درمان خانگی فشار خون پایین؛ 10 درمان طبیعی و ساده برای درمان فشار خون پایین

درمان خانگی فشار خون پایین؛ 10 درمان طبیعی و ساده برای درمان فشار خون پایین هنگامی که فشار خون بسیار پایین است، ممکن است جریان خون کافی را به اندام هایی مانند مغز، کلیه و قلب نرساند. داروها و درمان خانگی ساده برای فشار خون پایین: کشمش، رزماری

فشار خون پایین، مشکلی است که در آن فشار خون فرد کم می شود و باعث ایجاد نشانه هایی می شود که عبارتند از:

 • سرگیجه
 • خستگی
 • غش
 • حالت تهوع
 • تنفس دشوار
 • تاری چشم
 • تپش قلب
 • پوست سرد و مرطوب

افراد دارای وزن ایده آل و افرادی که از لحاظ جسمانی در وضعیت مناسب و فعال هستند، ممکن است فشار خون پایین تر از حد معمولی (120/80 میلی متر جیوه) داشته باشند. با این حال، این پایین بودن مشکلی بوجود نمی آورد بخصوص اگر همراه با علائمی نباشد.

با این حال، زمانی که فشارسنج به طور دائم در حدود 90/60 میلی متر و یا کمتر باشد، فشار خون پایین در نظر گرفته می شود. علاوه بر این، هنگامی که فشار خون بسیار پایین است، ممکن است جریان خون کافی را به اندام هایی مانند مغز، کلیه و قلب نرساند. این وضعیت می تواند ناشی از مسائل مربوط به کم آبی بدن، دراز کشیدن طولانی مدت، کمبود مواد غذایی، کاهش حجم خون، مشکلات قلبی، بارداری، اختلالات اندوکرین و بیماری های عصبی باشد.

برخی از داروها مانند مسدود کننده های آلفا، مسدود کننده های بتا، ادرار آورها، داروهای ضد افسردگی و دیگر موارد همچنین می توانند فشار خون را کاهش دهند. به افراد با فشار خون پایین  معمولا توصیه می شود که مصرف نمک و مایع خود را افزایش دهند. اما قبل از افزایش مصرف نمک، باید با پزشک مشورت کرد. همچنین، نوشیدنی های الکلی و غذاهای با کربوهیدرات بالا مانند نان، برنج، ماکارونی و سیب زمینی را کاهش دهید. درمان مناسب این شرایط بستگی به فهم علت دقیق آن دارد، اما می توانید برخی از داروهای خانگی ساده را برای کاهش علائم امتحان کنید.

فشار خون پایین

10 درمان خانگی و طبیعی فشار خون پایین

در اینجا 10 درمان خانگی برای فشار خون پایین وجود دارد.

1. آب نمک

آب نمک کمک می کند تا فشار خون پایین بهبود یابد، زیرا سدیم در نمک باعث افزایش فشار خون می شود. در این درمان زیاده روی نکنید، زیرا مصرف نمک بیش از حد می تواند ناسالم باشد. به سادگی نصف قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب مخلوط کنید و آن را بنوشید. شما همچنین می توانید نوشیدنی های ورزشی را بنوشید.

2. قهوه

نوشیدن یک فنجان قهوه قوی، شکلات داغ، کولا و یا هر نوع نوشیدنی کافئین داری می تواند فشار خون را موقتا افزایش دهد. اگر به طور مرتب از فشار خون پایین رنج می برید، یک فنجان قهوه در صبح بخورید یا آن را همراه با وعده های غذایی دیگر مصرف کنید. اما به این کار عادت نکنید زیرا اثرات طولانی مدت کافئین روشن نیست.

درمان فشار خون پایین

3. کشمش

کشمش یک درمان سنتی هندی است که به طور طبیعی برای درمان فشار خون پایین عالی است.

 • 30 تا 40 کشمش را در یک فنجان آب از شب تا صب خیس کنید.
 • آنها را صبحگاه به صورت ناشتا بخورید. همچنین می توانید آب که در آن کشمش خیس شده است را بنوشید.
 • این درمان را چند هفته یا حتی یک ماه دنبال کنید.

شما می توانید حدود چهار تا پنج بادام، 10 تا 15 مویز سیاه و 15 تا 20 بادام زمینی را همراه با یک لیوان شیر مصرف کنید.

4. ریحان مقدس

ریحان مقدس برای فشار خون پایین مفید است زیرا غنی از ویتامین C، منیزیم، پتاسیم و پانتووتنیک است. علاوه بر این، به توازن ذهن و کاهش استرس کمک می کند.

 • عصاره 10 تا 15 برگ ریحان را تهیه کنید.
 • یک قاشق چای خوری عسل را اضافه کنید.
 • این آب را روزانه با معده خالی بنوشید.

شما همچنین می توانید چهار تا پنج برگ ریحان را روزانه صبح بخورید.

درمان خانگی فشار خون پایین

5. ریشه شیرین بیان

ریشه شیرین بیان یکی دیگر از داروهای محبوب خانوار برای مقابله با فشار خون پایین ناشی از سطح پایین کورتیزول است. ریشه شیرین بیان آنزیمی که کورتیزول را تجزیه می کند متوقف می کند و از عملکرد آدرنالین سالم حمایت می کند. همچنین در درمان سندرم خستگی مزمن موثر است.

 • می توانید برای تهیه چای شیرین بیان، یک قاشق چای خوری این گیاه (خشک یا پودر) را در یک فنجان آب جوش بعد از حدود پنج دقیقه آماده کنید. می توانید روزانه آن را برای چند روز استفاده کنید.
 • در عوض، شما می توانید حدود 400-500 میلی گرم کپسول ریشه شیرین بیان را برای چند روز مصرف کنید.

6. آب چغندر

آب چغندر خام برای فشار خون بالا و همچنین فشار خون پایین مفید است. برای کاهش فشار خون، یک فنجان آب چغندر را دو بار در روز برای حدود یک هفته بنوشید. دیگر میوه های طبیعی نیز در این زمینه مفید هستند.

فشار خون پایین را چگونه درمان کنیم

7. بادام و شیر

بادام و شیر یکی دیگر از داروهای خانگی سنتی برای فشار خون پایین است.

 • پنج یا شش عدد بادام در آب خیس کنید.
 • صبح پوست آن را کنده و آن را پودر کنید.
 • در نهایت، خمیر را در یک فنجان شیر بجوشانید و هر صبح بخورید.

8. رزماری

به نظر می رسد رزماری در بهبود فشار خون پایین مفید است زیرا  سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و گردش خون را بهبود می بخشد. تا 10 میلی لیتر عصاره رزماری را در روز مصرف کنید. مصرف گیاه تازه یا اضافه کردن آن به غذاها نیز مفید است. علاوه بر این، به سادگی می توانید سه تا چهار قطره اسانس رزماری را در دستگاه بخور خود قرار داده و از رایحه درمان لذت ببرید.

راه های درمان فشار خون پایین در خانه

9. آب هویج

روز خود را با آب هویج تازه مخلوط با کمی عسل شروع کنید. آب هویج یک راه آسان برای درمان فشار خون پایین است.

10. آب لیمو

آب لیمو در درمان فشار خون بالا بسیار موثر است، اما همچنین می تواند برای فشار خون پایین به ویژه هنگامی که دلیل آن کم آبی بدن است مورد استفاده قرار گیرد. در چنین مواردی، می توانید آب لیمو را با کمی نمک و شکر مخلوط کنید. این با تحریک عملکرد کبد و به هضم کمک کند.

درمان فشار خون پایین در منزل با مواد طبیعی

از
4
رای