تاثیر خودارضایی بر تستوسترون و میل جنسی مردان و زنان چیست

تاثیر خودارضایی بر تستوسترون و میل جنسی مردان و زنان چیست خودارضایی بر سطح تستوسترون مردان تاثیر می گذارد. برای خانم ها، تستوسترون ارتباط مستقیمی با میل خودارضایی داشت. اثرات خودارضایی بر هورمون تستوسترون و میل جنسی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

بسیاری از اشخاص بر این باروند که خودارضایی بر سطح تستوسترون مردان تاثیر می گذارد، اما لزوما این مساله صحیح نیست. به نظر نمی رسد که خودارضایی تاثیرات بلند مدتی بر سطح تستوسترون داشته باشد. با این وجود، خودارضایی ممکن است تاثیرات کوتاه مدتی بر سطح هورمون ها داشته باشد. خودارضایی همچنین بر عوامل دیگر مانند میل جنسی تاثیر می گذارد. خودارضایی معمولا تهدیدی برای سایر جنبه های سلامتی شخص محسوب نمی شود. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا، درباره اثرات احتمالی کوتاه مدت و بلند مدت خودارضایی بر روی تستوسترون صحبت می کنیم. ما همچنین نتایج پرهیز جنسی، تاثیر تستوسترون بر میل جنسی، و علائم سطح بالا و پایین تستوسترون را بررسی می کنیم.

اثرات طولانی مدت و کوتاه مدت خود ارضایی بر روی تستوسترون

محققان به هر دو تاثیر کوتاه مدت و بلند مدت خودارضایی علاقه نشان می دهند. با این وجود، این تحقیقات تا به امروز محدود و تا حدودی متناقض است. یکی از دلایل این امر این است که برای دانشمندان در آزمایشگاه دشوار است که بتوانند محیطی که در آن اشخاص به طور معمول خودارضایی می کنند را بازآفرینی کنند. مطالعه ای، از یک باشگاه جنسی در ایالات متحده برای ارزیابی تغییرات در سطح تستوسترون در پاسخ به محرک های جنسی در یک محیط واقعی استفاده کرده است. محققات سطح تستوسترون بزاق را در مردانی که در فعالیت های جنسی شرکت کرده اند با مردانی که تنها نظاره گر بودند، مقایسه نمودند. اگرچه سطح تستوسترون در تمام مردانی که از باشگاه جنسی بازدید کردند، افزایش یافته است، اما این افزایش در اشخاصی که در فعالیت های جنسی شرکت کرده بودند، به طور قابل توجهی بیشتر بود.


حتما بخوانید: چگونه اعتیاد به خودارضایی را متوقف نماییم؟


مطالعه ای قبل از سال 1992، تأثیر فعالیت جنسی بر میزان تستوسترون در مردان و زنان را ارزیابی کرده است. محققان سطح تستوسترون را قبل و بعد از مقاربت و همچنین در روزهایی که هیچ رابطه جنسی وجود ندارد، اندازه گیری کردند. هم در مردان و هم در زنان، سطح تستوسترون پس از مقاربت در بیشترین حد قرار داشت. میزان آن قبل از رابطه جنسی و در روزهای بدون مقاربت، کمتر بود. این نتایج نشان می دهد که فعالیت جنسی است که بر سطح تستوسترون تاثیر می گذارد به جای اینکه سطح تستوسترون بر فعالیت جنسی تاثیرگذار باشد. در مطالعه ای در سال 2007 بر روی موش های صحرایی، محققان دریافتند که تعداد گیرنده های استروژن 24 ساعت پس از انزال یا جفت گیری به حالت ارضاء جنسی، بیشتر است. گیرنده های استروژن به بدن کمک می کنند که از استروژن استفاده کند.

یک مطالعه متفاوت بر روی موش های صحرایی در همان سال نشان داد که تعداد گیرنده های آندروژن که به بدن کمک می کنند تا از تستوسترون استفاده کند، 24 ساعت پس از انزال یا احساس ارضاء جنسی کمتر بود. تحقیقات در مورد اثرات طولانی مدت خودارضایی بر سطح تستوسترون وجود ندارد.

رابطه بین خودارضایی سطح هورمون تستوسترون

تاثیرات پرهیز از خودارضایی بر سطح تستوسترون

چندین تحقیق در مورد بررسی تاثیر پرهیز از خودارضایی بر سطح تستوسترون وجود دارد. به طور کلی، این مطالعات نشان می دهد که پرهیز از خودارضایی یا فعالیت جنسی می تواند سطح تستوسترون را بالا ببرد. مطالعه ای از سال 2003 میزان تستوسترون در مردان را پس از مدت های زیادی از پرهیز از انزال اندازه گیری کرد. بین 2 تا 5 روز پرهیز از رابطه جنسی، حداقل تحرکاتی در سطح تستوسترون وجود داشت. با این وجود، 7 روز پس از پرهیز از رابطه جنسی، سطح تستوسترون به اوج خود رسید. مطالعه ای دیگر در سال 2003، میزان هورمون ها از جمله تستوسترون را در طول ارگاسم ناشی از خودارضایی هم قبل و هم سه هفته بعد از پرهیز از خودارضایی اندازه گیری کرد. اطلاعات نشان داد که سطح تستوسترون 3 هفته بعد از پرهیز از خودارضایی بالاتر بود.


حتما بخوانید: تستوسترون بالا در زنان، علائم و درمان آن


تاثیر تستوسترون بر نعوظ

یک مطالعه دیگر تغییرات سطح تستوسترون در مردان با اختلال نعوظ را پس از دریافت درمان غیر هورمونی ارزیابی کرد. در ابتدا، این شرکت کنندگان سطح تستوسترون پایین تری نسبت به گروه کنترل داشتند. با این وجود، محققان دریافتند که میزان تستوسترون در مردانی که فعالیت جنسی منظم خود را پس از درمان از سر می گیرند، افزایش یافته است. در مقابل، سطح تستوسترون در مردانی که درمانشان موثر نبود، تغییری نداشت. همچنین یک تئوری وجود دارد که پرهیز از رابطه جنسی قبل از شرکت در فعالیت ورزشی به دلیل تاثیر ناامیدی، فواید خاصی به همراه دارد. با این وجود، تحقیقات علمی جدیدی برای حمایت از این تئوری وجود ندارد.

تاثیرات پرهیز از خودارضایی بر سطح تستوسترون

خودارضایی و میل جنسی

تستوسترون بر میل جنسی هم مردان و هم زنان تاثیرگذار است. کارشناسان معتقدند که تاثیرات قابل توجه بیشتری بر روی میل جنسی مردان دارد که در اثر سطح طبیعی بالاتر تستوسترون است. البته، عوامل دیگری نیز در این مساله نقش دارند. مطالعه ای در مجله «Archives of Sexual Behavior» بین سطح تستوسترون بزاق و میل جنسی چه به تنهایی و چه با شریک جنسی، ارتباطی پیدا کرد. برای خانم ها، تستوسترون ارتباط مستقیمی با میل خودارضایی داشت اما ارتباط منفی با میل جنسی با شریک جنسی داشت.

مردان نسبت به زنان میل جنسی بالاتری را نشان دادند. با این وجود، محققان اظهار داشتند که این مساله به دلیل میزان بالاتر خودارضایی در مردان است تا اینکه به سطح بالاتر تستوسترون مرتبط باشد. مطالعه سلامت زنان در سراسر کشور، تأثیر هورمون ها بر عملکرد جنسی بیش از 3000 زن در حال ورود به دوره یائسگی را ارزیابی کرد. محققان سطح چندین هورمون مختلف از جمله تستوسترون، استرادیول و هورمون تحریک کننده فولیکول را اندازه گیری کردند. تستوسترون با میل جنسی و خودارضایی رابطه مثبت داشت. با این وجود، هورمون تحریک کننده فولیکول، که در دوران یائسگی به سطح بالایی می رسد، باعث کاهش عملکرد جنسی در زنان می شود.


حتما بخوانید: بهبود علائم یائسگی با درمان خانگی


خودارضایی و میل جنسی

علائم تستوسترون کم یا زیاد

سطح پایین تستوسترون می تواند باعث ایجاد علائم و نشانه های مختلف در مردان شود که به شرح زیر است:

 • حجم کم توده عضلانی
 • کاهش قدرت یا استقامت
 • کاهش موهای صورت یا بدن
 • اختلالات خلقی
 • اختلال در نعوظ
 • از دست دادن حافظه یا مشکل در تمرکز
 • مشکل در خواب
 • پوکی استخوان

پزشکان می توانند با افزودن سطح تستوسترون که از طریق پچ، ژل، یا تزریق به عضلات انجام می شود، سطح پایین تستوسترون در مردان را درمان کنند. اگرچه درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است به درمان برخی از علائم سطح تستوسترون کم کمک کند، اما تحقیقات نشان ندادند که به طور مداوم مشکل قلبی و عروقی، خلق و خو، و عملکرد جنسی را بهبود می بخشد. اگرچه به نظر می رسد که قدرت عضلات را بهبود می بخشد. اینکه مردان بالغ اختلالی داشته باشند که باعث افزایش سطح تستوسترون می شود، غیر معمول نیست. در کودکان خردسال، سطح بالای تستوسترون می تواند به بلوغ زودرس و احتمالاً ناباروری منجر شود.

زنانی با سطح بالای تستوسترون، ممکن است به خصوص در صورت بروز علائم زیر، بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک دچار باشند:

 • آکنه
 • رشد غیرطبیعی مو در صورت یا سینه
 • ریزش مو با الگوی مردانه بر روی پوست سر
 • دوره های قاعدگی نامنظم
 • صدای کلفت تر

حتما بخوانید: 8 درمان خانگی برای قاعدگی نامنظم


علائم تستوسترون کم یا زیاد

نتیجه گیری

به نظر نمی رسد که خودارضایی اثرات مضری بر روی سطح تستوسترون یا سلامت عمومی فرد داشته باشد. تحقیقات در مورد رابطه بین خودارضایی و سطح تستوسترون به خصوص در مورد اثرات طولانی مدت، تا حدودی محدود است. با این وجود، خودارضایی یا دیگر فعالیت های جنسی ممکن است منجر به افزایش کوتاه مدت تستوسترون شود. همچنین به نظر می رسد که پرهیز کوتاه مدت از رابطه جنسی می تواند سطح تستوسترون را افزایش دهد. اشخاص می توانند سطح تستوسترون پایین را با درمان جایگزینی درمان کنند. اگر فردی نسبت به سطح تستوسترون خود نگران است، باید با پزشک صحبت کند.


مقالات مرتبط:

چه موقع خودارضایی یک مشکل محسوب می شود؟ 

تأثیرات خودارضایی بر سلامتی چیست

از
22
رای