3 نکته کلیدی و تخصصی برای بارداری موفق بعد از سقط جنین مکرر

3 نکته کلیدی و تخصصی برای بارداری موفق بعد از سقط جنین مکرر سقط جنین یک مرگ طبیعی جنین قبل از هفته 20 بارداری است. ناهنجاری های کروموزومی شایع ترین علت سقط جنین است. اگر سقط جنین مکرر داشته اید و می خواهید که یک برنامه ریزی برای بارداری سالم داشته باشید این مقاله را بخوانید.

آیا سقط‌ جنین پیاپی امید شما را به مادر شدن کاهش داده‌ است؟ آیا به دنبال برنامه‌ ریزی مجدد خانواده خود هستید؟ خوب، اگر بتوانید با شرایط فوق ارتباط برقرار کنید، خواندن این پست ایده خوبی است. سقط جنین مکرر ممکن است مثل بدترین کابوس های شما باشد. اما هنوز از رویای بچه دار شدن دست نکشید! آیا می دانید شانس شما برای لذت بردن از سعادت مادری هنوز زیاد است؟ این مقاله اطلاعاتی مفید در مورد نحوه غلبه بر افسردگی سقط‌ جنین و برنامه‌ ریزی یک بارداری سالم به شما می‌دهد! می خواهی بیشتر بدانی؟ به خواندن ادامه بده!

علل سقط جنین

سقط جنین یک مرگ طبیعی جنین قبل از هفته 20 بارداری است. طبق تحقیقات، حدود 10 تا 20٪ از بارداری ها به سقط جنین ختم می شوند. ناهنجاری کروموزومی در جنین در حال رشد شایع ترین علت سقط جنین است. شرایط بهداشتی مانند دیابت کنترل نشده و یا مشکلاتی در دهانه رحم یا رحم نیز می تواند باعث سقط جنین شود. سقط جنین معمولاً یک بار اتفاق می افتد, و بیشتر زنان به راحتی پس از آن حامله می شوند. یک مطالعه نشان می دهد که کمتر از 5٪ از زنان دو سقط جنین پی در پی دارند, و تنها 1٪ از زنان دارای سه یا چند مورد سقط جنین متوالی هستند. این بدان معناست که احتمال 75٪ بارداری دیگر نیز وجود دارد. بعد از سه مورد سقط جنین، هنوز 65٪ احتمال بارداری سالم وجود دارد.

علل سقط جنین

نکاتی برای برنامه ریزی برای یک بارداری موفق بعد از دو سقط جنین

1. مدتی را به خودتان اختصاص دهید

سقط‌ جنین می‌تواند موجب احساس شدید از دست دادن شود. شما از طیف گسترده‌ای از احساسات منفی مانند غم, خشم و احساس گناه رنج خواهید برد. قبل از امتحان حداقل یک ماه یا دو دوره قاعدگی صبر کنید. همچنین به شما فرصت می دهد تا هم از نظر جسمی و هم از نظر عاطفی بهبود پیدا کنید. در صورت سقط جنین دیر هنگام شاید لازم باشد کمی بیشتر صبر کنید. با این وجود، باردار شدن در طی شش ماه از سقط جنین، شانس شما برای داشتن یک بارداری موفق را بهبود می بخشد. اگر سن شما 35 سال یا بالاتر است، پس باید به زودی تلاش کنید. انتظار بیش از حد طولانی می تواند حاملگی را دشوار کند.

2. بهبود جسمی

زمان لازم است تا پوشش آندومتر بعد از سقط جنین دوباره قوی و سالم شود. اگر بدن برای بارداری دیگر آماده نباشد، سقط جنین او را تهدید خواهد کرد. پزشکان به خانم ها توصیه می کنند قبل از برنامه ریزی مجدد خانواده، چند ماه صبر کنند تا از احتمال بارداری سالم پس از سقط جنین محافظت کنند. سلامت پیش تصور قبل از بارداری و در دوران بارداری می تواند رشد و پیشرفت کودک شما را تضمین کند. چند ماه قبل از بارداری با مصرف مکمل های اسید فولیک و ویتامین های دوران بارداری شروع کنید. حتماً وزن سالم خود را حفظ کنید. فعالیت های بدنی را در کارهای روزمره خود بگنجانید. یک رژیم غذایی سالم بخورید و میزان مصرف کافئین را محدود کنید. از مصرف سیگار، مشروب و مواد مخدر خودداری کنید.

راهکارهای داشتن بارداری موفق پس از سقط جنین

3. با متخصص زنان مشورت کنید

هنگامی که بعد از سقط جنین آماده بارداری شدید، از متخصص زنان راهنمایی بخواهید. وی برخی از آزمایشات را برای تشخیص هر گونه مشکل سلامتی که ممکن است در آینده نزدیک در دوران بارداری عوارض ایجاد کند، توصیه می کند. بر همین اساس او ممکن است یک روش درمانی را پیشنهاد کند تا شما قبل از برنامه ریزی مجدد بچه دار شدن کاملاً سالم باشید.

آزمون های تشخیصی بحرانی

در اینجا برخی از دکترها توصیه می‌کنند که دلایل سقط‌ جنین قبلی را قبل از اینکه سعی کنید باردار شوید مشخص کنید.

1. آزمایش خون

اگر مشکلی در سیستم ایمنی یا تعادل هورمونی در بدن شما وجود داشته باشد، آزمایش خون تشخیص خواهد داد.

2. تست های کروموزومی

هم شما و هم شریک زندگی تان باید تحت این آزمایش قرار بگیرید. این امر در تعیین اینکه آیا کروموزوم های شما باعث سقط جنین می شوند، کمک می کند.

3. سونوگرافی

آزمایش سونوگرافی از امواج صوتی برای تولید تصاویر از اندام های داخلی استفاده می کند. پزشک ممکن است برای به دست آوردن تصاویر رحم به اسکن شکم توصیه کند.

آزمایش های تشخیصی بحرانی برای داشتن بارداری موفق

4. هیستروسکوپی

هیستروسکوپی تستی است که در آن پزشک یک تلسکوپ کوچک از طریق دهانه رحم را به داخل رحم وارد می کند. وی سپس دهانه های لوله های فالوپی و دیواره رحم را معاینه می کند.

5. سونوهیستروگرام

در طول آزمایش، پزشک ممکن است مایعات را از طریق دهانه رحم به رحم شما تزریق کند. این کمک خواهد کرد که او هر مشکلی در پوشش رحم را تشخیص دهد. براساس نتایج آزمایش، پزشک ممکن است به یک درمان توصیه کند تا از بارداری ایمن در آینده نزدیک مطمئن شود.

به یاد داشته باشید در صورتی سلامتی و روحیه به دست آوردید، می توانید یک کودک سالم و خوشحال داشته باشید. هنوز امیدوار هستید که بعد از دو بار سقط‌ جنین, باردار شوید؟ متخصص زنان و زایمان به شما چه توصیه ای کرده است؟