غلبه بر خودکشی: راه های مقابله و جلوگیری از افکار خودکشی

غلبه بر خودکشی: راه های مقابله و جلوگیری از افکار خودکشی اگر شما نیز دچار افسردگی یا روزمرگی شده اید و گاهی اوقات افکار خودکشی به سراغ شما می آید؛ نگران نباشید. ما در اینجا راه هایی بیان کرده ایم که می تواند به جلوگیری از افکار خودکشی در شما کمک کند.

ممکن است به خودکشی فکر نکردن همیشه آسان نباشد. روزهایی در زندگی وجود خواهد داشت که احساس می کنید ارزش زندگی کردن ندارند. مهمترین مساله این است که شما بابت این افکار احساس گناه یا شرم نکنید و بدانید که تنها نیستید. بسیاری از مردم افکار خودکشی در سر داشتند و پس از آن، قادر به فکر نکردن به آن شده اند و پس از آن زندگی معناداری داشته اند. اگر می خواهید بدانید که چگونه از بروز افکار خودکشی جلوگیری کنید، مرحله یک را برای شروع مشاهده کنید.

راه های جلوگیری از بروز افکار خودکشی

الف: افکار خود را تغییر دهید

1. بدانید که می توانید از این طریق بر مشکل غلبه کنید

ممکن است به معنای واقعی کلمه، انرژی برای مبارزه با این مساله برای شما باقی نمانده باشد، تصور می کنید که هیچ جای دیگری برای شما باقی نمانده است که به آن رجوع کنید. اما آیا می دانید بهترین مزیت در پایین ترین مرحله ماندن چیست؟ این است که تنها می توانید صعود کنید (به مرحله بالا بروید). ممکن است احساس کنید که چیزی برای ادامه زندگی ندارید و همه چیز ممکن است فقط بدتر شود، اما مهم است به خاطر داشته باشید که این طرز تفکر را کنار بگذارید و یک برنامه سرگرمی داشته باشید، همه چیز بهتر خواهد شد. مطمئنا زندگی یک شبه شگفت انگیز نخواهد شد، اما اگر آگاه باشید که همه چیز می تواند برای شما بهتر شود، در این صورت در مسیر حرکت به سمت جلو قرار خواهید گرفت.

 • وقتی افکار خودکشی بیشتری به ذهن شما خطور می کنند، تنها به خود بگویید که می دانید که از عهده این کار بر می آیید و اینکه روزهای بهتری خواهید داشت.

چگونه بر افکار خودکشی غلبه کنیم

2. فورا درخواست کمک کنید

افراد بسیاری در اطراف شما وجود دارند که با اشخاصی شبیه به شما در زندگی خود مواجه شده اند. آنها حضور دارند، زیرا می خواهند کمک کنند، نه برای اینکه باعث شوند بیشتر احساس بدبختی کنیم. ممکن است به نظر برسد که در این دنیا کسی نیست که بتواند به شما کمک کند، اما احتمالا به این دلیل است که به آنها اجازه نمی دهید که به شما کمک کنند. اگر به دوستان خود بگویید که چه احساسی دارید، آنها تضمین می کنند که به شما کمک می کنند. یعنی، اگر اجازه دهید. این قابل درک است که کمک کسی را نخواهید، و کاملا قابل قبول است. اما شما فقط نمی توانید این فکر را برای همیشه در ذهن خود داشته باشید.

 • اگر تصور می کنید که در معرض خطر آسیب رساندن به خود هستید و کسی را ندارید که از او کمک بخواهید، با خدمات اورژانس یا پزشک تماس بگیرید یا در اسرع وقت به اورژانس مراجعه کنید. شما نباید در این دوره دشوار، تنها باشید.
 • همچنین اگر شما دچار مشکل شده اید و می خواهید کسی با شما صحبت کند، می توانید با  یک مشاور تماس بگیرید. 

راه های جلوگیری از افکار خودکشی

3. برنامه خود را به تاخیر بیاندازید

اگر افکار خودکشی در سر دارید، تنها به خود بگویید که برای یک هفته دیگر یا برای یک 48 ساعت کار جدی انجام نخواهید داد. یا حتی برای یک روز دیگر. فقط دور بودن از افکار منفی به شما زمان می دهد که از کسی درخواست کمک کنید، یا اینکه یک چیز پرت کننده حواس پیدا کرده و شروع به دیدن دنیا با دید بهتر کنید. بله، اگر روزی افکار خودکشی در سر داشتید، فکر نمی کنید که در مدت 24 ساعت شادترین فرد زنده می شوید، اما ممکن است احساس بهتری داشته باشید تا دیگر افکار خودکشی به سراغ شما نیایند.

چطور به خودکشی فکر نکنیم

4. به همه افرادی که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می دهند، فکر کنید

اگرچه نباید برای داشتن افکار خودکشی احساس گناه کنید، اما می توانید با یادآوری این مساله به خودتان که تمام مردم در سرتاسر جهان واقعا به شما اهمیت می دهند، مانع از این افکار شوید. مطمئنا شما به طور کامل احساس تنهایی خواهید کرد، اما ممکن است به این دلیل باشد که اخیرا با دوستان خود در تماس نبوده اید و یا با اعضاء خانواده خود احساس صمیمی بودن نکرده اید. این بدان معنا نیست که افرادی که به شما اهمیت می دهند و می خواهند به زندگی خود ادامه دهید، وجود ندارند.

 • البته، یکی از دلایلی که اشخاص افکار خودکشی دارند این است که احساس می کنند اصلا هیچ کس به آنها اهمیت نمی دهد. مطمئنا، ممکن است احساس کنید که یک دوست واقعی ندارید و پیوند خانوادگی مستحکمی بین شما و اعضاء خانواده وجود ندارد، اما این بدان معنا نیست که هیچ کس نیست که به شما اهمیت دهد، حتی اگر یک همسایه، یک همکلاسی و یا یک همکار باشد. اگر افکار منفی دارید، این طبیعی است که تصور کنید هیچ کس به شما اهمیت نمی دهد، اما این مساله که کسی به شما اهمیت ندهد، به ندرت اتفاق می افتد.

راه های دور کردن افکار خودکشی

5. به خاطر افکار خود احساس گناه نکرده و شرمنده نباشید

ممکن است در مورد داشتن افکار خودکشی احساس بدی داشته باشید، اما این آخرین چیزی است که باید احساس کنید. احساسات شما کاملا طبیعی است و افراد زیادی قبلا احساس گناه کرده اند، اما این کار برای آنها خوب نیست. به جای آن، افکار خود را بپذیرید، اما ممکن است برای همیشه این احساس را نداشته باشید. متوجه خواهید شد که از این طریق، می توانید خیلی سریع تر در زندگی خود پیش بروید اگر به حس گناه و شرمندگی خود ادامه دهید، در واقع این احساسات به مدت طولانی تری با شما خواهند بود.

چگونه بر افکار خودکشی مسلط شویم

6. به تمام کارهایی که باید انجام دهید، فکر کنید

ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما زمان صرف کردن و نوشتن تمام چیزهایی که هنوز انجام نداده اید، چه عاشق شدن باشد و چه سفر به یک کشور خارجی، می تواند به شما امید و دلیل بیشتری برای زندگی کردن دهد. دفعه بعدی که احساس می کنید زندگی شما تمام شده است، می توانید در مورد تمام چیزهایی که پیش روی شما است، فکر کنید و ببینید که قبل از اتمام زندگی تان، هنوز هم تجارب زیادی است که باید کسب کنید.

 • اگر احساس می کنید که چیزی برای شما باقی نمانده است، به تمام روابط و چیزهایی که شما را در زندگی پیش برده اند، فکر کنید.

نوشتن از راه های مقابله با افکار خودکشی

7. یک چیزی که حواس شما را پرت می کند برای خود پیدا کنید

بله، حتی پیدا کردن راهی برای پرت کردن حواستان، از جمله انجام یوگا تا نوشیدن یک فنجان قهوه با دوستتان می تواند به شما در جلوگیری از فکر کردن به خودکشی کمک کند. اگر بر روی چیز دیگری که به آن اهمیت می دهید، تمرکز کرده اید، حتی اگر چیز احمقانه ای باشد که ذهن شما را از نگرانی هایتان دور می کند، پس وضعیت بهتری خواهید داشت. شما می توانید فهرستی از تمام چیزهایی که می توانید انجام دهید تا حواس خود را پرت کنید، تهیه کرده، بنابراین هنگام فکر کردن به خودکشی، چیزهایی وجود دارند که بخواهید به آنها رجوع کنید.

 • البته، اگر به طور جدی افکار خودکشی در سر دارید، مهم است که فورا درخواست کمک کنید. اما اگر تازه شروع به تفکر درباره این موضوع کرده اید که زندگی بی معنا است، می توانید با روی آوردن به انجام کارهای دیگر، سعی کنید که مانع از فکر کردن به آنها شوید.

انجام کارهای ساده برای پیشگیری از فکر کردن به خودکشی

8. با پزشک یا یک درمانگر صحبت کنید

اگر افکار خودکشی در سر دارید، پس نمی توانید به تنهایی از بروز آنها جلوگیری کنید. برای اقدام بعدی باید با پزشک یا یک درمانگر صحبت کنید. درمانگر می تواند در مورد مشکلات گذشته با شما صحبت کند و می تواند به شما در ایجاد یک برنامه سرگرمی در آینده کمک کند، و هم پزشک و هم درمانگر می توانند متوجه شوند که آیا به دارو نیاز دارید یا خیر. اگرچه دارو نمی تواند تمام مشکلات را «حل» کند، یا کاملا مانع از فکر کردن به خودکشی شود، اما می تواند در تشخیص افسردگی، اختلال دو قطبی و سایر مشکلات روانی که می تواند در قضاوت شما ایجاد اختلال کند، بسیار موثر باشد. می توانید از آنها کمک بگیرید تا به زندگی خود ادامه بدهید.

چطور جلوی فکر کردن به خودکشی را بگیریم

9. یک لیست قدردانی تهیه کنید

اگرچه ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما تهیه فهرستی از همه مواردی که باید به علت آنها سپاسگزار باشید، از دوستان صمیمی گرفته تا سلامت جسمی و حتی نور خورشید، می تواند به شما کمک کند تا تمام دلایلی که می خواهید به زندگی ادامه دهید را به خاطر بیاورید. فهرستی تهیه کنید که حداقل یک صفحه باشد و همیشه آن را همراه خود داشته باشید یا در جایی قرار دهید که به آسانی در هر زمانی در دسترس باشد. هنگامی که این افکار خودکشی را در سر دارید، می توانید به لیست خود رجوع کنید و ببینید که دلایل زیادی برای ادامه زندگی دارید. و چه کسی می داند، شاید این فهرست لبخند زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

تهیه لیست قدردانی برای پیشگیری از افکار خودکشی

10. مراقب خود باشید

حتما، 3 وعده غذایی سالم در طول روز داشته باشید، به میزان زیاد استراحت کنید و در مصرف الکل زیاده روی نکنید که اگرچه این سه کار ممکن است باعث نشوند در زندگی خود احساس خوشبختی کنید، اما قطعا تضمین می کنند که احساس بهتری نسبت به زمانی که غذای مناسبی نخورید، کم بخوابید و سه بار در هفته به میزان زیادی مشروب بخورید (مست کنید)، خواهید داشت. به وضعیت جسمی خود توجه کنید که تاثیر عمده ای بر وضعیت روحی شما خواهد داشت؛ اگرچه وقتی احساس ناراحتی می کنید، نادیده گرفتن وضعیت بدنی شما آسان است، اما اگر در تلاش هستید تا سالم باشید، افکار شما مثبت تر خواهند بود.

 • ورزش کردن باعث ایجاد اندروفین می شود که می تواند ذهن شما را در یک وضعیت مثبت تری قرار دهد.

ترفندهای جلوگیری از افکار خودکشی

11. از محرک های افکار خودکشی دور بمانید

اگر می دانید چیزهای خاصی هستند که باعث بروز افکار خودکشی می شوند، بنابراین باید به هر قیمتی از این افکار دور بمانید. اگر دیدن دوست دختر یا دوست پسر سابق، شما را در وضعیت قعر ناامیدی قرار می دهد، از آنها دوری کنید. اگر حضور در یک خانواده بزرگی که همه بر سر همدیگر فریاد می زنند باعث می شود بسیار احساس تنهایی کنید، از آنها دور بمانید. لیستی از همه مواردی که بیشتر باعث ناراحتی شما می شوند، تهیه کنید و برای دور ماندن از آنها تا جایی که می توانید، برنامه ریزی کنید.

 • متاسفانه، ممکن است اجتناب از همه این محرک ها برای شما امکان پذیر نباشد. اما اگر مجبور باشید که با آنها روبه رو شوید، می توانید برنامه ای برای کنار آمدن با آنها تهیه کنید.

از محرک های افکار خودکشی دور بمانید

12. از مصرف مواد مخدر و الکل اجتناب کنید

حتی اگر نگران مانع شدن افکار خودکشی خود هستید، پس باید به هر قیمتی از مصرف مواد مخدر و الکل اجتناب کنید. اگرچه ممکن است به طور موقتی مشکل شما را برطرف کنند، اما زمانی که اثر آنها از بین برود، احساس افسردگی و ناراحتی بیشتری نسبت به قبل از مصرف آنها خواهید داشت. از مصرف هم الکل و هم مواد مخدر به هر قیمتی باید اجتناب کرد، آنها همچنین می توانند باعث شوند که از روی هوس و بدون تفکر اقدام کنید، چیزی که حتما می خواهید از آن اجتناب کنید.

مانع شدن از افکار خودکشی

13. تا آنجا که می توانید، علل را بررسی کنید

ممکن است دلایل مشخصی برای افکار خودکشی شما وجود داشته باشد. مراجعه به پزشک یا داروساز می تواند به شما در صحبت کردن در مورد چیزها و حل هر گونه مشکل روانی که ممکن است از آنها رنج ببرید، کمک کند، اما ممکن است این مساله کافی نباشد. ممکن است احساس کنید به بن بست رسیده اید، نمی توانید شغل خود را تحمل کنید، بدانید که در یک رابطه وحشتناک قرار دارید، یا مشکلات تصویر ذهنی از خود دارید. اگرچه ممکن است یک «دلیل» برای همه افکار شما وجود نداشته باشد، اما قطعا عوامل موثر زیادی وجود خواهد داشت. اگر تصمیم دارید تا برخی از این موارد را تغییر دهید، مانند جست و جو برای یک شغل جدید، پس ممکن است متوجه شوید که افکار خودکشی کمتر به ذهن شما خطور می کنند.

 • با این وجود، در هنگامی که افکار خودکشی در سر دارید، از تصمیم گیری های مهم اجتناب کنید. اگر این افکار به ذهن شما خطور می کنند، بهتر است درخواست کمک کنید، و مدتی صبر کنید تا احساسات پایدارتری داشته باشید. پس می توانید در مورد گام های بعدی، منطقی تر فکر کنید.

اجتناب از تصمیم گیری هنگام داشتن افکار خودکشی

ب: پیشگیری از افکار خودکشی با عمل کردن در بحران

1. یک برنامه ریزی ایمن کنید

اگر افکار خودکشی در ذهن دارید، بهتر است که از قبل آماده شوید، بنابراین می دانید که در زمان بحران باید چه کاری انجام دهید. هر شخصی می تواند برنامه ایمن خود را داشته باشد، اما این برنامه باید شامل موارد خاصی از جمله فورا درخواست کمک کردن، رفتن به خانه صمیمی ترین دوستتان، انجام کاری که شما را آرام می کند؛ اهمیتی ندارد که چه کاری باشد، وقت صرف کردن با حیوان خانگی خود، یا خواندن لیست سپاسگزاری که نوشته اید باشد. مهم ترین مساله این است که در هنگامی که افکار خودکشی به ذهنتان خطور می کند، برنامه ریزی کنید که تنها نباشید و در حالی که منتظر رسیدن کمک هستید، کاری انجام دهید.

 • نوشتن این برنامه می تواند به شما کمک کند تا لحظه ای که احساس عدم اطمینان می کنید یا در آن لحظه ناراحت هستید، بدانید که چه کاری انجام دهید.
 • کپی هایی از این برنامه ایمن تهیه کنید و با کسانی که دوست دارید به اشتراک بگذارید، تا در صورت بروز بحران، بتواند به مراقبت از شما کمک کند.

پیشگیری از افکار خودکشی با عمل کردن در بحران

2. وسایل خودکشی را از خود دور کنید

الکل، داروها، وسایل نوک تیز، یا هر چیز دیگری در خانه تان که اقدام خودکشی را برای شما آسان تر می کند، از خود دور کنید. اگر افکار خودکشی در ذهن دارید، پس باید عملی کردن هر چیزی که به آن فکر می کنید را هر چقدر که امکان پذیر است، دشوارتر کنید. با یک دوست تماس بگیرید و منتظر رسیدن او باشید و محلی را برای دراز کشیدن و منتظر او بودن پیدا کنید. اگر می دانید که چیزهای کمی در خانه شما وجود دارد که می توانید با آنها به خودتان آسیب برسانید، در این صورت احساس امنیت بیشتری خواهید داشت.

دور کردن وسایل خودکشی از خود

3. فرصت خودکشی را از خود بگیرید 

این بدان معنا است که باید سریع تر در کنار کسی قرار بگیرید که مانع از این می شود که به زندگی خود پایان دهید. فرصت خودکشی از تنها بودن ایجاد می شود، و اگر شما این افکار را در ذهن خود دارید، باید در کنار دوست، عضو خانواده، همسایه یا کسی باشید که شما را می شناسد، پس می توانید کمتر احساس تنهایی کرده و در نتیجه احساس می کنید که فرصت کمتری خواهید داشت تا به زندگی خود خاتمه بدهید. اگر به خاتمه دادن به زندگی خود فکر می کنید، هر چه سریع تر جهت کمک تماس بگیرید.

فرصت خودکشی را از خود بگیرید

4. صبور باشید

زمان ممکن است تمام زخم ها را التیام نبخشد، اما مطمئنا باعث می شود که اوضاع کمتر وخیم شود. دشوار خواهد بود، اما باید درک کنید که داشتن افکار خودکشی باعث نمی شود که زمان سریع تر پیش برود. فقط باید قوی باشید و تسلیم نشوید. پیشرفت با گذشت زمان ایجاد می شود. همه چیز بهتر خواهد شد، اما شما باید اجازه بهتر شدن به آنها بدهید. فقط شما می توانید تصمیم بگیرید که آینده شما چگونه باشد. شاید به نظر نرسد که همه چیز در حال بهتر شدن است، اما حقیقت این است که در حال بهتر شدن هستند.

 • حتی اگر به خودکشی فکر نمی کنید، به مراقبت از خود ادامه دهید. همیشه سلامت روان خود را در الویت قرار دهید، حتی اگر برای ماه ها باشد که به خودکشی فکر نکرده اید. برای ورزش کردن وقت صرف کنید، به اندازه کافی استراحت کنید، و با خود مهربان باشید که می تواند تاثیر زیادی بر وضعیت روحی شما داشته باشد.

راه های دور کردن افکار خودکشی

منبع : wikihow

از
19
رای