تأثیرات خودارضایی بر سلامتی چیست؛ مزایا و عوارض خودارضایی

تأثیرات خودارضایی بر سلامتی چیست؛ مزایا و عوارض خودارضایی خود ارضایی راهی سالم، طبیعی و ایمن برای مراقبت از خود و بهبود سلامت است. خودارضایی می تواند فواید زیادی برای جسم و ذهن داشته باشد. با وجودی که امکان وابستگی به خودارضایی وجود دارد اما ...

خودارضایی فعالیتی متداول است. این عمل روشی طبیعی و ایمن برای کشف بدن، لذت بردن و از بین بردن تنش جنسی به وجود آمده است. خودارضایی در بین افراد با جنسیت و نژاد های مختلف اتفاق می افتد.

برخلاف افسانه ها و باورهای غلط، در واقعیت هیچ اثر جانبی مضر فیزیکی برای خودارضایی وجود ندارد. با این وجود، استمناء بیش از حد می تواند به روابط شما و زندگی روزمره آسیب برساند. اما به غیر از این مورد خود ارضایی عملی مفرح، عادی و سالم است. در ادامه اثرات جانبی بیشتر و مزایای بالقوه خودارضایی برای سلامتی ارائه شده است.

عوارض و اثرات جانبی خود ارضایی چیست؟

خودارضایی در واقع هیچ اثر جانبی مضری ندارد. با این وجود برخی افراد ممکن است در مورد استمناء احساس گناه کنند یا با خودارضایی دایمی مشکل داشته باشند.

خودارضایی و احساس گناه

برخی افراد ممکن است بنا به دلایل و باورها و عقاید روحی و روانی، فرهنگی و مذهبی در مورد خودارضایی احساس گناه کنند. خود ارضایی نه اشتباه است و نه غیر اخلاقی، اما ممکن است صدایی از بیرون یا از درون خود بشنوید که می گوید لذت بردن از خود عملی کثیف، پست و شرم آور است. اگر بعد از خودارضایی احساس گناه می کنید، با فردی که به او اعتماد دارید در مورد چرایی این احساس گناه و اینکه چطور می توانید از این احساس گناه دور شوید صحبت کنید. در نظر داشته باشید که درمانگران متخصص در زمینه سلامت جنسی گزینه مناسبی هستند.

اعتیاد و وابستگی به خودارضایی

بعضی از افراد ممکن است به خودارضایی وابستگی و اعتیاد پیدا کنند. اگر علایم زیر را دارید احتمالا زمان زیادی را صرف خودارضایی می کنید.

1. کارهای روزانه و امورات عادی را انجام نمی دهید.

2. در کارهای مدرسه یا امورات شغلی به مشکل خورده اید.

3. برنامه ها و قرار هایتان را با دوستان و خانواده لغو می کنید.

4. مراسمات مهم را از دست می دهید.

وابستگی به خودارضایی می تواند به روابط شما و همچنین قسمت های دیگر زندگی تان آسیب بزند. خودارضایی بیش از حد ممکن است در کار و تحصیل اختلال و مشکلاتی را ایجاد کند و در نهایت موجب کاهش کارایی و راندمان شما شود.

همچنین زیاده روی در استمناء می تواند به روابط عاطفی و دوستی های شما آسیب بزند. دلیل این آسیب این است که دیگر به اندازه گذشته با افرادی که دوستشان دارید وقت نمی گذرانید و یا به نیازهایشان توجه نمی کنید.

اگر نگران هستید که آیا دچار وابستگی به خودارضایی شده اید، با پزشک یا مشاور خود در مورد راه های کاهش خودارضایی صحبت کنید. گفتار درمانی نیز می تواند در کنترل و مدیریت وابستگی به خودارضایی کمکتان کند. همچنین می توانید با جایگزینی فعالیت های دیگر با خودارضایی به کاهش آن کمک کنید. این بار که احساس کردید تمایل شدیدی به خودارضایی به وجود آمده از این گزینه ها استفاده کنید.

1. دویدن

2. نوشتن خاطرات

3. وقت گذراندن با دوستان

4. پیاده روی

وابستگی و اعتیاد به خودارضایی

آیا خود ارضایی موجب کاهش حساسیت جنسی می شود؟

در زنانی با اختلال عملکرد جنسی، تحریک پیشرفته (از جمله خود ارضایی) می تواند به افزایش میل جنسی و حساسیت دستگاه تناسلی کمک کند.

در واقع، دو مطالعه ای که در سال 2009 انجام گرفت نشان می دهد که استفاده از ویبراتور در بین زنان و مردان با افزایش میل، برانگیختگی و در حالت کلی با بهبود عملکرد جنسی مرتبط است. همچنین برخی از زنان تحت بررسی گزارش افزایش روانسازی طبیعی را داشتند و مردان نیز عملکرد بهتر نعوظ را گزارش دادند. خودارضایی می تواند حساسیت مردان هنگام سکس را تحت تأثیر  قرار دهید، به این دلیل که مردان با تکنیک کنترل آشنا می شوند. همچنین در این مطالعه مشخص شد فشار زیاد به آلت تناسلی در حین خودارضایی در مردان موجب کاهش حساسیت می شود.

کارشناسان بهداشت جنسی همچنین پیشنهاد می کنند که هنگام خودارضایی از تکنیک های مختلفی استفاده شود تا سطوح حساسیت هنگام سکس بازگردانی شود.

مزایای خود ارضایی چیست؟

خود ارضایی (استمناء) فعالیت جنسی سالمی است و مزایای جسمی و روانی زیادی دارد. مطالعات محدودی در مورد مزایای خودارضایی وجو دارد، اما در مورد رابطه جنسی و تحریک جنسی مطالعات زیادی انجام شده است.

گزارش های تحقیقاتی و تحلیلی نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک با خودارضایی و استمناء، ممکن است به شما در موارد زیر کمک کند:

1. تسکین استرس ایجاد شده

2. خواب بهتر

3. بهبود خلق و خو

4. تمدد اعصاب

5. احساس لذت

6. تسکین گرفتگی عضلات

7. رهایی از فشار جنسی

8. رابطه جنسی بهتر

9. درک بهتر خواسته ها و نیازهای خود

ممکن است زوج ها از خودارضایی متقابل به منظور بررسی تمایلات مختلف و به عنوان روشی برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند. خودارضایی همچنین می تواند از ابتلا به بیماری ها و عفونت های جنسی جلوگیری کند.

نقش خودارضایی در سرطان پروستات

 خودارضایی و سرطان پروستات

برخی تحقیقات نشان می دهد که انزال منظم ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد، هرچند پزشکان دقیقا مطمئن نیستند چرا این اتفاق می افتد. طی مطالعه ای در سال 2016 مشخص شد در مردانی که حدود 21 بار در ماه انزال دارند، خطر ابتلا به سرطان پروستات تا 20 درصد کاهش یافته است. مطالعه دیگری در سال 2003 نیز ارتباط مشابه ای بین انزال مکرر و کاهش ریسک ابتلا به سرطان پروستات را گزارش کرده است.

با این وجود باید خاطر نشان کرد که شواهدی دال بر اینکه انزال به طور مرتب از سرطان پروستات پیشرفته جلوگیری می کند.

خود ارضایی در زمان بارداری

تغییرات هورمونی در زمان بارداری موجب می شود برخی زنان باردار افزایش میل جنسی را تجربه کنند. خودارضایی راهی ایمن برای رهایی از تنش جنسی در دوران بارداری است. خودارضایی همچنین می تواند به کاهش علائم بارداری مانند کمردرد نیز کمک کند. توجه داشته باشید که با این کار ممکن است احساس گرفتگی خفیف و نامنظم یا انقباضات برکستون هیکس (انقباضات پیش از زایمان) را در طول و پس از زایمان احساس کنید. این علائم گذرا است اما اگر این انقباضات از بین نرفت یا شدید تر و مکرر شد بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه کنید.

خود ارضایی برای خانم هایی با حاملگی پرخطر مواجه هستند، به این دلیل که ارگاسم ممکن است منجر به افزایش درد زایمان شود، ایمن نیست.

در نتیجه:

خود ارضایی راهی سالم، طبیعی و ایمن برای مراقبت از خود و بهبود سلامت است. خودارضایی می تواند فواید زیادی برای جسم و ذهن داشته باشد. با وجودی که امکان وابستگی یا اعتیاد به خودارضایی وجود دارد، هیچ اثر جانبی مضر دیگری وجود ندارد.

برای لذت بردن از جسم خود احساس آزادی کنید و احساس گناه و شرم را کنار بگذارید. اگر از احساسات منفی در عذاب هستید با یک درمانگر یا کسی که به او اعتماد دارید در مورد این احساسات منفی صحبت کنید.

منبع: healthline.com

از
8
رای