانند آنتی بیوتیکی تجویز کنند که می تواند عفونت را بدون هیچ گونه عوارضی برطرف کند. در اکثر شرایط، نیازی به مراقبت های اضطراری برای عفونت ندارید، مگر اینکه علائم شدید نشان دهید. اگر بعد از گذشت چند هفته هنوز علائم برطرف نشده است یا متوجه شده اید که علائم تان وخیم تر می شود، با پزشک تماس بگیرید. آنها می توانند وضعیت را ارزیابی کرده و بر اساس علائم دیگر تصمیم بگیرند که چگونه به بهترین شکل عفونت را درمان کنند.

اثرات مخرب سقط جنین در سلامت زنان باردار

5. سقط جنین و بی خوابی

پس از یک ضربه روحی مانند سقط جنین، ممکن است برای خوابیدن اوقات سختی را سپری کنید. محققان یک ارتباط قطعی بین ناراحتی و خواب پیدا کرده اند. هر چه ناراحت تر باشید، با احتمال بیشتری به بی خوابی دچار می شوید. زنان بیشتر از مردان به ویژه در زمان استرس یا اضطراب شدید، دچار بی خوابی می شوند. بهترین حالت این است که 7 تا 9 ساعت خواب سالم داشته باشید. اگر نمی توانید خوابی نزدیک به این میزان ساعت را بدون بی قراری داشته باشید، ممکن است بخواهید ورزش کردن، مدیتیشن، یا مشغول نگه داشتن خودتان در طول روز را امتحان کنید، بنابراین برای استراحت در هنگام شب آماده هستید. هیچ چیز فایده ای ندارد؟ پزشک ممکن است برای شما یک داروی خواب تجویز کند. گاهی اوقات قرص های خواب می توانند به شما کمک کنند تا چرخه خوابتان دوباره تنظیم شود. فقط در مورد قرص ها مراقب باشید.

بی خوابی از عوارض جانبی سقط جنین

4. سقط جنین و تنش روابط

پس از سقط جنین، شریک زندگی تان می خواهد در کنار شما حضور داشته باشد و شما را در غم و اندوه حمایت کند. با این وجود، مانند هر موقعیت دیگری، ممکن است همیشه ندانند که چه چیزی درست است تا آن را انجام دهند. همسرتان ممکن است به اندازه شما از سقط جنین ناراحت باشد و مطمئن نباشد که برای بهتر شدن اوضاع چه کاری انجام دهد. اینکه هیچ کدام از شما نمی توانید از این موقعیت فرار کنید، می تواند ناامید کننده باشد و در نتیجه موجب تنش و ارتباطات نادرست جدی شود. البته به یاد داشته باشید که اکنون بیش از سایرین باید مواظب یکدیگر باشید. همسرتان ممکن است این مساله را به گونه ای متفاوت نشان دهد، اما او نیز احتمالا به اندازه شما آسیب دیده است. او فقط در مخفی کردن احساسش بهتر از شما عمل می کند. اکنون به همدیگر تکیه کنید تا این احساسات سپری شوند و بحث کردن های کم خود را کنار بگذارید. در این لحظه، شما بیشتر از همیشه به همدیگر نیاز دارید.

سقط جنین و تنش روابط

3. سقط جنین و سندرم آشرمن

سندرم آشرمن یک اختلال نادر است که پس از اینکه زن D&C را تجربه کرد، رخ می دهد. برخی از زنان ممکن است در اثر عفونت به آن دچار شوند، اگرچه این مورد نادرتر است. بافت زخم که با نام «چسبندگی» شناخته می شود، می تواند در رحم تشکیل شود و بعداً باعث سقط جنین و مشکل باروری شود. با احتمال زیادی باقی می ماند، مگر اینکه مداخله پزشکی صورت گیرد، اما شما باید هر چه سریع تر درخواست کمک پزشکی کنید. علائم سندرم اشرمن شامل دوره های قاعدگی خفیف یا کم و سقط جنین متوالی است. اگر به سندرم آشرمن مبتلا شده باشید، جراح می تواند چسبندگی ها را برطرف کند، بنابراین می توانید یک بار دیگر بارداری را امتحان کنید.

2. سقط جنین و سوراخ شدن رحمی

سوراخ شدن رحم دردناک، خطرناک و از آنچه که تصور می کنید، بعد از سقط جنین شایع تر است. سوراخ شدن زمانی اتفاق می افتد که هر گونه صدمه ای به رگ های خونی اطراف رحم، مانند آسیب در روده یا مثانه رخ دهد. زنانی که به سوراخ شدن رحم دچار شده اند، ممکن است درد شدید شکمی، خونریزی و تب را تجربه کنند. در صورت عدم درمان، سوراخ شدن رحم می تواند باعث هموراژی یا شوک شود. به محض اینکه درد و خونریزی شدید را تجربه کردید به پزشک مراجعه کنید و قبل از اینکه ذهن خود را آرام کنید، علت اصلی آن را مشخص کنید. برخی از این عوارض را می توان با گذشت زمان درمان کرد اما سوراخ شدن رحم به اندازه کافی جدی است و باید هر چه سریع تر معالجه شود.

دانستنی های مهم از عوارض سقط جنین

1. سقط جنین و افسردگی

گاهی اوقات ممکن است ما افسردگی را تجربه کنیم و حتی متوجه آن نشویم. اختلال افسردگی عمده ترین نگرانی شایع در بین زنانی است که سقط جنین داشته اند، زیرا ممکن است این غم و اندوه را قبلا تجربه نکرده باشند و احساس گم شدگی کنند. اگر هیچ علاقه ای به آنچه که قبلا شما را شاد می کرد، نشان نمی دهید و یا در تمام مدت احساس خستگی می کنید، ممکن است دچار استرس شده باشید.

لطفا، لطفا درخواست کمک کنید. به خاطر خانواده، عزیزانتان و از همه مهم تر کودکانتان کمک بگیرید و بیشتر از همه: از خودتان. غم و اندوه طبیعی است و بخشی از بهبود است. افسردگی به شما در بهبودی کمک نمی کند. با یک مشاور یا یک گروه پشتیبانی صحبت کنید تا روش های مناسب غلبه بر افسردگی خود را با سرعت مناسب خودتان انجام دهید. اگر افکار خودکشی یا خود آزاری دارید، با مرکز بحران محلی تماس بگیرید. سقط جنین دردناک است، شاید یکی از سخت ترین چیزهایی باشد که تجربه می کنید، اما نباید تصمیمی بگیرید که بعدا از آن پشیمان شوید. از خود مراقبت کرده و کمک بگیرید.

تاثیرات منفی سقط جنین بر سلامت روح و روان

از
7
رای