علائم آبله میمون چیست و چگونه منتقل میشود؛ درمان آبله میمون

علائم آبله میمون چیست و چگونه منتقل میشود؛ درمان آبله میمون علائم آبله میمون چیست ؛ آبله میمون چگونه منتقل میشود ؛ انواع آبله میمون، و آیا آبله میمون کشنده است و روش پیشگیری و درمان آبله میمون با واکسن را در سلام دنیا بخوانید.

آبله میمون یک بیماری نادر است که توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود. طبق گفته CDC ، اولین مورد انسانی در سال 1970 ثبت شد. منشأ ویروس آبله میمون ناشناخته است، اگرچه طبق CDC جوندگان آفریقایی و پستاندارانی مانند میمون‌ها ممکن است حامل آن باشند. در این مطلب سلام دنیا، ما به علائم آبله میمون؛  آبله میمون چگونه منتقل میشود؛ روش های پیشگیری و درمان آبله میمون با واکسن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

آبله میمون چیست؟

آبله میمون یک بیماری بسیار نادر است که ابتلا به آن از طریق عفونت با ویروس آبله میمون امکان پذیر می شود. ویروس آبله میمون متعلق به دسته Orthopoxvirus از خانواده Poxvirida می باشد. دسته Orthopoxvirus نیز خود شامل ویروس واریولا (که باعث آبله می‌شود)، ویروس واکسینیا (مورد استفاده در واکسن آبله) و ویروس آبله گاوی می شود.

آبله میمون اولین بار در سال 1958 کشف شد. اولین مورد انسانی آبله میمون در سال 1970 در جمهوری دموکراتیک کنگو (DRC) در طی یک دوره تشدیدی از تلاش ها برای از بین بردن آبله ثبت شد. از آن زمان تاکنون، آبله میمون انسانی در چندین کشور دیگر از آفریقای مرکزی و غربی از جمله کامرون، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل عاج، جمهوری دموکراتیک کنگو، گابن، لیبریا، نیجریه، جمهوری کنگو و سیرالئون گزارش شده است.


حتما بخوانید: علت آبله مرغان چیست


اکثر این موارد عفونتی در جمهوری دموکراتیک کنگو مشاهده شده است. موارد آبله میمون انسانی خارج از آفریقا به دلیل سفرهای بین المللی و یا حیوانات وارداتی، کشور هایی همچون ایالات متحده، اسرائیل، سنگاپور و بریتانیا را هم نیز درگیر کرده است. مخزن طبیعی آبله میمون هنوز هم ناشناخته باقی مانده است. جوندگان آفریقایی و نخستی‌سانان غیر انسانی (مانند میمون‌ها) می توانند حامل این ویروس باشند و افراد را آلوده کنند.

آبله میمون به انگلیسی

آبله میمون به انگلیسی monkeypox است.

آبله میمون چیست؟

انواع آبله میمون 

این بیماری شامل دو نوع اصلی می شود:

 • سویه کنگو که تا 10 درصد مرگ و میر دارد 
 • سویه غرب آفریقا که نرخ مرگ و میر آن 1 درصد می باشد

علائم و نشانه های آبله میمون

در انسان علائم آبله میمون مشابه و نیز خفیف تر از علائم آبله می باشد. آبله میمون با تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی شروع می شود. تفاوت اصلی بین علائم آبله و آبله میمون، تورم غدد لنفاوی (لنفادنوپاتی) برخلاف آبله می باشد. دوره نهفتگی آبله میمون معمولاً 7 تا 14 روز می باشد که می تواند بین 5 تا 21 روز هم به طول بی انجامد.

علائم شروع آبله میمون

 • تب
 • سردرد
 • دردهای عضلانی
 • كمر درد
 • تورم غدد لنفاوی
 • لرز
 • خستگی

علائم آبله میمون

نکته: در عرض 1 تا 3 روز (گاهی اوقات هم طولانی تر) پس از ظهور تب، بیمار دچار بثورات پوستی که اغلب بر روی صورت و سپس بر روی سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، می شود.

پیشرفت ضایعات قبل از فروکش کردن علائم

 • ماکول ها (Macules)
 • پاپول ها (Papules)
 • تاول کوچک Vesicles
 • جوش چرک دار (Pustules)
 • دلمه ها (Scabs)

آبله میمون کشنده است

نکته: این بیماری معمولاً بین 2 تا 4 هفته به طول می انجامد. در آفریقا، آبله میمون باعث مرگ 1 نفر از هر 10 نفری که به این بیماری مبتلا می شوند، می شود .

راه انتقال آبله میمون (آبله میمون چگونه منتقل میشود)

انتقال ویروس آبله میمون زمانی اتفاق می افتد که فرد از طریق حیوان، انسان یا مواد آلوده به ویروس با ویروس تماس پیدا کند. ویروس از طریق پوست ترک خورده (حتی اگر قابل مشاهده هم نباشد)، دستگاه تنفسی و یا غشاهای مخاطی (چشم، بینی یا دهان) وارد بدن می شود. انتقال از حیوان به انسان می تواند از طریق گاز گرفتن، خراش دادن، تماس مستقیم با مایعات بدن و یا تماس غیرمستقیم با مواد ضایعه مانند از طریق بسترهای آلوده اتفاق بیفتد.


حتما بخوانید:  علائم بیماری زیکا چیست و درمان آن


اینگونه تصور می شود که انتقال از انسان به انسان عمدتاً از طریق قطرات تنفسی بزرگ رخ می دهد. قطرات تنفسی معمولاً نمی توانند بیش از چند فوت حرکت کنند، پس بنابراین تماس چهره به چهره طولانی مدت، یکی از عوامل لازم برای انتقال می باشد. سایر روش‌های انتقال از انسان به انسان شامل تماس مستقیم با مایعات بدن یا مواد ضایعه و تماس غیرمستقیم با مواد ضایعه مانند از طریق لباس‌ها یا ملحفه‌های آلوده می شود.

مخزن میزبان (ناقل اصلی بیماری) آبله میمون هنوز ناشناخته است، ولی خب جوندگان آفریقایی مشکوک به انتقال بیماری می باشند. ویروسی که باعث آبله میمون می شود تنها دو بار از یک حیوان در طبیعت بازیابی (جداسازی) شده است.

در اولین نمونه (در سال 1985)، ویروس از یک جونده آفریقایی به ظاهر بیمار (سنجاب نواری آفریقایی) در منطقه استوایی جمهوری دموکراتیک کنگو بازیابی شد. در دومین نمونه (در سال 2012)، ویروس از یک مانگابی نوزاد مرده که در پارک ملی تای، ساحل عاج یافت شد، بازیابی شد.

در حالی که انتقال آبله میمون احتمالا با انتقال COVID-19 متفاوت است ، انتظار می رود "اقدامات احتیاطی عمومی توصیه شده در برابر COVID-19" از مردم در برابر انتقال ویروس آبله میمون نیز محافظت کند.

آبله میمون چگونه منتقل میشود

آیا می دانیم شیوع فعلی چگونه شروع شد و چرا به سرعت در حال گسترش است؟

کارشناسان هنوز نمی‌دانند چه چیزی باعث شیوع اخیر آبله میمون شده است، اما معتقدند که شیوع اولیه از طریق تماس جنسی آغاز شده است. CDC می گوید که "موارداین ابله شامل افرادی است که مردان با مردان رابطه جنسی دارند." WHO همچنین می‌گوید که « مواردی عمدتاً  در میان مردانی که در کلینیک های سلامت جنسی هستند و به دنبال مراقبت‌های اولیه هستند و با هم جنس خود رابطه جنسی دارند  شناسایی شده است». گفته می شود، آبله میمون یک عفونت مقاربتی نیست و هر کسی می تواند به این ویروس مبتلا شود. CDC می گوید ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید همه افراد را از نظر علائم ویروس، صرف نظر از جنسیت تعیین شده در بدو تولد، بدون در نظر گرفتن جنسیت یا گرایش جنسی، تحت نظر داشته باشند.

آیا واکسنی برای آبله میمون وجود دارد؟

هنوز واکسن خاصی برای ویروس آبله میمون وجود ندارد. با این حال، UKHSA گفته است که این ویروس شبیه به ویروس آبله می باشد. در نتیجه واکسن آبله می تواند برای این بیماری نقش محافظتی ای را ایفا کند. JYNNEOSTM (که همچنین با نام های Imvamune یا Imvanex شناخته می شود) یک واکسن ویروس زنده ضعیف شده است که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای پیشگیری از آبله میمون مورد تایید واقع شده است.

راه های پیشگیری از آبله میمون

 • از تماس با حیواناتی که می‌توانند حامل ویروس باشند (از جمله حیواناتی که بیمار هستند یا در مناطقی که آبله میمون‌ مشاهده شده است، مرده اند) خودداری کنید.
 • از تماس با موادی مانند ملافه که با حیوان بیمار تماس داشته است خودداری کنید.
 • بیماران آلوده را از دیگرانی که در معرض خطر عفونت هستند جدا کنید.
 • پس از تماس با حیوانات یا انسان های آلوده، بهداشت دست را به خوبی رعایت کنید. به عنوان مثال، دست ها را با آب و صابون و یا با استفاده از ضدعفونی کننده دست مبتنی بر الکل بشویید.
 • هنگام مراقبت از بیماران از تجهیزات حفاظت فردی (PPE) استفاده کنید.

حتما بخوانید: روش شستن دست ها برای جلوگیری از بیماری


توصیه‌هایی برای ایمن نگه‌داشتن دیگران در صورت مثبت بودن آزمایش است: «اگر فردی مشکوک یا تأیید شد که به آبله میمون مبتلا است، باید تا زمانی که زخم ها از بین نرفت، ایزوله شود و از رابطه بااین  بیماران خودداری کند. و هم چنین از سکس، از جمله رابطه جنسی دهانی خودداری کنند. مردم همچنین باید بهداشت را با شستن دست‌های خود با آب و صابون یا ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل رعایت کنند و  از تماس با فرد آلوده یا ناقل  خودداری کنند.

راه های پیشگیری از آبله میمون

درمان آبله میمون

در حال حاضر، هیچ نوع درمان مطمئن و اثبات شده ای برای عفونت ویروس آبله میمون وجود ندارد. برای کنترل شیوع آبله میمون در ایالات متحده، می توان از واکسن آبله، داروهای ضد ویروسی و واکسن ایمنی گلوبولین (VIG) استفاده کرد.

اطلاعات لازم برای متخصصان بالینی

اولین علائم آبله میمون شامل تب، خستگی، سردرد و گاهی گلودرد و سرفه می شود. یکی از تفاوت های مهم آبله میمون با آبله، لنفادنوپاتی یا همان تورم غدد لنفاوی می باشد. آبله میمون معمولاً با شروع تب و 1 تا 2 روز قبل از شروع بثورات و یا به ندرت با شروع بثورات خود را نشان می دهد. غدد لنفاوی می تواند در گردن، زیر بغل و یا کشاله ران متورم شود و در هر دو طرف بدن یا فقط در یک طرف بدن به وجود بیاید.

سخن آخر

آبله میمون پس از تماس یک فرد با ویروس آبله میمون اتفاق می‌افتد، که می‌تواند به سه روش مختلف بر اساس CDC اتفاق بیفتد : تماس انسان با انسان، تماس حیوان با انسان، یا تماس با مواد آلوده به ویروس (مانند رختخواب). ویروس می تواند از طریق پوست شکسته (مانند برش کاغذ)، از طریق دستگاه تنفسی یا غشاهای مخاطی (چشم، بینی یا دهان) وارد بدن شود. به گفته سازمان جهانی بهداشت، هرگونه تماس مستقیم  از جمله تماس جنسی با یک فرد آلوده، شما را در معرض خطر ابتلا به آبله میمون قرار می دهد. ما در این مطلب به شما درباره علائم آبله میمون و روش انتقال، پیشگیری و درمان آبله میمون پرداختیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

ویروس نیپا (NiV) چیست

بیماری های مقاربتی (STD) یا آمیزشی چیستاز
1
رای