خارش سینه در بارداری: دلایل و درمان های خانگی برای تسکین خارش سینه

خارش سینه در بارداری: دلایل و درمان های خانگی برای تسکین خارش سینه یکی از علائمی که در دوران بارداری تجربه می کنید خارش سینه ها است که می تواند دلایل زیادی داشته باشد از جمله: تغییرات هورمونی، اگزما و.... درمان های خانگی و ساده ای برای تسکین درد و خارش سینه ها در بارداری وجود دارد.

تصور می کنید که آن را تجربه کرده اید- حالت تهوع و استفراغ، خستگی شدید همراه با بی خوابی، همراه با هوس های آخر شب برای ترشی و بستنی. چرا این گونه است؟ چرا سینه های شما دچار خارش می شود؟ بله، این هم یک مساله دیگر است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است سینه و نوک پستان شما در دوران بارداری دچار خارش شود. بیشتر آنها مربوط به سوزش پوستی یا هورمون های در حال تغییر است. با این وجود، مواقعی وجود دارد که برای خارش باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. در اینجا توضیح داده شده است که آیا این مساله جدی است یا فقط آزاردهنده است.

علل خارش در دوران بارداری

1. تغییرات هورمونی

هورمون های شما در دوران بارداری بیش از حد فعال می شوند، به ویژه با نزدیک شدن به زمان زایمان شما فعالیت آنها بیشتر می شود. با همه این تغییر، انواع علائم از جمله خارش پوست ایجاد می شود. در واقع، ممکن است شما را کاملا دیوانه کند، اما اگر بیماری خاصی نداشته باشید، خارش کاملاً عادی است.

2. کشش پوست

همزمان با رشد کودک و بزرگ شدن شکم شما، پوست تان کشیده می شود تا شکل و افزایش وزن جدید شما را در خود جای دهد. حتی ممکن است شما متوجه رگه ها یا خطوطی با فاصله زیاد با نام شیار بارداری-ترک بارداری بر روی شکم، سینه ها، مفصل ران و باسن خود شوید. در صورت شکل گیری آنها، ممکن است احساس خارش یا سوزش کنید. ترک های بارداری می تواند طیف وسیعی از رنگ ها از قرمز تا صورتی و آبی یا حتی بنفش داشته باشد. آنها با گذشت زمان با تبدیل به رنگ های روشن تر محو می شوند و ممکن است قسمت های بزرگ تری از بدن شما را بپوشانند.

دلایل خارش سینه در حاملگی

3. اگزما

اگزما ناشی از بارداری، شایعترین بیماری پوستی است که شما می توانید در طول 9 ماه بارداری کودک به آن دچار شوید. زخم ها می تواند بر روی سینه ها و سایر قسمت های بدن ایجاد شود. در کنار خارش، ممکن است دچار خشکی پوست، لکه قرمز، ترک خوردگی یا پوسته پوسته شدن، یا برجستگی های کوچک و بزرگ شوید.

4. اریتم توکسیک حاملگی و ضایعه پلی مورفیک حاملگی (PUPPP)

این نام کاملا بیانگر این بیماری است، اما PUPPP یکی دیگر از دلایل شایع خارش در دوران بارداری است. ممکن است همراه با خارش، کهیر یا برآمدگی های کوچکی نیز روی پوست مشاهده شود. آنها می توانند به صورت جداگانه یا با زخم ها ظاهر شوند و به طور کلی از شکم به سمت سینه، رانها و باسن پخش می شوند. اگرچه این وضعیت بسیار ناخوشایند است، اما پزشکان دقیقا نمی دانند علت آن چیست.

5. خارش بارداری

یکی دیگر از شرایط خاص بارداری، خارش بارداری (prurigo) است. این بیماری پاسخ سیستم ایمنی بدن به تمام تغییراتی است که در دوران بارداری به وجود می آید. ممکن است بر روی قفسه سینه یا سایر قسمت های بدن کمی برآمدگی ایجاد کند. ممکن است دچار خارش شده و مانند نیش های حشرات به نظر برسد. تعداد این برآمدگی ها ممکن است در ابتدا کم باشد، اما با گذشت زمان افزایش می یابد. این وضعیت ممکن است ماه ها ادامه داشته باشد و حتی پس از زایمان کودک شما ادامه یابد.

علل خارش سینه در بارداری

6. اینترتریگو

اینترتریگو فقط یک اصطلاح فانتزی برای زخم در زیر سینه است و یک بیماری خاص برای بارداری نیز محسوب نمی شود. در عوض، هر زمان که رطوبت، گرما و حساسیت در قسمت های زنانه تان ایجاد می شود، ممکن است به اینترتریگو دچار شوید. با تمام تغییرات پستان که مشاهده کرده اید، می توانید ببینید که چگونه ممکن است این مساله اتفاق بیفتد، به خصوص اگر خوش شانس باشید که در طول تابستان چند قلو باردار باشید. ممکن است متوجه پوستی قرمز، خارشی، سفید یا مرطوب شوید. گاهی فقط این مساله نیست، ممکن است پوست شما ترک خورده یا صدمه ببیند.

چه زمانی خارش سینه ها در بارداری اتفاق می افتد

شما می توانید تغییرات پستان –مانند تورم، حساسیت و تومور- را حتی در اوایل بارداری تجربه کنید. با وجود تمام این احساسات، ممکن است در هفته های اول بارداری خارش را تجربه کنید. ترک های بارداری می تواند در هر زمانی، حتی قبل یا بعد از بارداری رخ دهد، اما مطالعه ای در سال 2017 نشان داد که حدود 43 درصد از خانم ها تا هفته 24 بارداری آنها را تجربه می کنند. در غیر این صورت این علائم در سه ماهه دوم بارداری تا اوایل سه ماهه سوم بارداری ظاهر می شود. این علائم احتمالا بعد از حاملگی به وجود می آیند، اما سپس روشن و ناپدید می شوند.

همین اتفاق در مورد اینترتریگو و خارش بارداری نیز رخ می دهد- آنها می توانند در هر زمانی اتفاق بیافتند. اگزما بر اساس یک منبع قابل اعتماد، معمولا در اوایل بارداری و در سه ماهه اول و دوم بارداری رخ می دهد. از طرف دیگر، PUPPP ممکن است تا دیرتر و در سه ماهه سوم اتفاق بیافتد. پزشک شما می تواند با معاینه در ناحیه، علت خارش شما را تشخیص دهد. اما برای کمک به شناسایی، به زمان بندی و سایر علائم توجه داشته باشید.

چه زمانی خارش سینه ها در بارداری اتفاق می افتد

آیا خارش سینه ها نشانه ای از بارداری زودهنگام است؟

ممکن است دلیلش این مساله باشد. دوباره تغییرات زودهنگام سینه شروع می شود. جابه جایی هورمونی همچنین می تواند شرایط خاصی را ایجاد کند. به عنوان مثال، بر اساس گفته های یک منبع معتبر، حدود 50 نفر از زنانی که قبل از بارداری به اگزما مبتلا بوده اند، علائم شان در دوران بارداری وخیم تر شده است. اگر تصور می کنید که ممکن است باردار باشید، یک تست حاملگی خانگی انجام دهید تا متوجه این مساله شوید. یا برای نتایج دقیقتر به پزشک مراجعه کنید.

درمان های خانگی برای تکسین خارش سینه در بارداری

ممکن است در صورت بروز برخی از بیمای ها مانند PUPPP یا خارش در بارداری، نتوانید از خارش سینه ها جلوگیری کنید. گفته می شود که کارهای بسیاری می توانید انجام دهید تا قسمت های زنانه خود را آرام، خوب و مناسب نگه دارید.

1. بدن خود را پر آب نگه دارید

آب بنوشید. زنان باردار در دوران بارداری به حداقل 10 فنجان مایعات احتیاج دارند و احتمال اینکه شما به اندازه کافی آب ننوشید، وجود دارد. عوارض جانبی کم آبی بدن حتی خفیف، شامل خشکی پوست است که می تواند باعث خارش شود. خبر خوب این است که نوشیدن آب بیشتر می تواند به سایر مشکلات بارداری مانند یبوست کمک کند. و اگر قصد شیردهی به کودک تان را دارید، ممکن است حتی به آب بیشتری نیاز داشته باشید. مادران شیرده حداقل به 13 فنجان آب و مایعات دیگر نیاز دارند تا نیازهای آب بدن خود را تامین کنند.

درمان های خانگی برای تکسین خارش سینه در بارداری

2. لباس با پارچه های طبیعی بپوشید

مراجعه به کمد لباس شما ممکن است نشان دهد که چرا سینه های شما دچار خارش می شوند. پنبه و سایر الیاف های طبیعی مانند بامبو، مثل الیاف های مصنوعی باعث عرق کردن و رطوبت در بدن شما نمی شوند. آیا نمی خواهید برای سوتین و پیراهن های جدید هزینه کنید؟ ممکن است موقتا بخواهید در زیر لباس های دیگر، لباس های پنبه ای یا ابریمشی بپوشید- حداقل تا زمانی که بدترین حالت خارش ها برطرف شوند.

3. لباس های گشاد تر بپوشید

وقتی در این دوران قرار دارید، به اندازه سوتینی که به تن دارید، توجه کنید. ممکن است بخواهید سایز سوتین خود را بزرگ تر کرده تا به خودتان – و سینه هایتان- فضای بیشتری برای نفس کشیدن بدهید. شما می خواهید که سینه بند شما، سینه هایتان را نگه دارد، اما نه خیلی محکم بوده یا محدود کننده باشد. به مغازه مورد علاقه خود بروید و در صورت امکان، از شخص حرفه ای بخواهید اندازه را برای شما مشخص کند. و اگر مشخص نیست، حتما ذکر کنید که شما باردار هستید. اندازه های شما ممکن است قبل (و بعد از زایمان) تغییر کند.

4. خود را آرام کنید

به جای خاراندن خود، دوش آب سرد گرفته یا از یک لیف خنک استفاده کنید تا خارش شما آرام شود. وان آب گرم یا ولرم ممکن است به طور ویژه به درمان بیماری هایی مانند اگزما کمک کند. نکته اصلی این است که باید آب دمایی بین 85 تا 90 درجه فارنهایت (29.4 تا 32.2 درجه سانتی گراد) داشته باشد. ممکن است دماسنج در دسترس شما نباشد، اما در این درجه حرارت آب، فقط کمی گرما در پشت دستتان احساس می کنید. همچنین: در صورت امکان زمان دوش و وان حمام را به 5 تا 10 دقیقه محدود کنید. زمان بیشتر ممکن است باعث خشک شدن پوست شما شود.

راه های تسکین خارش سینه در بارداری

5. مرطوب کننده بر روی آن اعمال کنید

سعی کنید تا مرطوب کننده تسکین دهنده را مستقیما روی سینه و نوک سینه خود اعمال کنید. کرم و پمادها بر روی پوست خشک یا ملتهب بهتر عمل می کند. برخی از خانم ها لانولین را بر روی سینه های خشک اعمال می کنند. موادی مانند شی باتر، کره کاکائو، روغن زیتون و روغن جوجوبا انتخاب های خوبی هستند. همچنین محصولاتی که حاوی اسید لاکتیک، اسید هیالورونیک، گلیسیرین و دایمتیکون هستند. مرطوب کننده ها را بلافاصله بعد از پاک کردن پوست با یک حوله تمیز بمالید. هر کدام را که انتخاب می کنید، یک آزمایش پچ انجام دهید و به مدت 24 تا 48 ساعت به ناحیه چرب کرده توجه کنید تا متوجه هر گونه واکنش (آلرژی) شوید.

6. مواد شوینده خود را عوض کنید

صابون ها و مواد شوینده با عطرهای مصنوعی ممکن است بیماری های پوستی را وخیم تر کنند. بنابراین، از هر گونه افزودنی های بالقوه تحریک کننده قدیمی صرف نظر کنید - حتی اگر بوی شگفت انگیزی هم داشته باشند. در عوض سعی کنید مواد شوینده «آزاد و پاک» را انتخاب کنید. و صابون هایی را برای بدن خود انتخاب کنید که به همین اندازه ساده و ضد آلرژی هستند. انتخاب های خوب ممکن است شامل شستشوی بدن با مرطوب کننده CeraVe یا شستشو دهنده روزانه بدن Cetaphil باشد.

چرا در بارداری دچار خارش سینه می شویم و درمان آن

7. یک رژیم غذایی متعادل داشته باشید

ترک های پوستی ممکن است اجتناب ناپذیر باشد (و در ژنیتک شما وجود داشته باشد)، اما آنها ممکن است در دوره هایی که سریعا وزن اضافه می کنید نیز ایجاد شود. پزشکان به طور کلی توصیه می کنند که زنان در طی بارداری بین 11 تا 15 کیلوگرم افزایش وزن داشته باشند. اگر در نهایت وزنی بالاتر از این محدوده دارید، ممکن است بخواهید با پزشک خود صحبت کنید. شما در واقع برای دو نفر غذا نمی خورید. تنها 300 کالری بیشتر در طول روز برای تامین مواد مغذی مورد نیاز کودک در حال رشد شما کافی است.

نکته: اگر وزن شما دقیقا مطابق با این دستورالعمل نیست، نترسید. بسته یه شاخص توده بدنی شما از آغاز، دامنه افزایش وزن شما بین 5 تا 18 کیلوگرم است. و اگر شما دو قلو یا چند قلو باردار هستید، این میزان وزن بیشتر می شود.

چه موقع نگران شوید (و به پزشک مراجعه کنید)

چندین مشکل دیگر نیز وجود دارد که ممکن است منجر به خارش سینه ها شود. متاسفانه آنها خودشان به تنهایی مشخص نمی شوند. بنابراین، اگر فکر می کنید ممکن است به کمک نیاز داشته باشید، امروز با پزشک خود ملاقات کنید.

بیماری هایی که منجر به خارش سینه ها در بارداری می شود

1. عفونت مخمر

ممکن است فقط در مورد ابتلا به عفونت مخمر شنیده باشید. اما مخمر نیز می تواند به سینه ها حمله کند. با تمام تغییرات در دوره بارداری، خارش نوک سینه ها ناشی از عفونت مخمر بیشتر از آنکه مایل به دانستن آن باشید، اتفاق می افتد. عفونت شما ممکن است با عفونت فعلی مخمر واژینال، آسیب نوک پستان یا شاید دوره اخیر مصرف آنتی بیوتیک مرتبط باشد. هر دلیلی که داشته باشد، ممکن است خارش، سوزش، حس گزیدگی تا درد را تجربه کنید. ممکن است نوک پستان شما به رنگ صورتی روشن به نظر برسد یا ممکن است پوستی قرمز یا خشک یا پوسته پوسته یا حتی جوش سفیدی اطراف آنها وجود داشته باشد. برای از بین بردن عفونت ممکن است به داروهای ضد قارچی تجویزی نیاز داشته باشید.

بیماری هایی که منجر به خارش سینه ها در بارداری می شود

2. کلستاز

آیا بیشتر عصرها یا شب ها متوجه خارش خود می شوید؟ آیا آنقدر شدید است که نمی توانید تحمل کنید؟ ممکن است تصور شما این نباشد. کلستاز بارداری یک بیماری کبدی است که باعث خارش شدید و بدون جوش می شود. معمولاً بعدها، در سه ماهه سوم بارداری مشخص می شود، اما ممکن است زودتر بروز کند. ممکن است ابتدا متوجه خارش روی دست و پاها شوید، اما این احساس می تواند به سایر قسمت های بدن نیز منتقل شود.

همچنین ممکن است شما علائم حالت تهوع، بی اشتهایی و زردی (یرقان) پوست و سفیدی چشم داشته باشید. گذشته از اینکه کاملا ناراحت کننده است، کلستاز به این معنا است که کبد شما در دفع مواد زائد بدن به خوبی عمل نمی کند. پزشک ممکن است برای جلوگیری از عوارضی مانند مشکلات ریه یا مرده به دنیا آمدن کودک، به شما توصیه کند که کودک خود را زودتر به دنیا بیاورید. هنگامی که کودک کوچک شما سالم به دنیا آمد، احتمالاً متوجه خواهید شد که خارش تنها پس از چند روز برطرف می شود.

نتیجه گیری

شما به این مبتلا شده اید، مادر. خوب، بد و خارش. در بیشتر موارد، شما باید از ناراحتی خود با تغییر در شیوه زندگی -یا حداقل- بعد از زایمان کودک خود خلاص شوید. سایر شرایط ممکن است نیاز به توجه پزشکی داشته باشد، و این خوب است. سرانجام احساس خواهید کرد که دوباره مثل سابق خودتان هستید. و این میزان کم شادی باعث می شود که تمام این ماه های ناراحت کننده کاملاً ارزشش را داشته باشد.

منبع: healthline

از
1
رای