راه رفتن در خواب نشانه چیست؛ علت و درمان خوابگردی بزرگسالان و کودکان

راه رفتن در خواب نشانه چیست؛ علت و درمان خوابگردی بزرگسالان و کودکان راه رفتن در خواب نشانه چیست؛ علت راه رفتن در خواب (خوابگردی) بزرگسالان و کودکان، درمان و روش جلوگیری از راه رفتن در خواب و زمان مراجعه به پزشک برای خوابگردی در سلام دنیا بخوانید.

زمانی که با فردی که دچار خوابگردی شده است روبرو شده اید مواردی وجود دارد که باید رعایت کنید، در این مطلب از سلام دنیا درباره راه رفتن در خواب، علت راه رفتن در خواب (خوابگردی) بزرگسالان و کودکان، جلوگیری و درمان راه رفتن در خواب صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

راه رفتن در خواب نشانه چیست

راه رفتن در خواب زمانی است که شخصی در حالی که بیدار نیست راه می رود یا فعالیت های منحصر به فردی را انجام می دهد. معمولاً در یک دوره خواب عمیق اتفاق می افتد. این در اوایل شب به اوج خود می رسد، بنابراین راه رفتن در خواب معمولاً در چند ساعت اول پس از خوابیدن اتفاق می افتد.


حتما بخوانید: برای خواب راحت چه دمنوشی بخوریم


راه رفتن در خواب می تواند در هر سنی شروع شود اما در کودکان شایع تر است. تصور می شود از هر 5 کودک 1 نفر حداقل یک بار در خواب راه می رود. بیشتر آنها تا زمانی که به بلوغ می رسند دیگر در خواب راه نمی روند. اما گاهی اوقات می تواند تا بزرگسالی ادامه یابد.

راه رفتن در خواب نشانه چیست

علت راه رفتن در خواب (خوابگردی) بزرگسالان و کودکان

علت دقیق راه رفتن در خواب هنوز مشخص نیست، اما به نظر می رسد که در خانواده ها وجود دارد. اگر سایر اعضای خانواده شما راه رفتن در خواب یا  وحشت شبانه داشته باشند، احتمال بیشتری دارد که در خواب راه بروید. موارد زیر می تواند راه رفتن در خواب را تشدید و تحریک کند یا آن را بدتر کند:

 • نخوابیدن کافی
 • استرس و اضطراب
 • عفونت با درجه حرارت بالا، به ویژه در کودکان
 • نوشیدن الکل زیاد
 • مصرف دارو
 • انواع خاصی از داروها، مانند برخی از داروهای آرامش بخش
 • ترسیدن از صدای ناگهانی یا لمس، که باعث بیدار شدن ناگهانی از خواب عمیق می شود
 • بیدار شدن ناگهانی از خواب عمیق به دلیل نیاز رفتن به توالت

سایر اختلالات خواب که می‌توانند باعث بیدار شدن ناگهانی مکرر در طول شب شوند، مانند آپنه خواب و سندرم پاهای بی‌قرار نیز می‌توانند باعث ایجاد یک دوره راه رفتن در خواب شوند. انجام اقداماتی برای جلوگیری از راه رفتن هنگام خواب مانند خواب کافی و کار بر روی استراتژی هایی برای مقابله و کاهش استرس اغلب کمک می کند.


حتما بخوانید: 7 درمان خانگی برای آپنه خواب (خفگی در خواب) بدون CPAP


وقتی فردی در خواب راه می رود چه اتفاقی می افتد

در برخی از قسمت‌های راه رفتن در خواب، ممکن است فرد فقط روی تخت بنشیند و به اطراف نگاه کند و برای مدت کوتاهی گیج به نظر برسد. دیگران ممکن است از رختخواب بلند شوند و راه بروند، کمدها را باز کنند، لباس بپوشند یا غذا بخورند، و ممکن است آشفته به نظر برسند.

در موارد شدید، فرد ممکن است از خانه خارج شود و فعالیت های پیچیده ای مانند رانندگی با ماشین انجام دهد. معمولاً وقتی شخصی در خواب راه می رود، چشم ها باز است، اگرچه فرد مستقیماً به افراد نگاه می کند ولی آنها را نمی شناسد. آنها اغلب می توانند به خوبی در اطراف اشیاء آشنا حرکت کنند.

اگر با فردی که در خواب راه می رود صحبت کنید، ممکن است تا حدی پاسخ دهد یا چیزهایی بگوید که منطقی نیست. بیشتر قسمت های راه رفتن در خواب کمتر از 10 دقیقه طول می کشند، اما ممکن است طولانی تر شوند. در پایان هر قسمت، فرد ممکن است از خواب بیدار شود، یا به رختخواب برگردد و بخوابد.

آنها معمولاً در صبح کاری که کردند را به یاد نمی اورند یا ممکن است بعضی قسمت های آن را به یاد بیاورند. اگرفرد هنگام راه رفتن در خواب از خواب بیدار شود، ممکن است فرد احساس سردرگمی کند و آنچه را که اتفاق افتاده به خاطر نیاورد.

وقتی فردی در خواب راه می رود چه اتفاقی می افتد

اگر کسی را دیدید که در خواب راه می رود چه باید کنید؟

بهترین کاری که می توانید انجام دهید اگر کسی را دیدید که در خواب راه می رود این است که مطمئن شوید که او سالم است. اگر مزاحمتی نداشته باشند، اغلب دوباره به خواب خواهند رفت. با اطمینان دادن به آنها به آرامی آنها را به رختخواب ببرید. فریاد نکشید و او را نترسانید و سعی نکنید از نظر فیزیکی او را مهار کنید، مگر اینکه در خطر باشد، زیرا ممکن است او با شما با خشونت رفتار کند.


حتما بخوانید: نارکولپسی یا حمله خواب چیست


چه زمانی مشاوره پزشکی دریافت کنید

 راه رفتن های گاه به گاه در خواب معمولاً نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. راه رفتن در خواب به ندرت نشانه چیز جدی است و ممکن است با گذشت زمان بهتر شود، به خصوص در کودکان. اما، اگر به طور مکرر در خواب راه می روید، باید به پزشک عمومی مراجعه کنید، یا اگر نگران هستید که ممکن است فرد به خود یا دیگران آسیب برساند، یا این دوره‌ها در بزرگسالی ادامه پیدا کند یا شروع شود.

پزشک عمومی ممکن است شما را به یک مرکز خواب تخصصی ارجاع دهد، جایی که تاریخچه خواب شما یا فرزندتان را می توان با جزئیات بیشتری مورد بحث قرار داد. در صورت لزوم، می توان مطالعات خواب را ترتیب داد تا سایر شرایطی که می توانند باعث راه رفتن در خواب شوند، مانند آپنه  خواب یا سندرم پاهای بیقرار را درمان کنند.

مراجعه فرد خوابگرد به پزشک

جلوگیری از راه رفتن در خواب

هیچ درمان خاصی برای راه رفتن در خواب وجود ندارد، اما به طور کلی راه هایی برای خواب کافی و داشتن یک برنامه منظم و آرامش بخش قبل از خواب وجود دارد. ممکن است توصیه های زیر برای شما مفید باشد:

 • سعی کنید هر شب در زمان معین به رختخواب بروید.
 • وقتی به خواب می روید، اتاق خوابتان تاریک و ساکت باشد.
 • مصرف نوشیدنی های قبل از خواب، به ویژه نوشیدنی های حاوی کافئین را محدود کنید و قبل از خواب به توالت بروید.
 • راه هایی برای استراحت قبل از رفتن به رختخواب پیدا کنید، مانند دوش آب گرم، مطالعه یا تنفس عمیق.
 • اگر کودک شما اکثر شب ها در خواب راه می رود، سعی کنید به آرامی او را برای مدت کوتاهی 15 تا 30 دقیقه قبل از اینکه به طور معمول راه رفتن در خواب را شروع کندبیدار کنید . این ممکن است با تغییر چرخه خواب طبیعی  مانع راه رفتن او در هنگام خواب شود.
 • در مورد چگونگی ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب و نکات خواب سالم برای کودکان بخوانید.

درمان راه رفتن در خواب

معمولا برای درمان راه رفتن در خواب از دارو استفاده نمی شود. با این حال، داروهایی مانند بنزودیازپین ها یا داروهای ضد افسردگی  گاهی اوقات در صورت راه رفتن در خواب یا خطر آسیب جدی به خود یا دیگران استفاده می شود. این داروها می توانند به خواب شما کمک کنند و ممکن است دفعات راه رفتن در خواب را کاهش دهند. درمان هایی مانند درمان  شناختی رفتاری (CBT)  یا هیپنوتیزم درمانی ممکن است گاهی مفید باشد.

درمان راه رفتن در خواب

پیشگیری از حوادث هنگام راه رفتن در خواب

 • مهم است که قسمت هایی از خانه خود را که ممکن است فرد در خواب راه برود عاری از اشیاء شکستنی نگه دارید و هر وسیله ای را که ممکن است روی آن بیفتد بردارید. همچنین بهتر است پنجره ها و درها را قفل کنید.
 • اگر کودک شما در خواب راه می رود، به او اجازه ندهید روی تخت بالایی، تخت دوطبقه بخوابد. ممکن است بخواهید درهای ایمنی را در بالای پله ها نصب کنید.
 • همچنین مهم است که به پرستاران کودک، اقوام یا دوستانی که در شب از کودک شما مراقبت می کنند، بگویید که ممکن است کودک شما در خواب راه برود و در صورت وقوع چه کاری باید انجام دهند.
سخن آخر

بهترین راه برای شروع درمان خوابگردی ابتدا دانستن علت این مشکل می باشد، با پیدا کردن علت آن خواهید دانست که چگونه آن را برطرف کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

علت بدن درد و کوفتگی صبحگاهی بعد از خواب و درمان خشکی مفاصل

فواید خواب کافی برای لاغری و سلامتیاز
4
رای