اختلال سادیسم جنسی چیست، روش تشخیص و درمان سادیسم

اختلال سادیسم جنسی چیست، روش تشخیص و درمان سادیسم اختلال سادیسم جنسی زیر مجموعه اختلالات پارافیل است. پارافیلیا علاقه جنسی شدید و مداوم به اهداف یا فعالیتهای غیر معمول جنسی است. هر آنچه درباره اختلال سادیسم جنسی باید بدانید، در سلام دنیا بخوانید

اختلال سادیسم جنسی زمانی است که یک فرد، به طور معمول مرد، هیجان جنسی مداوم ناشی از تخیلات، اصرارها یا رفتارهای مربوط به ایجاد صدمات جسمی یا روانی به دیگری را در حین فعالیت جنسی تجربه کند. الگوی هیجان جنسی (به اوج لذت رسیدن) به عنوان یک اختلال روانی واجد شرایط نیست، مگر اینکه با پریشانی، نقصان یا آسیب جدی به خود یا دیگران همراه باشد. در این مطلب از بخش سلامت جنسی سلام دنیا، همه آن چیزی که درباره اختلال سادیسم جنسی از جمله: نشانه های سادیسم جنسی، علت ، روش تشخیص و درمان سادیسم، باید بدانید، آورده ایم. با ما همراه باشید.

اختلال سادیسم جنسی چیست؟

اختلال سادیسم جنسی زیر مجموعه اختلالات پارافیل است. پارافیلیا علاقه جنسی شدید و مداوم به اهداف یا فعالیتهای غیر معمول جنسی است. اختلال پارافیلیک، پارافیلی است که باعث پریشانی قابل توجه ، اختلال در عملکرد و یا آسیب رساندن به خود یا دیگران می شود. اکثر افرادی که علایق جنسی سادیستی (کسی که از زجر دیگران لذت میبرد) دارند یا تحت تأثیر پارافیلیاهای دیگر قرار میگیرند پریشانی قابل توجهی را ایجاد نمی کنند و یا نیز صدمه ای وارد نمی کنند پس بنابراین به عنوان اختلال روانی طبقه بندی نمی شوند.

اختلال سادیسم جنسی معمولاً زمانی تشخیص داده می شود که حمله جنسی شامل ایجاد درد با سه یا چند قربانی یا در چندین قسمت با یک قربانی رخ داده باشد. رضایت از بازی جنسی که شامل ایجاد درد میشود، به عنوان اختلال سادیسم جنسی طبقه بندی نمی شوند. تجاوز جنسی، یا حمله جنسی بدون تحمیل عمدی درد، با اختلال سادیست جنسی ارتباط ندارد، مگر اینکه دردی که قربانی تجربه کرده باشد ، به میزان تحریک جنسی کسی که مرتکب این کار است مرتبط باشد. در میان مجرمان جنسی متعهد مدنی در ایالات متحده ، کمتر از 10٪ با اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شده اند. با این حال در میان افرادی که مرتکب قتلهای جنسی شده اند ، میزان اختلال سادیسم جنسی از 37٪ تا 75٪ است.


حتما بخوانید: اختلال مازوخیسم جنسی چیست 


استفاده گسترده از پورنوگرافی که شامل ایجاد درد و رنج است ، گاهی اوقات یکی از ویژگی های مرتبط با اختلال سادیسم جنسی میباشد. زنان معمولاً برای رفتارهای سادیستی مشکل ساز نیازی به درمان ندارند. با این حال ، اصرارهای سادیستیک جنسی در جمعیت زنان تقریباً نیمی از میزان مشاهده شده در مردان رخ می دهد.

اختلال سادیسم جنسی چیست

علائم اختلال سادیسم جنسی (علائم سادیسم در مردان)

معیار اصلی اختلال سادیسم جنسی ، تحریک شدن (شق کردن) مکرر و شدید جنسی از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری است که با خیالات، اصرارها یا رفتارها نمایان می شود. در صورت عدم وجود عشق زیاد، پریشانی ذهنی، یا عدم رضایت درد بر شخص دیگر، این برانگیختگی به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود.

از افرادی که علناً علاقه شدید جنسی به فعالیتهای جنسی سادیستی را تصدیق می کنند، به عنوان "admitting individuals" یاد می شود. این افراد فقط در صورتی به اختلال روانی تشخیص داده می شوند که مشکلات روانی-اجتماعی یا پریشانی در رابطه با علایق جنسی خود را گزارش کنند یا سابقه قانونی داشته باشند تا نشان دهند که بر اساس این انگیزه ها عمل کرده اند. افرادی که علایق جنسی سادیستی را انکار می کنند، اما سابقه تحمیل درد و رنج به چندین شخص در صورت نداشتن رضایت را داشته اند، ممکن است با وجود گزارش منفی ، مبتلا به اختلال سادیسم جنسی شوند.

برای رسیدن به معیارهای تشخیصی اختلال سادیسم جنسی، تمرکز سادیستی جنسی باید داشته باشیم:

 • حداقل 6 ماه در آن جا حضور داشته باشید.
 •  این امر شامل درگیر بودن در تحریک جنسی مکرر و شدید از رنج جسمی یا روانی شخص دیگری است که با خیالات ، اصرارها یا رفتارها آشکار می شود.
 • این امر شامل فردی می شود که با یک شخص غیر موافق بر اساس این اصرارها عمل و سکس می کند.
 • AND / OR: انگیزه های جنسی یا تخیلات باعث ایجاد پریشانی یا اختلال قابل توجه بالینی در فعالیت های اجتماعی ، شغلی یا سایر زمینه های مهم عملکردی شده است.

حتما بخوانید: علل و درمان میل رابطه جنسی با کودک


اختلال سادیست جنسی ممکن است به این صورت مشخص شود که:

زندگی کردن در یک محیط کنترل شده ، هنگامی که فردی در یک موسسه یا محیط دیگری زندگی می کند که فرصت های انجام رفتارهای جنسی سادیست در آن محدود می شود.

علل و عوامل ایجاد کننده اختلال سادیسم جنسی

اختلال سادیسم جنسی به طور معمول در بزرگسالی جوان ایجاد می شود. متوسط ​​سن شروع در یک مطالعه در مورد مردان سادیست 19.4 سال بود. افزایش سن احتمالاً همان اثر کاهشی بر سایر اختلالات پارافیل در این اختلال را دارد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که ناهنجاری های لوب گیجگاهی ممکن است در سادیسم جنسی نقش داشته باشد ، اما قبل از نتیجه گیری مطمئن، اطلاعات بیشتری لازم است. هیچ دلیل مشخصی در مورد علت ایجاد اختلال سادیسم جنسی وجود ندارد. در حالی که سایر اختلالات روانپزشکی ممکن است همراه با اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شود، این علیت را نشان نمی دهد.

چگونه اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده می شود؟

به دنبال ارتکاب حمله به شخص یا افراد غیر رضایتمند ، اختلال سادیسم جنسی غالباً از طریق درمان روانی اجباری تشخیص داده می شود. اختلال سادیسم جنسی نیز ممکن است از طریق گزارش از طریق خود از اصرارها ، خیالات یا رفتارهای ناراحت کننده به یک کلینیک بهداشت روان شناسایی شود.

بسیاری از افرادی که از تحمل روحی یا جسمی رنج میبرند و از رنج دادن به شخص دیگر دچار هیجان جنسی می شوند ، به دلیل این هیجان دچار پریشانی نمی شوند. برای کسانی که از منبع تحریک خود دچار پریشانی می شوند، ممکن است یک پزشک کلینیک بهداشت روان متوجه شود که معیارهایی برای طبقه بندی این اصرارها به عنوان یک اختلال روانی رعایت شده است.

درمان اختلال سادیسم جنسی

علاقه به آزارگری جنسی (سادیسم) به درمان نیازی ندارد. مگر اینکه باعث آسیب یا رنج زیادی شود، یا صدمه ای به خود یا دیگری وارد کند. برای افرادی که در نتیجه تخیلات جنسی ، اشتیاق یا رفتارهایشان دچار رنج یا آسیب می شوند، روان درمانی متداول ترین روش درمانی است. برخی از داروها هنگامی که با  روش درمانی مصرف می شوند، نشان داده اند که در کاهش رفتار اجباری مرتبط با اختلال سادیسم جنسی موثر هستند.


حتما بخوانید: فوت فتیش چیست؛ علل گرایش جنسی به پا


1. درمان جنسی

مشاوره با یک درمانگر جنسی، که متخصص انحراف جنسی ( پارافیلیا) است ، رویکردی آگاهانه و بدون قضاوت در مورد روان درمانی را تضمین خواهد کرد. یک درمانگر رابطه جنسی برای ارزیابی عوامل موثر در علاقه به آزرگری و بیان آن از طریق اشتیاق ، تخیلات و رفتارها ، جزئیات مفصلی در مورد سابقه جنسی و روانی-اجتماعی از فرد کسب خواهد کرد.
 
درمانگر شروع و زمینه علائم ، به ویژه هر گونه تغییر در موقعیت ها یا نشانه هایی که باعث افزایش افکار یا اشتیاق سادیستیک شده است، را بررسی می کند. درمانگر ممکن است در هنگام تحریک شدن و یا استفاده از تکنیک های درمان شناختی رفتاری (CBT) مهارت هایی را برای کنترل اشتیاق به شما بیاموزد. مشکلات روانشناختی هم زمان با آن ، مانند اختلالات خلقی یا بیش فعالی جنسی نیز مورد ارزیابی و درمان قرار خواهد گرفت.

2. درمان شناختی رفتاری (CBT)

درمانگران جنسی با آموزش CBT از روشهای بازسازی شناختی برای شناسایی و تغییر افکار و رفتارها استفاده می کنند. آنها ممکن است برای کاهش علاقه به تخیلات سادیستیک و تغییر عادات خودارضایی از روش انزجار درمانی یا تصاویر هدایت شده استفاده کنند. مطالعات نشان داده است که CBT یک درمان موثر برای اختلال سادیسم جنسی است، به ویژه هنگامی که همراه با دارو درمانی انجام می شود.

درمان سادیسم جنسی

3. داروهای ضد افسردگی

مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRIs) مانند پروزاک / فلوکستین می توانند به اختلالات خلقی همزمان مانند افسردگی یا اضطراب کمک کنند ، با این حال این داروها میل جنسی را به طور همزمان کاهش می دهند. میل جنسی کاهش یافته می تواند به تکانش ناشی از افکار و رفتارهای سادیستیک کمک کند ، با این حال مستقیماً کشش های سادیستیک را بدون درمان برطرف نمی کند.

4. آنتی آندروژن ها

مدروکسی پروژسترون استات و سیپروترون استات گروهی از داروها هستند که می توانند برای کاهش موقت سطح تستوسترون به منظور کاهش میل جنسی و امکان درمان موثرتر مورد استفاده قرار گیرند. این داروها به کاهش سطح هورمون تستوسترون کمک می کنند و هدف اصلی روش های درمانی بازسازی شناختی هستند.


حتما بخوانید: تاثیر تستوسترون بر میل جنسی مردان و زنان چیست


چگونه می توان به افراد مبتلا به اختلال سادیسم جنسی کمک کرد

افرادی که از اختلال سادیسم جنسی رنج می برند ممکن است به دلیل انکار ، خجالت یا ترس از قضاوت ، به دنبال درمان نباشند. اگر شما یا همسرتان اشتیاق ، تخیلات یا رفتارهای سادیستیک جنسی دارید که باعث رنج یا آسیب قابل توجهی به طرف مقابل می شود ، اولین قدم مهم برای درمان دریافت کمک های روانشناختی توسط یک متخصص  آگاه و بدون قضاوت است.

ارائه دهنده خدمات درمانی شما می تواند ارزیابی کند که چه مراکز درمانی ممکن است این علایق جنسی را درمان کنند و در به حداقل رساندن تأثیر منفی این تکانش ها بر شما  یا سلامت همسرتان با شما همکاری کند. هنگام مشاوره با یک درمانگر برای درمان روانشناختی مسائل جنسی ، مطمئن شوید که پزشک بهداشت روان شما دارای گواهینامه AASECT (انجمن آمریکایی مربیان جنسی مشاوران و درمانگران) باشد. "درمانگر جنسی" و "درمان جنسی" دو واژه یکسان نیستند، به این معنی که هر کسی می تواند در این زمینه خود را یک درمانگر رابطه جنسی بنامد.

بعلاوه ، اکثر الزامات صدور مجوز بهداشت روان شامل دستورالعمل های کمی در رابطه با مسائل جنسی انسان است. ارائه دهندگان گواهی AASECT ، 18-24 ماه آموزش اضافی و حداقل 300 ساعت نظارت اضافی در مسائل روانشناختی خاص جنسیت می گذرانند. نرخ معمول برای یک درمانگر جنسی معتبر AASECT در بالاترین نرخ پرداخت درمانی خصوصی در منطقه شما است. بیشتر درمانگران رابطه جنسی ، مراجعه کنندگان فردی را برای جلسات 45-60 دقیقه ای با نرخ بین 120 تا 180 دلار و زوجین را برای جلسات 75-90 دقیقه ای با نرخ بین 190 تا 310 دلار ویزیت می کنند. این نرخ ها ممکن است بر اساس در دسترس بودن درمانگران مجاز جنسی در منطقه شما و هزینه های عمومی بهداشت روان در شهر شما متفاوت باشد.

آمار سادیسم جنسی

آمار زیر را در مورد اختلال سادیسم جنسی را ملاحظه کنید:

 • علایق سادیستیک جنسی (به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود) تقریباً در 1-2٪ از جمعیت در ایالات متحده رخ می دهد.
 • علایق سادیستیک جنسی (به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شود) تقریباً در مردان دو برابر بیشتر از در زنان رخ می دهد. یک مطالعه این فرضیه را مطرح کرد که این افزایش شیوع به دلیل اجتماعی شدن مردان است که بر پرخاشگری و آزمایش جنسی تأکید دارد.
 • در میان مجرمان  جنسی در ایالات متحده ، کمتر از 10٪ آنها به اختلال سادیسم جنسی تشخیص داده شده اند.
 • در میان افرادی که مرتکب قتلهای با انگیزه جنسی شده اند ، میزان اختلال سادیسم جنسی از 37٪ تا 75٪ است.
 • اختلال سادیسم جنسی به طور مکرر با سایر اختلالات  انحراف جنسی (پارافیلیا) همراه است. اختلال سادیسم جنسی معمولاً در اوایل بزرگسالی ایجاد می شود.
 • در حالی که شروع اختلال سادیسم جنسی معمولاً زود اتفاق می افتد ، علائم ممکن است در طول زندگی فرد پدیدار و ناپدید شود ، که به مرور زمان کاهش می یابد.

اختلال سادیسم جنسی از کی شروع می شود

زندگی با اختلال سادیسم جنسی

اگر از اشتیاق  سادیستیک جنسی رنج می برید ، اطمینان حاصل کنید:

 • در مورد اشتیاق و تخیلات جنسی خود صادقانه با شریک زندگی (همسر) خود صحبت کنید. وقتی رفتار شما پنهانی یا غیرصادقانه نیست ، آنها بیشتر شما را حمایت و درک می کنند.
 • از یک درمانگر مجاز جنسی مشاوره بگیرید تا گزینه های خود را برای کاهش رفتارهای اجباری و شرایط سلامت روانی همزمان بررسی کنید.
 • به دنبال جمعی از افراد دیگر که اشتیاق سادیستیک را تجربه کردند و در انتقال اشتیاق ، تخیلات و رفتارهای خود به یک انجمن جنسی غیرآزار دهنده موفق بوده اند،باشید.
 • به یاد داشته باشید که ، مانند اکثر مشکلات بهداشت روان ، اختلال سادیسم جنسی هرچه زودتر رفع شود ، به طور موثرتری درمان می شود.

اختلال سادیسم جنسی در مقابل اختلال بردگی جنسی BDSM

BDSM  (بردگی ، نظم دهی ، تسلط و تسلیم) شامل انواع رفتارهای وابسته به روابط شهوانی ، توقعات و رفتارهای جنسی است. BDSM می تواند شامل بردگی، روابط نابرابر قدرت (ارباب و بردگی) و  یا در پی درد کشیدن به عنوان اساس یک عشق شهوانی باشد.


حتما بخوانید: چرا رابطه جنسی خشن برای افراد به ویژه زنان جذاب است؟


افرادی که خود را به عنوان برده جنسی یا سادیستیک (آزارگر) جنسی معرفی می کنند اما رنج ، نقصان یا آسیب غیر توافقی به خود و دیگران را گزارش نمی کنند ، به عنوان یک اختلال روانی طبقه بندی نمی شوند.

سیر تکاملی اختلال سادیسم جنسی به عنوان تشخیصی برای سلامت روان

سادیسم جنسی از زمان شناسایی در سال 1952 در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) گنجانده شده است. تشخیص اختلال  پارافیلیک ، به ویژه سادیسم جنسی و مازوخیسم جنسی ، به عنوان تلاشی برای کنترل رفتار انحرافی مورد انتقاد قرار گرفته و مسلماً مطابق با معیارها نیست. از تشخیص اختلال پارافیلیا برای آسیب شناسی، انگ زدن و تبعیض در مورد افرادی که از شیوه های جنسی جایگزین استفاده می کنند ، استفاده شده است.

در طی نسخه های بعدی راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) به تدریج بین اعمال جنسی توافقی که باعث رنج نمی شوند، در مقایسه با اشتیاق ، تخیلات یا رفتارهایی که به عنوان یک اختلال روانشناختی به درمان نیاز دارند، تمایز ایجاد شده است.

سخن آخر

با توجه به این تعریف محدودتر از اختلال بیمار گونه  سادیسم جنسی ، تشخیص متداول آن به طور قابل توجهی کاهش یافته است. اختلال سادیسم جنسی همانطور که در ویرایش پنجم کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-V) که در سال 2013 منتشر شده است، تعریف شد ، به ندرت در اکثریت افراد جامعه به غیر از افرادی که به دنبال  انگیزه های جنسی مجرم تشخیص داده می شوند ، یافت می شود.


مقالات مرتبط:

کنترل شهوت؛ 10 راه عالی برای کنترل شهوت و وسوسه های جنسی

نشانه های اعتیاد جنسی یا هایپر سکشوال چیست

از
10
رای