قرص تاموکسیفن برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض تاموکسیفن

قرص تاموکسیفن برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض تاموکسیفن قرص تاموکسیفن برای چیست؛ نحوه مصرف و عوارض قرص تاموکسیفن در بدنسازی، لاغری، بارداری، ژنیکوماستی، قرص تاموکسیفن و ضخامت آندومتر و تداخل دارویی آن در سلام دنیا بخوانید.

یکی از داروهایی هورمونی که مورد مصرف قرار می گیرد قرص تاموکسین می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره قرص تاموکسیفن برای چیست، تاموکسیفن در بدنسازی، قرص تاموکسیفن و لاغری، قرص تاموکسیفن برای ژنیکوماستی، قرص تاموکسیفن و ضخامت آندومتر، طریقه مصرف قرص تاموکسیفن، عوارض قرص تاموکسیفن، تداخل دارویی قرص تاموکسیفن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

قرص تاموکسیفن برای چیست

قرص تاموکسیفن به افرادی تجویز می شود که برای درمان سرطان سینه اقدام کرده اند و یا در خانواده خود سابقه سرطان سینه داشته اند. همچنین این دارو برای تحریک تخمک گذاری و تقویت تخمدان ها برای کسانی که باردار نمی شوند استفاده می شود. قرص تاموکسیفن مورد استفاده آقایان نیز می باشد، به این منظور که از بروز عوارض زنانه آنها جلوگیری خواهد کرد.


حتما بخوانید: همه چیز درباره بیماری سرطان سینه


قرص تاموکسیفن برای بارداری

قرص تاموکسیفن یک داروی آنتی استروژن است که برای تحریک تخمک گذاری مورد استفاده قرار می گیرد.  نتایج مطالعه نشان داد که تاموکسیفن در مبتلایان به تخمدان پلی کیستیک (تنبلی تخمدان) که بدنشان در برابر قرص کلومیفن مقاوم است، با استفاده از افزایش ضخامت اندومتر و تعداد فولیکول های بالغ ناشی از اثرات آگونیستی استروژن در القا تخمک گذاری و بارداری موثر است.

تاموکسیفن در بدنسازی

مردانی که در حین انجام حرکات ورزشی از استروئیدها استفاده می کنند، مصرف قرص تاموکسیفن را در رژیم غذایی خود گنجانده زیرا این دارو می تواند از وقوع ژنیکوماستیا و ایجاد بروز عوارض زنانه مانند بزرگ شدن سینه ها جلوگیری کند و موجب آزادسازی گنادوتروپین و افزایش تستوسترون در بیضه ها صورت می گیرد. این دارو با افزایش هورمون فولیکولی و لوتئینی به افزایش تستوسترون بدن نیز کمک می کند.

قرص تاموکسیفن در بدنسازی

قرص تاموکسیفن و لاغری

معمولا در مصرف انواع داروها علاوه بر اطلاع از عوارض آن مصرف کننده از اثر آن بر چاقی یا لاغری برایش مهم است، طبق تحقیقاتی که درباره قرص تاموکسیفن و ایجاد افزایش وزن بر روی مصرف کنندگان این دارو صورت گرفته متوجه شدند که مصرف این دارو در وزن هیچ تغییری ایجاد نمی کند.

قرص تاموکسیفن برای ژنیکوماستی

با توجه به بالا رفتن استروژن که منجر به تولید آندروژن می شود، تکثیر بافت گلاندولار پستان مردان صورت می گیرد که به آن ژنیکوماستی می گویند، برای رفع این عارضه از داروی تاموکسیفن می توان بهره برد، با مصرف این دارو ژنیکوماستی و اندازه پستان در مردان تغییر خواهد کرد.


حتما بخوانید: تشخیص و درمان درد پستان در مردان


قرص تاموکسیفن و ضخامت آندومتر

افزایش ضخامت آندومتر و سرطان آندومتر از عوارض داروی تاموکسین می باشد، فرد مصرف کننده در صورت بروز خونریزی در ناحیه واژینال و دیده شدن علائم خطرناک در سونوگرافی به مداوا و کورتاژ آندومتر باید اقدام کند.

قرص تاموکسیفن و ضخامت آندومتر

طریقه مصرف قرص تاموکسیفن

بهترین راه برای مصرف قرص تاموکسیفن این است که شما قبل از مصرف برگه بروشور داخل جعبه را مطالعه کنید، دقت داشته باشید که هر دارویی بسته به شرایط زمانی آن لحظه برای شما تجویز می شود و حتی شما به اندازه مصرف دیگران در شرایط یکسان نیز نمی توانید الگو بگیرید، پس از پزشک خود برای مقدار دوز و زمان مصرف قرص تاموکسیفن کمک بخواهید و هرگز مقدار و یا زمان استفاده از دارو را تغییر ندهید. اگر با مصرف آن دچار عوارضی شدید حتما این مشکل را با پزشک در میان بگذارید.

قرص تاموکسیفن را در کنار غذا و یا بدون غذا نیز می توانید مصرف کنید و در صورت استفاده از شربت آن حتما با پیمانه مخصوص و به همان اندازه تجویز شده از طرف پزشک میل کنید تا خللی در مقدار مصرف آن ایجاد نشود.

عوارض قرص تاموکسیفن

باید متذکر شویم که با مشاهده هرگونه از علائم و یا عوارضی که عنوان می شود حتما با پزشک مشورت نمایید، از مهمترین عوارض مصرف قرص تاموکسیفن:

 • ایجاد سردرد
 • بی حس شدن و یا سوزن سوزن شدن پوست
 • بالا رفتن حرارت بدن یا به اصطلاح گر گرفتگی
 • گرفتگی عضلات پا
 • بروز دردهای عضلانی و استخوانی
 • شکنندگی و نازک شدن موها
 • ایجاد حالت تهوع

حتما بخوانید: درمان حالت تهوع در طب سنتی و خانگی


 • بروز خارش در ناحیه واژن
 • تغییر در زمان قاعدگی

عوارض قرص تاموکسیفن در مردان

 • در آقایان نیز احتمال از دست دادن توانایی یا علاقه جنسی در مردان می باشد.

 عوارض قرص تاموکسیفن

تداخل دارویی قرص تاموکسیفن

قبل از اطلاع از تداخل دارویی قرص تاموکسیفن بهترین کار این است که به پزشک نام داروهایی که مصرف می کنید را اطلاع دهید تا شما را راهنمایی کند، اما در کل قرص تاموکسیفن می تواند با این داروها تداخل ایجاد کند:

 • داروهای ضد افسردگی SSRI از جمله: فلوکستین، پاروکستین
 • داروهای رقیق کننده خون از جمله: وارفارین
 • داروهای کنترل بارداری هورمونی
 • استروژن‌ها
 • ریفامایسین‌ها از جمله: ریفامپین
 • فنوباربیتال
 • سایمتیدین
سخن آخر

برای بهره گیری از هر دارویی زمان و مقدار مصرف آن بسیار مهم است زیرا با مصرف کم آن اثرگذاری دارو را از بین برده و مصرف بیش از حد آن نیز دچار عوارض جبران ناپذیری خواهد داشت.


مقالات مرتبط:

قرص سایمتیدین برای چیست

12 عامل و عفونت هایی که موجب ناباروری مردان و زنان می شود
 

از
2
رای