ضربان قلب نرمال جنین در دوران بارداری

ضربان قلب نرمال جنین در دوران بارداری ضربان قلب طبیعی جنین شما نیز به طور عادی متفاوت خواهد بود. حرکت، خوابیدن و فعالیتهای دیگر می تواند باعث تغییر طبیعی شود. حتما در مورد نگرانی هایی که در مورد ضربان قلب کودک دارید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

چگونه متوجه می شوید که ضربان قلب کودک شما طبیعی است؟ این سوالی است که احتمالا اولین باری که صدای ضربان قلب کودک خود را می شنوید، دارید. آنچه می شنوید واقعا ممکن است شما را غافلگیر کند. بیشتر افراد برای ضربان قلب سریع کودک در دوران جنینی، آمادگی ندارند.

اگرچه کلمات زیادی برای توصیف لحظه ضربان قلب کودک وجود دارد، اما بیشتر مردم از کلماتی مانند گالوپینگ (تازنده) برای توصیف نحوه ضربان قلب استفاده می کنند. اگرچه ضربان قلب در بارداری سریعتر از ضربان قلب یک فرد بزرگسال است، اما حقیقت این است که ضربان قلب طبیعی جنین در طی مراحل بارداری تغییر می کند.

ضربان قلب کودک شما چگونه تغییر می کند؟

حدود هفته پنجم حاملگی، قلب کودک شما شروع به تپیدن می کند. در این مرحله، ضربان قلب طبیعی جنین تقریباً برابر با ضربان قلب مادر است: 80 تا 85 ضربان در دقیقه (bpm). از این مرحله، ضربان قلب در طی ماه اول به سرعت حدود سه ضربه در دقیقه در روز افزایش پیدا می کند. این به قدری دقیق است که پزشک یا مامای شما می توانند از ضربان قلب، برای کمک به مشخص کردن سن بارداری از طریق سونوگرافی استفاده کند.

میزان سقط جنین در بارداری هایی که مادر در آن ضربان قلب شنیده یا حس می کند، پایین تر است. با این حال، اگر پزشک شما متوجه شود که ضربان قلب کودک به مدت یک هفته یا بیشتر قطع شده است، می تواند نشان دهد که احتمال سقط جنین بیشتر است.

با شروع هفته نهم بارداری، ضربان قلب طبیعی جنین به طور متوسط 175 بار در دقیقه است. در این مرحله، در اواسط بارداری، شروع به کاهش سریع ضربان قلب تا حدود 120 تا 180 بار در دقیقه می کند. همچنین در 10 هفته آخر بارداری میزان ضربان قلب طبیعی جنین کاهش یافته است، اگرچه ضربان قلب طبیعی جنین هنوز هم تقریباً دو برابر ضربان قلب استراحت عادی بزرگسالان است.

ضربان قلب کودک شما چگونه تغییر می کند؟

نوسانات ضربان قلب طبیعی

ضربان قلب طبیعی جنین شما نیز به طور عادی متفاوت خواهد بود. حرکت، خوابیدن و فعالیتهای دیگر می تواند باعث تغییر طبیعی شود. حتما در مورد نگرانی هایی که در مورد ضربان قلب کودک دارید با ماما یا پزشک خود صحبت کنید.

اگر در پایان بارداری «تست بدون استرس» داده اید، می توانید نوسانات ضربان قلب را بشنوید. ضربان قلب در یک چارچوب مشخص در حالت طبیعی بالا و پایین می رود. تصور کنید که اگر شروع به انجام ورزش و سپس استراحت می کنید، صدای ضربان قلب خود را چگونه می شنوید؟ ضربان قلب شما نیز بالا و پایین می رود. کودک شما نسبت به ورزش از طریق حرکت همان واکنش را نشان می دهد.

نظارت بر ضربان قلب کودک تان در خانه

بعضی از مادران وقتی می توانند ضربان قلب کودک را در خانه کنترل کنند، احساس بهتری دارند. استفاده از داپلر در خانه برای بیشتر مادران توصیه نمی شود. نگرانی ها چند برابر شده و باعث استفاده بیش از حد از دستگاه گوش دادن داپلر و یا تفسیر غلط چه مثبت و چه منفی می شود. روش های دیگری برای گوش دادن به ضربان قلب کودک وجود دارد. در صورت نگرانی در مورد چگونگی نظارت بهتر بر ضربان قلب کودک، باید با پزشک یا ماما خود صحبت کنید.

نظارت بر جنین در زایمان

نظارت بر جنین در حین زایمان می تواند از طریق گوش کردن متناوب صدای تنفس کودک صورت گیرد، این بدان معنی است که در مراحل مختلف زایمان، برای گوش دادن از استتوسکوپ، فتوسکوپ یا داپلر دستی استفاده می کنند. می توانید کنترل متناوب الکترونیکی جنین را از طریق سیستم نظارتی بیرونی انجام دهید. یا می توانید با نظارت خارجی یا نظارت داخلی روی جنین، کنترل مداوم روی جنین داشته باشید.

نوسانات ضربان قلب طبیعی جنین

بسته به زایمان و سابقه پزشکی، هر کدام از این روش ها، مزایا و اعتباراتی را برای شما و کودکتان دارند. برای مشاوره با پزشک یا ماما خود مشورت کنید که کدام یک برای شما مناسب است. به طور کلی، زنان کم خطر نیاز به نظارت کمتری در زایمان دارند. با این حال، ممکن است کودک شما در حین مراحل زایمان علائم نیاز به نظارت شدیدتری را نشان دهد یا تداخلات ممکن است نیاز به نظارت دقیق تر برای کمک به تقویت ایمنی زایمان داشته باشد. به عنوان مثال، حتی اگر زایمان شما کم خطر باشد، اگر تزریق اکسی توسین در القا زایمان داشته باشید، احتمالا بر زایمان شما نظارت خارجی مداوم خواهد شد.

ممکن است هنگامی که ضربان قلب را می شنوید، نگران باشید که چیزی اشتباه است؛ زیرا ممکن است شدیدا متفاوت از چیزی که شما عادت به شنیدن آن را دارید، باشد، به احتمال زیاد طبیعی است. اگر نگران هستید، از پزشک خود بخواهید که شما را راهنمایی کند.

منبع: verywellfamily

از
3
رای