هفته نهم بارداری چگونه است؛ علائم مادر، وضعیت جنین و تغذیه هفته 9

هفته نهم بارداری چگونه است؛ علائم مادر، وضعیت جنین و تغذیه هفته 9 هفته نهم بارداری چگونه است؛ علائم هفته نهم بارداری، شکل جنین، لکه بینی، علائم سقط جنین، سونوگرافی، آزمایش، اتفاقات و در هفته نهم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم در سلام دنیا بخوانید.

هفته نهم بارداری بدن شما نسبت به چند ماه قبل تغییراتی کرده است.ازمهم ترین تغییرات هفته نهم بارداری می توان به رشد بیشتر جنین، تغییر بدن مادر، تغییر علائم اشاره کرد. در طی هفته نهم بارداری جنین تکامل و رشد اجزا بدن از جمله انگشتان پا، آرنج و زانو را دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اتفاقات مهم حاملگی در هفته نهم بارداری از علائم هفته نهم گرفته تا سونوگرافی لکه بینی، علائم سقط جنین ، در هفته نهم بارداری چی بخوریم و چی نخوریم و مراقبت های لازم هفته 9، تا پایان این مطلب سلام دنیا با ما همراه باشید.

هفته نهم بارداری یعنی چند ماهگی

در هفته نهم بارداری شما وارد سومین ماه بارداری خود می شوید.

هفته نهم بارداری چگونه است

باید بدانید که معمولا در هفته نهم بارداری حالت تهوع صبحگاهی به اوج خود می‌رسد. البته علائم دیگر نظیر  خستگی و تکرر ادرار در بارداری نیز همچنان ادامه دارند. ممکن است در ادامه علائم سوزش سر دل، خارش سینه‌ها و فراز و نشیب‌های عاطفی بارداری را هم تجربه کنید.در طی هفته نهم مادر نوسانات خلقی را تجربه می کند که به دلیل نوسانات استروژن و پروژسترون ایجاد می شوند، البته عواملی چون استرس‌های فیزیکی، اجتماعی و عاطفی بارداری همگی می توانند در خلق و خوی شما دخیل باشند. علاوه بر درد سینه ها تغییر هورمون‌ها، به‌علاوه رشد و کشیده شدن پوست، می‌تواند باعث ایجاد خارش در سینه های مادر شود.


حتما بخوانید: علت خارش سینه در بارداری


هورمون پروژسترون باعث صاف و شل شدن ماهیچه‌های صاف بدن شده و هضم را کند می‌کند تا بتوانید از طریق غذایی که میل می کنید مواد مغذی بیشتری جذب کنید.اما اسفنکتر معده با بازگشت غذا و اسید به سمت مری موجب افزایش سوزش سردل در مادران باردار می شود.

هفته نهم بارداری چگونه است

در این مرحله به تغییرات زندگی با به دنیا آمدن کودک فکر می کنید. شاید به همین دلیل است که به دنبال راه هایی برای صرفه جویی در پول هستید. همچنین باید در مورد مرخصی زایمان با شرکت صحبت کنید.

اندازه جنین در هفته نهم بارداری

جنین به اندازه یک گیلاس است. جنین حدود 2.3 سانتی متر قد و 20 گرم وزن دارد و به سرعت در حال رشد است. هفته نهم بارداری یعنی ماه دوم بارداری. در ماه سوم جنین شکل کودک به خود گرفته و بوی بد سه ماهه اول تمام شده است!

اندازه جنین در هفته نهم بارداری

علائم بارداری در هفته نهم

در حال حاضر هورمون بارداری اچ جی سی (گنادوتروپین جفتی انسان) به اوج خود رسیده است. و بدان معنی است که در هفته نهم برخی از علائم بارداری بیشتر شده است. البته در این مرحله حال شما بسیار بهتر شده است. علائم بارداری هفته نهم به قرار زیر است:

1. تغییر روحیه

به دلیل هورمون ها و تهوع و خستگی نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید. بهتر است در این مرحله خواب بهتر، مراقبه و استراحت داشته باشید. از شرایط استرس زا برای سلامت روانی خود دوری کنید.

2. ناخوشی و تهوع صبحگاهی

حدود 80 درصد از زنان باردار صبح ها حال خوبی ندارند. البته بهتر است بگوییم تمام روز حال بدی دارند! ممکن است تهوع داشته و یا استفراغ کنید. اگر دوقلو باردار باشید تهوع و استفراغ شدیدتر است.


حتما بخوانید:  راهکارهایی برای رفع حالت تهوع زنان باردار


در هفته نهم ناخوشی صبحگاهی به اوج خود می رسد. زنجبیل، میان وعده ها و تنقلات و ویتامین B6 به کاهش تهوع کمک می کنند.

ناخوشی و تهوع صبحگاهی از علائم هفته نهم بارداری

3. تکرر ادرار

از آنجایی که رحم شما در حال بزرگ شدن است و به دلیل جریان خون زیاد در ناحیه لگن ممکن است بیش از قبل ادرار کنید. مبادا به این دلیل نوشیدن آب را کاهش دهید زیرا بدن شما به آب کافی نیاز دارد.

4. خستگی

در حالی که هورمون های شما در حال فعالیت بوده تا رشد جنین را مساعدت کنند، شما احساس خستگی شدید خواهید داشت. اگر می توانید بیشتر بخوابید و از افت قند خون با خوردن میان وعده های سالم جلوگیری کنید. در سه ماهه دوم انرژی خود را به دست خواهید آورد.

5. گرفتگی بینی

تعجب نکنید! بارداری باعث تولید مخاط در بدن و گرفتگی بینی می شود.

گرفتگی بینی از علائم هفته نهم بارداری

6. سردرد

ترشح هورمون ها، کاهش آب بدن، کاهش کافئین، گرسنگی، کمبود خواب و استرس از عوامل سردرد هستند. سعی کنید هر چند ساعت غذا بخورید، استراحت کنید و آب زیاد بنوشید. کمپرس آب گرم یا سرد سردرد را کاهش داده و بهتر می توانید استراحت کنید. قبل از مصرف هر دارو با پزشک مشورت کنید. بسیاری از افراد می گویند استامینوفن خوب است، اما آسپرین و ایبوپروفن خوب نیستند که بستگی به سابقه بیماری و سایر داروهایی که مصرف می کنید دارد.


حتما بخوانید: درمان خانگی سردرد در بارداری بدون قرص


اندازه شکم در هفته نهم بارداری

لباس های بسیاری از زنان باردار در هفته نهم بارداری تنگ شده است. رحم بزرگ شده تا فضای کافی برای رشد جنین فراهم کند. در واقع اندازه رحم دو برابر شده است! در پایین شکم احساس سفتی دارید که در واقع رحم شماست. در این هفته بارداری شما تا حدی مشخص است! در هفته های آینده رحم شما بزرگتر می شود.

افزایش وزن در هفته نهم خوب نیست. میزان افزایش وزن در طول بارداری بستگی به شاخص توده بدنی قبل از بارداری دارد. به عنوان مثال، اگر شاخص توده بدنی شما متوسط ​​باشد، باید بین 25 تا 35 پوند وزن اضافه کنید که حدود سه تا پنج پوند از آن در سه ماهه اول بارداری است. اگر در هفته نهم بارداری بوده و دوقلو باردار هستید باید هفته ای یک پوند وزن اضافه کنید.

بسیاری از زنان باردار به علت ناراحتی صبحگاهی و تهوع در هفته ی نهم وزن کم می کنند! بهتر است در این مورد با ماما صحبت کرده که آیا کاهش وزن ناگهانی است و یا شدید. به نظر اکثر پزشکان کاهش اندک وزن در این مرحله اکی است. پس از برگشتن اشتها وزن اضافه خواهید کرد.

در برخی از زنان باردار تهوع به حدی شدید است که نیاز به درمان دارند. استفراغ شدید حاملگی باعث کاهش آب بدن می شود. اگر کاهش وزن داشته باشید پزشک شما را معاینه کرده که آیا استفراغ شدید حاملگی دارید.

استفراغ شدید حاملگی را می توان درمان کرد. ممکن است نیاز به تزریق وریدی و داروهای ضد تهوع داشته باشید.

در هفته نهم بارداری چه اتفاقی می افتد

مادر

احتمالا در هفته نهم هم بارداری شما برای سایر افراد قابل تشخیص نباشد اما ممکن است خودتان متجه تغییراتی در بدن خود شوید،زیرا علائم اولیه بارداری با شدت بیشتری در حال رخ دادن هستند.در طی این هفته از بارداری با افزایش سایز دور کمر و یا نفخ ناشی از هورمون ها مواجه می شوید و متوجه می شوید که لباسهای تان کمی برای تان تنگ شده اند.در طی هفته نهم بارداری سینه های مادر سنگین تر و نوک آن تیره تر می شود.علاوه براین به دلیل افزایش حجم خون در جهت رساندن مواد مغذی به جنین ممکن است رگ های بدن برجسته تر شوند.

جنین

در این هفته جنین تقریبا اندازه یک انگور یا یک زیتون است و وزنی حدودی آن سه چهارم اینچ است.جنین در این تغییرات هیجان انگیزی دارد،اعضای اصلی بدن او همچنان در حال رشد هستند، بازوها در حال تکامل و آرنج ها می توانند خم شوند. حالا دیگر انگشتان کوچک پای او رشد کرده و گوش و پلک هایی که از هفته قبل ظاهر شده بودند همچنان به رشد خود ادامه می دهند.جنین در هفته نهم بارداری فعالیت بیشتری دارد،البته شما متوجه حرکت او نمی شوید اما می توانید در آزمایش سونوگرافی صدای ضربان قلب او را بشنوید.

در هفته نهم بارداری چه اتفاقی می افتد

هفته نهم بارداری و لکه بینی

یکی از عوارض شایع سه ماه اول بارداری خونریزی خفیف یا لکه بینی است اما در صورتی که خونریزی یا لکه بینی بیشتر از چند قطره در لباس‌ زیر خود مشاهده کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید و موضوع را اطلاع دهید. خبر خوب این است که بیش از 50 درصد از زنانی که در دوران بارداری لکه بینی و یا خونریزی را تجربه می کنند، حاملگی آن‌ها دچار مشکلی نمی شود و نوزادان سالمی به دنیا می‌آورند.پزشک در اکثر مواقع با ارائه روشهای درمانی می تواند این مشکل را رفع کند.


حتما بخوانید: لکه بینی در بارداری نشانه چیست


هفته نهم بارداری و جنسیت جنین

اگرچه اکثر والدین مشتاقانه منتظر تعیین جنسیت فرزند خود هستند اما باید بدانید که در هفته نهم بارداری تعیین جنسیت زود است و باید چند هفته دیگر نیز منتظر بمانید.در حقیقت پایه‌های اندام‌های جنسی نوزاد مابین هفته هفتم و هفته دوازدهم بارداری شکل می‌گیرند. هفته نهم بارداری هم مابین این هفته ها قرار دارد پس برای تعیین جنسیت باید کمی صبر کنید. در هفته‌های آینده اندام های جنسی نوزاد با ترشح هورمون‌های مرتبط با جنسیت ازجمله تستسترون،کاملا شکل می گیرند،یعنی در مراجعه های هفته 18 تا هفته 21 بارداری از طریق سونوگرافی می‌توان جنسیت جنین را مشخص کرد.

هفته نهم بارداری و جنسیت جنین

هفته نهم بارداری دوقلو

در صورتی که در هفته نهم بارداری سونوگرافی انجام دهید، ممکن است متوجه شوید که دوقلو باردار هستید. اگرچه این موضوع میتواند هیجان انگیز باشد اما باید بدانید که مادران که دو قلو بارد ار هستند به مراقبت ها و مشاوره و گفتگو بیشتر یا پزشک خود نیاز دارند.برخی از خانوم ها که بارداری دو قلو دارند با عوارض بارداری بیشتر روبه رو می شوند.برخی از این عوارض شامل:

 • کم خونی
 • دیابت بارداری
 • پره اکلامپسی
 • زایمان زودرس
 • کلستاز بارداری
 • خونریزی واژن
 • محدودیت رشد داخل رحمی یا تاخیر در رشد جنینسندرم انتقال خون دوقلو به دوقلو، که هنگامی رخ می دهد که یک نوزاد خونتری نسبت به نوزاد دیگر دریافت می کند.
 • در صورت داشتن تهوع صبحگاهی شدید،حتما برای راه حل درمان با پزشک خود مشورت کنید زیرا این می تواند علائم هایپرمیزیس گراویداروم باشد. این مشکل تهوع و استفراغ شدید در طی باردرای را در پی دارد.

سونوگرافی هفته نهم

اولین ویزیت قبل از زایمان معمولا بین هفته های 8 و 12 است. باید تا این مرحله ماما شما را ویزیت کرده باشد! در این مرحله از سونوگرافی صدای ضربان قلب جنین را می شنوید. جالب است. سونوگرافی هفته نهم ترانس واژینال است و بدین معنی است که پزشک یا متخصص سونوگرافی پروب را داخل واژن کرده زیرا رحم هنوز در پشت استخوان لگن قرار دارد. (نگران نباشید! درد ندارد) پروب امواجی پخش می کند و شما تصویر جنین را می بینید.

نه تنها جنین را می بینید که شبیه به لوبیاست، بلکه متوجه می شوید حاملگی درون رحمی است (به این معنی که هیچ نشانه ای از حاملگی خارج رحمی یا لوله ای مولار وجود ندارد). پزشک ممکن است ساک حاملگی، کیسه زرده و قطب جنین را نشان دهد. درست است، هفته نهم بارداری بسیار مهم است: نوزاد دیگر جنین نیست – اکنون یک کودک است! این دو کلمه مراحل مختلف رشد را تعریف می کنند. فاز جنینی در مورد تشکیل اندام های اصلی، از جمله مغز، قلب و ریه، و دست ها و پاها است. و بعد از شکل گیری، اندام ها رشد می کنند.

در هفته نهم بارداری، ویژگی های چهره مشخص تر است. و ضربان قلب کودک با داپلر مشخص است. در هفته ی نهم بارداری، احتمال بروز سقط جنین در بسیاری از زنان وجود دارد. اطمینان داشته باشید که بعد از تشکیل قلب خطر سقط جنین فقط 3 درصد است. در هفته های آینده، حتی کمتر نیز می شود.

در طی این هفته سونوگرافی به منظور تعیین وضعیت جنین و تایید سلامت بارداری و عدم بروز نواقصی مانند بارداری خارج رحمی انجام می شود. علاوه براین، در طی سونوگرافی پزشک ساک حاملگی و کیسه زرده جنین را مورد بررسی قرار می دهد.از انجایی که تا هفته نهم بارداری احتمال بروز سقط‌جنین همچنان وجود دارد، اما شنیدن صدای قلب جنین موجب کاهش 9 درصدی خطر بروز این مشکل می شود،البته در هفته های آتی خطر سقط جنین به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

آزمایش در هفته نهم بارداری

سایر آزمایش های قبل از زایمان در هفته نهم بارداری شامل آزمایش خون برای اندازه گیری سطح هورمون، گروه خونی، تعداد گلبول های قرمز و سفید خون و برخی بیماری ها است. شما نیاز به پاپ اسمیر برای بررسی اختلالات (که ممکن است از نشانه های سرطان دهانه رحم باشد) و STDs، و آزمایش ادرار برای بررسی سطح پروتئین و هورمون دارید.

آزمایش در هفته نهم بارداری

علائم سقط جنین در هفته نهم بارداری

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد خطر بروز سقط جنین در هفته نهم هم وجود دارد و می تواند  اغلب شبیه به یک قاعدگی معمولی باشد.اما در برخی موارد،برای برداشتن تمام مواد جنین و جلوگیری از بروز عوارض بیشتر اتساع و کورتاژ نیاز است. احتمال سقط جنین در این هفته تنها 3 درصد است اما در صورت بروز علائم شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.برخی علائم سقط جنین در هفته نهم بارداری عبارت انداز:


حتما بخوانید: راههای جلوگیری از سقط جنین در ماههای اول با طب سنتی


عدم وجود علائم بارداری

در صورتی که جنین سقط شود مادر علائم بارداری نظیر خستگی یا تهوع صبحگاهی که تجربه کرده بود را دیگر ندارد. این اتفاق به دلیل عدم رشد جنین و جفت و قوی نبودن هورمون‌های بارداری به‌اندازه اوایل حاملگی رخ می دهد.

خونریزی و ترشح واژن

مادر خونریزی واژینال که ممکن است خفیف و لکه‌دار یا بسیار سنگین باشد،را تجربه می کند.هر نوع خونریزی واژینالی که طی یک شب یا در یک ساعت رخ دهد،مورد اورژانسی تلقی می شود.

گرفتگی رحم

گرفتگی رحم ناشی از سقط جنین دقیقا مشابه گرفتگی معمولی در دوران قاعدگی است.این گرفتگی اغلب قسمت تحتانی شکم و کمر را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است بصورت گهگاه یا دائمی رخ بدهد. بااین‌وجود، شدت گرفتگی معمولاً مانند انقباضات زایمان نیستند.

:گرفتگی رحم علائم سقط جنین در هفته نهم بارداری

عفونت داخلی

سقط جنین زنان را در معرض خطر عفونت نیز قرار می دهد، به خصوص اگر سقط ناقص انجام شود! سقط ناقص یعنی هنوز مواد جنینی در رحم مادر باقی مانده است.از جمله علائم عفونت میتوان به ترشحات غلیظ و کثیف واژن، تب، لرز و نشانه‌هایی شبیه آنفولانزا اشاره کرد.

علت سقط جنین در هفته نهم بارداری

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد خطر بروز سقط جنین در سه‌ماهه اول،حدود 10 تا 15 درصد است،البته بعد از اتمام این سه ماه خطر سقط جنین به‌طور قابل توجهی کاهش می یابد. عوامل مختلفی در سقط ‌جنین زودهنگام نقش دارند که در ادامه به بررسی مهمترین علت های آن می پردازیم:

ژنتیک

 ناهنجاری‌های کروموزومی در زمان تشکیل لقاح عامل 50 درصد سقط‌های جنین سه‌ماهه اول بارداری محسوب می شوند . البته این مورد بیشتر در مادرانی که بالای 35 سال سن دارد، مشاهده می‌شود.

عفونت‌ها

ابتلا مادر به عفونت رحم یا دهانه رحم می‌تواند عامل خطرناکی برای جنین در حال رشد باشد و سقط‌جنین را در پی داشته باشد.هر گونه عفونتی که بتواند به جنین یا جفت انتقال پیدا کند می تواند تاثیر منفی بر سلامت بارداری داشته باشد و ممکن است باعث سقط جنین شود. برخی از این عفونت‌ها شامل:

 • لیستریا
 • پاروویروس B19
 • سرخجه
 • هرپس سیمپلکس
 • توکسوپلاسما گوندی
 • سیتومگالوویروس

علت سقط جنین در هفته نهم بارداری:عفونت

مشکلات آناتومیک

ابتلا مادر به مشکلات آناتومیک رحمی مادرزادی مانع از رشد صحیح جنین رحم می شود بنابراین احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.

اختلالات لخته شدن

اختلالات انعقادی به وضعیتی گفته می شود که باعث تشکیل بیش‌ازحد معمول لخته‌های خونی می‌شود.در زمان   بارداری ممکن است این لخته ها در جفت ایجاد شوند ومانع  از رسیدن غذا و اکسیژن به جنین می شود.

در هفته نهم بارداری چی بخوریم

در هفته های نهم بارداری شما باید مواد غذایی حاوی مقدار زیادی ویتامین و مواد مغذی را مصرف کنید.

 •  سبزیجات، نخودفرنگی، غلات کامل و میوه‌ها در دسته غذاهای مفید و مغذی هستند. بااین‌حال، از مصرف مرکبات و هر چیز خیلی تند که ممکن است موجب بدتر شدن سوزش سر دل شوند، اجتناب کنید.

در هفته نهم بارداری چی بخوریم

 • انواع گوشت و ماهی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. اگر به خوردن ماهی علاقه‌ دارید، ماهی که سطج جیوه کمتری دارد را انتخاب کنید.
 • برخی تحقیقات درزمینهٔ بارداری مشخص کرده است که مصرف ویتامین B6 به کاهش حالت تهوع در زمان بارداری کمک میکند. موز، برنج قهوه‌ای، گوشت بدون چربی، مرغ، ماهی، آووکادو، غلات کامل، ذرت و آجیل منابع غنی از ویتامین B6 محسوب می شوند.

حتما بخوانید: خواص ویتامین B6 (پیریدوکسین) برای سلامتی


 • مصرف پروتئین‌های باکیفیت شامل تخم‌مرغ، لوبیا، ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی، کره بادام‌زمینی، شیر، ماست و پنیر را در برنامه غذایی خود بگنجانید.
 • مصرف لبنیات در برنامه غذایی خود را افزایش دهید.

در هفته نهم بارداری چی بخوریم:مصرف شیر

 • مواد غذایی گه دارای چربی سالم هستند نظیر آجیل، دانه‌های خوراکی، آووکادو، ماهی و روغن زیتون را میل نمایید.
 • مواد غذایی در گروه غلات کامل مانند کینوآ، ماکارونی از آرد کامل، نان سبوس‌دار، جو دوسر یا برنج قهوه‌ای برای سلامت بارداری مفید هستند،حتما آنها را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
 • آب فراوان بنوشید.

در هفته نهم بارداری چی نخوریم

 • از مصرف گوشت، ماهی یا تخم مرغ نیمه پخته اجتناب کنید.
 • از خوردن هر گونه گوشتی که از اغذیه فروشی های بیرون از خانه تهیه شده خووداری کنید.
  از مصرف ماهی های که جیوه ای زیاد دارند نظیر شمشیر ماهی، کوسه و ماهی خال مخالی پرهیز کنید.
 • در زمان بارداری مصرف الکل موجب سقط جنین، مرده زایی یا اختلالات طیف الکل جنین (FASD) در کودک شما شود.پس از مصرف الکل خودداری کنید.
 • در هفته نهم از استعمال دخانیات خودداری کنید.
 • مواد غذایی مضر نظیر تنقلات،شیرنی ها،فست فود را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
 • از مصرف غذاهای تند و چرب خودداری کنید.

در هفته نهم بارداری چی نخوریم

مراقبت های لازم هفته نهم بارداری

 • در صورت بروز خونریزی همراه با درد حتماً به پزشک مراجعه کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • در زمان بالا رفتن از پله مراقب باشید و بعد از بالا رفتن از چند پله جند دقیقه صبر کنید و ادامه دهید چرا که سرعت زیاد در هنگام بالا رفتن از پله ها ممکن است باعث خونریزی شود.
 • برای جلوگیری از ایجاد فشار زیاد روی بدنتان در زمان نشستن یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا باعث بروز مشکلی نشود.
 • بهتر است کارهای رنگ کردن خانه را از قبل انجام دهید و در معرض بوی مواد شیمیایی حاصل از رنگ قرار نگیرید.
 • قرار ملاقات با پزشک خود را رعایت کنید و حتما حضور داشته باشید.
 • در صورت بروز هر گونه علائم شدید حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
 • ورزش های سبک مانند پیاده روی برای مادران باردار خوب هستند،بعد از مشورت با پزشک پیاده روی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

مراقبت های لازم هفته نهم بارداری

فهرست فعالیت ها در هفته نهم بارداری

 • سینه بند مناسب بارداری بخرید.
 • هزینه ی زایمان را مشخص کنید.
 • پاسخ سوالات اولیه خود در مورد بارداری را دریافت کنید.
سخن پایانی:

در هفته نهم بارداری، جنین وارد فاز جدیدی می شود. در این هفته اندام های اصلی مثل مغز، قلب، دست و پا تشکیل می شود. به علت تهوع صبحگاهی بیشتر زنان باردار، وزن کم می کنند. هفته نهم بارداری با تغییرات هیجان انگیزی همراه است زیرا اجزای بدن انگشتان پا کودک هم در حال شکل گیری هستن و در جلسه سووگرافی می توانید صدای ضربان قلب جنین را بشنوید.برای حفظ سلامت خود و جنین تان هم در هفته های نهم مراقبت ها و نکاتی که پزشک به شما می گوید را رعایت کنید.


مطالب مرتبط:

همه چیز درباره هفته دهم بارداری

همه چیز درباره هفته یازدهم بارداریاز
2
رای