درمان خانگی پرکاری تیروئید با داروهای گیاهی و طب سنتی

درمان خانگی پرکاری تیروئید با داروهای گیاهی و طب سنتی درمان های طبیعی برای پرکاری تیروئید وجود دارد که در اثربخشی رقیب درمان های مرسوم هستند و همچنین خطرات، عواقب و عوارض جانبی کمتری دارند. درمان خانگی تیروئید پرکار و داروهای گیاهی آن را در سلام دنیا بخوانید.

درمان های طبیعی و خانگی برای پرکاری تیروئید وجود دارد که در اثربخشی رقیب درمان های مرسوم هستند و همچنین خطرات، عواقب و عوارض جانبی کمتری دارند. آنها همچنین احتمالاً به خود ایمنی زمینه ای و سایر دلایل اصلی پرکاری تیروئید می پردازند. در این مطلب از سلام دنیا، به معرفی درمان تیروئید پرکار با درمان های خانگی و گیاهان دارویی سنتی پرداختیم. با ما همراه باشید.

درمان پرکاری تیروئید باید دو هدف را انجام می شود:

 • توقف اثرات مخرب هورمون اضافی تیروئید
 • توقف دلایل اصلی  تا علائم متوقف شده و عود نکنند

گزینه های درمان طبیعی برای پرکاری تیروئید

درمان متداول برای پرکاری تیروئید: سعی می کند هر دو مورد را برطرف کند اما به خود ایمنی مکرر توجه نمی کند. داروهای ضد تیروئید - مانند متی مازول یا داروهایی مانند بتا بلاکرها که عوارضی برای قلب دارند، هورمون تیروئید را کاهش می دهند. گرچه این داروها می توانند به کاهش علائم پرکاری تیروئید کمک کنند، اما به طور قابل توجهی علت اصلی (بالا بودن هورمون تیروئید) را برطرف نمی کنند.

درمان های متداول ثانویه پرکاری تیروئید: مانند ید درمانی یا جراحی تیروئید، برای متوقف ساختن دائمی تولید هورمون های تیروئید، غده تیروئید را آسیب می بیند یا از بین می برد. این علائم پرکاری تیروئید و هورمون های تیروئید در گردش خون بیش از حد را متوقف می کند. با این حال، تخریب غده تیروئید بیماران را دچار کم کاری تیروئید و نیاز به درمان جایگزینی T4 (تیروکسین) برای زندگی می کند و هنوز به خود ایمنی اساسی نمی پردازد.


حتما بخوانید: بهترین دمنوش گیاهی برای درمان تیروئید پرکار 


خبر خوب این است که درمان های طبیعی برای پرکاری تیروئید وجود دارد که در اثربخشی رقیب درمان های مرسوم هستند و همچنین خطرات، عواقب و عوارض جانبی کمتری دارند. آنها همچنین احتمالاً به خود ایمنی زمینه ای و سایر دلایل اصلی پرکاری تیروئید می پردازند. 

درمان خانگی تیروئید پرکار

رژیم غذایی برای پرکاری تیروئید 

تحقیقات نشان می دهد که سلامت روده شما به شدت بر تیروئید تاثیر می گذارد. یکی از بزرگترین اقداماتی که می توانید برای بهبود روده و سلامت ایمنی خود انجام دهید، داشتن رژیم غذایی سالم است. بیشتر تحقیقات در مورد سلامتی و رژیم غذایی تیروئید نشان میدهد که چگونه غذاهای مختلف بر تیروئید کم کار تأثیر می گذارد. با این حال ، برخی از این مطالعات ممکن است با پرکاری تیروئید مرتبط باشد، زیرا نشان می دهد یک رژیم ضد التهابی می تواند آنتی بادی های تیروئید را کاهش دهد.

به عنوان مثال ، رژیم غذایی بدون گلوتن در یک مطالعه برای کاهش آنتی بادی های تیروئید در گروهی از زنان مبتلا به تیروئیدیت هاشیموتو نشان داده شد. یک ژن مرتبط با بیماری گریوز که نیز با بیماری سلیاک همراه است، نشان می دهد که حساسیت به گلوتن ممکن است عاملی برای برخی از بیماران گریوز باشد. یک رژیم غذایی ساده، ضد التهابی و کامل غذایی که فاقد گلوتن، غنی از مواد مغذی و دارای آنتی اکسیدان های سالم و بسیار خوبی است، مانند رژیم پالئو  اقدامی عالی برای شروع بهبود روده و سلامت تیروئید و بهبود خود ایمنی است. نشان داده شده است که رژیم پالئو، التهاب را کاهش می دهد. 

داروهای طبیعی برای پرکاری تیروئید: مکمل ها

مکمل ها تاثیر بسیاری به عنوان داروهای طبیعی برای پرکاری تیروئید دارند:

 • کاهش آنتی بادی های تیروئید
 • جلوگیری از عملکرد هورمون های اضافی تیروئید
 • کاهش سطح هورمون های تیروئید
 • کاهش علائم پرکاری تیروئید
 • جلوگیری از عود

داروهای طبیعی برای پرکاری تیروئید: مکمل ها

1. درمان خانگی پرکاری تیروئید با مکمل سلنیوم

سلنیوم، ماده معدنی که به عنوان مکمل غذایی استفاده می شود، دارای تعدادی مزایای خاص و مستند برای بیماری گریوز است. بیماران مبتلا به بیماری گریوز به احتمال زیاد سطح سلنیوم کمتری دارند و یک متاآنالیز نشان داد که بیماران با سطح آنتی بادی بالا احتمالاً بیماریشان عود می کنند. نشان داده شده است که سلنیوم آنتی بادی ها و علائم مرتبط با بیماری گریوز را کاهش می دهد و سطح بالاتری از سلنیوم در خون نشان می دهد که میزان عود گریوز کاهش می یابد. 

سرانجام، دو مطالعه نشان داد كه مصرف مكمل سلنيوم باعث بهبود نتايج درمان بيمارانی می شود كه از درمان های معمول هيپرتيروئيد مانند متيمازول و درمان يد راديواكتيو استفاده می كنند. به طور کلی شواهد نشان می دهد مکمل سلنیوم ارزش آزمایش در برنامه درمان پرکاری تیروئید را دارد.


حتما بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای پرکاری تیروئید


2. درمان خانگی پرکاری تیروئید با مکمل ال کارنیتین

ال کارنیتین یک مکمل اسید آمینه است که نشان داده شده است علائم پرکاری تیروئید را کاهش می دهد یا از آن جلوگیری می کند. سریع عمل می کند، خطر عوارض جانبی آن بسیار کم است و حتی برای زنان باردار مبتلا به بیماری گریوز نیز بی خطر است. یک آزمایش بالینی نشان داد که ال کارنیتین تأثیر مثبتی بر روی این موارد دارد:

 • ضعف و خستگی
 • تنگی نفس
 • تپش قلب
 • عصبی بودن
 • بیخوابی
 • لرزش
 • ضربان قلب
 • تراکم مواد معدنی استخوان

با این حال، در این مطالعه، ال-کارنیتین بر میزان TSH ، T4 آزاد یا هورمون تیروئید T3 آزاد تأثیر نمی گذارد. ال کارنیتین همچنین می تواند برای درمان طوفان تیروئید، شدیدترین تهدید کننده زندگی پرکاری تیروئید استفاده شود.

درمان تیروئید پرکار در طب سنتی

3. درمان گیاهی پرکاری تیروئید با بادرنجبویه و گل گاو زبان

دو گیاه، بادرنجبویه (Melissa officinalis) و گیاه گل گاوزبان (Lycopus europaeus)، در مطالعات محدود برای کاهش علائم پرکاری تیروئید و انسداد یا کاهش هورمون های تیروئید مفید نشان داده شده اند.

در یک مطالعه، نشان داده شد که گیاه گل مریم به اندازه مسدود کننده های بتا برای محافظت از قلب در برابر آسیب های ناشی از پرکاری تیروئید موثر است. در مطالعه دیگری نشان داده شد که میزان ضربان قلب ناشی از بیماری گریوز را در انسان و موش کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده است که گیاه گل مینا و بادرنجبویه ممکن است هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) را مسدود یا کاهش دهند و سطح هورمونهای T3 و T4 را کاهش دهند که این باعث کاهش علائم پرکاری تیروئید می شود.

شواهد در اینجا از کیفیت پایین تری نسبت به سلنیوم یا L-carnitine نشان می دهد، اما اگر هیپرتیروئید هستید، در کوتاه مدت مصرف مقداری گیاه گل مریم و مرهم لیمو را در نظر بگیرید. 

درمان گیاهی پرکاری تیروئید

4. درمان خانگی پرکاری تیروئید با ید

مولکول ید ستون فقرات هورمون های تیروئید است، اما تحقیقات نشان می دهد که ید اضافی ممکن است باعث کم کاری تیروئید شود. یک مطالعه نشان داد که 150 میلی گرم در روز یدید پتاسیم در برخی از بیماران، پرکاری تیروئید را معکوس می کند.


حتما بخوانید: پرکاری تیروئید در بارداری


5. درمان خانگی پرکاری تیروئید با پروبیوتیک

به نظر نمی رسد که پروبیوتیک ها ارتباط زیادی با بیماری تیروئید داشته باشند، اما تحقیقات فزاینده ای نشان می دهد که بیماران تیروئیدی غالباً عدم تعادل روده دارند. افراد مبتلا به بیماری تیروئید اغلب دارای مشکل روده، اسید معده کم و بیماری سلیاک و همچنین عفونت های روده ای هستند. یک مطالعه خاص به ارتباط قوی بین عفونت و بیماری گریوز اشاره داشت.

پروبیوتیک ها به تعادل میکروبیوم روده و سیستم ایمنی بدن کمک می کنند، التهاب روده را کاهش می دهند، پوشش روده را ترمیم می کنند و ممکن است علائم پرکاری تیروئید، از جمله اضطراب را بهبود ببخشند. پروبیوتیک ها در مقایسه با درمان های معمول، عوارض جانبی منفی بسیار کمی دارند.

6. درمان خانگی پرکاری تیروئید با مکمل ویتامین دی

بیشتر تحقیقات مربوط به ویتامین D مربوط به تیروئید، بیماران کم کاری تیروئید را بررسی کرده است. این تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است با سطح بالاتری از آنتی بادی های تیروئید مرتبط باشد و مکمل ویتامین D ممکن است آنها را کاهش دهد. اما یک مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به پرکاری تیروئید که سطح ویتامین D کمتری دارند، احتمال عود دارند. مکمل ویتامین D ممکن است به کاهش آنتی بادی های تیروئید و عود پس از درمان پرکاری تیروئید کمک کند.

درمان خانگی پرکاری تیروئید با مکمل ویتامین دی

7. درمان خانگی پرکاری تیروئید با کاهش استرس

کاهش استرس، مراقبت حمایتی خوبی است و مهم نیست که وضعیت سلامتی شما چگونه است. این امر خصوصاً در مورد پرکاری تیروئید بیشتر صدق می کند، جایی که علائم شایع شامل افزایش ضربان قلب ، تپش قلب و اضطراب است. هیچ مدرک مستقیمی مبنی بر اینکه روشهای کاهش استرس می توانند بیماری گریوز یا پرکاری تیروئید را بهبود ببخشند وجود ندارد، اما روشهایی مانند: مدیتیشن، یوگا، یا درمان رفتاری شناختی ممکن است روند بهبودی شما را در حین کار روی سایر روشهای درمانی پشتیبانی کنند.

نکته آخر

برای کنترل پرکاری تیروئید نیازی به از بین بردن غده تیروئید نیست. تغییرات ساده رژیم غذایی، مکمل ها و کاهش استرس، گاهی اوقات در کنار دارو ، می توانند بدن شما را به تعادل برسانند. 


مقالات مرتبط:

برنامه رژیم غذایی پالئو (سرخپوشان)؛ فواید و نمونه برنامه غذایی 7 روزه رژیم غذایی پالئو

بهترین درمان خانگی و داروهای گیاهی برای کم کاری تیروئید

از
4
رای