8 علامت تخمک گذاری موفق برای تشخیص بهترین زمان باروری

8 علامت تخمک گذاری موفق برای تشخیص بهترین زمان باروری اگر تخمک گذاری نکنید، باردار نمی شوید. اگر به طور نامنظم تخمک گذاری می کنید، باروری تان ممکن است سخت تر باشد. تشخیص علائم تخمک گذاری دشوار نیست. در این مقاله علائم تخمک گذاری موفق و ناموفق بیان شده است.

چگونه می توان متوجه شد که روزهایی با بیشترین احتمال باروری چه زمانی است؟ همچنین، بیاموزید که چگونه تشخیص دهید تخمک گذاری رخ نداده است و در صورت عدم تخمک گذاری، چه کاری باید انجام دهید.

با توجه کردن به علائم تخمک گذاری، سریع تر باردار شوید

تشخیص علائم تخمک گذاری دشوار نیست. وقتی متوجه شوید که باید در جست و جوی چه علائمی باشید، از میزان راحت بودن این کار متعجب می شوید. تقریبا هر شخصی که می خواهد باردار شود، باید بداند که زمان تخمک گذاری اش چه زمانی است. تخمک گذاری زمانی است که تخمک از تخمدان رها می شود. وقتی تخمک از تخمدان رها شد، می خواهید که اسپرم برای باروری تخمک در لوله های فالوپ منتظر باشند.

به عبارت دیگر، در حالت ایده آل، رابطه جنسی باید قبل از تخمک گذاری رخ دهد تا احتمال باروری افزایش پیدا کند. شما با احتمال بیشتری در روزهای نزدیک به تخمک گذاری خود باردار می شوید. اگر می توانید در طول این مدت رابطه جنسی داشته باشید، احتمال باروری در طول این دوره به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

چگونه می توان متوجه شد که روزهایی با بیشترین احتمال باروری چه زمانی است؟ در این قسمت، نحوه درک نزدیک شدن زمان تخمک گذاری و اینکه چگونه می توان متوجه شد که آیا هم اکنون رخ داده است، ارائه شده است. همچنین، بیاموزید که چگونه تشخیص دهید تخمک گذاری رخ نداده است و در صورت عدم تخمک گذاری، چه کاری باید انجام دهید.

مطلب پیشنهادی: تخمک چند روز زنده است؟ | چطور بفهمیم که تخمک گذاری نمی کنیم؟

با توجه کردن به علائم تخمک گذاری، سریع تر باردار شوید

مطلب پیشنهادی: خط کمرنگ در کیت تخمک گذاری،نشانه تخمک گذاری است؟

چه زمانی بیشتر خانم ها تخمک گذاری می کنند؟

به طور متوسط، یک زن با دوره قاعدگی منظم، معمولا بین روزهای 11 تا 21 دوره قاعدگی اش تخمک گذاری می کند. (روز اول، روزی است که دوره قاعدگی شروع می شود). این بدان معناست که بارورترین روزهای زن در جایی بین روز هشتم و بیست و یکم قرار خواهد گرفت. اگر دوره قاعدگی تان کوتاه تر باشد، با احتمال بیشتری نزدیک به روز 11 ام تخمک گذاری می کنید. اگر دوره قاعدگی تان طولانی تر است، تخمک گذاری ممکن است نزدیک به روز 21 ام اتفاق بیافتد. اما، زمانی بین روز 11 تا روز 21، یک بازه زمانی تقریبا طولانی است!

شما می توانید بین روزهای 8 تا 21 دوره بارداری، هر روز یا هر یک روز در میان رابطه جنسی داشته باشید. یا، می توانید به دنبال علائم تخمک گذاری باشید و هر زمانی که علائم باروری را تشخیص دادید، رابطه جنسی داشته باشید. همچنین می توانید هر ماه دوره قاعدگی تان را کنترل کنید، بنابراین می دانید که تخمک گذاری چه زمانی رخ می دهد (میانگین شخصی تان).

برخی از علائم تخمک گذاری نشان می دهد که تخمک گذاری نزدیک است. این کار اجازه زمان رابطه جنسی برای بارداری را می دهد. سایر علائم به شما نشان می دهد که زمان تخمک گذاری خاتمه یافته است. این می تواند اطمینان بخش باشد، و به شما اطمینان می دهد که تخمک گذاری کرده اید.

چه زمانی بیشتر خانم ها تخمک گذاری می کنند؟

8 نشانه و علائم تخمک گذاری موفق

در این قسمت 8 نشانه اینکه تخمک گذاری در حال رخ دادن است و یا هم اکنون رخ داده، بیان شده است.

1. نتیجه مثبت در تست پیش بینی تخمک گذاری

یک کیت پیش بینی تخمک گذاری مانند تست تخمک گذاری در خانه عمل می کند. شما بر روی چوب یا پیمانه ای که چوب یا نوار تست در آن قرار دارد، ادرار می کنید که دو خط ظاهر می شود. وقتی خط تست تیره تر از خط کنترل باشد، زمان تخمک گذاری تان فرا رسیده است. این زمان رابطه جنسی برای بارداری است. تست تخمک گذاری یک روش محبوب برای تشخیص تخمک گذاری است، اما جوانب مثبت و منفی نیز در این آزمایش وجود دارد.

 • این کار کمتر از روش نمودار دمای پایه بدن موثر است.
 • نظارت بر تخمک گذاری به صورت ذهنی (دیجیتال) می تواند برای استفاده نسبتا آسان باشد.
 • تفسیر تست های ساده می تواند دشوار باشد، اما تعیین اینکه چه زمانی خط تست از خط کنترل تیره تر است، آسان نیست.
 • اگر دوره قاعدگی تان نامنظم است و یا برای مدت طولانی جهت باروری تلاش می کنید، این کار می تواند هزینه بر باشد.
 • این یک نشانه تضمینی برای زمان تخمک گذاری تان نیست، ممکن است نتیجه تست تان مثبت شده، اما تخمک گذاری نکنید.
 • زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) حتی اگر تخمک گذاری نکنند، ممکن است چندین نتایج آزمایش مثبت داشته باشند، که این کیت ها را بی فایده می کند.

علائم تخمک گذاری موفق

2. کیفیت باروری مخاط دهانه رحم

هنگامی که به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوید، ترشحات نزدیک به دهانه رحم که معروف به «مخاط دهانه رحم» هستند، افزایش پیدا می کند و قوام آن مانند سفیده خام تخم مرغ می شود. این مخاط دهانه رحم با کیفیت باروری، به شناور شدن اسپرم ها در داخل دستگاه تناسلی زن کمک کرده و رابطه جنسی را آسان تر و لذت بخش تر می کنند.

هنگامی که در مرحله باروری دوره قاعدگی تان نیستید، مخاط دهانه رحم چسبناک تر می شود. مراحل مخاط دهانه رحم به شکل های تقریبا خشک نیست، چسبناک، خامه ای، آبکی، مانند سفیده خام تخم مرغ، سپس دوباره به حالت چسبناک یا خشک باز می گردد. می توانید این تغییرات را کنترل کرده و تخمک گذاری را پیش بینی کنید. وقتی مخاط دهانه رحم مرطوب یا مانند سفیده تخم مرغ دارید، زمان برقراری رابطه جنسی برای بارداری است!

3. افزایش میل جنسی

طبیعت بدن دقیقا می داند که چگونه شما را برای داشتن رابطه جنسی در زمان ایده آل برای باروری، مجبور کند. تمایل زن برای رابطه جنسی دقیقا قبل از تخمک گذاری افزایش پیدا می کند. نه تنها تمایل او برای رابطه جنسی افزایش پیدا می کند، بلکه او جذاب تر نیز به نظر می رسد. ساختار حقیقی استخوان زنانه کمی تغییر می کند، پیاده روی او جذاب تر می شود، اگر او می رقصد، باسن او حالت رقصان بیشتری دارد. اگر روحیه آن را دارید، اقدام کرده و رابطه جنسی محافظت نشده برای باروری داشته باشید! این یک روش آسان برای داشتن رابطه جنسی در زمان مناسب برای باروری است. البته تخمک گذاری تنها عامل افزایش میل جنسی نیست. همچنین اگر نگران، مضطرب یا افسرده هستید، حتی قبل از تخمک گذاری ممکن است متوجه میل جنسی و یا افزایش آن نشوید.

نشانه های تخمک گذاری موفق

4. افزایش درجه حرارت پایه بدن

دمای بدن پایه شما (BBT)، دمای بدن هنگام استراحت است. اگرچه ممکن است تصور کنید که درجه حرارت طبیعی بدن 37 درجه سانتیگراد است، اما حقیقت این است که دمای بدن در طول روز و ماه کمی تغییر می کند. این دما بر اساس سطح فعالیت، آنچه می خورید، هورمون ها، عادات خواب و البته در صورت بیمار شدن تغییر می کند. پس از تخمک گذاری، سطح پروژسترون در بدن افزایش پیدا می کند. هورمون پروژسترون باعث می شود تا دمای بدن کمی افرایش یابد. اگر دمای پایه بدن را کنترل کنید، می توانید زمان تخمک گذاری تان را مشخص نمایید.

برخی از چیزهایی که باید در مورد کنترل دمای پایه بدن بدانید:

نیاز است تا هر روز صبح دمای پایه بدن را در یک زمان مشخص قبل از اینکه از خواب بیدار شده تا به توالت بروید، اندازه گیری کنید (نه وقتی که در رختخواب دراز کشیده اید!).

 • می توانید از برنامه ها و وبسایت های رایگان برای نمودار دمای پایه بدن استفاده کنید.
 • نمی توانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید، اما می توانید روز تقریبی که تخمک گذاری رخ می دهد را تشخیص دهید.
 • اگر در شیفت شب کار می کنید و یا عادات خواب منظمی ندارید، این روش برای شما مناسب نیست.
 • نمودار دمای پایه بدن می تواند توسط پزشک برای تشخیص دوره های قاعدگی نامنظم و یا مشکلات تخمک گذاری استفاده شود.

چیزهایی که باید در مورد کنترل دمای پایه بدن بدانید

5. وضعیت دهانه رحم در هنگام باروری

اگر واژن خود را شبیه به تونل تصور کنید، این تونل به دهانه رحم ختم می شود. دهانه رحم در طول دوره قاعدگی موقعیت خود را تغییر می دهد. می توانید این تغییرات را پیگیری کنید. درست قبل از تخمک گذاری، دهانه رحم بالاتر می رود (ممکن است در رسیدن دست به آن دچار مشکل شوید)، در صورت دست زدن نرم تر می شود، و کمی باز می شود. زمانی که در مرحله باروری چرخه قاعدگی تان نیستید، دهانه رحم پایین تر، سخت تر و بسته تر است. اگرچه ممکن است تصور کنید که بررسی دهانه رحم به متخصص زنان و زایمان در هنگام زایمان مربوط می شود، اما کاری است که می توانید انجام دادن آن را بیاموزید. و همانطور که دهانه رحم خود را کنترل می کنید، می توانید تغییرات مخاط دهانه رحم را نیز ارزیابی کنید.

6. حساسیت پستان

آیا تاکنون متوجه شده اید که سینه هایتان به لمس حساس هستند؟ اما همیشه این گونه نیست؟ هورمونی که پس از تخمک گذاری در بدن تولید شده، باعث این حالت می شود. می توانید از این تغییرات، به عنوان راهی برای تشخیص اینکه تخمک گذاری رخ داده است، استفاده کنید. با این روش نمی توانید تخمک گذاری را پیش بینی کنید، اما اگر نمی دانید که هنوز در این دوره قاعدگی تخمک گذاری کرده اید، به شما اطمینان خاطر می دهد. گفته می شود که حساسیت پستان همچنین می تواند یک عارضه جانبی داروهای باروری باشد.

حساسیت سینه یکی از علائم تخمک گذاری موفق

7. الگوی فرنینگ بزاق باروری

الگوی فرنینگ در بزاق باروری، یکی دیگر از علائم احتمالی تخمک گذاری است. یک روش منحصر به فرد و غیر معمول برای تشخیص تخمک گذاری، یک الگوی فرنینگ است که مانند دانه های یخ (شبنم) بر روی پنجره است. میکروسکوپ های تخصصی برای این منظور به فروش می رسند یا می توانید به صورت فنی از هر گونه میکروسکوکپی که در اسباب بازی فروشی ها به فروش می رسد، استفاده کنید.

برخی از خانم ها در تشخیص الگوی فرنینگ دچار مشکل هستند. زیرا این یک راه غیر معمول برای کنترل زمان تخمک گذاری است، و افراد زیادی را پیدا نمی کنید که به صورت آنلاین از آنها مشاوره بخواهید (بر خلاف مخاط دهانه رحم و اندازه گیری دمای پایه بدن، روش های پشتیبانی زیادی وجود دارد که می توانید از آنها بازخورد و راهنمایی دریافت کنید).

8. درد میتل اشمرز (درد تخمک گذاری)

آیا تاکنون متوجه درد در ناحیه تحتانی شکمتان شده اید که به نظر می رسد به صورت اتفاقی رخ می دهد؟ اگر درد در اواسط دوره قاعدگی تان باشد، ممکن است که در حال تخمک گذاری باشید. برخی از خانم ها هر ماه درد تخمک گذاری را تجربه می کنند. تحقیقات نشان داده است که درد در اواسط قاعدگی (همچنین با نام « درد میتل اشمرز» شناخته می شود که واژه آلمانی برای «درد میانی» است) که درست قبل از تخمک گذاری رخ می دهد، زمانی است که بیشترین احتمال باروری تان وجود دارد.

برای اکثر زنان، درد تخمک گذاری یک درد شدید موقتی در قسمت پایین شکم است. با این وجود، برای برخی دیگر درد آنقدر شدید است که مانع از برقراری رابطه جنسی در بارورترین زمان ممکن می شود. این حالت، می تواند یک علامت احتمالی آندومتریوز یا چسبندگی لگن باشد. باید به پزشک خود اطلاع دهید.

زمانی است که بیشترین احتمال باروری تان وجود دارد

آیا روز دقیق تخمک گذاری حائز اهمیت است؟

آیا هیچ کدام از علائم تخمک گذاری ذکر شده در بالا، می تواند تاریخ دقیق تخمک گذاری تان را مشخص کند؟ در این قسمت سخن آخر ذکر شده است: اهمیتی ندارد. تا زمانی که هر روز یا هر یک روز در میان بین سه تا چهار روز از تاریخ احتمالی تخمک گذاری تان رابطه جنسی داشته باشید، رابطه جنسی در زمان مناسب برای باروری داشته اید. در حقیقت، تحقیقات نشان داده است که این مساله برای شما حتی با دانستن اینکه روز تخمک گذاری تان چه زمانی است، می تواند امکان پذیر نباشد.

 • از سونوگرافی می توان برای تعیین زمان وقوع تخمک گذاری استفاده کرد. محققان نتایج سونوگرافی را با روش های متداول کنترل تخمک گذاری مقایسه کرده اند. آنها دریافتند که نمودار دمای پایه بدن می تواند تنها 43 درصد روز دقیق تخمک گذاری را به درستی پیش بینی کند.
 • کیت های پیش بینی تخمک گذاری که میزان هورمون جسم زرد (LH) را اندازه گیری می کنند، نیز ممکن است در 60 درصد موارد صحیح عمل کنند.
 • همه این موارد، خبر خوبی محسوب می شود. این بدان معناست که شما نیازی به استرس در رابطه جنسی در روز دقیق قبل از تخمک گذاری ندارید.
 • تا زمانی که با دیدن علائم احتمالی باروری، رابطه جنسی داشته اید، یا به طور مکرر در تمام طول ماه رابطه جنسی داشته اید، احتمال باردار شدن شما بالا است.

آیا روز دقیق تخمک گذاری حائز اهمیت است؟

نشانه هایی مبنی بر اینکه تخمک گذاری نمی کنید

اگر تخمک گذاری نکنید، باردار نمی شوید. اگر به طور نامنظم تخمک گذاری می کنید، باروری تان ممکن است سخت تر باشد. «ناتخم آوری» یک اصطلاح پزشکی برای عدم تخمک گذاری است. «تخمک گذاری نامرتب» نیز یک اصطلاح پزشکی برای تخمک گذاری نامنظم است. در این قسمت، برخی از علائم احتمالی مشکلات تخمک گذاری ذکر شده است.

1. دوره قاعدگی نامنظم

اگر دوره های قاعدگی تان غیر قابل پیش بینی باشد، ممکن است مشکل در تخمک گذاری داشته باشید. اگر دوره قاعدگی تان هر ماه چند روز تغییر می کند، طبیعی است. اگر بازه این تغییرات تعداد روزهای زیادی می شود، طبیعی نیست.

2. دوره های قاعدگی خیلی کوتاه یا خیلی بلند

یک دوره قاعدگی طبیعی می تواند به کوتاهی 21 روز و یا به بلندی 35 روز باشد. اما اگر دوره های قاعدگی تان به طور معمول طولانی تر یا کوتاه تر از این مدت باشد، ممکن است دچار مشکل در تخمک گذاری شوید.

3. دچار قاعدگی نشدن و یا ماه هایی بدون دوره قاعدگی سپری شدن

تصور کنید که در سن فرزندآوری هستید، اگر به هیچ وجه دچار قاعدگی نشده و یا ماه های زیادی را بدون دوره قاعدگی سپری می کنید، این نشانه محکمی از این مساله است که شما تخمک گذاری نمی کنید.

علائم عدم تخمک گذاری

4. عدم افزایش درجه حرارت پایه بدن

همانطور که در بالا ذکر شد، دمای پایه بدن بعد از تخمک گذاری اندکی افزایش پیدا می کند. اگر دوره قاعدگی تان را به صورت نمودار ترسیم کرده اید، و این افزایش دمای بدن را مشاهده نمی کنید، این احتمال وجود دارد که تخمک گذاری نکنید. با این وجود، برخی از زنان حتی در صورتی که تخمک گذاری کنند نیز دمای پایه بدنشان افزایش پیدا نمی کند. اینکه چرا این مساله اتفاق می افتد، مشخص نیست. همچنین، اگر الگوهای خواب شما نامنظم است، و یا اگر شما دمای پایه بدنتان را هر روز صبح در یک زمان مشخص قبل از شروع انجام کارهای روزانه تان اندازه گیری نمی کنید، این کارها می تواند نتایج ثبت شده در نمودار را بی فایده کند.

5. مثبت نشدن نتیجه تست تخمک گذاری یا نتایج مثبت متعدد

کیت های تست تخمک گذاری، میزان هورمون جنسی زرد را تشخیص می دهند، که دقیقا قبل از وقوع تخمک گذاری افزایش پیدا می کند. اگر نتیجه مثبتی نگرفته اید، ممکن است تخمک گذاری نکنید. اگرچه عجیب وغریب است، اما گرفتن چندین نتیجه مثبت از آزمایش نیز می تواند نشان دهنده مشکل تخمک گذاری باشد. این بدان معنا است که بدن در حال تلاش برای تخمک گذاری است، اما موفق به انجام این کار نمی شود. به این مساله، به صورت درست عمل نکردن فکر کنید. این امر در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شایع است.

نشانه های تخمک گذاری نا موفق

تذکرات جانبی

اگر علائم احتمالی مشکل در تخمک گذاری را دارید، تصور نکنید که نمی توانید باردار شوید. بعید نیست. اما امکان پذیر است. اگر نمی خواهید که باردار شوید، باید از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید. در مورد وضعیت خاص خود با پزشک صحبت کنید.

پزشک چگونه تخمک گذاری را تشخیص می دهد

اگر شک دارید که تخمک گذاری نکرده و یا به طور مرتب تخمک گذاری نمی کنید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است مشکل در باروری داشته باشید و مهم است که به زودی همه چیز را بررسی کنید. برخی از علل ناباروری با گذشت زمان وخیم تر می شوند.

پزشک چگونه متوجه می شود که شما تخمک گذاری می کنید؟

 • متداول ترین روش، آزمایش پروژسترون خون است. هورمون پروژسترون پس از تخمک گذاری افزایش می یابد. اگر تخمک گذاری نکنید، نتایج آزمایش پروژسترون به طور غیر طبیعی کم خواهد بود. این تست معمولاً در روز 21 ام از چرخه قاعدگی شما انجام می شود.
 • پزشک شما احتمالاً آزمایش خون دیگری را نیز هنگام آزمایش باروری انجام خواهد داد، که می تواند در تعیین دلیل احتمالی عدم تخمک گذاری کمک کند. او همچنین سطح هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون آنتی‌ مولرین را همراه با هورمون های استروژن، پرولاکتین، آندروژن و تیروئید آزمایش می کند.
 • پزشک همچنین ممکن است سونوگرافی ترانس واژینال را درخواست کند. این سونوگرافی پزشک را قادر می سازد تا ببیند آیا فولیکول ها در تخمدان ایجاد می شوند یا خیر. پس از تخمک گذاری، سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که آیا فولیکول به طور ناگهانی باز شده و تخمک آزاد کرده است.

پزشک چگونه متوجه می شود که شما تخمک گذاری می کنید؟

اگر تخمک گذاری نکنید، چه اتفاق رخ می دهد؟

اگر پزشکتان در حال حاضر از شما آزمایش گرفته و مشخص شده است که به طور مرتب تخمک گذاری نمی کنید، احتمالا متعجب هستید که در مراحل بعد چه کاری باید انجام دهید. معمولا، اما نه همیشه، پزشک درمان با کلومید را به شما پیشنهاد می کند. کلومید یک داروی محبوب با عوارض جانبی کم است و میزان موفقیت آن در بارداری خوب است.

با این وجود، ابتدا مطمئن شوید که پزشک باروری شریک زندگی تان و لوله های فالوپ شما را بررسی می کند. این به معنی تجزیه و تحلیل مایع منی برای شریک زندگی تان، و HSG (نوعی خاص از پرتونگاری) برای شما است. ممکن است تمایل داشته باشید که با کلومید درمان شوید. اما اگر مشکل دیگری مانع از بارداری تان می شود مانند انسداد لوله های فالوپ یا مشکل باروری مرد، در این صورت بی فایده دوره های مصرف کلومید را شروع کرده اید.

هیچ کس این را نمی خواهد. اگر پزشک قبل از تجویز کلومید، لوله های فالوپ شما و باروری شریک زندگی تان را بررسی نکرد، به سراغ پزشک دیگری بروید که این کار را انجام دهد. شریک زندگی شما ممکن است برای تجزیه و تحلیل مایع منی نیاز به مراجعه به یک متخصص اورولوژی داشته باشد. پس از انجام آزمایش، می توانید به متخصص زنان برای درمان با کلومید مراجعه کنید. ارزش این را دارد تا زودتر تست های لازم را انجام دهید.

اگر تخمک گذاری نکنید، چه اتفاق رخ می دهد؟

نکاتی مهم

می توانید از چیزهایی که در مورد تخمک گذاری یاد گرفته اید، سریع تر استفاده کرده تا بارور شوید. گفته می شود حتی اگر توانایی باروری تان «فوق العاده» است، انتظار نداشته باشید تا در اولین ماه ها در تلاش برای بارداری، بارور شوید. طبق تحقیقات انجام شده بر روی زوجینی که می دانستند علائم تخمک گذاری و رابطه جنسی در دوران بارداری را چگونه تشخیص دادند، 68 درصد در طی سه ماه باردار شده اند. پس از گذشت شش ماه، 81 درصد باردار بودند. با این وجود، تخمک گذاری تنها نکته کلیدی برای باروری نیست. این تنها یک تکه از پازل است. همچنین سلامت کلی سیستم تولید مثل در هر دو شریک زندگی حائز اهمیت است.

اگر در حال تلاش برای باروری هستید و کاملا مطمئن هستید که تخمک گذاری کرده اید، فرض نکنید که این بدان معنا است که همه چیز خوب است. به پزشک مراجعه کرده و بررسی کنید. اگر 35 سال و یا بیش از 35 سال سن دارید، و اگر در حال تلاش برای بارور شدن به مدت 6 ماه بوده اید و موفق نشده اید، به پزشک مراجعه کنید. اگر جوان تر از 35 سال هستید و تا زمانی که هیچ مشکل در زمینه ناباروری ندارید، بعد از یک سال تلاش برای بارور شدن و عدم موفقیت، به پزشک مراجعه کنید. خبر خوب این است که اکثر زوجین با چالش های باروری قادر خواهند بود که با کمک درمان های باروری، باردار شوند.

از
2
رای