لکه بینی در بارداری نشانه چیست؛ علت ترشحات قهوه ای در بارداری

لکه بینی در بارداری نشانه چیست؛ علت ترشحات قهوه ای در بارداری لکه بینی در بارداری نشانه چیست ؛ با علت ترشحات قهوه ای در بارداری؛ لکه بینی در بارداری چه زمانی خطرناک است و اینکه لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است را در سلام دنیا بخوانید.

لکه بینی یا ترشحات قهوه ای در دوران بارداری معمولا ترشحات واژینال ترکیب شده با خون های کهنه است. این پدیده ناشی از خون ریزی ای است که درون رحم یا در دهانه آن اتفاق افتاده است و  این ترشحات بعدا در هنگام بارداری، شروع به بیرون آمدن می کند. در بیش تر موارد، جای نگرانی نیست، اما بهتر است که با پزشک خود مشورت کنید.

علت ترشحات قهوه ای در دوران بارداری چه می تواند باشد؟

ترشحات قهوه ای ممکن است به دلیل تغییرات طبیعی باشد که در دوران بارداری رخ می دهد.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست

  • تغییر در سلول های دهانه رحم: سلول های دهانه رحم در طول بارداری تغییرات هورمونی مختلفی را متحمل می شوند. آن ها ممکن است نازک تر و بسیار حساس تر شوند. رابطه جنسی یا هر گونه فعالیت خشن دیگر (مثل معاینه پزشکی) می تواند دهانه رحم را تحریک کرده و باعث ترشحات قهوه ای کمرنگی شود.

لکه بینی در بارداری تا چند روز طبیعی است

  • خون ریزی لانه گزینی: ترشحات قهوه ای در اوایل بارداری می تواند ناشی از لانه گزینی ای باشد که در حدود 9 روز بعد از لقاح تخمک (در زمان تخمک گذاری) اتفاق می افتد و بین 6 تا 12 روز متغیر است. در طول لانه گزینی، تخمک بارور شده در بین لایه های رحم قرار می گیرد و ممکن است خون ریزی خفیفی رخ بدهد. شاید تا چند روز بعد نیز ترشحات قهوه ای دیده شوند.

حتما بخوانید: تخمک گذاری چیست؟ 


  • نزدیک به زمان تقریبی زایمان: قبل از این که برای زایمان بروید، ممکن است مقداری مخاط ترشح شود که ترکیبی از مخاط دهانه رحم و سلول ها است. این مخاط می تواند دهانه باز رحم را ببندد و از رسیدن باکتری به درون آن جلوگیری کند. دهانه رحم با نزدیک شدن به موعد زایمان نرم تر می شود. این باعث می شود که مخاط نیز نرم بشود و به شکل یک ترشح قهوه ای یا قرمز بیرون بیاید.

لکه بینی در بارداری نشانه چیست

لکه بینی در بارداری چه زمانی خطرناک است

مواردی که نیاز به نگرانی و توجه پزشکی دارد

  • سقط جنین احتمالی: ممکن است در چند هفته اول بارداری، ترشحات قهوه ای کمرنگی دیده شود. این ممکن است به دلیل خون ریزی در کوریون (خارجی ترین غشا اطراف جنین) اتفاق بیفتد. اما در بعضی موارد، ترشحات قهوه ای می تواند نشانه سقط جنین باشد. توصیه می شود در صورت مشاهده ترشحات قهوه ای همراه با علائمی مثل درد و گرفتگی شکم، با پزشک مشورت کنید.
  • سقط فراموش شده: در موارد "سقط فراموش شده"، رشد جنین متوقف می شود و بارداری پیشرفتی نمی کند اما بافت تشکیل از بدن خارج نمی شود. ترشحات قهوه ای می تواند یکی از علائم اولیه "سقط جنین فراموش شده" باشد.
  • حاملگی مولار: این نوع حاملگی به علت عدم تعادل کروموزوم ها ایجاد می شود و با رشد غیر طبیعی اپیتلیوم تروفوبلاستیک مشخص می گردد. اگرچه این بیماری معمولاً با خون ریزی تازه همراه است، اما می تواند مقداری ترشحات قهوه ای ایجاد کند و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

حتما بخوانید: حاملگی مولار چیست؟


  • ناهنجاری های جفت: ناهنجاری های جفتی مانند جفت سر راهی (هنگامی که جفت دهانه رحم را می پوشاند) و کنده شدن جفت (جفت از رحم جدا می شود) می تواند باعث ترشحات قهوه ای شود. هر دو این شرایط می تواند منجر به مقداری خون ریزی شود که می تواند خفیف تا شدید باشد.
  • بیماری های مقاربتی: عفونت های واژن یا دهانه رحم علاوه بر سوزش، بوی بد و خارش واژن می تواند باعث ترشحات قهوه ای نیز شود.
  • حاملگی خارج رحمی: این حاملگی در خارج از رحم، یا در لوله های فالوپ، تخمدان ها یا در حفره شکمی اتفاق می افتد. در این وضعیت، رحم خالی می ماند اما دیواره داخلی آن در پاسخ به هورمون ها رشد می کند. این می تواند منجر به خون ریزی خفیف تا شدید شود.

ترشحات قهوه ای در دوران بارداری نشانه چیست؟

ترشحات قهوه ای می تواند نشانه سقط جنین و سایر عوارض حاملگی باشد، اما در مقایسه با ترشح خون تازه که نیاز به توجه فوری دارد، مسئله اورژانسی نیست. بنابراین نگران نشوید و گمان بد نکنید. در عوض برای تشخیص دقیق علت آن، به پزشک مراجعه کنید.

سخن آخر

ترشحات چسبنده قهوه ای رنگ در دوران بارداری به دلایل مختلفی ممکن است رخ دهد. یکی از دلایل آن نزدیک بودن به زمان تقریبی زایمان است. برای بررسی سایر دلایل ترشحات قهوه ای رنگ در دوران حاملگی با ما همراه باشید.

منبع: momjunction


مقالات مرتبط:

انواع ترشحات واژن و درمان آن

علت و درمان خارش واژن در بارداری

از
5
رای